Olympia's Tour - 2022

Overall Youth Points Mountain Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Maikel Zijlaard VolkerWessels Cycling Team 13:14:4040
02 Bert-Jan Lindeman VolkerWessels Cycling Team + 1130
03 Joren Bloem À Bloc CT + 1425
04 Roel Van Sintmaartensdijk VolkerWessels Cycling Team + 1620
05 Rick Ottema Metec-Solarwatt p/b Mantel + 1715
06 Stian Fredheim Uno-X DARE DT + 2110
07 Tomas Kopecky À Bloc CT + 235
08 Jarno Mobach Leopard Pro Cycling + 303
09 Tim Torn Teutenberg Leopard Pro Cycling + 343
10 Peter Schulting VolkerWessels Cycling Team + 01:393
11 Aden Paterson Allinq Continental Cyclingteam + 01:45
12 Elmar Reinders Riwal Cycling Team + 01:56
13 Tibor Del Grosso Metec-Solarwatt p/b Mantel + 02:16
14 Bart Lemmen VolkerWessels Cycling Team + 02:17
15 Alan Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski + 02:23
16 Thijs De Lange Metec-Solarwatt p/b Mantel + 02:25
17 Hartthijs De Vries Metec-Solarwatt p/b Mantel + 02:39
18 Reece Wood WiV SunGod + 02:39
19 Abram Stockman Saris Rouvy Sauerland Team + 02:50
20 Martijn Budding Riwal Cycling Team + 03:15
21 Joshua Huppertz Team Lotto-Kern Haus + 05:11
22 Jan Hugger Team Lotto-Kern Haus + 06:38
23 Jim Brown WiV SunGod + 06:53
24 Sakarias Koller Løland Uno-X DARE DT + 07:28
25 Antti-Jussi Juntunen À Bloc CT + 07:34
26 Matthew Gibson WiV SunGod + 07:55
27 Martins Pluto À Bloc CT + 08:12
28 Ben Perry WiV SunGod + 08:16
29 Benjamin Boos Leopard Pro Cycling + 08:20
30 Axel Van Der Tuuk Metec-Solarwatt p/b Mantel + 08:45
31 Stijn Daemen BEAT Cycling + 09:25
32 Alexander Salby Riwal Cycling Team + 09:27
33 Senne Willems EFC - L&R - AGS + 09:29
34 Justin Wolf Leopard Pro Cycling + 09:31
35 Richard Larsen Motala AIF Serneke Allebike + 09:45
36 Alekss Krasts Team Ampler-Tartu2024 + 09:48
37 Michiel Stockman Saris Rouvy Sauerland Team + 09:49
38 Madis Mihkels Team Ampler-Tartu2024 + 10:05
39 Tobiasz Pawlak HRE Mazowsze Serce Polski + 10:12
40 Arne Peters Allinq Continental Cyclingteam + 11:33
41 Malte Maschke Germany + 11:35
42 Tim Bierkens Allinq Continental Cyclingteam + 11:36
43 Dylan Vandenstorme EFC - L&R - AGS + 12:04
44 Luca De Meester EFC - L&R - AGS + 12:50
45 Nick Van der Meer VolkerWessels Cycling Team + 13:04
46 Stef Krul John Deere Cycling Team - NWVG + 13:21
47 Jon Knolle Saris Rouvy Sauerland Team + 14:06
48 Patrick Bos Dutch Food Valley Cycling Team + 14:19
49 Pierre-Pascal Keup Team Lotto-Kern Haus + 14:28
50 Johannes Hodapp Leopard Pro Cycling + 14:29
51 Mathijs De Leng Jegg-DJR Academy + 14:31
52 Ole Theiler Team Lotto-Kern Haus + 14:59
53 Marijn Maas Jegg-DJR Academy + 15:07
54 Geert Van Kappel Dutch Food Valley Cycling Team + 15:09
55 Oliver Wood WiV SunGod + 15:51
56 Marceli Boguslawski HRE Mazowsze Serce Polski + 17:26
57 Bram Dissel BEAT Cycling + 18:14
58 Jasper Schouten Allinq Continental Cyclingteam + 21:28
59 Loïc Bettendorff Riwal Cycling Team + 23:53
60 Morten Nørtoft Riwal Cycling Team + 29:21
DNF Paul Buschek Austria
DNF Valentin Götzinger Austria
DNF Maximilian Kabas Austria
DNF Leo Kerschbaumer Austria
DNF Stefan Kovar Austria
DNF Emanuel Zangerle Austria
DNF Tobias Buck-Gramcko Germany
DNF Laurin Drescher Germany
DNF Franz Gross Germany
DNF Nicolas Heinrich Germany
DNF Bodi Del Grosso À Bloc CT
DNF Jasper Rasch À Bloc CT
DNF Jelle Bootsveld Allinq Continental Cyclingteam
DNF Roy Eefting Allinq Continental Cyclingteam
DNF Jente Boons BEAT Cycling
DNF Sven Burger BEAT Cycling
DNF Matthijs Büchli BEAT Cycling
DNF Jochem Kerckhaert BEAT Cycling
DNF Roderik Egberink Dutch Food Valley Cycling Team
DNF Danny Kroeze Dutch Food Valley Cycling Team
DNF Andre Luijk Dutch Food Valley Cycling Team
DNF Joost Van den Bosch Dutch Food Valley Cycling Team
DNF Masahiro Ishigami EF Education-NIPPO Development
DNF Yusuke Kadota EF Education-NIPPO Development
DNF Hijiri Oda EF Education-NIPPO Development
DNF Atsushi Oka EF Education-NIPPO Development
DNF Felix Stehli EF Education-NIPPO Development
DNF Szymon Tracz EF Education-NIPPO Development
DNF Jens Delahaye EFC - L&R - AGS
DNF Sander Inion EFC - L&R - AGS
DNF Joes Oosterlinck EFC - L&R - AGS
DNF Adrian Banaszek HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Jakub Kaczmarek HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Daniel Staniszewski HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Harm Celi Jegg-DJR Academy
DNF Tim Sanders Jegg-DJR Academy
DNF Tom Smeets Jegg-DJR Academy
DNF Gerrie Van Lingen Jegg-DJR Academy
DNF Bjorn Bakker John Deere Cycling Team - NWVG
DNF Redmar Dijkman John Deere Cycling Team - NWVG
DNF Mike Dogterom John Deere Cycling Team - NWVG
DNF Wessel Lange John Deere Cycling Team - NWVG
DNF Jaap Voogel John Deere Cycling Team - NWVG
DNF Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling
DNF Niels Van Ekeren Metec-Solarwatt p/b Mantel
DNF Linus Kvist Motala AIF Serneke Allebike
DNF Hugo Lennartsson Motala AIF Serneke Allebike
DNF Edvin Lovidius Motala AIF Serneke Allebike
DNF Filip Mård Motala AIF Serneke Allebike
DNF Lukas Vernersson Motala AIF Serneke Allebike
DNF Emil Vinjebo Riwal Cycling Team
DNF Julian Borresch Saris Rouvy Sauerland Team
DNF Per Münstermann Saris Rouvy Sauerland Team
DNF Joppe De Heij Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Rick Hezeman Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Jelle Johannink Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Steyn Lamberink Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Christiaan Lubbers Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Chiel Schulten Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Markus Knaapi Team Ampler-Tartu2024
DNF Joonas Kurits Team Ampler-Tartu2024
DNF Artjom Köster Team Ampler-Tartu2024
DNF Pauls Rubenis Team Ampler-Tartu2024
DNF Roman Duckert Team Dauner | AKKON
DNF Albert Gathemann Team Dauner | AKKON
DNF Cory Greenberg Team Dauner | AKKON
DNF Jonas Messerschmidt Team Dauner | AKKON
DNF Frederik Raßmann Team Dauner | AKKON
DNF Jan Temmen Team Dauner | AKKON
DNF Leon Eduard Brescher Team Lotto-Kern Haus
DNF Leslie Lührs Team Lotto-Kern Haus
DNF Jasper De Laat Team TWC De Kempen Valkenswaard
DNF Yanick De Vos Team TWC De Kempen Valkenswaard
DNF Koos Jeroen Kers Team TWC De Kempen Valkenswaard
DNF Nol Van Loon Team TWC De Kempen Valkenswaard
DNF Guus van Schipstal Team TWC De Kempen Valkenswaard
DNF Jordy Vermeulen Team TWC De Kempen Valkenswaard
DNF Magnus Brynsrud Uno-X DARE DT
DNF Simon Dalby Uno-X DARE DT
DNF Oskar Johansson Uno-X DARE DT
DNF Magnus Kulset Uno-X DARE DT
DNF Philip Heijnen Willebrord Wil Vooruit
DNF Roy Hoogendoorn Willebrord Wil Vooruit
DNF Ruben Randeraat Willebrord Wil Vooruit
DNF Kevin Reuvers Willebrord Wil Vooruit
DNF Boris Romers Willebrord Wil Vooruit
DNF Arno Van Krimpen Willebrord Wil Vooruit
DNF Damien Clayton WiV SunGod
Information
Nation Netherlands
Date 17th - 20th March
CAT 2.2
Other
Embed Results