Olympia's Tour - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Schulting Peter VolkerWessels Cycling Team 7 03:52:25
2 De Vries Hartthijs Metec-Solarwatt p/b Mantel 3 + 02
3 Reinders Elmar Riwal Cycling Team 1 + 09
4 Zijlaard Maikel VolkerWessels Cycling Team + 09
5 Bloem Joren À Bloc CT + 10
6 Wood Oliver WiV SunGod + 12
7 Løland Sakarias Koller Uno-X DARE Development Team + 14
8 Fredheim Stian Uno-X DARE Development Team + 14
9 Lindeman Bert-Jan VolkerWessels Cycling Team + 14
10 Banaszek Alan HRE Mazowsze Serce Polski + 17
11 Perry Ben WiV SunGod + 17
12 Ottema Rick Metec-Solarwatt p/b Mantel + 17
13 Kerckhaert Jochem BEAT Cycling + 17
14 Huppertz Joshua Team Lotto-Kern Haus + 17
15 Willems Senne EFC - L&R - AGS + 19
16 Pluto Martins À Bloc CT + 19
17 Mihkels Madis Team Ampler-Tartu2024 + 19
18 Del Grosso Tibor Metec-Solarwatt p/b Mantel + 19
19 Kopecky Tomas À Bloc CT + 19
20 Mobach Jarno Leopard Pro Cycling + 19
21 Kaczmarek Jakub HRE Mazowsze Serce Polski + 19
22 Budding Martijn Riwal Cycling Team + 19
23 Peters Arne Allinq Continental Cyclingteam + 19
24 Juntunen Antti-Jussi À Bloc CT + 19
25 De Laat Jasper Team TWC De Kempen Valkenswaard + 19
26 Van Sintmaartensdijk Roel VolkerWessels Cycling Team + 19
27 Larsen Richard Motala AIF Serneke Allebike + 25
28 Johannink Jelle Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 25
29 Vandenstorme Dylan EFC - L&R - AGS + 25
30 Daemen Stijn BEAT Cycling + 28
31 Knolle Jon Saris Rouvy Sauerland Team + 28
32 Lemmen Bart VolkerWessels Cycling Team + 28
33 Stockman Michiel Saris Rouvy Sauerland Team + 28
34 Teutenberg Tim Torn Leopard Pro Cycling + 28
35 Stockman Abram Saris Rouvy Sauerland Team + 28
36 De Lange Thijs Metec-Solarwatt p/b Mantel + 28
37 Pawlak Tobiasz HRE Mazowsze Serce Polski + 28
38 Dalby Simon Uno-X DARE Development Team + 28
39 Vinjebo Emil Riwal Cycling Team + 28
40 Bos Patrick Dutch Food Valley Cycling Team + 28
41 Heiderscheid Colin Leopard Pro Cycling + 34
42 Paterson Aden Allinq Continental Cyclingteam + 34
43 Wood Reece WiV SunGod + 34
44 Smeets Tom Jegg-DJR Academy + 34
45 Krasts Alekss Team Ampler-Tartu2024 + 34
46 De Leng Mathijs Jegg-DJR Academy + 34
47 Brescher Leon Eduard Team Lotto-Kern Haus + 34
48 Reuvers Kevin Willebrord Wil Vooruit + 37
49 Keup Pierre-Pascal Team Lotto-Kern Haus + 38
50 De Meester Luca EFC - L&R - AGS + 40
51 Raßmann Frederik Team Dauner | AKKON + 40
52 Boguslawski Marceli HRE Mazowsze Serce Polski + 43
53 Gathemann Albert Team Dauner | AKKON + 43
54 Del Grosso Bodi À Bloc CT + 54
55 Brown Jim WiV SunGod + 58
56 van der Tuuk Axel Metec-Solarwatt p/b Mantel + 58
57 Salby Alexander Riwal Cycling Team + 01:05
58 Vermeulen Jordy Team TWC De Kempen Valkenswaard + 01:05
59 Randeraat Ruben Willebrord Wil Vooruit + 01:09
60 Rubenis Pauls Team Ampler-Tartu2024 + 01:10
61 Messerschmidt Jonas Team Dauner | AKKON + 01:10
62 Lennartsson Hugo Motala AIF Serneke Allebike + 01:10
63 Maschke Malte Germany + 01:10
64 Tracz Szymon EF Education-NIPPO Development Team + 01:10
65 Maas Marijn Jegg-DJR Academy + 01:10
66 Delahaye Jens EFC - L&R - AGS + 01:10
67 Hodapp Johannes Leopard Pro Cycling + 01:10
68 Boos Benjamin Leopard Pro Cycling + 01:10
69 Borresch Julian Saris Rouvy Sauerland Team + 01:10
70 Clayton Damien WiV SunGod + 01:18
71 Sanders Tim Jegg-DJR Academy + 01:18
72 Oda Hijiri EF Education-NIPPO Development Team + 01:18
73 Stehli Felix EF Education-NIPPO Development Team + 01:18
74 Schulten Chiel Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 01:18
75 Van Kappel Geert Dutch Food Valley Cycling Team + 01:18
76 Götzinger Valentin Austria + 01:23
77 Krul Stef John Deere Cycling Team - NWVG + 01:23
78 Greenberg Cory Team Dauner | AKKON + 01:23
79 Dijkman Redmar John Deere Cycling Team - NWVG + 01:26
80 Dissel Bram BEAT Cycling + 01:28
81 Kurits Joonas Team Ampler-Tartu2024 + 01:30
82 Celi Harm Jegg-DJR Academy + 01:32
83 Oosterlinck Joes EFC - L&R - AGS + 01:32
84 Büchli Matthijs BEAT Cycling + 01:32
85 Theiler Ole Team Lotto-Kern Haus + 01:32
86 Staniszewski Daniel HRE Mazowsze Serce Polski + 01:32
87 Bettendorff Loïc Riwal Cycling Team + 01:36
88 Kabas Maximilian Austria + 01:46
89 Hoogendoorn Roy Willebrord Wil Vooruit + 01:55
90 Hugger Jan Team Lotto-Kern Haus + 02:00
91 Münstermann Per Saris Rouvy Sauerland Team + 02:00
92 Wolf Justin Leopard Pro Cycling + 02:00
93 Rasch Jasper À Bloc CT + 02:07
94 Oka Atsushi EF Education-NIPPO Development Team + 04:33
95 Bakker Bjorn John Deere Cycling Team - NWVG + 05:16
96 Johansson Oskar Uno-X DARE Development Team + 05:21
97 Van der Meer Nick VolkerWessels Cycling Team + 05:21
98 De Vos Yanick Team TWC De Kempen Valkenswaard + 05:25
99 Banaszek Adrian HRE Mazowsze Serce Polski + 05:42
100 Kroeze Danny Dutch Food Valley Cycling Team + 06:19
101 Kovar Stefan Austria + 06:19
102 Voogel Jaap John Deere Cycling Team - NWVG + 06:31
103 Van den Bosch Joost Dutch Food Valley Cycling Team + 07:50
104 Knaapi Markus Team Ampler-Tartu2024 + 07:50
105 Kadota Yusuke EF Education-NIPPO Development Team + 07:50
106 Schouten Jasper Allinq Continental Cyclingteam + 07:50
107 Kerschbaumer Leo Austria + 07:50
108 Temmen Jan Team Dauner | AKKON + 07:50
109 Burger Sven BEAT Cycling + 07:50
110 van Schipstal Guus Team TWC De Kempen Valkenswaard + 07:50
111 Gross Franz Germany + 07:54
112 Lührs Leslie Team Lotto-Kern Haus + 07:54
113 Buschek Paul Austria + 07:54
114 Lubbers Christiaan Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 07:54
115 Van Lingen Gerrie Jegg-DJR Academy + 07:54
116 Bierkens Tim Allinq Continental Cyclingteam + 07:54
117 Heinrich Nicolas Germany + 07:54
118 Drescher Laurin Germany + 07:54
119 Gibson Matthew WiV SunGod + 07:54
120 Buck-Gramcko Tobias Germany + 07:58
121 Van Loon Nol Team TWC De Kempen Valkenswaard + 07:58
122 Egberink Roderik Dutch Food Valley Cycling Team + 08:07
123 Eefting Roy Allinq Continental Cyclingteam + 08:10
124 Kers Koos Jeroen Team TWC De Kempen Valkenswaard + 08:10
125 Köster Artjom Team Ampler-Tartu2024 + 08:14
126 Nørtoft Morten Riwal Cycling Team + 08:20
127 Mård Filip Motala AIF Serneke Allebike + 08:20
128 Lovidius Edvin Motala AIF Serneke Allebike + 08:20
129 Romers Boris Willebrord Wil Vooruit + 08:20
130 Brynsrud Magnus Uno-X DARE Development Team + 08:20
131 Kulset Magnus Uno-X DARE Development Team + 08:20
132 De Heij Joppe Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 08:23
133 Vernersson Lukas Motala AIF Serneke Allebike + 15:50
134 Van Krimpen Arno Willebrord Wil Vooruit + 15:53
135 Lamberink Steyn Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 16:08
136 Ishigami Masahiro EF Education-NIPPO Development Team + 16:16
DNS Kvist Linus Motala AIF Serneke Allebike
DNF Hezeman Rick Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Heijnen Philip Willebrord Wil Vooruit
DNF Inion Sander EFC - L&R - AGS
DNF Lange Wessel John Deere Cycling Team - NWVG
Pos Rider Team Time
1 4 Reinders Elmar Riwal Cycling Team 05:34:09
2 Zijlaard Maikel VolkerWessels Cycling Team + 03
3 Lindeman Bert-Jan VolkerWessels Cycling Team + 08
4 3 Peters Arne Allinq Continental Cyclingteam + 09
5 8 Bloem Joren À Bloc CT + 11
6 2 Van Sintmaartensdijk Roel VolkerWessels Cycling Team + 13
7 Ottema Rick Metec-Solarwatt p/b Mantel + 14
8 1 Kerckhaert Jochem BEAT Cycling + 15
9 3 Del Grosso Tibor Metec-Solarwatt p/b Mantel + 16
10 Budding Martijn Riwal Cycling Team + 18
11 3 Kopecky Tomas À Bloc CT + 20
12 3 Juntunen Antti-Jussi À Bloc CT + 20
13 6 Banaszek Alan HRE Mazowsze Serce Polski + 23
14 6 De Lange Thijs Metec-Solarwatt p/b Mantel + 25
15 11 Fredheim Stian Uno-X DARE Development Team + 26
16 4 Mobach Jarno Leopard Pro Cycling + 27
17 6 Vinjebo Emil Riwal Cycling Team + 27
18 4 Mihkels Madis Team Ampler-Tartu2024 + 29
19 3 Teutenberg Tim Torn Leopard Pro Cycling + 31
20 1 Pawlak Tobiasz HRE Mazowsze Serce Polski + 36
21 7 Huppertz Joshua Team Lotto-Kern Haus + 42
22 5 Stockman Abram Saris Rouvy Sauerland Team + 50
23 1 De Meester Luca EFC - L&R - AGS + 51
24 7 Pluto Martins À Bloc CT + 01:05
25 4 Brescher Leon Eduard Team Lotto-Kern Haus + 01:10
26 9 Boos Benjamin Leopard Pro Cycling + 01:13
27 4 Rubenis Pauls Team Ampler-Tartu2024 + 01:20
28 4 Raßmann Frederik Team Dauner | AKKON + 01:30
29 10 Schulting Peter VolkerWessels Cycling Team + 01:36
30 3 Paterson Aden Allinq Continental Cyclingteam + 01:42
31 4 Reuvers Kevin Willebrord Wil Vooruit + 02:02
32 6 Lemmen Bart VolkerWessels Cycling Team + 02:14
33 8 Daemen Stijn BEAT Cycling + 02:18
34 26 Løland Sakarias Koller Uno-X DARE Development Team + 02:18
35 9 Kaczmarek Jakub HRE Mazowsze Serce Polski + 02:19
36 2 Salby Alexander Riwal Cycling Team + 02:20
37 12 Willems Senne EFC - L&R - AGS + 02:22
38 13 Vandenstorme Dylan EFC - L&R - AGS + 02:28
39 20 Dalby Simon Uno-X DARE Development Team + 02:32
40 51 De Vries Hartthijs Metec-Solarwatt p/b Mantel + 02:36
41 4 Wood Reece WiV SunGod + 02:36
42 29 De Laat Jasper Team TWC De Kempen Valkenswaard + 02:38
43 21 Larsen Richard Motala AIF Serneke Allebike + 02:38
44 17 Krasts Alekss Team Ampler-Tartu2024 + 02:41
45 20 Knolle Jon Saris Rouvy Sauerland Team + 02:42
46 20 Stockman Michiel Saris Rouvy Sauerland Team + 02:42
47 34 Bos Patrick Dutch Food Valley Cycling Team + 02:55
48 14 Del Grosso Bodi À Bloc CT + 03:03
49 7 Hodapp Johannes Leopard Pro Cycling + 03:05
50 35 De Leng Mathijs Jegg-DJR Academy + 03:07
51 37 Smeets Tom Jegg-DJR Academy + 03:07
52 2 Delahaye Jens EFC - L&R - AGS + 03:13
53 4 Tracz Szymon EF Education-NIPPO Development Team + 03:14
54 14 Dissel Bram BEAT Cycling + 03:18
55 8 Clayton Damien WiV SunGod + 03:20
56 Oda Hijiri EF Education-NIPPO Development Team + 03:22
57 38 Gathemann Albert Team Dauner | AKKON + 03:25
58 25 van der Tuuk Axel Metec-Solarwatt p/b Mantel + 03:28
59 14 Maschke Malte Germany + 03:30
60 36 Boguslawski Marceli HRE Mazowsze Serce Polski + 03:33
61 13 Oosterlinck Joes EFC - L&R - AGS + 03:35
62 9 Theiler Ole Team Lotto-Kern Haus + 03:35
63 14 Schulten Chiel Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 03:42
64 20 Maas Marijn Jegg-DJR Academy + 03:43
65 14 Van Kappel Geert Dutch Food Valley Cycling Team + 03:45
66 9 Krul Stef John Deere Cycling Team - NWVG + 03:45
67 7 Dijkman Redmar John Deere Cycling Team - NWVG + 03:48
68 21 Sanders Tim Jegg-DJR Academy + 03:51
69 25 Messerschmidt Jonas Team Dauner | AKKON + 03:52
70 27 Wolf Justin Leopard Pro Cycling + 03:55
71 17 Hugger Jan Team Lotto-Kern Haus + 04:03
72 15 Celi Harm Jegg-DJR Academy + 04:05
73 4 Hoogendoorn Roy Willebrord Wil Vooruit + 04:13
74 27 Heiderscheid Colin Leopard Pro Cycling + 04:21
75 7 Rasch Jasper À Bloc CT + 04:36
76 23 Büchli Matthijs BEAT Cycling + 04:43
77 25 Keup Pierre-Pascal Team Lotto-Kern Haus + 04:52
78 48 Van der Meer Nick VolkerWessels Cycling Team + 05:57
79 29 Wood Oliver WiV SunGod + 06:11
80 27 Perry Ben WiV SunGod + 06:16
81 43 Johannink Jelle Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 06:46
82 29 Brown Jim WiV SunGod + 07:00
83 26 Stehli Felix EF Education-NIPPO Development Team + 07:19
84 29 Lennartsson Hugo Motala AIF Serneke Allebike + 07:20
85 30 Borresch Julian Saris Rouvy Sauerland Team + 07:21
86 28 Johansson Oskar Uno-X DARE Development Team + 07:25
87 19 Kurits Joonas Team Ampler-Tartu2024 + 07:29
88 17 Staniszewski Daniel HRE Mazowsze Serce Polski + 07:29
89 37 Randeraat Ruben Willebrord Wil Vooruit + 07:36
90 31 Götzinger Valentin Austria + 07:40
91 79 Burger Sven BEAT Cycling + 07:50
92 38 Vermeulen Jordy Team TWC De Kempen Valkenswaard + 07:53
93 75 Gibson Matthew WiV SunGod + 07:58
94 25 Kabas Maximilian Austria + 08:03
95 70 Lührs Leslie Team Lotto-Kern Haus + 08:05
96 36 Greenberg Cory Team Dauner | AKKON + 08:22
97 38 Bettendorff Loïc Riwal Cycling Team + 08:40
98 1 Banaszek Adrian HRE Mazowsze Serce Polski + 08:42
99 32 Münstermann Per Saris Rouvy Sauerland Team + 08:49
100 8 Kovar Stefan Austria + 09:01
101 64 Schouten Jasper Allinq Continental Cyclingteam + 09:32
102 66 Bierkens Tim Allinq Continental Cyclingteam + 09:36
103 48 Kadota Yusuke EF Education-NIPPO Development Team + 09:54
104 41 Knaapi Markus Team Ampler-Tartu2024 + 10:02
105 59 Köster Artjom Team Ampler-Tartu2024 + 10:16
106 34 Buck-Gramcko Tobias Germany + 10:18
107 40 Eefting Roy Allinq Continental Cyclingteam + 10:25
108 22 Van Lingen Gerrie Jegg-DJR Academy + 10:27
109 39 Kers Koos Jeroen Team TWC De Kempen Valkenswaard + 10:29
110 17 Temmen Jan Team Dauner | AKKON + 10:32
111 31 Egberink Roderik Dutch Food Valley Cycling Team + 10:34
112 2 Oka Atsushi EF Education-NIPPO Development Team + 10:34
113 45 Romers Boris Willebrord Wil Vooruit + 10:38
114 38 De Heij Joppe Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 10:47
115 12 Voogel Jaap John Deere Cycling Team - NWVG + 10:55
116 18 Kerschbaumer Leo Austria + 10:59
117 Bakker Bjorn John Deere Cycling Team - NWVG + 11:32
118 11 De Vos Yanick Team TWC De Kempen Valkenswaard + 12:13
119 6 Kroeze Danny Dutch Food Valley Cycling Team + 12:43
120 4 van Schipstal Guus Team TWC De Kempen Valkenswaard + 14:03
121 17 Nørtoft Morten Riwal Cycling Team + 14:08
122 2 Heinrich Nicolas Germany + 14:11
123 5 Van Loon Nol Team TWC De Kempen Valkenswaard + 14:14
124 1 Lubbers Christiaan Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 14:15
125 11 Lovidius Edvin Motala AIF Serneke Allebike + 14:30
126 8 Van den Bosch Joost Dutch Food Valley Cycling Team + 14:52
127 6 Drescher Laurin Germany + 14:54
128 1 Mård Filip Motala AIF Serneke Allebike + 14:54
129 7 Brynsrud Magnus Uno-X DARE Development Team + 15:35
130 40 Ishigami Masahiro EF Education-NIPPO Development Team + 18:54
131 9 Gross Franz Germany + 20:41
132 7 Buschek Paul Austria + 20:41
133 8 Kulset Magnus Uno-X DARE Development Team + 21:32
134 12 Lamberink Steyn Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 22:26
135 7 Van Krimpen Arno Willebrord Wil Vooruit + 22:28
136 1 Vernersson Lukas Motala AIF Serneke Allebike + 28:30
Pos Rider Team Time
1 Van Sintmaartensdijk Roel VolkerWessels Cycling Team 05:34:22
2 Kerckhaert Jochem BEAT Cycling + 02
3 Del Grosso Tibor Metec-Solarwatt p/b Mantel + 03
4 Kopecky Tomas À Bloc CT + 07
5 Fredheim Stian Uno-X DARE Development Team + 13
6 Mihkels Madis Team Ampler-Tartu2024 + 16
7 Teutenberg Tim Torn Leopard Pro Cycling + 18
8 De Meester Luca EFC - L&R - AGS + 38
9 Brescher Leon Eduard Team Lotto-Kern Haus + 57
10 Boos Benjamin Leopard Pro Cycling + 01:00
11 Rubenis Pauls Team Ampler-Tartu2024 + 01:07
12 Raßmann Frederik Team Dauner | AKKON + 01:17
13 Løland Sakarias Koller Uno-X DARE Development Team + 02:05
14 Willems Senne EFC - L&R - AGS + 02:09
15 Vandenstorme Dylan EFC - L&R - AGS + 02:15
16 Dalby Simon Uno-X DARE Development Team + 02:19
17 Krasts Alekss Team Ampler-Tartu2024 + 02:28
18 Del Grosso Bodi À Bloc CT + 02:50
19 Smeets Tom Jegg-DJR Academy + 02:54
20 Delahaye Jens EFC - L&R - AGS + 03:00
21 Gathemann Albert Team Dauner | AKKON + 03:12
22 van der Tuuk Axel Metec-Solarwatt p/b Mantel + 03:15
23 Maschke Malte Germany + 03:17
24 Oosterlinck Joes EFC - L&R - AGS + 03:22
25 Theiler Ole Team Lotto-Kern Haus + 03:22
26 Maas Marijn Jegg-DJR Academy + 03:30
27 Van Kappel Geert Dutch Food Valley Cycling Team + 03:32
28 Dijkman Redmar John Deere Cycling Team - NWVG + 03:35
29 Sanders Tim Jegg-DJR Academy + 03:38
30 Messerschmidt Jonas Team Dauner | AKKON + 03:39
31 Hoogendoorn Roy Willebrord Wil Vooruit + 04:00
32 Keup Pierre-Pascal Team Lotto-Kern Haus + 04:39
33 Brown Jim WiV SunGod + 06:47
34 Stehli Felix EF Education-NIPPO Development Team + 07:06
35 Lennartsson Hugo Motala AIF Serneke Allebike + 07:07
36 Borresch Julian Saris Rouvy Sauerland Team + 07:08
37 Johansson Oskar Uno-X DARE Development Team + 07:12
38 Kurits Joonas Team Ampler-Tartu2024 + 07:16
39 Randeraat Ruben Willebrord Wil Vooruit + 07:23
40 Götzinger Valentin Austria + 07:27
41 Vermeulen Jordy Team TWC De Kempen Valkenswaard + 07:40
42 Kabas Maximilian Austria + 07:50
43 Lührs Leslie Team Lotto-Kern Haus + 07:52
44 Bettendorff Loïc Riwal Cycling Team + 08:27
45 Kovar Stefan Austria + 08:48
46 Knaapi Markus Team Ampler-Tartu2024 + 09:49
47 Köster Artjom Team Ampler-Tartu2024 + 10:03
48 Buck-Gramcko Tobias Germany + 10:05
49 Temmen Jan Team Dauner | AKKON + 10:19
50 Romers Boris Willebrord Wil Vooruit + 10:25
51 De Heij Joppe Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 10:34
52 Voogel Jaap John Deere Cycling Team - NWVG + 10:42
53 Kerschbaumer Leo Austria + 10:46
54 De Vos Yanick Team TWC De Kempen Valkenswaard + 12:00
55 van Schipstal Guus Team TWC De Kempen Valkenswaard + 13:50
56 Nørtoft Morten Riwal Cycling Team + 13:55
57 Heinrich Nicolas Germany + 13:58
58 Lubbers Christiaan Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 14:02
59 Lovidius Edvin Motala AIF Serneke Allebike + 14:17
60 Drescher Laurin Germany + 14:41
61 Mård Filip Motala AIF Serneke Allebike + 14:41
62 Brynsrud Magnus Uno-X DARE Development Team + 15:22
63 Gross Franz Germany + 20:28
64 Buschek Paul Austria + 20:28
65 Kulset Magnus Uno-X DARE Development Team + 21:19
66 Lamberink Steyn Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 22:13
67 Van Krimpen Arno Willebrord Wil Vooruit + 22:15
68 Vernersson Lukas Motala AIF Serneke Allebike + 28:17

Information