Right now: Transfers 2022 > 2023

Olympia's Tour - 2022

Stage GC Youth Team

Embed Results
Pos Time
01 Allinq Continental Cyclingteam 08:32
Peters Arne Schouten Jasper (00) Bootsveld Jelle (00) Bierkens Tim (00) Eefting Roy (33) Paterson Aden (01:18)
02 VolkerWessels Cycling Team + 04
Zijlaard Maikel Van Sintmaartensdijk Roel Schulting Peter Lindeman Bert-Jan Lemmen Bart Van der Meer Nick (+ 46)
03 Metec-Solarwatt p/b Mantel + 07
van der Tuuk Axel Ottema Rick Del Grosso Tibor De Lange Thijs De Vries Hartthijs (+ 15) Van Ekeren Niels (+ 48)
04 BEAT Cycling + 08
Kerckhaert Jochem Dissel Bram Daemen Stijn Boons Jente Burger Sven (+ 10) Büchli Matthijs (+ 01:29)
05 Riwal Cycling Team + 09
Vinjebo Emil Reinders Elmar Nørtoft Morten Budding Martijn Salby Alexander (+ 01:25) Bettendorff Loïc (+ 01:25)
06 À Bloc CT + 11
Kopecky Tomas Juntunen Antti-Jussi Del Grosso Bodi Bloem Joren Rasch Jasper (+ 47) Pluto Martins (+ 56)
07 Leopard Pro Cycling + 13
Wolf Justin Teutenberg Tim Torn Hodapp Johannes Boos Benjamin Mobach Jarno (+ 18) Heiderscheid Colin (+ 01:09)
08 HRE Mazowsze Serce Polski + 18
Pawlak Tobiasz Kaczmarek Jakub Staniszewski Daniel Banaszek Alan Boguslawski Marceli (+ 01:08) Banaszek Adrian (+ 01:18)
09 WiV SunGod + 20
Wood Reece Wood Oliver Perry Ben Gibson Matthew Clayton Damien Brown Jim (+ 23)
10 Team Ampler-Tartu2024 + 20
Rubenis Pauls Mihkels Madis Kurits Joonas Köster Artjom Krasts Alekss (+ 25) Knaapi Markus (+ 30)
11 Team Lotto-Kern Haus + 21
Theiler Ole Lührs Leslie Huppertz Joshua Hugger Jan Brescher Leon Eduard (+ 46) Keup Pierre-Pascal (+ 01:36)
12 EFC - L&R - AGS + 21
Willems Senne Vandenstorme Dylan Oosterlinck Joes Inion Sander Delahaye Jens De Meester Luca
13 Uno-X DARE DT + 22
Løland Sakarias Koller Johansson Oskar Fredheim Stian Dalby Simon Kulset Magnus (+ 01:03) Brynsrud Magnus (+ 01:36)
14 EF Education-NIPPO Development + 22
Tracz Szymon Stehli Felix Oka Atsushi Oda Hijiri Kadota Yusuke Ishigami Masahiro (+ 56)
15 Motala AIF Serneke Allebike + 31
Lovidius Edvin Lennartsson Hugo Larsen Richard Kvist Linus Vernersson Lukas Mård Filip (+ 55)
16 Saris Rouvy Sauerland Team + 32
Stockman Abram Knolle Jon Borresch Julian Stockman Michiel Münstermann Per (+ 01:10)
17 Willebrord Wil Vooruit + 36
Romers Boris Reuvers Kevin Hoogendoorn Roy Heijnen Philip Randeraat Ruben (+ 48) Van Krimpen Arno (+ 56)
18 Team TWC De Kempen Valkenswaard + 37
van Schipstal Guus Van Loon Nol Kers Koos Jeroen De Laat Jasper Vermeulen Jordy (+ 01:09) De Vos Yanick (+ 01:09)
19 Germany + 38
Maschke Malte Heinrich Nicolas Gross Franz Buck-Gramcko Tobias Drescher Laurin (+ 01:21)
20 Austria + 38
Zangerle Emanuel Kerschbaumer Leo Kabas Maximilian Götzinger Valentin Buschek Paul Kovar Stefan (+ 01:00)
21 John Deere Cycling Team - NWVG + 40
Lange Wessel Krul Stef Dogterom Mike Dijkman Redmar Bakker Bjorn Voogel Jaap (+ 01:08)
22 Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 42
Schulten Chiel Lubbers Christiaan Lamberink Steyn Johannink Jelle Hezeman Rick De Heij Joppe
23 Dutch Food Valley Cycling Team + 45
Van Kappel Geert Kroeze Danny Egberink Roderik Bos Patrick Van den Bosch Joost (+ 01:23) Luijk Andre (+ 01:34)
24 Jegg-DJR Academy + 51
Van Lingen Gerrie Smeets Tom Sanders Tim Maas Marijn De Leng Mathijs Celi Harm
25 Team Dauner | AKKON + 01:00
Raßmann Frederik Messerschmidt Jonas Temmen Jan Gathemann Albert Duckert Roman Greenberg Cory (+ 01:20)
Pos Rider Team Time
1 Peters Arne Allinq Continental Cyclingteam 08:32
2 Schouten Jasper Allinq Continental Cyclingteam + 00
3 Bootsveld Jelle Allinq Continental Cyclingteam + 00
4 Bierkens Tim Allinq Continental Cyclingteam + 00
5 Zijlaard Maikel VolkerWessels Cycling Team + 04
6 Van Sintmaartensdijk Roel VolkerWessels Cycling Team + 04
7 Schulting Peter VolkerWessels Cycling Team + 04
8 Lindeman Bert-Jan VolkerWessels Cycling Team + 04
9 Lemmen Bart VolkerWessels Cycling Team + 04
10 De Lange Thijs Metec-Solarwatt p/b Mantel + 07
11 van der Tuuk Axel Metec-Solarwatt p/b Mantel + 07
12 Ottema Rick Metec-Solarwatt p/b Mantel + 07
13 Del Grosso Tibor Metec-Solarwatt p/b Mantel + 07
14 Kerckhaert Jochem BEAT Cycling + 08
15 Dissel Bram BEAT Cycling + 08
16 Daemen Stijn BEAT Cycling + 08
17 Boons Jente BEAT Cycling + 08
18 Nørtoft Morten Riwal Cycling Team + 09
19 Budding Martijn Riwal Cycling Team + 09
20 Vinjebo Emil Riwal Cycling Team + 09
21 Reinders Elmar Riwal Cycling Team + 09
22 Burger Sven BEAT Cycling + 10
23 Kopecky Tomas À Bloc CT + 11
24 Juntunen Antti-Jussi À Bloc CT + 11
25 Del Grosso Bodi À Bloc CT + 11
26 Bloem Joren À Bloc CT + 11
27 Wolf Justin Leopard Pro Cycling + 13
28 Teutenberg Tim Torn Leopard Pro Cycling + 13
29 Hodapp Johannes Leopard Pro Cycling + 13
30 Boos Benjamin Leopard Pro Cycling + 13
31 De Vries Hartthijs Metec-Solarwatt p/b Mantel + 15
32 Mobach Jarno Leopard Pro Cycling + 18
33 Pawlak Tobiasz HRE Mazowsze Serce Polski + 18
34 Kaczmarek Jakub HRE Mazowsze Serce Polski + 18
35 Staniszewski Daniel HRE Mazowsze Serce Polski + 18
36 Banaszek Alan HRE Mazowsze Serce Polski + 18
37 Wood Reece WiV SunGod + 20
38 Wood Oliver WiV SunGod + 20
39 Perry Ben WiV SunGod + 20
40 Gibson Matthew WiV SunGod + 20
41 Clayton Damien WiV SunGod + 20
42 Rubenis Pauls Team Ampler-Tartu2024 + 20
43 Mihkels Madis Team Ampler-Tartu2024 + 20
44 Kurits Joonas Team Ampler-Tartu2024 + 20
45 Köster Artjom Team Ampler-Tartu2024 + 20
46 Theiler Ole Team Lotto-Kern Haus + 21
47 Lührs Leslie Team Lotto-Kern Haus + 21
48 Huppertz Joshua Team Lotto-Kern Haus + 21
49 Hugger Jan Team Lotto-Kern Haus + 21
50 Willems Senne EFC - L&R - AGS + 21
51 Vandenstorme Dylan EFC - L&R - AGS + 21
52 Oosterlinck Joes EFC - L&R - AGS + 21
53 Inion Sander EFC - L&R - AGS + 21
54 Delahaye Jens EFC - L&R - AGS + 21
55 De Meester Luca EFC - L&R - AGS + 21
56 Løland Sakarias Koller Uno-X DARE DT + 22
57 Johansson Oskar Uno-X DARE DT + 22
58 Fredheim Stian Uno-X DARE DT + 22
59 Dalby Simon Uno-X DARE DT + 22
60 Tracz Szymon EF Education-NIPPO Development + 22
61 Stehli Felix EF Education-NIPPO Development + 22
62 Oka Atsushi EF Education-NIPPO Development + 22
63 Oda Hijiri EF Education-NIPPO Development + 22
64 Kadota Yusuke EF Education-NIPPO Development + 22
65 Brown Jim WiV SunGod + 23
66 Krasts Alekss Team Ampler-Tartu2024 + 25
67 Knaapi Markus Team Ampler-Tartu2024 + 30
68 Lovidius Edvin Motala AIF Serneke Allebike + 31
69 Lennartsson Hugo Motala AIF Serneke Allebike + 31
70 Larsen Richard Motala AIF Serneke Allebike + 31
71 Kvist Linus Motala AIF Serneke Allebike + 31
72 Vernersson Lukas Motala AIF Serneke Allebike + 31
73 Stockman Abram Saris Rouvy Sauerland Team + 32
74 Knolle Jon Saris Rouvy Sauerland Team + 32
75 Borresch Julian Saris Rouvy Sauerland Team + 32
76 Stockman Michiel Saris Rouvy Sauerland Team + 32
77 Eefting Roy Allinq Continental Cyclingteam + 33
78 Romers Boris Willebrord Wil Vooruit + 36
79 Reuvers Kevin Willebrord Wil Vooruit + 36
80 Hoogendoorn Roy Willebrord Wil Vooruit + 36
81 Heijnen Philip Willebrord Wil Vooruit + 36
82 van Schipstal Guus Team TWC De Kempen Valkenswaard + 37
83 Van Loon Nol Team TWC De Kempen Valkenswaard + 37
84 Kers Koos Jeroen Team TWC De Kempen Valkenswaard + 37
85 De Laat Jasper Team TWC De Kempen Valkenswaard + 37
86 Maschke Malte Germany + 38
87 Heinrich Nicolas Germany + 38
88 Gross Franz Germany + 38
89 Buck-Gramcko Tobias Germany + 38
90 Zangerle Emanuel Austria + 38
91 Kerschbaumer Leo Austria + 38
92 Kabas Maximilian Austria + 38
93 Götzinger Valentin Austria + 38
94 Buschek Paul Austria + 38
95 Lange Wessel John Deere Cycling Team - NWVG + 40
96 Krul Stef John Deere Cycling Team - NWVG + 40
97 Dogterom Mike John Deere Cycling Team - NWVG + 40
98 Dijkman Redmar John Deere Cycling Team - NWVG + 40
99 Bakker Bjorn John Deere Cycling Team - NWVG + 40
100 De Heij Joppe Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 42
101 Schulten Chiel Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 42
102 Lubbers Christiaan Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 42
103 Lamberink Steyn Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 42
104 Johannink Jelle Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 42
105 Hezeman Rick Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 42
106 Van Kappel Geert Dutch Food Valley Cycling Team + 45
107 Kroeze Danny Dutch Food Valley Cycling Team + 45
108 Egberink Roderik Dutch Food Valley Cycling Team + 45
109 Bos Patrick Dutch Food Valley Cycling Team + 45
110 Van der Meer Nick VolkerWessels Cycling Team + 46
111 Brescher Leon Eduard Team Lotto-Kern Haus + 46
112 Rasch Jasper À Bloc CT + 47
113 Randeraat Ruben Willebrord Wil Vooruit + 48
114 Van Ekeren Niels Metec-Solarwatt p/b Mantel + 48
115 Van Lingen Gerrie Jegg-DJR Academy + 51
116 Smeets Tom Jegg-DJR Academy + 51
117 Sanders Tim Jegg-DJR Academy + 51
118 Maas Marijn Jegg-DJR Academy + 51
119 De Leng Mathijs Jegg-DJR Academy + 51
120 Celi Harm Jegg-DJR Academy + 51
121 Mård Filip Motala AIF Serneke Allebike + 55
122 Van Krimpen Arno Willebrord Wil Vooruit + 56
123 Ishigami Masahiro EF Education-NIPPO Development + 56
124 Pluto Martins À Bloc CT + 56
125 Raßmann Frederik Team Dauner | AKKON + 01:00
126 Messerschmidt Jonas Team Dauner | AKKON + 01:00
127 Temmen Jan Team Dauner | AKKON + 01:00
128 Gathemann Albert Team Dauner | AKKON + 01:00
129 Duckert Roman Team Dauner | AKKON + 01:00
130 Kovar Stefan Austria + 01:00
131 Kulset Magnus Uno-X DARE DT + 01:03
132 Voogel Jaap John Deere Cycling Team - NWVG + 01:08
133 Boguslawski Marceli HRE Mazowsze Serce Polski + 01:08
134 Vermeulen Jordy Team TWC De Kempen Valkenswaard + 01:09
135 De Vos Yanick Team TWC De Kempen Valkenswaard + 01:09
136 Keup Pierre-Pascal Team Lotto-Kern Haus + 01:36
137 Münstermann Per Saris Rouvy Sauerland Team + 01:10
138 Banaszek Adrian HRE Mazowsze Serce Polski + 01:18
139 Paterson Aden Allinq Continental Cyclingteam + 01:18
140 Greenberg Cory Team Dauner | AKKON + 01:20
141 Drescher Laurin Germany + 01:21
142 Van den Bosch Joost Dutch Food Valley Cycling Team + 01:23
143 Salby Alexander Riwal Cycling Team + 01:25
144 Bettendorff Loïc Riwal Cycling Team + 01:25
145 Büchli Matthijs BEAT Cycling + 01:29
146 Luijk Andre Dutch Food Valley Cycling Team + 01:34
147 Brynsrud Magnus Uno-X DARE DT + 01:36
148 Heiderscheid Colin Leopard Pro Cycling + 01:09
Pos Rider Team Time
01 Van Sintmaartensdijk Roel VolkerWessels Cycling Team 00:08:36
02 van der Tuuk Axel Metec-Solarwatt p/b Mantel + 03
03 Del Grosso Tibor Metec-Solarwatt p/b Mantel + 03
04 Kerckhaert Jochem BEAT Cycling + 04
05 Boons Jente BEAT Cycling + 04
06 Nørtoft Morten Riwal Cycling Team + 05
07 Kopecky Tomas À Bloc CT + 07
08 Del Grosso Bodi À Bloc CT + 07
09 Teutenberg Tim Torn Leopard Pro Cycling + 09
10 Boos Benjamin Leopard Pro Cycling + 09
11 Rubenis Pauls Team Ampler-Tartu2024 + 16
12 Mihkels Madis Team Ampler-Tartu2024 + 16
13 Kurits Joonas Team Ampler-Tartu2024 + 16
14 Köster Artjom Team Ampler-Tartu2024 + 16
15 Theiler Ole Team Lotto-Kern Haus + 17
16 Lührs Leslie Team Lotto-Kern Haus + 17
17 Willems Senne EFC - L&R - AGS + 17
18 Vandenstorme Dylan EFC - L&R - AGS + 17
19 Oosterlinck Joes EFC - L&R - AGS + 17
20 Inion Sander EFC - L&R - AGS + 17
21 Delahaye Jens EFC - L&R - AGS + 17
22 De Meester Luca EFC - L&R - AGS + 17
23 Løland Sakarias Koller Uno-X DARE DT + 18
24 Johansson Oskar Uno-X DARE DT + 18
25 Fredheim Stian Uno-X DARE DT + 18
26 Dalby Simon Uno-X DARE DT + 18
27 Stehli Felix EF Education-NIPPO Development + 18
28 Brown Jim WiV SunGod + 19
29 Krasts Alekss Team Ampler-Tartu2024 + 21
30 Knaapi Markus Team Ampler-Tartu2024 + 26
31 Lovidius Edvin Motala AIF Serneke Allebike + 27
32 Lennartsson Hugo Motala AIF Serneke Allebike + 27
33 Vernersson Lukas Motala AIF Serneke Allebike + 27
34 Borresch Julian Saris Rouvy Sauerland Team + 28
35 Romers Boris Willebrord Wil Vooruit + 32
36 Hoogendoorn Roy Willebrord Wil Vooruit + 32
37 Heijnen Philip Willebrord Wil Vooruit + 32
38 van Schipstal Guus Team TWC De Kempen Valkenswaard + 33
39 Maschke Malte Germany + 34
40 Heinrich Nicolas Germany + 34
41 Gross Franz Germany + 34
42 Buck-Gramcko Tobias Germany + 34
43 Zangerle Emanuel Austria + 34
44 Kerschbaumer Leo Austria + 34
45 Kabas Maximilian Austria + 34
46 Götzinger Valentin Austria + 34
47 Buschek Paul Austria + 34
48 Dogterom Mike John Deere Cycling Team - NWVG + 36
49 Dijkman Redmar John Deere Cycling Team - NWVG + 36
50 De Heij Joppe Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 38
51 Lubbers Christiaan Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 38
52 Lamberink Steyn Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 38
53 Hezeman Rick Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 38
54 Van Kappel Geert Dutch Food Valley Cycling Team + 41
55 Brescher Leon Eduard Team Lotto-Kern Haus + 42
56 Randeraat Ruben Willebrord Wil Vooruit + 44
57 Van Ekeren Niels Metec-Solarwatt p/b Mantel + 44
58 Smeets Tom Jegg-DJR Academy + 47
59 Sanders Tim Jegg-DJR Academy + 47
60 Maas Marijn Jegg-DJR Academy + 47
61 Mård Filip Motala AIF Serneke Allebike + 51
62 Van Krimpen Arno Willebrord Wil Vooruit + 52
63 Raßmann Frederik Team Dauner | AKKON + 56
64 Messerschmidt Jonas Team Dauner | AKKON + 56
65 Temmen Jan Team Dauner | AKKON + 56
66 Gathemann Albert Team Dauner | AKKON + 56
67 Duckert Roman Team Dauner | AKKON + 56
68 Kovar Stefan Austria + 56
69 Kulset Magnus Uno-X DARE DT + 59
70 Voogel Jaap John Deere Cycling Team - NWVG + 01:04
71 Vermeulen Jordy Team TWC De Kempen Valkenswaard + 01:05
72 De Vos Yanick Team TWC De Kempen Valkenswaard + 01:05
73 Keup Pierre-Pascal Team Lotto-Kern Haus + 01:32
74 Drescher Laurin Germany + 01:17
75 Bettendorff Loïc Riwal Cycling Team + 01:21
76 Brynsrud Magnus Uno-X DARE DT + 01:32

Information