Olympia's Tour - 2019

Overall Youth Points

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Sander De Pestel Lotto - Soudal U23 13:15:41
02 Jason Van Dalen Metec - TKH + 02
03 Stan Van Tricht SEG Racing Academy + 03
04 Adne Koster WV De Kannibaal + 14
05 Marijn Van Den Berg Metec - TKH + 35
06 Rick Ottema Metec - TKH + 01:05
07 Florian Vermeersch Lotto - Soudal U23 + 01:12
08 Wiebe Scholten Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 01:15
09 Max Kroonen Volker-Wessels-Merckx + 01:21
10 Sjors Dekker NWV Groningen-Fila-Nijwa Trucks + 01:22
11 Jordi Meeus SEG Racing Academy + 02:25
12 Peter Schulting Volker-Wessels-Merckx + 02:44
13 Stef Krul Metec - TKH + 03:01
14 Coen Vermeltfoort Alecto Cycling Team + 03:40
15 Chiel Smit NWV Groningen-Fila-Nijwa Trucks + 05:45
16 Arvid De Kleijn Metec - TKH + 06:39
17 Gerco Pastoor Allinq-Krush-De IJsselstrhttps:firs + 06:52
18 Robin Lowik Allinq-Krush-De IJsselstrhttps:firs + 07:05
19 Ward Vanhoof Lotto - Soudal U23 + 07:24
20 Sébastien Grignard Lotto - Soudal U23 + 07:32
21 Daan Van Sintmaartensdijk Alecto Cycling Team + 07:40
22 Robin Blummel Volker-Wessels-Merckx + 08:26
23 Timo De Jong Volker-Wessels-Merckx + 08:34
24 Peter Merx NWV Groningen-Fila-Nijwa Trucks + 11:16
25 Bjorn Bakker NWV Groningen-Fila-Nijwa Trucks + 11:31
26 Tim Bierkens Allinq-Krush-De IJsselstrhttps:firs + 11:52
27 Tore Andre Vabø Ringerike SK + 12:40
28 Arne Peters Alecto Cycling Team + 12:40
29 Arne Marit Lotto - Soudal U23 + 12:47
30 Mathias Skretteberg Ringerike SK + 12:53
31 Andreas Staune-Mittet Ringerike SK + 12:57
32 Magnus Brynsrud Ringerike SK + 13:33
33 Sybren Welling WV De Kannibaal + 14:34
34 Nils Wolfenbuttel Volker-Wessels-Merckx + 15:41
35 Maarten Vierhout Allinq-Krush-De IJsselstrhttps:firs + 15:53
36 Thymen Arensman SEG Racing Academy + 16:36
37 Dennis Van Der Horst Metec - TKH + 16:57
38 Jasper Bovenhuis Vlasman CT + 18:12
39 Laurens Huys Lotto - Soudal U23 + 19:17
40 Sam Gademan Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 19:23
41 Kelvin Van Den Dool Vlasman CT + 19:30
42 Adrie Lindeman NWV Groningen-Fila-Nijwa Trucks + 21:49
43 Melvin Van Zijl Vlasman CT + 22:15
44 Tim Marsman Metec - TKH + 23:32
45 Magnus Kulset Ringerike SK + 23:46
46 Mohamed Rayes UWTC de Volharding-Wilton + 23:54
47 Joost Van der Burg Vlasman CT + 24:44
48 Jasper Rasch SEG Racing Academy + 25:10
49 Jelle Wolsink Vlasman CT + 25:58
50 Jip Steman Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 28:06
51 Jeroen Van Krimpen UWTC de Volharding-Wilton + 28:18
52 Bastiaan De Blom Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 30:51
53 Dorus De Rijk NWV Groningen-Fila-Nijwa Trucks + 31:55
54 Martijn Veling UWTC de Volharding-Wilton + 34:02
55 Huub Deelstra Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 34:09
56 Melle Nikkels UWTC de Volharding-Wilton + 35:10
57 Jasper Haest UWTC de Volharding-Wilton + 40:23
58 Aron De Jong Alecto Cycling Team + 45:24
DNF Rene Hooghiemster Alecto Cycling Team
DNF Laurens Van Embden Alecto Cycling Team
DNF Sebastian Vester Alecto Cycling Team
DNF Marien Bogerd Allinq-Krush-De IJsselstrhttps:firs
DNF Danny Kroeze Allinq-Krush-De IJsselstrhttps:firs
DNF Rik Wielink Allinq-Krush-De IJsselstrhttps:firs
DNF Ruben Apers Lotto - Soudal U23
DNF Sven de Haan NWV Groningen-Fila-Nijwa Trucks
DNF Andre Heggø Ringerike SK
DNF Sondre Midtsveen Ringerike SK
DNF Sven Burger SEG Racing Academy
DNF Daan Hoole SEG Racing Academy
DNF Jentje Huntink Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Maarten Lubbers Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Han Van der Poppe UWTC de Volharding-Wilton
DNF Mees Willemsen UWTC de Volharding-Wilton
DNF Hartthijs De Vries Vlasman CT
DNF Bas Ottevanger Vlasman CT
DNF Tijmen Eising Volker-Wessels-Merckx
DNF Nick Van der Meer Volker-Wessels-Merckx
DNF Pascal Aandewiel WV De Kannibaal
DNF Binne-Pier De Haan WV De Kannibaal
DNF Eelke Nikkels WV De Kannibaal
DNF Pieter Verhoeven WV De Kannibaal
Information
Nation Netherlands
Date 17th - 20th October
CAT NE
Other
Embed Results