Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Ronde de l'Oise
UCI, Stage race, 11th -14th June 2015, France
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Embed Results
Nations
Albania
Australia
Belarus
Belgium
Colombia
Eritrea
Estonia
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Japan
Lithuania
Netherlands
New Zealand
Norway
Sweden
Switzerland
Tahiti
USA
Teams
An Post - Chainreaction
Armée de Terre
Auber 93
BMC Development
Bretagne - Séché Environnement
CC Nogent sur Oise
CC Villeneuve Saint-Germain
CCT p/b Champion System
ColorCode - Biowanze
D'Amico - Bottecchia
Great Britain
Joker
Metec - TKH p/b Mantel
Rabobank Development
Roth - Skoda
Roubaix - Lille Metropole
Sunweb - Napoleon Games
Team 3M
Team Kuota - Lotto
Vendée U
Veranclassic - Ekoi
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Edmondson
Joshua
1992
An Post - Chainreaction
17:11:30
02
Laengen
Vegard Stake
1989
Joker
+ 04
03
Tronet
Steven
1986
Auber 93
+ 04
04
Parrinello
Antonino
1988
D'Amico - Bottecchia
+ 11
05
Ariesen
Johim
1988
Metec - TKH p/b Mantel
+ 16
06
Gate
Aaron
1990
An Post - Chainreaction
+ 18
07
Barbier
Rudy
1992
Roubaix - Lille Metropole
+ 20
08
Dupont
Timothy
1987
Roubaix - Lille Metropole
+ 25
09
Hamelink
Jasper
1990
Metec - TKH p/b Mantel
+ 26
10
Kruopis
Aidis
1986
An Post - Chainreaction
+ 28
11
Bottura
Alessio
1995
Roth - Skoda
+ 28
12
Tusveld
Martijn
1993
Rabobank Development
+ 29
13
Lebreton
Kévin
1993
Armée de Terre
+ 29
14
Sinner
Benoit
1984
Armée de Terre
+ 30
15
Vachon
Florian
1985
Bretagne - Séché Environnement
+ 30
16
Schir
Thery
1993
BMC Development
+ 31
17
Degreve
Martijn
1993
Team 3M
+ 31
18
Dewortelaer
Serge
1991
Veranclassic - Ekoi
+ 31
19
Jules
Justin
1986
Veranclassic - Ekoi
+ 32
20
Vermeersch
Gianni
1992
Sunweb - Napoleon Games
+ 32
21
Kreder
Stefan
1996
Metec - TKH p/b Mantel
+ 32
22
Bresciani
Michael
1994
Roth - Skoda
+ 32
23
De Clercq
Angelo
1991
Sunweb - Napoleon Games
+ 32
24
Vantomme
Maxime
1986
Roubaix - Lille Metropole
+ 32
25
Gmelich
Jarno
1989
Metec - TKH p/b Mantel
+ 32
26
Ledanois
Kevin
1993
Bretagne - Séché Environnement
+ 32
27
Levarlet
Guillaume
1985
Auber 93
+ 32
28
Pouilly
Felix
1994
CC Nogent sur Oise
+ 32
29
Garbet
Nicolas
1991
CC Nogent sur Oise
+ 32
30
Bihel
César
1988
Auber 93
+ 32
31
Meurisse
Xandro
1992
An Post - Chainreaction
+ 32
32
Cammaerts
Edwig
1987
Veranclassic - Ekoi
+ 32
33
Guyot
Romain
1992
Vendée U
+ 32
34
Sellier
Simon
1995
Vendée U
+ 32
35
Davies
Scott
1995
Great Britain
+ 32
36
Cullaigh
Gabriel
1996
Great Britain
+ 32
37
Pauwels
Kevin
1984
Sunweb - Napoleon Games
+ 32
38
Pillon
Romain
1989
Roubaix - Lille Metropole
+ 32
39
de Vries
Hartthijs
1996
Rabobank Development
+ 32
40
Siskevicius
Paulius
1993
An Post - Chainreaction
+ 32
41
Spengler
Lucas
1994
BMC Development
+ 32
42
Geoghegan Hart
Tao
1995
Great Britain
+ 32
43
Vanthourenhout
Dieter
1985
Sunweb - Napoleon Games
+ 32
44
Bouchereau
Loic
1994
Vendée U
+ 32
45
Guay
Julien
1986
Auber 93
+ 32
46
Van Haverbeke
Julien
1995
CC Nogent sur Oise
+ 41
47
Ciavatta
Paolo
1984
D'Amico - Bottecchia
+ 44
48
Bodiot
Alexis
1988
Armée de Terre
+ 50
49
Leveau
Jérémy
1992
Roubaix - Lille Metropole
+ 50
50
Tallonneau
Gwenael
1989
CC Villeneuve Saint-Germain
+ 01:00
51
Borgersen
Reidar
1980
Joker
+ 01:16
52
Janssens
Jimmy
1989
Team 3M
+ 01:16
53
Cornelisse
Mitchell
1996
Rabobank Development
+ 01:19
54
Hutarovich
Yauheni
1983
Bretagne - Séché Environnement
+ 01:22
55
Huppertz
Joshua
1994
Team Kuota - Lotto
+ 01:39
56
Duquennoy
Jimmy
1995
ColorCode - Biowanze
+ 01:39
57
Jakin
Alo
1986
Auber 93
+ 01:39
58
Somogyi
Gregoire
1972
CC Villeneuve Saint-Germain
+ 01:44
59
Bohli
Tom
1994
BMC Development
+ 01:57
60
Gérard
Arnaud
1984
Bretagne - Séché Environnement
+ 02:32
61
Joseph
Thomas
1996
Sunweb - Napoleon Games
+ 02:42
62
Finders
Dirk
1985
Veranclassic - Ekoi
+ 02:42
63
Raibaud
Jimmy
1991
Armée de Terre
+ 02:42
64
Hoelgaard
Daniel
1993
Joker
+ 03:39
65
Braun
Julian
1995
Team Kuota - Lotto
+ 05:37
66
Stüssi
Colin
1993
Roth - Skoda
+ 05:44
67
Giorni
Silvio
1992
D'Amico - Bottecchia
+ 06:53
68
Eckmann
Yannick
1993
Roth - Skoda
+ 06:53
69
Zenovich
Matthew
1994
CCT p/b Champion System
+ 07:09
70
Richard
Louis
1996
CC Nogent sur Oise
+ 07:10
71
Wood
Oliver
1995
Great Britain
+ 07:59
72
Tietema
Bas
1995
BMC Development
+ 07:59
73
Hoem
Bjørn Tore
1991
Joker
+ 08:28
74
Delfosse
Florent
1993
ColorCode - Biowanze
+ 08:29
75
Stien
Adrian Aas
1992
Joker
+ 08:31
76
Vanspeybroeck
Tim
1991
Team 3M
+ 10:46
77
Krainer
Taruia
1991
Vendée U
+ 12:14
78
Ginelli
Vincent
1995
CC Nogent sur Oise
+ 12:34
79
Arimont
Charlie
1996
ColorCode - Biowanze
+ 12:34
80
Kaise
Julien
1995
ColorCode - Biowanze
+ 12:38
81
Hemroulle
Johan
1995
BMC Development
+ 12:42
82
Loer
Lukas
1995
Team Kuota - Lotto
+ 12:51
83
Estrada
Eduardo
1995
D'Amico - Bottecchia
+ 12:51
84
Veltman
Milan
1996
Metec - TKH p/b Mantel
+ 13:42
85
Wouters
Sieben
1996
Rabobank Development
+ 14:00
86
Kerrison
Jesse
1994
BMC Development
+ 14:17
87
Dzervus
Darijus
1990
CCT p/b Champion System
+ 14:44
88
Koishi
Yuma
1993
CCT p/b Champion System
+ 14:44
89
Goeree
Niels
1995
Metec - TKH p/b Mantel
+ 15:01
90
Traca
Baptiste
1995
CC Nogent sur Oise
+ 15:01
91
Gibson
Matthew
1996
Great Britain
+ 15:02
92
Bocchiola
Giorgio
1989
D'Amico - Bottecchia
+ 15:23
93
Downey
Sean Patrick
1990
An Post - Chainreaction
+ 18:15
94
Nika
Iltjan
1995
D'Amico - Bottecchia
+ 19:51
95
Rapps
Dario
1994
Team Kuota - Lotto
+ 20:54
96
Teklehaimanot
Temesgen
1991
Roth - Skoda
+ 21:44
97
Galle
Tom
1995
ColorCode - Biowanze
+ 23:17
98
Gratiot
Alexandre
1989
CC Villeneuve Saint-Germain
+ 31:06
99
Vandrepotte
Anthony
1996
ColorCode - Biowanze
+ 43:45
DNF
Maldonado
Anthony
1991
Auber 93
DNF
Laborie
Christophe
1986
Bretagne - Séché Environnement
DNF
McLay
Daniel
1992
Bretagne - Séché Environnement
DNF
Couture
Kevin
1992
CC Villeneuve Saint-Germain
DNF
Derycke-Chemin
Gauthier
1991
CC Villeneuve Saint-Germain
DNF
Skrzypek
Loic
1995
CC Villeneuve Saint-Germain
DNF
Haggerty
Josh
1995
CCT p/b Champion System
DNF
Spragg
James
1987
CCT p/b Champion System
DNF
Tokuda
Tanzo
1992
CCT p/b Champion System
DNF
Alaphilippe
Bryan
1995
Armée de Terre
DNF
Levasseur
Jordan
1995
Armée de Terre
DNF
Dibben
Jonathan
1994
Great Britain
DNF
Budding
Martijn
1995
Rabobank Development
DNF
Meijers
Jeroen
1993
Rabobank Development
DNF
Marguet
Tristan
1987
Roth - Skoda
DNF
Bouvry
Dieter
1992
Roubaix - Lille Metropole
DNF
Vanthourenhout
Michael
1993
Sunweb - Napoleon Games
DNF
De Man
Jaap
1993
Team 3M
DNF
Van der Weijst
Geert
1990
Team 3M
DNF
Van Zijl
Dylan
1994
Team 3M
DNF
Wilson
Edvin
1989
Joker
DNF
Dombrowski
Frederik
1992
Team Kuota - Lotto
DNF
Destang
Lucas
1995
Vendée U
DNF
Gaillard
Marlon
1996
Vendée U
DNF
Roman
Martial
1987
Veranclassic - Ekoi
DNF
Vaubourzeix
Thomas
1989
Veranclassic - Ekoi
Information
Ronde de l'Oise
France
11th -14th June 2015
2.2