FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Euskal Bizikleta
UCI, Stage race, 6th stage, 31st May 1998, Spain
Race info
Results
Startlist
History
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Embed Results
Nations
Austria
Belgium
Colombia
Denmark
Finland
France
Germany
Great Britain
Italy
Kazakhstan
Moldova
Netherlands
Russia
Slovakia
Spain
Switzerland
Teams
Asics - CGA
Avianca - Telecom
Banesto
Brescialat - Liquigas
Cofidis
Estepona en Marcha - Cafes Toscaf
Euskaltel-Euskadi
Kelme - Costa Blanca
La Française des Jeux
Lotto - Mobistar
Mercatone Uno - Bianchi
ONCE
Rabobank
Riso Scotti - MG Boys Maglificio
Team Deutsche Telekom
TVM - Farm Frites
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Riis
Bjarne
1964
Team Deutsche Telekom
02:40:01
02
Olano
Abraham
1970
Banesto
+ 08
03
Castelblanco
José
1969
Avianca - Telecom
+ 08
04
Garmendia
Aitor
1968
Banesto
+ 21
05
Jalabert
Laurent
1968
ONCE
+ 21
06
Teteriouk
Andrei
1967
Lotto - Mobistar
+ 21
07
Totschnig
Georg
1971
Team Deutsche Telekom
+ 21
08
Bölts
Udo
1966
Team Deutsche Telekom
+ 21
09
Meier
Roland
1967
Cofidis
+ 21
10
Pena
Victor Hugo
1974
Avianca - Telecom
+ 21
11
Peña
Miguel Angel
1970
Banesto
+ 21
12
Escartín
Fernando
1968
Kelme - Costa Blanca
+ 21
13
Laiseka
Roberto
1969
Euskaltel-Euskadi
+ 21
14
Frattini
Cristiano
1973
Brescialat - Liquigas
+ 44
15
Jonker
Patrick
1969
Rabobank
+ 53
16
Zarrabeitia
Mikel
1970
ONCE
+ 59
17
Aguirre
Julio Cesar
1969
Avianca - Telecom
+ 59
18
Blanco
Santiago
1974
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
+ 59
19
Gonzalez de Heredia Aranzabal
Inigo
1971
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
+ 01:24
20
García Marquina
David
1970
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
+ 01:24
21
Moncoutié
David
1975
Cofidis
+ 01:24
22
Hernández Montoya
Jairo
1972
Avianca - Telecom
+ 01:24
23
Malberti
Fabio
1976
Asics - CGA
+ 01:41
24
Miranda Gonzalez
Carmelo
1969
Estepona en Marcha - Cafes Toscaf
+ 01:41
25
Peron
Andrea
1971
La Française des Jeux
+ 01:41
26
Laukka
Joona
1972
Lotto - Mobistar
+ 01:41
27
Barbero
Sergio
1969
Mercatone Uno - Bianchi
+ 01:56
28
González Arrieta
Ramón
1967
Euskaltel-Euskadi
+ 01:56
29
Indurain
Prudencio
1968
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
+ 01:56
30
Chaurreau
Inigo
1973
Euskaltel-Euskadi
+ 01:56
31
Etxebarria
David
1973
ONCE
+ 01:56
32
Heppner
Jens
1964
Team Deutsche Telekom
+ 02:28
33
Fernández Ginés
Manuel
1971
Banesto
+ 02:37
34
Pellicioli
Oscar
1965
Mercatone Uno - Bianchi
+ 02:49
35
Ivanov
Ruslan
1973
Brescialat - Liquigas
+ 02:49
36
Charriere
Christian
1975
Riso Scotti - MG Boys Maglificio
+ 02:49
37
Asmaker
Olivier
1973
TVM - Farm Frites
+ 02:49
38
Otxoa Palacios
Ricardo
1974
ONCE
+ 02:49
39
Leon Mane
Francisco
1973
Avianca - Telecom
+ 02:49
40
Farazijn
Peter
1969
Lotto - Mobistar
+ 02:49
41
Pascual Llorente
Javier
1971
Avianca - Telecom
+ 02:49
42
Ullrich
Jan
1973
Team Deutsche Telekom
+ 02:49
43
Fondriest
Maurizio
1965
Cofidis
+ 02:49
44
Madouas
Laurent
1967
Lotto - Mobistar
+ 02:49
45
Serrano
Marcos Antonio
1972
Kelme - Costa Blanca
+ 02:49
46
Lopez
Alberto
1972
Euskaltel-Euskadi
+ 02:49
47
Heulot
Stéphane
1971
La Française des Jeux
+ 02:49
48
Sciandri
Maximilian
1967
La Française des Jeux
+ 02:49
49
De Los Angeles
Juan Jose
1973
Kelme - Costa Blanca
+ 03:48
50
Voskamp
Bart
1968
TVM - Farm Frites
+ 03:48
51
Dekker
Erik
1970
Rabobank
+ 03:48
52
Pistore
Roberto
1971
Riso Scotti - MG Boys Maglificio
+ 03:48
53
Pérez Rodríguez
Luis
1974
ONCE
+ 03:48
54
Manchon Sanchez
Ernesto
1972
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
+ 03:48
55
Gomez Gonzalo
Jose Javier
1974
Kelme - Costa Blanca
+ 04:15
56
Fernández Bustinza
Bingen
1972
Euskaltel-Euskadi
+ 04:15
57
Sørensen
Rolf
1965
Rabobank
+ 04:55
58
den Bakker
Maarten
1969
Rabobank
+ 04:55
59
Villanueva Alcaniz
Isaac
1972
Estepona en Marcha - Cafes Toscaf
+ 04:55
60
Elizburu Artabe
Jose-Miguel
1976
Estepona en Marcha - Cafes Toscaf
+ 04:55
61
Ajuria Gordon
Ibon
1971
Euskaltel-Euskadi
+ 04:55
62
Pozzi
Oscar
1971
Asics - CGA
+ 04:55
63
Rezzani
Michele
1975
Riso Scotti - MG Boys Maglificio
+ 05:31
64
Dall'Olio
Davide
1969
Mercatone Uno - Bianchi
+ 05:31
65
Solaun Solana
Cesar
1970
Banesto
+ 05:34
66
Salmeron Martinez
Gines
1972
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
+ 05:39
67
Cabello
Francisco
1969
Kelme - Costa Blanca
+ 05:39
68
Ferrari
Diego
1970
Asics - CGA
+ 05:39
69
Bonetti
Enrico
1970
Asics - CGA
+ 05:39
70
Tchmil
Andrei
1963
Lotto - Mobistar
+ 05:39
71
Bongioni
Alessio
1975
Asics - CGA
+ 05:39
72
Jonasson
Danny
1974
Rabobank
+ 06:16
73
Contrini
Daniele
1974
Brescialat - Liquigas
+ 06:38
74
Saugrain
Cyril
1973
Cofidis
+ 07:18
75
Borgheresi
Simone
1968
Mercatone Uno - Bianchi
+ 07:44
76
Baldinger
Dirk
1971
Team Deutsche Telekom
+ 08:13
77
Plaza Romero
David
1970
Cofidis
+ 08:45
78
Checchin
Stefano
1967
Mercatone Uno - Bianchi
+ 13:26
79
Jan
Xavier
1970
La Française des Jeux
+ 13:26
80
Detilloux
Christophe
1974
Lotto - Mobistar
+ 13:26
81
Knaven
Servais
1971
TVM - Farm Frites
+ 13:26
82
Verbrugghe
Rik
1974
Lotto - Mobistar
+ 13:26
83
Flores Galarza
Igor
1973
Euskaltel-Euskadi
+ 13:26
84
Blijlevens
Jeroen
1971
TVM - Farm Frites
+ 13:26
85
Vierhouten
Aart
1970
Rabobank
+ 13:26
86
Dvorscik
Milan
1970
Avianca - Telecom
+ 13:26
87
Marichal
Thierry
1973
Lotto - Mobistar
+ 13:26
88
Millar
David
1977
Cofidis
+ 13:26
89
Capelle
Christophe
1967
Cofidis
+ 13:26
90
Guesdon
Frédéric
1971
La Française des Jeux
+ 13:26
DNF
Peschel
Uwe
1968
Estepona en Marcha - Cafes Toscaf
DNF
De Beni
Federico
1973
Riso Scotti - MG Boys Maglificio
DNF
de Jongh
Steven
1973
TVM - Farm Frites
DNF
Moreni
Cristian
1972
Brescialat - Liquigas
DNF
Milesi
Marco
1970
Brescialat - Liquigas
DNF
Gonzalez
Aitor
1975
Avianca - Telecom
DNF
Latasa Lasa
David
1974
Banesto
DNF
González de Galdeano
Igor
1973
Euskaltel-Euskadi
DNF
Nieto
Germán
1972
Estepona en Marcha - Cafes Toscaf
DNF
Odriozola Mugarza
Jon
1970
Banesto
DNF
Gonzalez
Santos
1973
Kelme - Costa Blanca
DNF
Delbove
Jérôme
1974
Cofidis
DNF
Mauleón Unsain
Francisco
1965
ONCE
DNF
Banfi
Mauro
1971
Brescialat - Liquigas
DNF
Diaz de Otazu Galarza
Luis
1966
ONCE
DNF
Roscioli
Fabio
1965
Asics - CGA
DNF
Osa
Unai
1975
Banesto
DNF
Mercado
Juan Miguel
1978
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
DNF
Traversoni
Mario
1972
Mercatone Uno - Bianchi
DNF
Bermejo Siller
Andres
1974
Estepona en Marcha - Cafes Toscaf
DNF
Rincón
Oliverio
1968
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
DNF
Bruinsma
Johan
1976
Rabobank
DNF
Mengin
Christophe
1968
La Française des Jeux
DNF
Turicchia
Alain
1975
Asics - CGA
DNF
Ferrari
Riccardo
1972
Riso Scotti - MG Boys Maglificio
DNF
Van Dyck
Hendrik
1974
TVM - Farm Frites
DNF
Cagigas Amedo
Matias
1974
Estepona en Marcha - Cafes Toscaf
DNF
Caruso
Roberto
1967
Riso Scotti - MG Boys Maglificio
DNF
Lombardi
Giovanni
1969
Team Deutsche Telekom
DNF
Van Petegem
Peter
1970
TVM - Farm Frites
DNF
Frattini
Francesco
1967
Team Deutsche Telekom
DNF
Moratilla Solera
Victor-Manuel
1970
Estepona en Marcha - Cafes Toscaf
DNF
Di Biase
Moreno
1975
Riso Scotti - MG Boys Maglificio
DNF
Michaelsen
Lars
1969
TVM - Farm Frites
DNF
Napolitano
Massimiliano
1973
Mercatone Uno - Bianchi
DNF
Bianchini
Cristian
1975
Asics - CGA
Information
Euskal Bizikleta
Spain
6th stage | 106.7 km
Iurreta
->
Arrate
2.2
A.Olano
| Leader