Front Races Teams Riders Ranking Agency Fantasy

Olympia's Tour

2006

Main page

Embed Results

Pos Rider Team Time
01 Tom Veelers Rabobank CT 03:47:41
02 Jacob Moe Rasmussen Team GLS + 00
03 Marco Bos Cyclingteam Jo Piels + 00
04 Marvin Van der Pluijm Ubbink - Syntec Cycling Team + 00
05 Borut Bozic Perutnina Ptuj + 00
06 Martijn Maaskant Rabobank CT + 00
07 Tom Leezer Rabobank CT + 00
08 Rick Flens Rabobank CT + 00
09 Mitja Mahoric Perutnina Ptuj + 00
10 Matej Stare Perutnina Ptuj + 00
11 Jonas Aaen Jørgensen Team GLS + 19
12 Aidis Kruopis - + 19
13 Roman Bronis Dukla Trencin + 19
14 Gideon De Jong Procomn - Van Hemert + 19
15 Robert Bengsch - + 19
16 Marcel Nagengast KrolStonE Continental Team + 19
17 Alain Van Katwijk Procomn - Van Hemert + 19
18 Bertil Klootwijk Cyclingteam Jo Piels + 19
19 Evgeni Popov Rabobank CT + 19
20 Peter Möhlmann Fondas - P3Transfer Team + 19
21 Tomislav Danculovic Perutnina Ptuj + 19
22 Marcel Beima Procomn - Van Hemert + 19
23 Thomas Berkhout Van Vliet - EBH Advocaten + 19
24 Juha-Matti Alaluusua Procomn - Van Hemert + 25
25 Sebastien Paddags - + 25
26 Steven Kruijswijk Van Vliet - EBH Advocaten + 25
27 Thijs Al B&E Cycling Team + 25
28 Arnoud Van Groen Team Löwik Meubelen + 25
29 Dennis Van Winden B&E Cycling Team + 25
30 Henning Bommel - + 25
31 Adriaan Helmantel Cyclingteam Jo Piels + 25
32 Oļegs Meļehs Rietumu Bank - Riga + 25
33 Gediminas Bagdonas - + 25
34 Anders Lund Team GLS + 25
35 Andrew Vancoillie Profel - Ziegler CT + 25
36 Thomas Oredsson Team GLS + 25
37 Matej Marin Perutnina Ptuj + 25
38 Christopher Beddegenoots Profel - Ziegler CT + 25
39 Leif Lampater - + 25
40 Roger Kluge - + 25
41 Matija Kvasina Perutnina Ptuj + 25
42 Peter Woestenberg Cyclingteam Jo Piels + 25
43 Folkert De Haan Ubbink - Syntec Cycling Team + 25
44 Vytautas Kaupas Jartazi - 7Mobile + 25
45 Aldo Klomp B&E Cycling Team + 25
46 Niki Terpstra Ubbink - Syntec Cycling Team + 25
47 Jos Pronk Procomn - Van Hemert + 25
48 Peter Van Agtmaal Fondas - P3Transfer Team + 25
49 Floris Goesinnen Van Vliet - EBH Advocaten + 25
50 Jasper Van Heeswijk Team Löwik Meubelen + 01:02
51 Peter Jorg Rietumu Bank - Riga + 01:02
52 Matti Helminen Profel - Ziegler CT + 01:02
53 Marius Bernatonis - + 01:02
54 Anton Wouters Profel - Ziegler CT + 01:02
55 Job Vissers Team Löwik Meubelen + 01:02
56 Rob Ruygh Rabobank CT + 01:02
57 Klaas Van Hage B&E Cycling Team + 01:02
58 Lasse Bøchman Larsen Team GLS + 01:02
59 Bas Waaijer KrolStonE Continental Team + 01:02
60 Jeroen Boelen Procomn - Van Hemert + 01:02
61 Fulco Van Gulik Ubbink - Syntec Cycling Team + 02:05
62 Dirk Reuling KrolStonE Continental Team + 02:35
63 Danny Stam Ubbink - Syntec Cycling Team + 03:24
64 Huub Duyn Rabobank CT + 03:24
65 Peter Schep Ubbink - Syntec Cycling Team + 03:24
66 Armin Spitzbarth - + 03:24
67 Marco Wesseling Van Vliet - EBH Advocaten + 03:24
68 Dennis Leliveld - + 03:56
69 Nico Van Dijk Cyclingteam Jo Piels + 03:56
70 Jesper Lenferink Team Löwik Meubelen + 03:56
71 Lex Nederlof - + 03:56
72 Dirk Bellemakers Van Vliet - EBH Advocaten + 03:56
73 Tom De Meyer Fondas - P3Transfer Team + 03:56
74 Ivor Bruin B&E Cycling Team + 03:56
75 Steven De Champs Profel - Ziegler CT + 04:02
76 Jorn Van der Veken Profel - Ziegler CT + 05:07
77 Thijs Van Amerongen Van Vliet - EBH Advocaten + 06:18
78 Simon Dekker - + 06:18
79 Laurent Arn Rietumu Bank - Riga + 06:18
80 Serguei Smirnov Premier + 06:18
81 Jan Van Velzen Cyclingteam Jo Piels + 06:18
82 Jos Harms Team Löwik Meubelen + 06:18
83 Egon Van Kessel Van Vliet - EBH Advocaten + 06:18
84 Ruud Aerts Procomn - Van Hemert + 06:18
85 Kor Steenbergen Cyclingteam Jo Piels + 06:18
86 Menno Horst KrolStonE Continental Team + 06:18
87 Dennis Smit Ubbink - Syntec Cycling Team + 06:18
88 Gregor Gazvoda Perutnina Ptuj + 07:15
89 Roy Curvers Procomn - Van Hemert + 07:15
90 Leon Burger - + 07:15
91 Gusts Eisaks Rietumu Bank - Riga + 07:15
92 Jan Sipeky Dukla Trencin + 07:15
93 Erik Hopman - + 07:15
94 Paul Van Schalen Ubbink - Syntec Cycling Team + 07:15
95 Martin Slim Team Löwik Meubelen + 11:02
96 Gliaudelis Aronas - + 11:02
97 Marc Reef Team Löwik Meubelen + 11:02
98 Kalvis Eisaks Rietumu Bank - Riga + 11:02
99 Koen Zanders Cyclingteam Jo Piels + 11:02
100 Vincent Ter Schure KrolStonE Continental Team + 11:02
101 Andreas Müller - + 11:02
102 Maros Kovac Dukla Trencin + 11:02
103 Joost Van Leijen Van Vliet - EBH Advocaten + 11:02
104 Wim Botman B&E Cycling Team + 11:02
105 Reinier Honig Fondas - P3Transfer Team + 11:02
106 Wim Stroetinga Fondas - P3Transfer Team + 11:02
107 Jelle Van Groezen Fondas - P3Transfer Team + 11:02
108 Edvard Kovalenko - + 19:47
109 Florian Smits - + 20:22
110 Jimmy Hansen Team GLS + 20:22
111 Janusch Laule Rietumu Bank - Riga + 20:22
112 Roman Mikhailov Premier + 20:22
113 Daniels Ernestovskis Rietumu Bank - Riga + 20:22
114 Pavol Polievka Dukla Trencin + 20:22
115 Thijs Barber KrolStonE Continental Team + 20:22
116 Roman Klimov Premier + 20:22
117 Kasper Jebjerg Team GLS + 20:22
118 Alexander Mironov Premier + 20:22
119 Sergey Firsanov Premier + 20:22
120 Sierk-Jan De Haan B&E Cycling Team + 20:22
121 Eelke Van der Wal Fondas - P3Transfer Team + 20:22
122 Wouter Mol Fondas - P3Transfer Team + 20:22
123 Wim Van Moer Profel - Ziegler CT + 20:22
124 Aloys Van Duuren - + 20:22
DNF Ismaël Kip KrolStonE Continental Team
DNF Lars Jun Team Löwik Meubelen
Info
Nation Netherlands
Date May 18
Where Hardenberg -> Gendringen
What 05.Stage
Distance 169 km
Leader R.Flens
Youth T.Leezer
Points M.Bos
Sprint W.Stroetinga