Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway | Tour de l'Avenir

2017 Boucles de la Mayenne

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results after stage 03 FirstCycling.com

Pos - Name Born Team Time
01- Mathieu van der Poel 1995 Beobank - Corendon 13:03:00
02- Johan Le Bon 1990 FDJ + 11
03- Clement Venturini 1993 Cofidis, Solutions Credits + 19
04- Andrea Vendrame 1994 Androni - Sidermec + 23
05- Hugo Houle 1990 AG2R La Mondiale + 30
06- Flavien Dassonville 1991 HP BTP - Auber93 + 31
07- Ricardo Vilela 1987 Manzana - Postobon Team + 32
08- Jérémy Cabot 1991 Roubaix Métropole + 34
09- Marcel Meisen 1989 Beobank - Corendon + 35
10 2 Lilian Calmejane 1992 Direct Energie + 35
11 1 Fabian Lienhard 1993 Team Vorarlberg + 36
12 1 Steven Tronet 1986 Armee de Terre + 37
13- Florian Sénéchal 1993 Cofidis, Solutions Credits + 42
14- Eliot Lietaer 1990 Sport Vlaanderen - Baloise + 42
15- Damien Touzé 1996 HP BTP - Auber93 + 43
16- Aimé De Gendt 1994 Sport Vlaanderen - Baloise + 44
17- Rafael Reis 1992 Caja Rural - Seguros RGA + 45
18- Roman Maikin 1990 Gazprom - RusVelo + 49
19- Ruben Zepuntke 1993 Development Team Sunweb + 49
20- Romain Guillemois 1991 Direct Energie + 50
21- Laurent Pichon 1986 Fortuneo - Oscaro + 56
22- Jérémy Leveau 1992 Roubaix Métropole + 57
23 1 Colin Stüssi 1993 Team Roth - Akros + 01:00
24 3 Angelo Tulik 1990 Direct Energie + 01:07
25 3 Christophe Riblon 1981 AG2R La Mondiale + 01:08
26 3 Sergio Higuita 1997 Manzana - Postobon Team + 01:11
27 3 Gianni Vermeersch 1992 Beobank - Corendon + 01:11
28 3 Bernardo Suaza 1992 Manzana - Postobon Team + 01:14
29 3 David Van Der Poel 1992 Beobank - Corendon + 01:15
30 3 Fabricio Ferrari 1985 Caja Rural - Seguros RGA + 01:16
31 3 Jarno Mobach 1998 Development Team Sunweb + 01:17
32 6 Alo Jakin 1986 HP BTP - Auber93 + 01:42
33 7 Pierre Gouault 1993 HP BTP - Auber93 + 01:57
34 11 Rémy Di Gregorio 1985 Delko Marseille - Provence KTM + 01:59
35 4 Florian Vachon 1985 Fortuneo - Oscaro + 02:00
36 4 Lindsay De Vylder 1995 Sport Vlaanderen - Baloise + 02:06
37 5 Christophe Noppe 1994 Sport Vlaanderen - Baloise + 02:07
38 5 Yannick Martinez 1988 Delko Marseille - Provence KTM + 02:10
39 5 Yann Guyot 1986 Armee de Terre + 02:11
40 5 Max Kanter 1997 Development Team Sunweb + 02:15
41 5 Regan Gough 1996 An Post - Chainreaction + 02:17
42 6 Leon Rohde 1995 Development Team Sunweb + 02:26
43 6 Yecid Arturo Sierra 1994 Manzana - Postobon Team + 02:26
44 5 Jarl Salomein 1989 Sport Vlaanderen - Baloise + 02:28
45 5 Sondre Holst Enger 1993 AG2R La Mondiale + 02:30
46 8 Jérémy Cornu 1991 Direct Energie + 02:47
47 10 Philip Walsleben 1987 Beobank - Corendon + 02:57
48 23 Marc Goos 1990 Development Team Sunweb + 02:59
49 9 Gediminas Bagdonas 1985 AG2R La Mondiale + 03:15
50 9 Anthony Maldonado 1991 HP BTP - Auber93 + 03:32
51 1 Artur Ershov 1990 Gazprom - RusVelo + 03:37
52 1 Thery Schir 1993 Team Vorarlberg + 03:42
53 8 Yohann Gène 1981 Direct Energie + 03:43
54 9 Julien Antomarchi 1984 Roubaix Métropole + 04:15
55 9 Jhojan Garcia 1998 Manzana - Postobon Team + 04:18
56 1 Francesco Gavazzi 1984 Androni - Sidermec + 04:36
57 22 Luca Pacioni 1993 Androni - Sidermec + 04:45
58 22 Jérôme Mainard 1986 Armee de Terre + 04:50
59 6 Jonas Rutsch 1998 Team Lotto - Kern Haus + 04:57
60 13 Artem Ovechkin 1986 Gazprom - RusVelo + 05:00
61 20 Justin Oien 1995 Caja Rural - Seguros RGA + 05:28
62 9 Maxime Daniel 1991 Fortuneo - Oscaro + 05:48
63 9 Anthony Roux 1987 FDJ + 05:48
64 10 Dylan Page 1993 Caja Rural - Seguros RGA + 06:00
65 10 Pirmin Lang 1984 Team Roth - Akros + 06:01
66 15 Mark Stewart 1995 An Post - Chainreaction + 07:03
67- Bastien Duculty 1992 Armee de Terre + 07:04
68 2 Damian Lüscher 1997 Team Roth - Akros + 07:07
69 18 Lluis Mas 1989 Caja Rural - Seguros RGA + 07:12
70 6 Arthur Vichot 1988 FDJ + 07:36
71 6 Lukas Baum 1995 Team Lotto - Kern Haus + 07:48
72 10 Jimmy Turgis 1991 Cofidis, Solutions Credits + 07:52
73 7 Igor Boev 1989 Gazprom - RusVelo + 08:14
74 14 Sergey Nikolaev 1988 Gazprom - RusVelo + 08:16
75 12 Lander Seynaeve 1992 Roubaix Métropole + 08:33
76 2 Yuto Yoshida 1994 Interpro Cycling Academy + 08:33
77 15 Jordan Levasseur 1995 Armee de Terre + 09:04
78 10 Roland Thalmann 1993 Team Roth - Akros + 09:36
79 10 Adam Jamieson 1996 An Post - Chainreaction + 09:41
80 6 Mathias Le Turnier 1995 Cofidis, Solutions Credits + 09:45
81 10 Andrea Palini 1989 Androni - Sidermec + 10:22
82 12 Nico Denz 1994 AG2R La Mondiale + 10:25
83 10 Benjamin Giraud 1986 Delko Marseille - Provence KTM + 10:59
84 15 Hector Saez Benito 1993 Caja Rural - Seguros RGA + 11:00
85 1 Matthias Reutimann 1994 Team Roth - Akros + 11:22
86 7 Andrey Solomennikov 1987 Gazprom - RusVelo + 11:32
87 7 Marco Benfatto 1988 Androni - Sidermec + 12:40
88 10 Kyohei Mizuno 1988 Interpro Cycling Academy + 14:06
89 8 Jacob Scott 1995 An Post - Chainreaction + 15:03
90 6 Michael Kucher 1993 Team Vorarlberg + 15:44
91 9 Raffaello Bonusi 1992 Androni - Sidermec + 15:52
92 11 Arnaud Gérard 1984 Fortuneo - Oscaro + 16:23
93 13 Jonas Bokeloh 1996 An Post - Chainreaction + 17:44
94 10 Jens Wallays 1992 Sport Vlaanderen - Baloise + 18:00
95 15 Marc Sarreau 1993 FDJ + 18:24
96 15 Michael Van Staeyen 1988 Cofidis, Solutions Credits + 18:33
97 5 Joshua Stritzinger 1995 Team Lotto - Kern Haus + 19:09
98 15 Arnaud Courteille 1989 FDJ + 19:23
99 8 Martin Laas 1993 Delko Marseille - Provence KTM + 20:12
100 12 Kenneth Vanbilsen 1990 Cofidis, Solutions Credits + 21:42
101 4 Florian Hudry 1994 Interpro Cycling Academy + 22:19
102 3 Luca Henn 1997 Team Lotto - Kern Haus + 24:01
103 14 Lorrenzo Manzin 1994 FDJ + 24:05
104 11 Romain Feillu 1984 HP BTP - Auber93 + 24:45
105 3 Frederik Einhaus 1998 Team Lotto - Kern Haus + 28:17
106 3 Julian Braun 1995 Team Lotto - Kern Haus + 28:26
107 11 Patrick Jäger 1994 Team Vorarlberg + 29:52
108 11 Juan Jose Amador 1998 Manzana - Postobon Team + 31:04