Right now | Confirmed transfers | Cyclo-cross | World Championship | Vuelta | Uno-X Dev Weekend

2019 PostNord Danmark Rundt

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (8) Fantasy

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04 05

Results: 01.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Tiesj Benoot 1994 Lotto - Soudal 03:54:482520
02 Jasper De Buyst 1993 Lotto - Soudal + 002010
03 Amaury Capiot 1993 Sport Vlaanderen - Baloise + 00155
04 Niklas Larsen 1997 Team Coloquick + 0013
05 Krists Neilands 1994 Israel Cycling Academy + 0011
06 Amund Grøndahl Jansen 1994 Team Jumbo - Visma + 0010
07 Mads Würtz Schmidt 1994 Team Postnord Danmark + 009
08 Tim Merlier 1992 Corendon - Circus + 038
09 Bryan Coquard 1992 Vital Concept - B&B Hotels + 037
10 Herman Dahl 1993 Joker Fuel of Norway + 037
11 Michael Carbel 1995 Team Waoo + 036
12 Sjoerd Van Ginneken 1992 Roompot - Charles + 036
13 Andre Carvalho 1997 Hagens Berman - Axeon + 035
14 Ole Forfang 1995 Joker Fuel of Norway + 035
15 Samuel Caldeira 1985 W52 - FC Porto + 034
16 Andrea Peron 1988 Team Novo Nordisk + 034
17 Joris Nieuwenhuis 1996 Team Sunweb + 034
18 Arjen Livyns 1994 Roompot - Charles + 033
19 Markus Hoelgaard 1994 Uno-X Norwegian DT + 033
20 Marcin Budzinski 1998 Team Hurom + 033
21 Dennis Van Winden 1987 Israel Cycling Academy + 033
22 Christoffer Lisson 1995 BHS Almeborg Bornholm + 032
23 Ian Garrison 1998 Hagens Berman - Axeon + 032
24 Louis Bendixen 1995 Team Postnord Danmark + 032
25 Gerben Thijssen 1998 Lotto - Soudal + 032
26 Antonio Carvalho 1989 W52 - FC Porto + 031
27 Asbjørn Kragh Andersen 1992 Team Sunweb + 031
28 Johan Le Bon 1990 Vital Concept - B&B Hotels + 031
29 Jonas Abrahamsen 1995 Uno-X Norwegian DT + 031
30 Edgar Pinto 1985 W52 - FC Porto + 03-
31 Peter Kusztor 1984 Team Novo Nordisk + 03
32 Pascal Eenkhoorn 1997 Team Jumbo - Visma + 03
33 Brent Van Moer 1998 Lotto - Soudal + 03
34 Emil Nygaard Vinjebo 1994 Riwal Readynez + 03
35 Aaron Verwilst 1997 Sport Vlaanderen - Baloise + 03
36 Charles Planet 1993 Team Novo Nordisk + 03
37 Nicklas Overgaard Pedersen 1993 BHS Almeborg Bornholm + 03
38 Matthias Brändle 1989 Israel Cycling Academy + 03
39 Lasse Norman Hansen 1992 Corendon - Circus + 03
40 Joao Rodrigues 1994 W52 - FC Porto + 03
41 Jelle Vanendert 1985 Lotto - Soudal + 03
42 Florian Stork 1997 Team Sunweb + 03
43 Kevin Reza 1988 Vital Concept - B&B Hotels + 03
44 Jakub Kaczmarek 1993 Team Hurom + 03
45 Rasmus Christian Quaade 1990 Riwal Readynez + 03
46 Thomas Sprengers 1990 Sport Vlaanderen - Baloise + 03
47 Mikkel Bjerg 1998 Hagens Berman - Axeon + 03
48 Martin Salmon 1997 Team Sunweb + 03
49 Gustavo César Veloso 1980 W52 - FC Porto + 03
50 Pieter Weening 1981 Roompot - Charles + 03
51 Bjørn Tore Hoem 1991 Joker Fuel of Norway + 03
52 Torstein Træen 1995 Uno-X Norwegian DT + 03
53 Marcel Meisen 1989 Corendon - Circus + 03
54 Marten Kooistra 1997 Team Sunweb + 03
55 Edward Planckaert 1995 Sport Vlaanderen - Baloise + 03
56 Huub Duyn 1984 Roompot - Charles + 03
57 Koen Bouwman 1993 Team Jumbo - Visma + 03
58 Øivind Lukkedal 1994 Joker Fuel of Norway + 03
59 Frederik Irgens Jensen 1999 Team Postnord Danmark + 03
60 David Van Der Poel 1992 Corendon - Circus + 03
61 Anders Skaarseth 1995 Uno-X Norwegian DT + 03
62 Umberto Orsini 1994 Bardiani - CSF + 03
63 Declan Irvine 1999 Team Novo Nordisk + 03
64 Alexander Kamp 1993 Riwal Readynez + 03
65 Louis Vervaeke 1993 Team Sunweb + 03
66 Mathias Bregnhøj 1995 BHS Almeborg Bornholm + 03
67 Erik Nordsæter Resell 1996 Uno-X Norwegian DT + 03
68 Jesper Schultz 1996 Team Waoo + 03
69 Silas Clemmensen 1996 Team Waoo + 03
70 Rasmus Guldhammer 1989 Team Waoo + 03
71 Tom Leezer 1985 Team Jumbo - Visma + 03
72 Elmar Reinders 1992 Roompot - Charles + 03
73 Kristoffer Skjerping 1993 Uno-X Norwegian DT + 03
74 Jesper Aaskov Pallesen 1997 Team Coloquick + 03
75 Mads Kristensen 1998 Team Postnord Danmark + 03
76 Alessandro Pessot 1995 Bardiani - CSF + 03
77 Roy Goldstein 1993 Israel Cycling Academy + 03
78 Milan Menten 1996 Sport Vlaanderen - Baloise + 03
79 Philip Walsleben 1987 Corendon - Circus + 03
80 Martin Toft Madsen 1985 BHS Almeborg Bornholm + 21
81 Martin Mortensen 1984 Team Waoo + 21
82 Mads Rahbek 1995 BHS Almeborg Bornholm + 30
83 Jonas Vingegaard 1996 Team Jumbo - Visma + 03
84 Rasmus Byriel Iversen 1997 Lotto - Soudal + 59
85 Maikel Zijlaard 1999 Hagens Berman - Axeon + 01:04
86 Justin Timmermans 1996 Roompot - Charles + 01:04
87 Corentin Ermenault 1996 Vital Concept - B&B Hotels + 01:15
88 Michael Bresciani 1994 Bardiani - CSF + 01:15
89 Frederik Muff Hansen 1993 Team Postnord Danmark + 01:24
90 Adrian Kurek 1988 Team Hurom + 01:27
91 Bert De Backer 1984 Vital Concept - B&B Hotels + 01:41
92 Jonas Aaen Jørgensen 1986 Riwal Readynez + 01:41
93 Emil Toudal 1996 BHS Almeborg Bornholm + 01:41
94 Umberto Poli 1996 Team Novo Nordisk + 01:41
95 Conor Dunne 1992 Israel Cycling Academy + 01:44
96 Kris Boeckmans 1987 Vital Concept - B&B Hotels + 01:49
97 Antwan Tolhoek 1994 Team Jumbo - Visma + 03
98 Andreas Vangstad 1992 Joker Fuel of Norway + 02:36
99 Steffen Munk 1994 Team Coloquick + 02:49
100 Frederik Rodenberg 1998 Team Coloquick + 02:49
101 Julius Johansen 1999 Team Coloquick + 02:49
102 Paolo Simion 1992 Bardiani - CSF + 03:30
103 Marco Maronese 1994 Bardiani - CSF + 03:30
104 Mirco Maestri 1991 Bardiani - CSF + 03:30
105 Fridtjof Røinås 1994 Joker Fuel of Norway + 03:30
106 Joonas Henttala 1991 Team Novo Nordisk + 03:30
107 Itamar Einhorn 1997 Israel Cycling Academy + 03:30
108 Tobiasz Pawlak 1995 Team Hurom + 03:30
109 Norbert Banaszek 1997 Team Hurom + 03:30
110 Andreas Hyldgaard 1996 Team Waoo + 03:30
111 Aksel Bech Skot-Hansen 2000 Team Coloquick + 04:18
112 Torkil Veyhe 1990 Riwal Readynez + 05:25
113 Nicolai Brøchner 1993 Riwal Readynez + 05:25
114 Jakob Egholm 1998 Hagens Berman - Axeon + 05:25
115 Kamil Zielinski 1988 Team Hurom + 05:25
116 Jonathan Brown 1997 Hagens Berman - Axeon + 05:25
117 Jonas Rickaert 1994 Corendon - Circus + 05:25
118 Ricardo Mestre 1983 W52 - FC Porto + 06:58
119 Matias Malmberg 2000 Team Postnord Danmark + 10:48
120 Sasha Weemaes 1998 Sport Vlaanderen - Baloise + 10:50
Pos Name Born Team Time
01 Tiesj Benoot 1994 Lotto - Soudal 03:54:38
02 Jasper De Buyst 1993 Lotto - Soudal + 04
03 Amaury Capiot 1993 Sport Vlaanderen - Baloise + 06
04 Niklas Larsen 1997 Team Coloquick + 10
05 Krists Neilands 1994 Israel Cycling Academy + 10
06 Amund Grøndahl Jansen 1994 Team Jumbo - Visma + 10
07 Mads Würtz Schmidt 1994 Team Postnord Danmark + 10
08 Torstein Træen 1995 Uno-X Norwegian Development Team + 10
09 Jonas Abrahamsen 1995 Uno-X Norwegian Development Team + 11
10 Tim Merlier 1992 Corendon - Circus + 13
11 Bryan Coquard 1992 Vital Concept - B&B Hotels + 13
12 Herman Dahl 1993 Joker Fuel of Norway + 13
13 Michael Carbel 1995 Team Waoo + 13
14 Sjoerd Van Ginneken 1992 Roompot - Charles + 13
15 Andre Carvalho 1997 Hagens Berman - Axeon + 13
16 Ole Forfang 1995 Joker Fuel of Norway + 13
17 Samuel Caldeira 1985 W52 - FC Porto + 13
18 Andrea Peron 1988 Team Novo Nordisk + 13
19 Joris Nieuwenhuis 1996 Team Sunweb + 13
20 Arjen Livyns 1994 Roompot - Charles + 13
21 Markus Hoelgaard 1994 Uno-X Norwegian Development Team + 13
22 Marcin Budzinski 1998 Team Hurom + 13
23 Dennis Van Winden 1987 Israel Cycling Academy + 13
24 Christoffer Lisson 1995 BHS Almeborg Bornholm + 13
25 Ian Garrison 1998 Hagens Berman - Axeon + 13
26 Louis Bendixen 1995 Team Postnord Danmark + 13
27 Gerben Thijssen 1998 Lotto - Soudal + 13
28 Antonio Carvalho 1989 W52 - FC Porto + 13
29 Asbjørn Kragh Andersen 1992 Team Sunweb + 13
30 Johan Le Bon 1990 Vital Concept - B&B Hotels + 13
31 Edgar Pinto 1985 W52 - FC Porto + 13
32 Peter Kusztor 1984 Team Novo Nordisk + 13
33 Pascal Eenkhoorn 1997 Team Jumbo - Visma + 13
34 Brent Van Moer 1998 Lotto - Soudal + 13
35 Emil Nygaard Vinjebo 1994 Riwal Readynez Cycling Team + 13
36 Aaron Verwilst 1997 Sport Vlaanderen - Baloise + 13
37 Charles Planet 1993 Team Novo Nordisk + 13
38 Nicklas Overgaard Pedersen 1993 BHS Almeborg Bornholm + 13
39 Matthias Brändle 1989 Israel Cycling Academy + 13
40 Lasse Norman Hansen 1992 Corendon - Circus + 13
41 Joao Rodrigues 1994 W52 - FC Porto + 13
42 Jelle Vanendert 1985 Lotto - Soudal + 13
43 Florian Stork 1997 Team Sunweb + 13
44 Kevin Reza 1988 Vital Concept - B&B Hotels + 13
45 Jakub Kaczmarek 1993 Team Hurom + 13
46 Rasmus Christian Quaade 1990 Riwal Readynez Cycling Team + 13
47 Thomas Sprengers 1990 Sport Vlaanderen - Baloise + 13
48 Mikkel Bjerg 1998 Hagens Berman - Axeon + 13
49 Martin Salmon 1997 Team Sunweb + 13
50 Gustavo César Veloso 1980 W52 - FC Porto + 13
51 Pieter Weening 1981 Roompot - Charles + 13
52 Bjørn Tore Hoem 1991 Joker Fuel of Norway + 13
53 Marcel Meisen 1989 Corendon - Circus + 13
54 Marten Kooistra 1997 Team Sunweb + 13
55 Edward Planckaert 1995 Sport Vlaanderen - Baloise + 13
56 Huub Duyn 1984 Roompot - Charles + 13
57 Koen Bouwman 1993 Team Jumbo - Visma + 13
58 Øivind Lukkedal 1994 Joker Fuel of Norway + 13
59 Frederik Irgens Jensen 1999 Team Postnord Danmark + 13
60 David Van Der Poel 1992 Corendon - Circus + 13
61 Anders Skaarseth 1995 Uno-X Norwegian Development Team + 13
62 Umberto Orsini 1994 Bardiani - CSF + 13
63 Declan Irvine 1999 Team Novo Nordisk + 13
64 Alexander Kamp 1993 Riwal Readynez Cycling Team + 13
65 Louis Vervaeke 1993 Team Sunweb + 13
66 Mathias Bregnhøj 1995 BHS Almeborg Bornholm + 13
67 Erik Nordsæter Resell 1996 Uno-X Norwegian Development Team + 13
68 Jesper Schultz 1996 Team Waoo + 13
69 Silas Clemmensen 1996 Team Waoo + 13
70 Rasmus Guldhammer 1989 Team Waoo + 13
71 Tom Leezer 1985 Team Jumbo - Visma + 13
72 Elmar Reinders 1992 Roompot - Charles + 13
73 Kristoffer Skjerping 1993 Uno-X Norwegian Development Team + 13
74 Jesper Aaskov Pallesen 1997 Team Coloquick + 13
75 Mads Kristensen 1998 Team Postnord Danmark + 13
76 Alessandro Pessot 1995 Bardiani - CSF + 13
77 Roy Goldstein 1993 Israel Cycling Academy + 13
78 Milan Menten 1996 Sport Vlaanderen - Baloise + 13
79 Philip Walsleben 1987 Corendon - Circus + 13
80 Jonas Vingegaard 1996 Team Jumbo - Visma + 13
81 Antwan Tolhoek 1994 Team Jumbo - Visma + 13
82 Martin Toft Madsen 1985 BHS Almeborg Bornholm + 31
83 Martin Mortensen 1984 Team Waoo + 31
84 Mads Rahbek 1995 BHS Almeborg Bornholm + 40
85 Rasmus Byriel Iversen 1997 Lotto - Soudal + 01:09
86 Maikel Zijlaard 1999 Hagens Berman - Axeon + 01:14
87 Justin Timmermans 1996 Roompot - Charles + 01:14
88 Corentin Ermenault 1996 Vital Concept - B&B Hotels + 01:25
89 Michael Bresciani 1994 Bardiani - CSF + 01:25
90 Frederik Muff Hansen 1993 Team Postnord Danmark + 01:34
91 Adrian Kurek 1988 Team Hurom + 01:37
92 Bert De Backer 1984 Vital Concept - B&B Hotels + 01:51
93 Jonas Aaen Jørgensen 1986 Riwal Readynez Cycling Team + 01:51
94 Emil Toudal 1996 BHS Almeborg Bornholm + 01:51
95 Umberto Poli 1996 Team Novo Nordisk + 01:51
96 Conor Dunne 1992 Israel Cycling Academy + 01:54
97 Kris Boeckmans 1987 Vital Concept - B&B Hotels + 01:59
98 Andreas Vangstad 1992 Joker Fuel of Norway + 02:42
99 Steffen Munk 1994 Team Coloquick + 02:59
100 Frederik Rodenberg 1998 Team Coloquick + 02:59
101 Julius Johansen 1999 Team Coloquick + 02:59
102 Paolo Simion 1992 Bardiani - CSF + 03:39
103 Andreas Hyldgaard 1996 Team Waoo + 03:39
104 Marco Maronese 1994 Bardiani - CSF + 03:40
105 Mirco Maestri 1991 Bardiani - CSF + 03:40
106 Fridtjof Røinås 1994 Joker Fuel of Norway + 03:40
107 Joonas Henttala 1991 Team Novo Nordisk + 03:40
108 Itamar Einhorn 1997 Israel Cycling Academy + 03:40
109 Tobiasz Pawlak 1995 Team Hurom + 03:40
110 Norbert Banaszek 1997 Team Hurom + 03:40
111 Aksel Bech Skot-Hansen 2000 Team Coloquick + 04:26
112 Torkil Veyhe 1990 Riwal Readynez Cycling Team + 05:35
113 Nicolai Brøchner 1993 Riwal Readynez Cycling Team + 05:35
114 Jakob Egholm 1998 Hagens Berman - Axeon + 05:35
115 Kamil Zielinski 1988 Team Hurom + 05:35
116 Jonathan Brown 1997 Hagens Berman - Axeon + 05:35
117 Jonas Rickaert 1994 Corendon - Circus + 05:35
118 Ricardo Mestre 1983 W52 - FC Porto + 07:08
119 Sasha Weemaes 1998 Sport Vlaanderen - Baloise + 10:55
120 Matias Malmberg 2000 Team Postnord Danmark + 10:58

Want to use results from
FirstCycling on your site?

PostNord Danmark Rundt
Denmark
01.stage Flat
170 km
Slikeborg -> Slikeborg
August 21st (2019)
Leader T.Benoot
Youth N.Larsen
Points T.Benoot
Mountain S.Weemaes
Combative A.Bech Skot-Hansen