Right now: Transfers 2022 > 2023

Olympia's Tour - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Brown Jim WiV SunGod 7 03:37:34
2 Gibson Matthew WiV SunGod 3 + 00
3 Fredheim Stian Uno-X DARE Development Team 1 + 00
4 Wood Oliver WiV SunGod + 00
5 Zijlaard Maikel VolkerWessels Cycling Team + 00
6 Bloem Joren À Bloc CT + 00
7 De Vries Hartthijs Metec-Solarwatt p/b Mantel + 00
8 Teutenberg Tim Torn Leopard Pro Cycling + 00
9 van der Tuuk Axel Metec-Solarwatt p/b Mantel + 00
10 Ottema Rick Metec-Solarwatt p/b Mantel + 00
11 Van Sintmaartensdijk Roel VolkerWessels Cycling Team + 00
12 Kopecky Tomas À Bloc CT + 00
13 Paterson Aden Allinq Continental Cyclingteam + 00
14 Løland Sakarias Koller Uno-X DARE Development Team + 00
15 Mobach Jarno Leopard Pro Cycling + 00
16 Lindeman Bert-Jan VolkerWessels Cycling Team + 00
17 Schulting Peter VolkerWessels Cycling Team + 00
18 Lemmen Bart VolkerWessels Cycling Team + 00
19 Wood Reece WiV SunGod + 00
20 Bierkens Tim Allinq Continental Cyclingteam + 01:57
21 Salby Alexander Riwal Cycling Team + 01:57
22 Willems Senne EFC - L&R - AGS + 01:57
23 Pluto Martins À Bloc CT + 01:57
24 Boos Benjamin Leopard Pro Cycling + 01:57
25 Stockman Abram Saris Rouvy Sauerland Team + 01:57
26 Larsen Richard Motala AIF Serneke Allebike + 01:57
27 De Meester Luca EFC - L&R - AGS + 01:57
28 Knolle Jon Saris Rouvy Sauerland Team + 01:57
29 Van Kappel Geert Dutch Food Valley Cycling Team + 01:57
30 Stockman Michiel Saris Rouvy Sauerland Team + 01:57
31 Del Grosso Tibor Metec-Solarwatt p/b Mantel + 01:57
32 Hodapp Johannes Leopard Pro Cycling + 01:57
33 De Leng Mathijs Jegg-DJR Academy + 01:57
34 Theiler Ole Team Lotto-Kern Haus + 01:57
35 Daemen Stijn BEAT Cycling + 01:57
36 Maas Marijn Jegg-DJR Academy + 01:57
37 Krasts Alekss Team Ampler-Tartu2024 + 01:57
38 Bos Patrick Dutch Food Valley Cycling Team + 01:57
39 Hugger Jan Team Lotto-Kern Haus + 01:57
40 De Lange Thijs Metec-Solarwatt p/b Mantel + 01:57
41 Van der Meer Nick VolkerWessels Cycling Team + 01:57
42 Perry Ben WiV SunGod + 01:57
43 Juntunen Antti-Jussi À Bloc CT + 01:57
44 Peters Arne Allinq Continental Cyclingteam + 01:57
45 Budding Martijn Riwal Cycling Team + 01:57
46 Banaszek Alan HRE Mazowsze Serce Polski + 01:57
47 Wolf Justin Leopard Pro Cycling + 01:57
48 Reinders Elmar Riwal Cycling Team + 02:03
49 Schouten Jasper Allinq Continental Cyclingteam + 02:12
50 Boguslawski Marceli HRE Mazowsze Serce Polski + 04:26
51 Mihkels Madis Team Ampler-Tartu2024 + 04:26
52 Vandenstorme Dylan EFC - L&R - AGS + 04:26
53 Pawlak Tobiasz HRE Mazowsze Serce Polski + 04:26
54 Maschke Malte Germany + 04:26
55 Krul Stef John Deere Cycling Team - NWVG + 04:26
56 Keup Pierre-Pascal Team Lotto-Kern Haus + 04:26
57 Huppertz Joshua Team Lotto-Kern Haus + 04:26
58 Bettendorff Loïc Riwal Cycling Team + 05:29
59 Nørtoft Morten Riwal Cycling Team + 05:29
60 Dissel Bram BEAT Cycling + 05:29
DNF Banaszek Adrian HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Eefting Roy Allinq Continental Cyclingteam
DNF Kaczmarek Jakub HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Staniszewski Daniel HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Johannink Jelle Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Heiderscheid Colin Leopard Pro Cycling
DNF Bakker Bjorn John Deere Cycling Team - NWVG
DNF Rasch Jasper À Bloc CT
DNF De Laat Jasper Team TWC De Kempen Valkenswaard
DNF Büchli Matthijs BEAT Cycling
DNF Egberink Roderik Dutch Food Valley Cycling Team
DNF Celi Harm Jegg-DJR Academy
DNF Schulten Chiel Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Reuvers Kevin Willebrord Wil Vooruit
DNF Oda Hijiri EF Education-NIPPO Development Team
DNF Kadota Yusuke EF Education-NIPPO Development Team
DNF Kerckhaert Jochem BEAT Cycling
DNF Clayton Damien WiV SunGod
DNF Rubenis Pauls Team Ampler-Tartu2024
DNF Brescher Leon Eduard Team Lotto-Kern Haus
DNF Gathemann Albert Team Dauner | AKKON
DNF Stehli Felix EF Education-NIPPO Development Team
DNF Lührs Leslie Team Lotto-Kern Haus
DNF Smeets Tom Jegg-DJR Academy
DNF Johansson Oskar Uno-X DARE Development Team
DNF Romers Boris Willebrord Wil Vooruit
DNF Van Lingen Gerrie Jegg-DJR Academy
DNF Hoogendoorn Roy Willebrord Wil Vooruit
DNF De Heij Joppe Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Dijkman Redmar John Deere Cycling Team - NWVG
DNF van Schipstal Guus Team TWC De Kempen Valkenswaard
DNF Delahaye Jens EFC - L&R - AGS
DNF Voogel Jaap John Deere Cycling Team - NWVG
DNF Dalby Simon Uno-X DARE Development Team
DNF Oosterlinck Joes EFC - L&R - AGS
DNF Mård Filip Motala AIF Serneke Allebike
DNF Sanders Tim Jegg-DJR Academy
Pos Rider Team Time
1 1 Zijlaard Maikel VolkerWessels Cycling Team 13:14:40
2 1 Lindeman Bert-Jan VolkerWessels Cycling Team + 11
3 1 Bloem Joren À Bloc CT + 14
4 1 Van Sintmaartensdijk Roel VolkerWessels Cycling Team + 16
5 1 Ottema Rick Metec-Solarwatt p/b Mantel + 17
6 3 Fredheim Stian Uno-X DARE Development Team + 21
7 1 Kopecky Tomas À Bloc CT + 23
8 4 Mobach Jarno Leopard Pro Cycling + 30
9 4 Teutenberg Tim Torn Leopard Pro Cycling + 34
10 7 Schulting Peter VolkerWessels Cycling Team + 01:39
11 7 Paterson Aden Allinq Continental Cyclingteam + 01:45
12 11 Reinders Elmar Riwal Cycling Team + 01:56
13 6 Del Grosso Tibor Metec-Solarwatt p/b Mantel + 02:16
14 5 Lemmen Bart VolkerWessels Cycling Team + 02:17
15 5 Banaszek Alan HRE Mazowsze Serce Polski + 02:23
16 5 De Lange Thijs Metec-Solarwatt p/b Mantel + 02:25
17 5 De Vries Hartthijs Metec-Solarwatt p/b Mantel + 02:39
18 3 Wood Reece WiV SunGod + 02:39
19 4 Stockman Abram Saris Rouvy Sauerland Team + 02:50
20 4 Budding Martijn Riwal Cycling Team + 03:15
21 7 Huppertz Joshua Team Lotto-Kern Haus + 05:11
22 1 Hugger Jan Team Lotto-Kern Haus + 06:38
23 9 Brown Jim WiV SunGod + 06:53
24 11 Løland Sakarias Koller Uno-X DARE Development Team + 07:28
25 1 Juntunen Antti-Jussi À Bloc CT + 07:34
26 17 Gibson Matthew WiV SunGod + 07:55
27 Pluto Martins À Bloc CT + 08:12
28 Perry Ben WiV SunGod + 08:16
29 1 Boos Benjamin Leopard Pro Cycling + 08:20
30 16 van der Tuuk Axel Metec-Solarwatt p/b Mantel + 08:45
31 3 Daemen Stijn BEAT Cycling + 09:25
32 4 Salby Alexander Riwal Cycling Team + 09:27
33 4 Willems Senne EFC - L&R - AGS + 09:29
34 4 Wolf Justin Leopard Pro Cycling + 09:31
35 5 Larsen Richard Motala AIF Serneke Allebike + 09:45
36 5 Krasts Alekss Team Ampler-Tartu2024 + 09:48
37 5 Stockman Michiel Saris Rouvy Sauerland Team + 09:49
38 13 Mihkels Madis Team Ampler-Tartu2024 + 10:05
39 13 Pawlak Tobiasz HRE Mazowsze Serce Polski + 10:12
40 9 Peters Arne Allinq Continental Cyclingteam + 11:33
41 8 Maschke Malte Germany + 11:35
42 8 Bierkens Tim Allinq Continental Cyclingteam + 11:36
43 4 Vandenstorme Dylan EFC - L&R - AGS + 12:04
44 9 De Meester Luca EFC - L&R - AGS + 12:50
45 9 Van der Meer Nick VolkerWessels Cycling Team + 13:04
46 1 Krul Stef John Deere Cycling Team - NWVG + 13:21
47 10 Knolle Jon Saris Rouvy Sauerland Team + 14:06
48 11 Bos Patrick Dutch Food Valley Cycling Team + 14:19
49 3 Keup Pierre-Pascal Team Lotto-Kern Haus + 14:28
50 10 Hodapp Johannes Leopard Pro Cycling + 14:29
51 10 De Leng Mathijs Jegg-DJR Academy + 14:31
52 16 Theiler Ole Team Lotto-Kern Haus + 14:59
53 18 Maas Marijn Jegg-DJR Academy + 15:07
54 18 Van Kappel Geert Dutch Food Valley Cycling Team + 15:09
55 25 Wood Oliver WiV SunGod + 15:51
56 10 Boguslawski Marceli HRE Mazowsze Serce Polski + 17:26
57 7 Dissel Bram BEAT Cycling + 18:14
58 28 Schouten Jasper Allinq Continental Cyclingteam + 21:28
59 26 Bettendorff Loïc Riwal Cycling Team + 23:53
60 36 Nørtoft Morten Riwal Cycling Team + 29:21
Pos Rider Team Points
0 Kerckhaert Jochem BEAT Cycling 6
1 Reinders Elmar Riwal Cycling Team 61
2 Gibson Matthew WiV SunGod 59
3 Fredheim Stian Uno-X DARE Development Team 54
4 Zijlaard Maikel VolkerWessels Cycling Team 52
5 Banaszek Alan HRE Mazowsze Serce Polski 34
6 Bloem Joren À Bloc CT 32
7 De Vries Hartthijs Metec-Solarwatt p/b Mantel 29
8 Teutenberg Tim Torn Leopard Pro Cycling 28
9 Brown Jim WiV SunGod 26
10 Schulting Peter VolkerWessels Cycling Team 25
11 Wood Oliver WiV SunGod 24
12 Perry Ben WiV SunGod 15
13 Løland Sakarias Koller Uno-X DARE Development Team 11
14 Ottema Rick Metec-Solarwatt p/b Mantel 10
15 Kopecky Tomas À Bloc CT 10
16 Salby Alexander Riwal Cycling Team 10
17 Van Sintmaartensdijk Roel VolkerWessels Cycling Team 9
18 Mihkels Madis Team Ampler-Tartu2024 9
19 De Meester Luca EFC - L&R - AGS 8
20 Lindeman Bert-Jan VolkerWessels Cycling Team 7
21 Del Grosso Tibor Metec-Solarwatt p/b Mantel 7
22 Wood Reece WiV SunGod 7
23 van der Tuuk Axel Metec-Solarwatt p/b Mantel 7
24 Boos Benjamin Leopard Pro Cycling 5
25 Bierkens Tim Allinq Continental Cyclingteam 5
26 Huppertz Joshua Team Lotto-Kern Haus 4
27 Pluto Martins À Bloc CT 4
28 Paterson Aden Allinq Continental Cyclingteam 3
29 Stockman Abram Saris Rouvy Sauerland Team 3
30 Peters Arne Allinq Continental Cyclingteam 2
31 Mobach Jarno Leopard Pro Cycling 1
32 Willems Senne EFC - L&R - AGS 1

Information