Right now | Confirmed transfers | Cyclo-cross | World Championship | Vuelta | Uno-X Dev Weekend

2017 Olympia's Tour

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

Stage overview Stage profiles Prologue 01 02 03 04 05

Results: 05.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Jarno Mobach 1998 Development Team Sunweb 04:18:175
02 Pascal Eenkhoorn 1997 BMC Development Team + 094
03 Stan Dewulf 1997 Lotto - Soudal U23 + 093
04 Julius Van Den Berg 1996 SEG Racing Academy + 093
05 Pavel Sivakov 1997 BMC Development Team + 092
06 Sjoerd Bax 1996 Delta Cycling Rotterdam + 182
07 Hans Kristian Rudland 1997 Uno-X Development Team + 202
08 Marco Doets 1995 Baby Dump Cycling Team + 292
09 Erik Nordsæter Resell 1996 Uno-X Development Team + 381
10 Ruben Apers 1998 Lotto - Soudal U23 + 431
11 Reto Müller 1998 BMC Development Team + 541
12 Gerben Thijssen 1998 Lotto - Soudal U23 + 541
13 Jasper Philipsen 1998 BMC Development Team + 541
14 Jim Lindenburg 1996 Metec - TKH p/b Mantel + 571
15 Dennis Van Der Horst 1998 Metec - TKH p/b Mantel + 571
16 Jonas Castrique 1997 Lotto - Soudal U23 + 571
17 Jens Van Den Dool 1998 Delta Cycling Rotterdam + 571
18 Rens Tulner 1998 Delta Cycling Rotterdam + 571
19 Jan Maas 1996 SEG Racing Academy + 571
20 Gerco Pastoor 1998 Delta Cycling Rotterdam + 571
21 David Dekker 1998 LottoNL-Jumbo-De Jonge + 571
22 Nicholas Dlamini 1995 Dimension Data - Qhubeka + 57-
23 Stef Krul 1995 Metec - TKH p/b Mantel + 01:01-
24 Florian Stork 1997 Development Team Sunweb + 01:01-
25 Edoardo Affini 1996 SEG Racing Academy + 01:01-
26 Marten Kooistra 1997 SEG Racing Academy + 01:03-
27 Lars Van Den Berg 1998 Metec - TKH p/b Mantel + 01:03-
28 Nils Sinschek 1998 LottoNL-Jumbo-De Jonge + 01:03-
29 Torstein Træen 1995 Uno-X Development Team + 01:08-
30 Stefan De Bod 1996 Dimension Data - Qhubeka + 01:10-
31 Brent Van Moer 1998 Lotto - Soudal U23 + 01:10
32 Remco Esselaar 1995 TWC Het Snelle Wiel + 01:14
33 Joseph Areruya 1996 Dimension Data - Qhubeka + 01:14
34 Martin Salmon 1997 Development Team Sunweb + 01:14
35 Kelvin Van Den Dool 1995 Vlasman Cycling Team + 01:18
36 Max Hendrickx 1995 TWC Het Snelle Wiel + 02:00
37 Jelle Johannink 1996 Sensa - Kanjers CT + 02:04
38 Torjus Sleen 1997 Uno-X Development Team + 03:51
39 Kristian Kulset 1995 Uno-X Development Team + 03:51
40 Ide Schelling 1998 SEG Racing Academy + 03:54
41 Beau Duvigneau 1995 Vlasman Cycling Team + 04:57
42 Wiebe Scholten 1996 Sensa - Kanjers CT + 05:13
43 Jeen De Jong 1996 NWV Groningen-Fila Giets + 05:16
44 Rob Van Broekhoven 1995 Destil - Piels + 05:16
45 Robin Lowik 1995 Vlasman Cycling Team + 05:16
46 Jurriaan Vos 1996 NWV Groningen-Fila Giets + 05:20
47 Aden Paterson 1998 NWV Groningen-Fila Giets + 05:22
48 Lorenzo Harbers 1997 Sensa - Kanjers CT + 05:22
49 Daan Van Sintmaartensdijk 1998 Baby Dump Cycling Team + 05:26
50 Abe Celi 1996 Baby Dump Cycling Team + 05:26
51 Bryan Bouwmans 1998 LottoNL-Jumbo-De Jonge + 05:28
52 Justin Timmermans 1996 Baby Dump Cycling Team + 05:29
53 Jurgen Timmerman 1995 WV De Ijsselstreek + 05:29
54 Mehdi El Chokri 1997 Dimension Data - Qhubeka + 05:32
55 Dylan Bouwmans 1997 Metec - TKH p/b Mantel + 05:35
56 Jelle Nieuwpoort 1997 Metec - TKH p/b Mantel + 05:35
57 Bram Welten 1997 BMC Development Team + 05:35
58 Alfdan De Decker 1996 Lotto - Soudal U23 + 05:35
59 Felix Gall 1998 Development Team Sunweb + 05:38
60 Mario Spengler 1997 BMC Development Team + 05:38
61 Maarten Junte 1995 WV De Ijsselstreek + 06:04
62 Patrick Van der Duin 1995 Baby Dump Cycling Team + 07:33
63 Maarten Hendrickx 1995 TWC Het Snelle Wiel + 12:37
64 Paul Cremers 1995 LottoNL-Jumbo-De Jonge + 12:37
65 Yannick Vrielink 1998 Sensa - Kanjers CT + 12:45
66 Bas Van Der Kooij 1995 Destil - Piels + 12:45
67 Ramon Van Bokhoven 1998 LottoNL-Jumbo-De Jonge + 12:45
68 Maxime Gressier 1998 Development Team Sunweb + 12:47
69 Marc Kivits 1995 TWC Het Snelle Wiel + 12:51
DNS Morne Van Niekerk 1995 Dimension Data - Qhubeka
DNS Rik Wielink 1995 WV De Ijsselstreek
DNF Lars Saugstad 1997 Uno-X Development Team
DNF Fabio Jakobsen 1996 SEG Racing Academy
DNF Chiel Breukelman 1997 Destil - Piels
DNF Maiko Van Der Heijden 1997 Destil - Piels
DNF Jordi Van Loon 1996 Destil - Piels
DNF Jordi Talen 1996 Delta Cycling Rotterdam
DNF Bas Ottevanger 1998 Vlasman Cycling Team
DNF Gino Luca Vierhouten 1996 Vlasman Cycling Team
DNF Tim Meusen 1996 TWC Het Snelle Wiel
DNF Niels Goeree 1995 NWV Groningen-Fila Giets
DNF Rick Goeree 1995 NWV Groningen-Fila Giets
DNF Justin Kloese 1998 NWV Groningen-Fila Giets
DNF Christian Varweg 1998 Sensa - Kanjers CT
DNF Maarten Lubbers 1998 Sensa - Kanjers CT
DNF Willem Bok 1998 LottoNL-Jumbo-De Jonge
DNF Arjan Arentsen 1996 WV De Ijsselstreek
DNF Kevin Coster 1995 WV De Ijsselstreek
Pos Name Born Team Time
01 - Pascal Eenkhoorn 1997 BMC Development Team 16:13:26
02 - Pavel Sivakov 1997 BMC Development Team + 16
03 2 Stan Dewulf 1997 Lotto - Soudal U23 + 18
04 3 Julius Van Den Berg 1996 SEG Racing Academy + 24
05 3 Hans Kristian Rudland 1997 Uno-X Hydrogen Development Team + 40
06 3 Edoardo Affini 1996 SEG Racing Academy + 01:08
07 1 Jens Van Den Dool 1998 Delta Cycling Rotterdam + 01:12
08 4 Marten Kooistra 1997 SEG Racing Academy + 01:14
09 1 Jonas Castrique 1997 Lotto - Soudal U23 + 01:28
10 1 Stef Krul 1995 Metec - TKH p/b Mantel + 01:31
11 14 Jarno Mobach 1998 Development Team Sunweb + 01:59
12 8 Sjoerd Bax 1996 Delta Cycling Rotterdam + 02:24
13 1 Gerben Thijssen 1998 Lotto - Soudal U23 + 02:47
14 9 Erik Nordsæter Resell 1996 Uno-X Hydrogen Development Team + 02:47
15 16 Marco Doets 1995 Baby Dump Cycling Team + 02:47
16 1 Reto Müller 1998 BMC Development Team + 02:53
17 5 Jasper Philipsen 1998 BMC Development Team + 03:03
18 1 Nicholas Dlamini 1995 Dimension Data for Qhubeka CT + 03:03
19 2 Rens Tulner 1998 Delta Cycling Rotterdam + 03:05
20 4 Jan Maas 1996 SEG Racing Academy + 03:06
21 7 David Dekker 1998 LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 03:08
22 4 Florian Stork 1997 Development Team Sunweb + 03:11
23 10 Jim Lindenburg 1996 Metec - TKH p/b Mantel + 03:17
24 3 Brent Van Moer 1998 Lotto - Soudal U23 + 03:21
25 9 Torstein Træen 1995 Uno-X Hydrogen Development Team + 03:32
26 12 Gerco Pastoor 1998 Delta Cycling Rotterdam + 03:40
27 16 Dennis Van Der Horst 1998 Metec - TKH p/b Mantel + 05:21
28 12 Stefan De Bod 1996 Dimension Data for Qhubeka CT + 05:21
29 29 Ruben Apers 1998 Lotto - Soudal U23 + 05:24
30 18 Lars Van Den Berg 1998 Metec - TKH p/b Mantel + 05:31
31 23 Remco Esselaar 1995 TWC Het Snelle Wiel + 05:45
32 21 Daan Van Sintmaartensdijk 1998 Baby Dump Cycling Team + 06:09
33 19 Jelle Johannink 1996 Sensa - Kanjers voor Kanjers CT + 06:33
34 5 Ide Schelling 1998 SEG Racing Academy + 06:43
35 19 Mehdi El Chokri 1997 Dimension Data for Qhubeka CT + 07:32
36 19 Bram Welten 1997 BMC Development Team + 07:38
37 7 Justin Timmermans 1996 Baby Dump Cycling Team + 07:42
38 20 Mario Spengler 1997 BMC Development Team + 07:42
39 7 Jurgen Timmerman 1995 WV De Ijsselstreek + 07:45
40 3 Dylan Bouwmans 1997 Metec - TKH p/b Mantel + 08:17
41 14 Torjus Sleen 1997 Uno-X Hydrogen Development Team + 08:28
42 14 Kristian Kulset 1995 Uno-X Hydrogen Development Team + 08:30
43 31 Patrick Van der Duin 1995 Baby Dump Cycling Team + 08:52
44 3 Robin Lowik 1995 Vlasman Cycling Team + 09:41
45 8 Wiebe Scholten 1996 Sensa - Kanjers voor Kanjers CT + 09:43
46 5 Jeen De Jong 1996 NWV Groningen-Fila Giets + 09:45
47 24 Nils Sinschek 1998 LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 09:45
48 20 Kelvin Van Den Dool 1995 Vlasman Cycling Team + 09:54
49 8 Rob Van Broekhoven 1995 Destil - Piels + 09:56
50 1 Jelle Nieuwpoort 1997 Metec - TKH p/b Mantel + 10:03
51 10 Aden Paterson 1998 NWV Groningen-Fila Giets + 10:14
52 7 Alfdan De Decker 1996 Lotto - Soudal U23 + 10:39
53 25 Joseph Areruya 1996 Dimension Data for Qhubeka CT + 11:45
54 25 Martin Salmon 1997 Development Team Sunweb + 12:10
55 30 Max Hendrickx 1995 TWC Het Snelle Wiel + 13:16
56 18 Bryan Bouwmans 1998 LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 14:18
57 18 Abe Celi 1996 Baby Dump Cycling Team + 14:58
58 22 Beau Duvigneau 1995 Vlasman Cycling Team + 15:34
59 24 Jurriaan Vos 1996 NWV Groningen-Fila Giets + 16:02
60 22 Lorenzo Harbers 1997 Sensa - Kanjers voor Kanjers CT + 16:03
61 16 Felix Gall 1998 Development Team Sunweb + 16:04
62 14 Maarten Junte 1995 WV De Ijsselstreek + 16:16
63 21 Paul Cremers 1995 LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 16:59
64 23 Maxime Gressier 1998 Development Team Sunweb + 17:08
65 21 Yannick Vrielink 1998 Sensa - Kanjers voor Kanjers CT + 17:09
66 20 Ramon Van Bokhoven 1998 LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 17:09
67 5 Marc Kivits 1995 TWC Het Snelle Wiel + 17:50
68 16 Maarten Hendrickx 1995 TWC Het Snelle Wiel + 23:22
69 12 Bas Van Der Kooij 1995 Destil - Piels + 23:23

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Olympia's Tour
Netherlands
05.stage Hills
173.3 km
Margraten -> Noorbeek
September 10th (2017)
Leader P.Eenkhoorn
Youth P.Eenkhoorn
Points P.Van der Duin
Mountain D.Bouwmans
Combative K.Van Den Dool