Front Races Teams Riders Ranking Agency Fantasy

Olympia's Tour

2006

Main page

Embed Results

Pos Rider Team Time
01 Tom Veelers Rabobank CT 04:30:15
02 Jacob Moe Rasmussen Team GLS + 00
03 Evgeni Popov Rabobank CT + 00
04 Jonas Aaen Jørgensen Team GLS + 00
05 Rick Flens Rabobank CT + 00
06 Marco Bos Cyclingteam Jo Piels + 00
07 Henning Bommel - + 00
08 Marvin Van der Pluijm Ubbink - Syntec Cycling Team + 00
09 Gideon De Jong Procomn - Van Hemert + 00
10 Borut Bozic Perutnina Ptuj + 00
11 Peter Van Agtmaal Fondas - P3Transfer Team + 00
12 Martijn Maaskant Rabobank CT + 00
13 Anders Lund Team GLS + 00
14 Thomas Berkhout Van Vliet - EBH Advocaten + 00
15 Aidis Kruopis - + 00
16 Jos Pronk Procomn - Van Hemert + 00
17 Matej Stare Perutnina Ptuj + 00
18 Steven De Champs Profel - Ziegler CT + 00
19 Marcel Beima Procomn - Van Hemert + 00
20 Tom Leezer Rabobank CT + 00
21 Mitja Mahoric Perutnina Ptuj + 00
22 Tom De Meyer Fondas - P3Transfer Team + 00
23 Roy Curvers Procomn - Van Hemert + 00
24 Folkert De Haan Ubbink - Syntec Cycling Team + 00
25 Arnoud Van Groen Team Löwik Meubelen + 00
26 Adriaan Helmantel Cyclingteam Jo Piels + 00
27 Jimmy Hansen Team GLS + 11
28 Danny Stam Ubbink - Syntec Cycling Team + 11
29 Jeroen Boelen Procomn - Van Hemert + 11
30 Peter Woestenberg Cyclingteam Jo Piels + 43
31 Dennis Leliveld - + 51
32 Kasper Jebjerg Team GLS + 02:05
33 Lasse Bøchman Larsen Team GLS + 04:26
34 Ruud Aerts Procomn - Van Hemert + 07:33
35 Paul Van Schalen Ubbink - Syntec Cycling Team + 07:33
36 Peter Schep Ubbink - Syntec Cycling Team + 07:33
37 Joost Van Leijen Van Vliet - EBH Advocaten + 12:16
38 Alain Van Katwijk Procomn - Van Hemert + 20:15
39 Marcel Nagengast KrolStonE Continental Team + 20:15
40 Daniels Ernestovskis Rietumu Bank - Riga + 20:15
41 Bas Waaijer KrolStonE Continental Team + 20:15
42 Lex Nederlof - + 20:15
43 Janusch Laule Rietumu Bank - Riga + 20:15
44 Dennis Van Winden B&E Cycling Team + 20:15
45 Jesper Lenferink Team Löwik Meubelen + 20:15
46 Juha-Matti Alaluusua Procomn - Van Hemert + 20:15
47 Dennis Smit Ubbink - Syntec Cycling Team + 20:15
48 Erik Hopman - + 20:15
49 Jasper Van Heeswijk Team Löwik Meubelen + 20:15
50 Job Vissers Team Löwik Meubelen + 20:15
51 Floris Goesinnen Van Vliet - EBH Advocaten + 20:15
52 Vytautas Kaupas Jartazi - 7Mobile + 20:15
53 Fulco Van Gulik Ubbink - Syntec Cycling Team + 20:15
54 Oļegs Meļehs Rietumu Bank - Riga + 20:15
55 Gediminas Bagdonas - + 20:15
56 Nico Van Dijk Cyclingteam Jo Piels + 20:15
57 Peter Jorg Rietumu Bank - Riga + 20:15
58 Laurent Arn Rietumu Bank - Riga + 20:15
59 Roman Bronis Dukla Trencin + 20:15
60 Aldo Klomp B&E Cycling Team + 20:15
61 Marco Wesseling Van Vliet - EBH Advocaten + 20:15
62 Kor Steenbergen Cyclingteam Jo Piels + 20:15
63 Vincent Ter Schure KrolStonE Continental Team + 20:15
64 Jos Harms Team Löwik Meubelen + 20:15
65 Tomislav Danculovic Perutnina Ptuj + 20:15
66 Niki Terpstra Ubbink - Syntec Cycling Team + 20:15
67 Rob Ruygh Rabobank CT + 20:15
68 Ivor Bruin B&E Cycling Team + 20:15
69 Thijs Van Amerongen Van Vliet - EBH Advocaten + 20:15
70 Dirk Reuling KrolStonE Continental Team + 20:15
71 Aloys Van Duuren - + 20:15
72 Roman Klimov Premier + 20:15
73 Peter Möhlmann Fondas - P3Transfer Team + 20:15
74 Leif Lampater - + 20:15
75 Thijs Al B&E Cycling Team + 20:15
76 Klaas Van Hage B&E Cycling Team + 20:15
77 Reinier Honig Fondas - P3Transfer Team + 20:15
78 Huub Duyn Rabobank CT + 20:15
79 Andrew Vancoillie Profel - Ziegler CT + 20:15
80 Leon Burger - + 20:15
81 Wim Botman B&E Cycling Team + 20:15
82 Roger Kluge - + 20:15
83 Andreas Müller - + 20:15
84 Steven Kruijswijk Van Vliet - EBH Advocaten + 20:15
85 Egon Van Kessel Van Vliet - EBH Advocaten + 20:15
86 Koen Zanders Cyclingteam Jo Piels + 20:15
87 Jan Van Velzen Cyclingteam Jo Piels + 20:15
88 Dirk Bellemakers Van Vliet - EBH Advocaten + 20:15
89 Thomas Oredsson Team GLS + 20:15
90 Wim Stroetinga Fondas - P3Transfer Team + 20:15
91 Pavol Polievka Dukla Trencin + 20:30
92 Thijs Barber KrolStonE Continental Team + 25:35
93 Simon Dekker - + 25:35
94 Menno Horst KrolStonE Continental Team + 25:35
95 Serguei Smirnov Premier + 25:35
96 Robert Bengsch - + 25:35
97 Sierk-Jan De Haan B&E Cycling Team + 25:35
98 Jorn Van der Veken Profel - Ziegler CT + 25:35
99 Martin Slim Team Löwik Meubelen + 25:35
100 Wim Van Moer Profel - Ziegler CT + 25:35
101 Marius Bernatonis - + 25:35
102 Marc Reef Team Löwik Meubelen + 25:35
103 Sergey Firsanov Premier + 25:35
104 Gliaudelis Aronas - + 25:35
105 Alexander Mironov Premier + 25:35
106 Armin Spitzbarth - + 25:35
107 Sebastien Paddags - + 25:35
108 Wouter Mol Fondas - P3Transfer Team + 25:35
109 Gregor Gazvoda Perutnina Ptuj + 25:35
110 Matija Kvasina Perutnina Ptuj + 25:35
111 Matej Marin Perutnina Ptuj + 25:35
112 Jan Sipeky Dukla Trencin + 25:35
113 Gusts Eisaks Rietumu Bank - Riga + 25:35
114 Matti Helminen Profel - Ziegler CT + 25:35
115 Anton Wouters Profel - Ziegler CT + 25:35
116 Christopher Beddegenoots Profel - Ziegler CT + 25:35
DNF Edvard Kovalenko -
DNF Florian Smits -
DNF Bertil Klootwijk Cyclingteam Jo Piels
DNF Maros Kovac Dukla Trencin
DNF Eelke Van der Wal Fondas - P3Transfer Team
DNF Jelle Van Groezen Fondas - P3Transfer Team
DNF Roman Mikhailov Premier
DNF Kalvis Eisaks Rietumu Bank - Riga
Info
Nation Netherlands
Date May 19
Where Gendringen -> Gerwen
What 06.Stage
Distance 181 km
Leader T.Veelers
Youth T.Leezer
Points M.Bos
Sprint W.Stroetinga