Follow the Giro LIVE every stage at our Race Centre

Olympia's Tour - 2007

Overall Youth Points Sprint

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Berkhout Thomas Rabobank CT 31:20:21
02 Maaskant Martijn Rabobank CT + 02
03 Veelers Tom Rabobank CT + 2:20
04 Boom Lars Rabobank CT + 3:02
05 Leezer Tom Rabobank CT + 5:40
06 Vermeltfoort Coen Rabobank CT + 7:02
07 Van Katwijk Alain Van Vliet - EBH Advocaten + 7:13
08 Beima Marcel T-Mobile Team + 7:26
09 Navardauskas Ramunas Klaipeda - Splendid Cycling Team + 8:46
10 De Haan Folkert Ubbink - Syntec Cycling Team + 9:27
11 Bos Marco Cyclingteam Jo Piels + 10:03
12 Zijlstra Sipke B&E - Koopmans Cycling Team + 16:54
13 Hofmann Sören Team 3C Gruppe - Lamonta + 18:31
14 Van Ruitenbeek Emmanuel Van Vliet - EBH Advocaten + 21:37
15 Van Schalen Paul Ubbink - Syntec Cycling Team + 21:45
16 Kruopis Aidis Klaipeda - Splendid Cycling Team + 21:53
17 Hassink Arne Ubbink - Syntec Cycling Team + 22:20
18 Oredsson Thomas Team GLS + 23:40
19 Schmitz Bram Van Vliet - EBH Advocaten + 24:03
20 Van Winden Dennis Rabobank CT + 24:24
21 Mol Wouter P3Transfer - Fondas Team + 25:17
22 Burger Leon - + 25:40
23 Van Groen Arnoud Cyclingteam Jo Piels + 25:53
24 Smit Dennis Ubbink - Syntec Cycling Team + 28:42
25 Buchacek Thomas PSK Whirlpool - Hradec Kralove + 29:20
26 Senekovic Joze Adria Mobil + 29:33
27 Jørgensen Jonas Aaen Team GLS + 29:45
28 Vrijmoed Maurice Van Vliet - EBH Advocaten + 32:18
29 Dlouhy Vojtech PSK Whirlpool - Hradec Kralove + 32:26
30 Westra Lieuwe KrolStonE Continental Team + 34:05
31 Sopenberg Gerrit-Jan P3Transfer - Fondas Team + 34:15
32 Bommel Henning - + 34:20
33 Bengsch Robert - + 34:44
34 Curvers Roy Time - Van Hemert + 34:49
35 Klemme Dominic Team 3C Gruppe - Lamonta + 35:02
36 Van den Burg Germ - + 37:10
37 Guarnieri Jacopo - + 37:55
38 Coledan Marco - + 37:56
39 Bruin Ivor B&E - Koopmans Cycling Team + 37:58
40 Van Hage Klaas B&E - Koopmans Cycling Team + 38:11
41 Erler Tobias Team 3C Gruppe - Lamonta + 38:23
42 Harms Jos Cyclingteam Jo Piels + 38:27
43 Van der Wal Eelke P3Transfer - Fondas Team + 38:38
44 Cujnik Benjamin Adria Mobil + 39:06
45 Obst René Team 3C Gruppe - Lamonta + 41:34
46 Riber Sellebjerg Thomas Team GLS + 41:58
47 Van Agtmaal Peter P3Transfer - Fondas Team + 41:59
48 Luyt Dennis B&E - Koopmans Cycling Team + 42:18
49 Van Gulik Fulco KrolStonE Continental Team + 42:21
50 Fuchs Sergej Team 3C Gruppe - Lamonta + 42:55
51 Voss Paul Team 3C Gruppe - Lamonta + 43:27
52 Andrle Rene PSK Whirlpool - Hradec Kralove + 43:58
53 Van Dulmen Thom Rabobank CT + 45:14
54 Spilak Simon Adria Mobil + 45:36
55 Lust Martijn Line-Lloyd Footwear Cycling + 45:59
56 Kozubek Stanislav PSK Whirlpool - Hradec Kralove + 46:22
57 Waaijer Bas KrolStonE Continental Team + 46:51
58 Bencik Petr PSK Whirlpool - Hradec Kralove + 46:58
59 Van Zandbeek Ronan Van Vliet - EBH Advocaten + 47:22
60 Jun Lars Team Löwik Meubelen + 47:40
61 Hoogerland Johnny Van Vliet - EBH Advocaten + 47:48
62 Kavsek Rik KrolStonE Continental Team + 47:54
63 Hoffmann Erik Team 3C Gruppe - Lamonta + 47:55
64 Schouten John KrolStonE Continental Team + 48:11
65 Magni Michele - + 48:21
66 Lenferink Jesper Team Löwik Meubelen + 49:50
67 Vriend Rudy - + 52:07
68 Reuling Dirk KrolStonE Continental Team + 52:37
69 Fulst Guido - + 53:43
70 Kelderman Martin Line-Lloyd Footwear Cycling + 54:26
71 Reef Marc Team Löwik Meubelen + 55:36
72 Svab Miha Adria Mobil + 56:29
73 Janorschke Grischa Continental Team Milram + 58:16
74 Hester Hansen Marc Team Löwik Meubelen + 58:28
75 Leliveld Dennis - + 59:19
76 Bernatonis Marius Klaipeda - Splendid Cycling Team + 59:35
77 Mares Martin PSK Whirlpool - Hradec Kralove + 59:45
78 Sprint In't Veld Joost - + 1:01:49
79 Basten Niek Van Vliet - EBH Advocaten + 1:03:00
80 Walgien Jorrit B&E - Koopmans Cycling Team + 1:03:14
81 Poels Norbert P3Transfer - Fondas Team + 1:04:42
82 Van der Pluijm Marvin Ubbink - Syntec Cycling Team + 1:06:14
83 Van Kessel Egon Van Vliet - EBH Advocaten + 1:07:16
84 Honig Reinier P3Transfer - Fondas Team + 1:09:43
85 Brus Marco Cyclingteam Jo Piels + 1:10:18
86 Kriegs Robert - + 1:11:53
87 Fransen Ruud Cyclingteam Jo Piels + 1:13:12
88 König Karl-Christian - + 1:14:04
89 Vestby Martin Time - Van Hemert + 1:15:06
90 Van Loon Patrick Line-Lloyd Footwear Cycling + 1:19:54
91 Van Haaren Bart Line-Lloyd Footwear Cycling + 1:22:09
92 Huizenga Jenning Team Löwik Meubelen + 1:22:30
93 Kers Koos Jeroen - + 1:22:38
94 Olde Dubbelink Peter Team Löwik Meubelen + 1:23:42
95 Breed Siebe B&E - Koopmans Cycling Team + 1:23:57
96 Müller Alexander Continental Team Milram + 1:25:14
97 Mandemakers Maarten P3Transfer - Fondas Team + 1:27:46
98 Vendrig Bart Line-Lloyd Footwear Cycling + 1:28:00
99 Fiebig Christoph Continental Team Milram + 1:30:38
100 Hopman Erik - + 1:32:20
DNF Bartko Robert -
DNF Basso Stefano -
DNF Masotti Fabio -
DNF Nijland Maarten -
DNF Peruffo Enrico -
DNF Schulz Frank -
DNF Furdi Blaz Adria Mobil
DNF Kump Marko Adria Mobil
DNF Zrimsek Jure Adria Mobil
DNF Bezemer Thijs B&E - Koopmans Cycling Team
DNF Wallink Marien B&E - Koopmans Cycling Team
DNF Bach Christian Continental Team Milram
DNF Forke Sebastian Continental Team Milram
DNF Kupfernagel Danilo Continental Team Milram
DNF Helmantel Adriaan Cyclingteam Jo Piels
DNF Klootwijk Bertil Cyclingteam Jo Piels
DNF Lenferink Maarten Cyclingteam Jo Piels
DNF Bagdonas Gediminas Klaipeda - Splendid Cycling Team
DNF Juodvalkis Egidijus Klaipeda - Splendid Cycling Team
DNF Kondrotas Simas Klaipeda - Splendid Cycling Team
DNF Mikuzis Mantas Klaipeda - Splendid Cycling Team
DNF Mockus Algirdas Klaipeda - Splendid Cycling Team
DNF Mockus Algirdas Klaipeda - Splendid Cycling Team
DNF Denis Camiel KrolStonE Continental Team
DNF Nagengast Marcel KrolStonE Continental Team
DNF Jaspers Davy Line-Lloyd Footwear Cycling
DNF Nederlof Tim Line-Lloyd Footwear Cycling
DNF Van Plateringen Martin Line-Lloyd Footwear Cycling
DNF Alloo Mike P3Transfer - Fondas Team
DNF Kloucek Frantisek PSK Whirlpool - Hradec Kralove
DNF Kubias Petr PSK Whirlpool - Hradec Kralove
DNF Friedemann Matthias Team 3C Gruppe - Lamonta
DNF Aistrup Nikola Team GLS
DNF Birck Reckweg Morten Team GLS
DNF Hecht Janif Team GLS
DNF Kristiansen Thomas Team GLS
DNF Mørkøv Michael Team GLS
DNF Boom Bart Team Löwik Meubelen
DNF Van Ooijen Cornelius Team Löwik Meubelen
DNF Barla Luca Team Milram
DNF Alaluusua Juha-Matti Time - Van Hemert
DNF Botter Sjoerd Time - Van Hemert
DNF Ericsson Frederik Time - Van Hemert
DNF Koerts Jans Time - Van Hemert
DNF Pronk Jos Time - Van Hemert
DNF Slippens Robert Ubbink - Syntec Cycling Team
DNF Stroetinga Wim Ubbink - Syntec Cycling Team
DNF Van der Zanden Tim Ubbink - Syntec Cycling Team

Information