Olympia's Tour - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Reinders Elmar Riwal Cycling Team 7 04:03:00
2 Zijlaard Maikel VolkerWessels Cycling Team 3 + 00
3 Fredheim Stian Uno-X DARE Development Team 1 + 00
4 Gibson Matthew WiV SunGod + 00
5 Banaszek Alan HRE Mazowsze Serce Polski + 00
6 Perry Ben WiV SunGod + 00
7 Bloem Joren À Bloc CT + 00
8 Teutenberg Tim Torn Leopard Pro Cycling + 00
9 Wood Reece WiV SunGod + 00
10 Kopecky Tomas À Bloc CT + 00
11 Bierkens Tim Allinq Continental Cyclingteam + 00
12 Van Sintmaartensdijk Roel VolkerWessels Cycling Team + 00
13 Stockman Abram Saris Rouvy Sauerland Team + 00
14 Huppertz Joshua Team Lotto-Kern Haus + 00
15 Brown Jim WiV SunGod + 00
16 Mobach Jarno Leopard Pro Cycling + 00
17 De Vries Hartthijs Metec-Solarwatt p/b Mantel + 00
18 Schulting Peter VolkerWessels Cycling Team + 00
19 De Lange Thijs Metec-Solarwatt p/b Mantel + 00
20 Lemmen Bart VolkerWessels Cycling Team + 00
21 Lindeman Bert-Jan VolkerWessels Cycling Team + 00
22 Del Grosso Tibor Metec-Solarwatt p/b Mantel + 00
23 Paterson Aden Allinq Continental Cyclingteam + 00
24 Ottema Rick Metec-Solarwatt p/b Mantel + 00
25 Kaczmarek Jakub HRE Mazowsze Serce Polski + 13
26 Hugger Jan Team Lotto-Kern Haus + 35
27 Budding Martijn Riwal Cycling Team + 57
28 Maschke Malte Germany + 03:36
29 Wolf Justin Leopard Pro Cycling + 03:36
30 Salby Alexander Riwal Cycling Team + 05:07
31 Heiderscheid Colin Leopard Pro Cycling + 05:07
32 Boos Benjamin Leopard Pro Cycling + 05:07
33 Vandenstorme Dylan EFC - L&R - AGS + 05:07
34 Lührs Leslie Team Lotto-Kern Haus + 05:07
35 Willems Senne EFC - L&R - AGS + 05:07
36 Daemen Stijn BEAT Cycling + 05:07
37 Pluto Martins À Bloc CT + 05:07
38 Stockman Michiel Saris Rouvy Sauerland Team + 05:07
39 Mihkels Madis Team Ampler-Tartu2024 + 05:07
40 Rubenis Pauls Team Ampler-Tartu2024 + 05:07
41 Krasts Alekss Team Ampler-Tartu2024 + 05:07
42 Pawlak Tobiasz HRE Mazowsze Serce Polski + 05:07
43 Brescher Leon Eduard Team Lotto-Kern Haus + 05:07
44 Keup Pierre-Pascal Team Lotto-Kern Haus + 05:07
45 Johansson Oskar Uno-X DARE Development Team + 05:07
46 Clayton Damien WiV SunGod + 05:07
47 Krul Stef John Deere Cycling Team - NWVG + 05:07
48 Delahaye Jens EFC - L&R - AGS + 05:07
49 Larsen Richard Motala AIF Serneke Allebike + 05:07
50 Van der Meer Nick VolkerWessels Cycling Team + 05:07
51 Løland Sakarias Koller Uno-X DARE Development Team + 05:07
52 Juntunen Antti-Jussi À Bloc CT + 05:14
53 van der Tuuk Axel Metec-Solarwatt p/b Mantel + 05:14
54 Dissel Bram BEAT Cycling + 09:24
55 Bakker Bjorn John Deere Cycling Team - NWVG + 09:24
56 Bos Patrick Dutch Food Valley Cycling Team + 09:24
57 Johannink Jelle Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 09:24
58 van Schipstal Guus Team TWC De Kempen Valkenswaard + 09:24
59 De Laat Jasper Team TWC De Kempen Valkenswaard + 09:24
60 Maas Marijn Jegg-DJR Academy + 09:24
61 Reuvers Kevin Willebrord Wil Vooruit + 09:24
62 Sanders Tim Jegg-DJR Academy + 09:24
63 De Leng Mathijs Jegg-DJR Academy + 09:24
64 Schulten Chiel Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 09:24
65 Kadota Yusuke EF Education-NIPPO Development Team + 09:24
66 Banaszek Adrian HRE Mazowsze Serce Polski + 09:24
67 Smeets Tom Jegg-DJR Academy + 09:24
68 Oosterlinck Joes EFC - L&R - AGS + 09:24
69 Celi Harm Jegg-DJR Academy + 09:24
70 Peters Arne Allinq Continental Cyclingteam + 09:24
71 Büchli Matthijs BEAT Cycling + 09:24
72 Van Lingen Gerrie Jegg-DJR Academy + 09:24
73 Theiler Ole Team Lotto-Kern Haus + 09:24
74 Knolle Jon Saris Rouvy Sauerland Team + 09:24
75 Hodapp Johannes Leopard Pro Cycling + 09:24
76 Boguslawski Marceli HRE Mazowsze Serce Polski + 09:24
77 Oda Hijiri EF Education-NIPPO Development Team + 09:24
78 Van Kappel Geert Dutch Food Valley Cycling Team + 09:24
79 Hoogendoorn Roy Willebrord Wil Vooruit + 09:34
80 Voogel Jaap John Deere Cycling Team - NWVG + 09:35
81 Wood Oliver WiV SunGod + 09:37
82 Romers Boris Willebrord Wil Vooruit + 09:41
83 Dalby Simon Uno-X DARE Development Team + 09:41
84 Nørtoft Morten Riwal Cycling Team + 09:41
85 Mård Filip Motala AIF Serneke Allebike + 09:41
86 Bettendorff Loïc Riwal Cycling Team + 09:41
87 Kerckhaert Jochem BEAT Cycling + 09:41
88 Staniszewski Daniel HRE Mazowsze Serce Polski + 09:41
89 Schouten Jasper Allinq Continental Cyclingteam + 09:41
90 De Heij Joppe Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 09:41
91 Gathemann Albert Team Dauner | AKKON + 09:41
92 Stehli Felix EF Education-NIPPO Development Team + 09:41
93 Dijkman Redmar John Deere Cycling Team - NWVG + 09:41
94 Eefting Roy Allinq Continental Cyclingteam + 09:41
95 Rasch Jasper À Bloc CT + 09:41
96 Egberink Roderik Dutch Food Valley Cycling Team + 09:59
97 De Meester Luca EFC - L&R - AGS + 09:59
DNS Burger Sven BEAT Cycling
DNS Ishigami Masahiro EF Education-NIPPO Development Team
DNS Oka Atsushi EF Education-NIPPO Development Team
DNS Vernersson Lukas Motala AIF Serneke Allebike
DNS Del Grosso Bodi À Bloc CT
DNF Buschek Paul Austria
DNF Götzinger Valentin Austria
DNF Kabas Maximilian Austria
DNF Kerschbaumer Leo Austria
DNF Kovar Stefan Austria
DNF Kroeze Danny Dutch Food Valley Cycling Team
DNF Van den Bosch Joost Dutch Food Valley Cycling Team
DNF Tracz Szymon EF Education-NIPPO Development Team
DNF Buck-Gramcko Tobias Germany
DNF Drescher Laurin Germany
DNF Gross Franz Germany
DNF Heinrich Nicolas Germany
DNF Lennartsson Hugo Motala AIF Serneke Allebike
DNF Lovidius Edvin Motala AIF Serneke Allebike
DNF Vinjebo Emil Riwal Cycling Team
DNF Borresch Julian Saris Rouvy Sauerland Team
DNF Münstermann Per Saris Rouvy Sauerland Team
DNF Lamberink Steyn Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Lubbers Christiaan Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Knaapi Markus Team Ampler-Tartu2024
DNF Kurits Joonas Team Ampler-Tartu2024
DNF Köster Artjom Team Ampler-Tartu2024
DNF Greenberg Cory Team Dauner | AKKON
DNF Messerschmidt Jonas Team Dauner | AKKON
DNF Raßmann Frederik Team Dauner | AKKON
DNF Temmen Jan Team Dauner | AKKON
DNF De Vos Yanick Team TWC De Kempen Valkenswaard
DNF Kers Koos Jeroen Team TWC De Kempen Valkenswaard
DNF Van Loon Nol Team TWC De Kempen Valkenswaard
DNF Vermeulen Jordy Team TWC De Kempen Valkenswaard
DNF Brynsrud Magnus Uno-X DARE Development Team
DNF Kulset Magnus Uno-X DARE Development Team
DNF Randeraat Ruben Willebrord Wil Vooruit
DNF Van Krimpen Arno Willebrord Wil Vooruit
Pos Rider Team Time
1 Reinders Elmar Riwal Cycling Team 09:36:59
2 Zijlaard Maikel VolkerWessels Cycling Team + 07
3 Lindeman Bert-Jan VolkerWessels Cycling Team + 18
4 1 Bloem Joren À Bloc CT + 21
5 1 Van Sintmaartensdijk Roel VolkerWessels Cycling Team + 23
6 1 Ottema Rick Metec-Solarwatt p/b Mantel + 24
7 2 Del Grosso Tibor Metec-Solarwatt p/b Mantel + 26
8 3 Kopecky Tomas À Bloc CT + 30
9 6 Fredheim Stian Uno-X DARE Development Team + 32
10 3 Banaszek Alan HRE Mazowsze Serce Polski + 33
11 3 De Lange Thijs Metec-Solarwatt p/b Mantel + 35
12 4 Mobach Jarno Leopard Pro Cycling + 37
13 6 Teutenberg Tim Torn Leopard Pro Cycling + 41
14 7 Huppertz Joshua Team Lotto-Kern Haus + 52
15 7 Stockman Abram Saris Rouvy Sauerland Team + 01:00
16 6 Budding Martijn Riwal Cycling Team + 01:25
17 12 Schulting Peter VolkerWessels Cycling Team + 01:46
18 12 Paterson Aden Allinq Continental Cyclingteam + 01:52
19 13 Lemmen Bart VolkerWessels Cycling Team + 02:24
20 15 Kaczmarek Jakub HRE Mazowsze Serce Polski + 02:42
21 20 Wood Reece WiV SunGod + 02:46
22 18 De Vries Hartthijs Metec-Solarwatt p/b Mantel + 02:46
23 48 Hugger Jan Team Lotto-Kern Haus + 04:48
24 12 Juntunen Antti-Jussi À Bloc CT + 05:44
25 7 Mihkels Madis Team Ampler-Tartu2024 + 05:46
26 6 Pawlak Tobiasz HRE Mazowsze Serce Polski + 05:53
27 3 Pluto Martins À Bloc CT + 06:22
28 52 Perry Ben WiV SunGod + 06:26
29 4 Brescher Leon Eduard Team Lotto-Kern Haus + 06:27
30 4 Boos Benjamin Leopard Pro Cycling + 06:30
31 4 Rubenis Pauls Team Ampler-Tartu2024 + 06:37
32 50 Brown Jim WiV SunGod + 07:10
33 26 Maschke Malte Germany + 07:16
34 1 Daemen Stijn BEAT Cycling + 07:35
35 1 Løland Sakarias Koller Uno-X DARE Development Team + 07:35
36 Salby Alexander Riwal Cycling Team + 07:37
37 Willems Senne EFC - L&R - AGS + 07:39
38 32 Wolf Justin Leopard Pro Cycling + 07:41
39 1 Vandenstorme Dylan EFC - L&R - AGS + 07:45
40 3 Larsen Richard Motala AIF Serneke Allebike + 07:55
41 3 Krasts Alekss Team Ampler-Tartu2024 + 07:58
42 4 Stockman Michiel Saris Rouvy Sauerland Team + 07:59
43 50 Gibson Matthew WiV SunGod + 08:08
44 8 Delahaye Jens EFC - L&R - AGS + 08:30
45 10 Clayton Damien WiV SunGod + 08:37
46 12 van der Tuuk Axel Metec-Solarwatt p/b Mantel + 08:52
47 19 Krul Stef John Deere Cycling Team - NWVG + 09:02
48 26 Heiderscheid Colin Leopard Pro Cycling + 09:38
49 45 Peters Arne Allinq Continental Cyclingteam + 09:43
50 52 Bierkens Tim Allinq Continental Cyclingteam + 09:46
51 43 Kerckhaert Jochem BEAT Cycling + 10:06
52 25 Keup Pierre-Pascal Team Lotto-Kern Haus + 10:09
53 30 De Meester Luca EFC - L&R - AGS + 11:00
54 24 Van der Meer Nick VolkerWessels Cycling Team + 11:14
55 24 Reuvers Kevin Willebrord Wil Vooruit + 11:36
56 14 De Laat Jasper Team TWC De Kempen Valkenswaard + 12:12
57 12 Knolle Jon Saris Rouvy Sauerland Team + 12:16
58 19 Dalby Simon Uno-X DARE Development Team + 12:23
59 12 Bos Patrick Dutch Food Valley Cycling Team + 12:29
60 11 Hodapp Johannes Leopard Pro Cycling + 12:39
61 11 De Leng Mathijs Jegg-DJR Academy + 12:41
62 11 Smeets Tom Jegg-DJR Academy + 12:41
63 23 Johansson Oskar Uno-X DARE Development Team + 12:42
64 10 Dissel Bram BEAT Cycling + 12:52
65 9 Oda Hijiri EF Education-NIPPO Development Team + 12:56
66 6 Boguslawski Marceli HRE Mazowsze Serce Polski + 13:07
67 6 Oosterlinck Joes EFC - L&R - AGS + 13:09
68 6 Theiler Ole Team Lotto-Kern Haus + 13:09
69 6 Schulten Chiel Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 13:16
70 13 Gathemann Albert Team Dauner | AKKON + 13:16
71 7 Maas Marijn Jegg-DJR Academy + 13:17
72 7 Van Kappel Geert Dutch Food Valley Cycling Team + 13:19
73 22 Lührs Leslie Team Lotto-Kern Haus + 13:22
74 6 Sanders Tim Jegg-DJR Academy + 13:25
75 3 Celi Harm Jegg-DJR Academy + 13:39
76 9 Dijkman Redmar John Deere Cycling Team - NWVG + 13:39
77 4 Hoogendoorn Roy Willebrord Wil Vooruit + 13:57
78 2 Büchli Matthijs BEAT Cycling + 14:17
79 4 Rasch Jasper À Bloc CT + 14:27
80 1 Wood Oliver WiV SunGod + 15:58
81 Johannink Jelle Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 16:20
82 1 Stehli Felix EF Education-NIPPO Development Team + 17:10
83 5 Staniszewski Daniel HRE Mazowsze Serce Polski + 17:20
84 14 Banaszek Adrian HRE Mazowsze Serce Polski + 18:16
85 12 Bettendorff Loïc Riwal Cycling Team + 18:31
86 15 Schouten Jasper Allinq Continental Cyclingteam + 19:23
87 16 Kadota Yusuke EF Education-NIPPO Development Team + 19:28
88 20 Van Lingen Gerrie Jegg-DJR Academy + 20:01
89 18 Eefting Roy Allinq Continental Cyclingteam + 20:16
90 23 Romers Boris Willebrord Wil Vooruit + 20:29
91 23 De Heij Joppe Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 20:38
92 23 Voogel Jaap John Deere Cycling Team - NWVG + 20:40
93 18 Egberink Roderik Dutch Food Valley Cycling Team + 20:43
94 23 Bakker Bjorn John Deere Cycling Team - NWVG + 21:06
95 25 van Schipstal Guus Team TWC De Kempen Valkenswaard + 23:37
96 25 Nørtoft Morten Riwal Cycling Team + 23:59
97 31 Mård Filip Motala AIF Serneke Allebike + 24:45
Pos Rider Team Time
1 Van Sintmaartensdijk Roel VolkerWessels Cycling Team 09:37:22
2 Del Grosso Tibor Metec-Solarwatt p/b Mantel + 03
3 Kopecky Tomas À Bloc CT + 07
4 Fredheim Stian Uno-X DARE Development Team + 09
5 Teutenberg Tim Torn Leopard Pro Cycling + 18
6 Mihkels Madis Team Ampler-Tartu2024 + 05:23
7 Brescher Leon Eduard Team Lotto-Kern Haus + 06:04
8 Boos Benjamin Leopard Pro Cycling + 06:07
9 Rubenis Pauls Team Ampler-Tartu2024 + 06:14
10 Brown Jim WiV SunGod + 06:47
11 Maschke Malte Germany + 06:53
12 Løland Sakarias Koller Uno-X DARE Development Team + 07:12
13 Willems Senne EFC - L&R - AGS + 07:16
14 Vandenstorme Dylan EFC - L&R - AGS + 07:22
15 Krasts Alekss Team Ampler-Tartu2024 + 07:35
16 Delahaye Jens EFC - L&R - AGS + 08:07
17 van der Tuuk Axel Metec-Solarwatt p/b Mantel + 08:29
18 Kerckhaert Jochem BEAT Cycling + 09:43
19 Keup Pierre-Pascal Team Lotto-Kern Haus + 09:46
20 De Meester Luca EFC - L&R - AGS + 10:37
21 Dalby Simon Uno-X DARE Development Team + 12:00
22 Smeets Tom Jegg-DJR Academy + 12:18
23 Johansson Oskar Uno-X DARE Development Team + 12:19
24 Oosterlinck Joes EFC - L&R - AGS + 12:46
25 Theiler Ole Team Lotto-Kern Haus + 12:46
26 Gathemann Albert Team Dauner | AKKON + 12:53
27 Maas Marijn Jegg-DJR Academy + 12:54
28 Van Kappel Geert Dutch Food Valley Cycling Team + 12:56
29 Lührs Leslie Team Lotto-Kern Haus + 12:59
30 Sanders Tim Jegg-DJR Academy + 13:02
31 Dijkman Redmar John Deere Cycling Team - NWVG + 13:16
32 Hoogendoorn Roy Willebrord Wil Vooruit + 13:34
33 Stehli Felix EF Education-NIPPO Development Team + 16:47
34 Bettendorff Loïc Riwal Cycling Team + 18:08
35 Romers Boris Willebrord Wil Vooruit + 20:06
36 De Heij Joppe Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 20:15
37 Voogel Jaap John Deere Cycling Team - NWVG + 20:17
38 van Schipstal Guus Team TWC De Kempen Valkenswaard + 23:14
39 Nørtoft Morten Riwal Cycling Team + 23:36
40 Mård Filip Motala AIF Serneke Allebike + 24:22

Information