Front Races Teams Riders Ranking

Olympia's Tour | 2004 Stages

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles Prologue 01 02 03 04 05 06 07 08 09

Results: 04.Stage

Pos Name Team Time
01 Arno Wallaard Axa Cycling Team 01:56:52
02 Peter Möhlmann Axa Cycling Team + 03
03 Aldo Ino Ilesic Perutnina Ptuj + 03
04 Kenny van Hummel Van Hemert - Eurogifts + 03
05 Marvin Van der Pluijm Van Hemert - Eurogifts + 03
06 Pascal Hermes Axa Cycling Team + 03
07 Ronald Schur Apac Cycling Team + 03
08 Fulco Van Gulik Cycling Team Bert Story - Piels + 03
09 Robbert Van der Stelt Van Hemert - Eurogifts + 03
10 Piotr Mazur Team Moser - AH.nl + 03
11 Martijn Maaskant Van Vliet - EBH Advocaten + 03
12 Reinier Honig Cycling Team Bert Story - Piels + 03
13 Roele De Vries Team Löwik Meubelen - Tegeltoko + 03
14 Matti Breschel Team PH + 03
15 Bastiaan Giling Rabobank TT3 + 03
16 Koen De Kort Rabobank TT3 + 03
17 Kenny Lisabeth - + 03
18 Adriaan Helmantel Apac Cycling Team + 03
19 Matej Marin Perutnina Ptuj + 03
20 Michiel Elijzen Rabobank TT3 + 03
21 Roy Curvers Van Hemert - Eurogifts + 03
22 David Mares - + 03
23 Piet Rooijakkers Team Löwik Meubelen - Tegeltoko + 03
24 Daniel Lloyd Flanders - Afin.com + 03
25 Germ Van den Burg Cycling Team Bert Story - Piels + 03
26 Arnoud Van Groen Team Moser - AH.nl + 03
27 Harm Bronkhorst Apac Cycling Team + 03
28 Bertil Klootwijk Apac Cycling Team + 03
29 Anders Lund Team PH + 03
30 Tom Veelers Team Löwik Meubelen - Tegeltoko + 03
31 Peter Van Agtmaal Axa Cycling Team + 03
32 Matija Kvasina Perutnina Ptuj + 03
33 Maxim Karpatchev - + 03
34 Thomas Dekker Rabobank + 03
35 Folkert De Haan Apac Cycling Team + 03
36 Martin Pedersen Team PH + 03
37 Jeroen Boelen Van Hemert - Eurogifts + 03
38 Andrey Pchelkin - + 03
39 Jos Lucassen Axa Cycling Team + 03
40 Mathieu Heijboer Rabobank TT3 + 03
41 Serge Herz Team Rosso - Sport + 03
42 Maarten Lenferink Team Löwik Meubelen - Tegeltoko + 03
43 Anton Wouters - + 03
44 Thomas Berkhout Van Vliet - EBH Advocaten + 03
45 Niek Voskamp Axa Cycling Team + 03
46 Tomislav Danculovic Perutnina Ptuj + 03
47 Rick Flens Van Vliet - EBH Advocaten + 03
48 Tony Goosens - + 03
49 Niki Terpstra Cycling Team Bert Story - Piels + 03
50 Kristoffer Nielsen Team PH + 03
51 Jasper Melis - + 03
52 Kai Reus Rabobank TT3 + 03
53 Rory Sutherland Rabobank TT3 + 03
54 Paul Sneeboer Apac Cycling Team + 03
55 Mads Christensen Team PH + 03
56 Olivier Kaisen - + 03
57 Dennis Smit Van Vliet - EBH Advocaten + 03
58 Jesper Lenferink Cycling Team Bert Story - Piels + 29
59 John Sulkers Van Hemert - Eurogifts + 30
60 Arne Kornegoor Cycling Team Bert Story - Piels + 01:05
61 Gregor Gazvoda Perutnina Ptuj + 02:35
62 Matthijs Delen Van Vliet - EBH Advocaten + 02:35
63 Dmitriy Kozontchuk - + 02:35
64 Arne Hassink Team Löwik Meubelen - Tegeltoko + 02:35
65 Coen Loos Cycling Team Bert Story - Piels + 02:35
66 Sierk-Jan De Haan Cycling Team Bert Story - Piels + 02:35
67 Wouter Mol Team Moser - AH.nl + 02:35
68 Peter Van der Berg Team Löwik Meubelen - Tegeltoko + 02:35
69 Frank Kwanten Team Moser - AH.nl + 02:35
70 Richard Slabbekoorn Van Vliet - EBH Advocaten + 02:35
71 Jukka Vastaranta Rabobank TT3 + 02:35
72 Dirk Bellemakers Van Vliet - EBH Advocaten + 02:35
73 Nicki Hjort Olsen Team PH + 02:35
74 Bas Waaijer Team Moser - AH.nl + 02:35
75 Martijn Stougje Team Löwik Meubelen - Tegeltoko + 02:35
76 Timothy Wilson Marco Polo Cycling Team + 02:35
77 Sieger Haakma Apac Cycling Team + 02:35
78 Rasmus Fjordside Lehrmann Team PH + 02:35
79 Sergei Polukhine - + 02:35
80 Ivan Terenine - + 02:35
81 Alessandro Brendolin Perutnina Ptuj + 02:35
82 Cory Lange Marco Polo Cycling Team + 02:35
83 Sergey Lazarev - + 02:35
84 Jochem Nannes Team Moser - AH.nl + 02:35
85 Johnny Hoogerland Van Hemert - Eurogifts + 02:35
86 Floris Goesinnen Team Moser - AH.nl + 02:35
87 Gregg Germer Flanders - Afin.com + 02:53
88 Viacheslav Vilkov Cycling Team Bert Story - Piels + 07:24
89 Mario Ickx - + 07:24
90 Sergey Firsanov - + 07:24
91 Felix Rohrbach Marco Polo Cycling Team + 07:24
92 Evgeni Popov - + 07:24
93 Vladimir Tikhonov - + 07:24
94 Daniil Komkov - + 11:32
95 Manuel Toldo Flanders - Afin.com + 11:32
96 Matthias Schröger Axa Cycling Team + 11:32
97 Leung Chi Yin Marco Polo Cycling Team + 11:32
98 Roland Mittendorf Team Rosso - Sport + 11:32
99 Vincent Van Rijn Van Hemert - Eurogifts + 11:32
100 Stanislav Belov - + 11:32
101 Habte Weldesimon Marco Polo Cycling Team + 11:32
102 Merts Vitaliy - + 11:32
103 Ben Robson Marco Polo Cycling Team + 11:32
104 Craig Thomson Marco Polo Cycling Team + 11:32
105 Alexey Artemov - + 11:32
106 Sebastian Drenker Team Rosso - Sport + 11:32
107 Alex Coutts Flanders - Afin.com + 11:32
108 Dwight Desaever - + 11:32
109 Geoffroy Coupe Flanders - Afin.com + 11:32
110 Peter Olde Dubbelink Team Löwik Meubelen - Tegeltoko + 11:32
111 Andreas Finnerup Team PH + 11:32
Info
Nations Netherlands
Date May 19th
Where Surhuisterveen -> Veendam
What 04.Stage
Distance 93 km
Leader T.Dekker
Youth T.Dekker
Points P.Möhlmann
Sprint F.Van Gulik