Danmark Rundt - 2019

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Lasse Norman Hansen Corendon - Circus 04:46:4520
02 Jonas Vingegaard Team Jumbo - Visma + 0010
03 Niklas Larsen Team Coloquick + 005
04 Rasmus Quaade Riwal Readynez Cycling + 00
05 Markus Hoelgaard Uno-X Norwegian DT + 07
06 Amaury Capiot Sport Vlaanderen - Baloise + 13
07 Jasper De Buyst Lotto - Soudal + 15
08 Amund Grøndahl Jansen Team Jumbo - Visma + 15
09 Tiesj Benoot Lotto - Soudal + 15
10 Thomas Sprengers Sport Vlaanderen - Baloise + 15
11 Antonio Carvalho W52 - FC Porto + 15
12 Huub Duyn Roompot - Charles + 15
13 Pascal Eenkhoorn Team Jumbo - Visma + 19
14 Mikkel Bjerg Hagens Berman - Axeon + 24
15 Gustavo Cesar Veloso W52 - FC Porto + 24
16 Edgar Pinto W52 - FC Porto + 24
17 Antwan Tolhoek Team Jumbo - Visma + 24
18 Bjørn Tore Hoem Joker Fuel of Norway + 24
19 Dennis Van Winden Israel Cycling Academy + 29
20 Johan Le Bon Vital Concept - B&B Hotels + 30
21 Koen Bouwman Team Jumbo - Visma + 30
22 Christoffer Lisson BHS - Almeborg Bornholm + 30
23 Øivind Lukkedal Joker Fuel of Norway + 33
24 Charles Planet Team Novo Nordisk + 36
25 Mads Rahbek BHS - Almeborg Bornholm + 36
26 Mathias Bregnhøj BHS - Almeborg Bornholm + 37
27 Ian Garrison Hagens Berman - Axeon + 39
28 Kevin Reza Vital Concept - B&B Hotels + 40
29 Brent Van Moer Lotto - Soudal + 40
30 Umberto Orsini Bardiani - CSF + 40
31 Samuel Caldeira W52 - FC Porto + 40
32 Ole Forfang Joker Fuel of Norway + 40
33 Arjen Livyns Roompot - Charles + 43
34 Jesper Schultz Team Waoo + 43
35 Joao Rodrigues W52 - FC Porto + 45
36 Louis Vervaeke Team Sunweb + 45
37 Aaron Verwilst Sport Vlaanderen - Baloise + 45
38 Anders Skaarseth Uno-X Norwegian DT + 49
39 Florian Stork Team Sunweb + 55
40 Joris Nieuwenhuis Team Sunweb + 01:04
41 Philip Walsleben Corendon - Circus + 01:07
42 Pieter Weening Roompot - Charles + 01:22
43 Sjoerd Van Ginneken Roompot - Charles + 01:22
44 Mads Würtz Schmidt Team Postnord Danmark + 01:31
45 Krists Neilands Israel Cycling Academy + 01:31
46 Rasmus Guldhammer Team Waoo + 01:31
47 André Carvalho Hagens Berman - Axeon + 01:40
48 Matthias Brändle Israel Cycling Academy + 02:33
49 Bert De Backer Vital Concept - B&B Hotels + 02:33
50 Jonas Abrahamsen Uno-X Norwegian DT + 02:33
51 Jeppe Aaskov Pallesen Team Coloquick + 02:45
52 Alexander Kamp Riwal Readynez Cycling + 02:53
53 Asbjørn Kragh Andersen Team Sunweb + 02:53
54 Elmar Reinders Roompot - Charles + 02:58
55 Jelle Vanendert Lotto - Soudal + 02:58
56 Roy Goldstein Israel Cycling Academy + 03:24
57 Rasmus Iversen Lotto - Soudal + 03:58
58 Marten Kooistra Team Sunweb + 03:58
59 Silas Clemmensen Team Waoo + 03:58
60 Erik Resell Uno-X Norwegian DT + 03:58
61 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 03:58
62 Emil Vinjebo Riwal Readynez Cycling + 03:58
63 Tim Merlier Corendon - Circus + 04:22
64 David van der Poel Corendon - Circus + 04:22
65 Martin Salmon Team Sunweb + 04:23
66 Tom Leezer Team Jumbo - Visma + 04:31
67 Andreas Vangstad Joker Fuel of Norway + 04:55
68 Louis Bendixen Team Postnord Danmark + 05:58
69 Fridtjof Røinås Joker Fuel of Norway + 06:06
70 Michael Carbel Team Waoo + 07:08
71 Martin Mortensen Team Waoo + 07:08
72 Marcin Budzinski Team Hurom + 07:08
73 Ricardo Mestre W52 - FC Porto + 07:08
74 Jonathan Brown Hagens Berman - Axeon + 07:08
75 Kristoffer Skjerping Uno-X Norwegian DT + 07:54
76 Torstein Træen Uno-X Norwegian DT + 07:54
77 Peter Kusztor Team Novo Nordisk + 08:14
78 Emil Toudal BHS - Almeborg Bornholm + 08:14
79 Nicklas Overgaard Pedersen BHS - Almeborg Bornholm + 08:14
80 Torkil Veyhe Riwal Readynez Cycling + 08:39
81 Paolo Simion Bardiani - CSF + 08:39
82 Michael Bresciani Bardiani - CSF + 08:39
83 Alessandro Pessot Bardiani - CSF + 08:39
84 Mirco Maestri Bardiani - CSF + 08:39
85 Mads Østergaard Team Postnord Danmark + 08:39
86 Gerben Thijssen Lotto - Soudal + 08:58
87 Jonas Aaen Jørgensen Riwal Readynez Cycling + 09:18
88 Conor Dunne Israel Cycling Academy + 09:27
89 Jakub Kaczmarek Team Hurom + 09:39
90 Bryan Coquard Vital Concept - B&B Hotels + 10:40
91 Kris Boeckmans Vital Concept - B&B Hotels + 10:40
92 Declan Irvine Team Novo Nordisk + 10:40
93 Joonas Henttala Team Novo Nordisk + 10:40
94 Marco Maronese Bardiani - CSF + 10:59
95 Norbert Banaszek Team Hurom + 10:59
96 Jakob Egholm Hagens Berman - Axeon + 11:14
97 Nicolai Brøchner Riwal Readynez Cycling + 11:14
98 Jonas Rickaert Corendon - Circus + 11:30
99 Tobiasz Pawlak Team Hurom + 11:30
100 Justin Timmermans Roompot - Charles + 11:30
101 Marcel Meisen Corendon - Circus + 11:30
102 Sasha Weemaes Sport Vlaanderen - Baloise + 11:30
103 Martin Toft Madsen BHS - Almeborg Bornholm + 11:50
104 Andreas Hyldgaard Team Waoo + 11:55
105 Frederik Jensen Team Postnord Danmark + 11:58
106 Herman Dahl Joker Fuel of Norway + 12:10
107 Matias Malmberg Team Postnord Danmark + 12:10
108 Edward Planckaert Sport Vlaanderen - Baloise + 12:13
109 Adrian Kurek Team Hurom + 12:20
110 Maikel Zijlaard Hagens Berman - Axeon + 12:24
111 Frederik Rodenberg Team Coloquick + 12:26
112 Aksel Bech Skot-Hansen Team Coloquick + 12:49
113 Steffen Munk Team Coloquick + 12:49
114 Frederik Muff Team Postnord Danmark + 12:49
115 Umberto Poli Team Novo Nordisk + 12:49
116 Corentin Ermenault Vital Concept - B&B Hotels + 13:00
117 Julius Johansen Team Coloquick + 13:00
DNF Kamil Zielinski Team Hurom
Pos Rider Team Time
01 1 Niklas Larsen Team Coloquick 09:01:15
02 6 Lasse Norman Hansen Corendon - Circus + 06
03 - Rasmus Quaade Riwal Readynez Cycling + 07
04 3 Jonas Vingegaard Team Jumbo - Visma + 09
05 1 Mikkel Bjerg Hagens Berman - Axeon + 32
06 3 Tiesj Benoot Lotto - Soudal + 33
07 4 Jasper De Buyst Lotto - Soudal + 36
08 4 Koen Bouwman Team Jumbo - Visma + 53
09 3 Brent Van Moer Lotto - Soudal + 55
10 7 Christoffer Lisson BHS - Almeborg Bornholm + 01:08
11 2 Louis Vervaeke Team Sunweb + 01:12
12 17 Antonio Carvalho W52 - FC Porto + 01:14
13 3 Samuel Caldeira W52 - FC Porto + 01:17
14 10 Johan Le Bon Vital Concept - B&B Hotels + 01:17
15 15 Pascal Eenkhoorn Team Jumbo - Visma + 01:19
16 10 Edgar Pinto W52 - FC Porto + 01:21
17 5 Mathias Bregnhøj BHS - Almeborg Bornholm + 01:21
18 1 Ian Garrison Hagens Berman - Axeon + 01:21
19 8 Gustavo Cesar Veloso W52 - FC Porto + 01:21
20 - Ole Forfang Joker Fuel of Norway + 01:22
21 17 Markus Hoelgaard Uno-X Norwegian DT + 01:25
22 21 Mads Würtz Schmidt Team Postnord Danmark + 01:35
23 12 Bjørn Tore Hoem Joker Fuel of Norway + 01:36
24 6 Florian Stork Team Sunweb + 01:37
25 19 Thomas Sprengers Sport Vlaanderen - Baloise + 01:37
26 28 Amaury Capiot Sport Vlaanderen - Baloise + 01:49
27 4 Joris Nieuwenhuis Team Sunweb + 01:50
28 24 Huub Duyn Roompot - Charles + 01:51
29 24 Amund Grøndahl Jansen Team Jumbo - Visma + 01:51
30 19 Charles Planet Team Novo Nordisk + 02:06
31 14 Joao Rodrigues W52 - FC Porto + 02:10
32 11 Krists Neilands Israel Cycling Academy + 02:14
33 23 Mads Rahbek BHS - Almeborg Bornholm + 02:15
34 3 Philip Walsleben Corendon - Circus + 02:21
35 23 Aaron Verwilst Sport Vlaanderen - Baloise + 02:27
36 34 Antwan Tolhoek Team Jumbo - Visma + 02:27
37 35 Dennis Van Winden Israel Cycling Academy + 02:41
38 31 Kevin Reza Vital Concept - B&B Hotels + 02:43
39 26 Anders Skaarseth Uno-X Norwegian DT + 02:45
40 30 Matthias Brändle Israel Cycling Academy + 02:53
41 40 Øivind Lukkedal Joker Fuel of Norway + 02:59
42 34 Jesper Schultz Team Waoo + 03:03
43 37 Umberto Orsini Bardiani - CSF + 03:05
44 34 Arjen Livyns Roompot - Charles + 03:07
45 18 Pieter Weening Roompot - Charles + 03:10
46 11 André Carvalho Hagens Berman - Axeon + 03:20
47 33 Alexander Kamp Riwal Readynez Cycling + 03:25
48 33 Asbjørn Kragh Andersen Team Sunweb + 03:25
49 25 Rasmus Guldhammer Team Waoo + 03:44
50 25 Elmar Reinders Roompot - Charles + 03:48
51 32 Sjoerd Van Ginneken Roompot - Charles + 03:54
52 12 Jeppe Aaskov Pallesen Team Coloquick + 04:06
53 6 Jelle Vanendert Lotto - Soudal + 04:40
54 26 Silas Clemmensen Team Waoo + 04:55
55 24 Emil Vinjebo Riwal Readynez Cycling + 05:02
56 26 Jonas Abrahamsen Uno-X Norwegian DT + 05:03
57 9 Erik Resell Uno-X Norwegian DT + 05:27
58 7 Marten Kooistra Team Sunweb + 05:31
59 26 David van der Poel Corendon - Circus + 05:32
60 1 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 05:43
61 20 Tim Merlier Corendon - Circus + 05:43
62 30 Martin Salmon Team Sunweb + 05:53
63 28 Bert De Backer Vital Concept - B&B Hotels + 05:58
64 20 Roy Goldstein Israel Cycling Academy + 05:59
65 2 Rasmus Iversen Lotto - Soudal + 05:59
66 5 Tom Leezer Team Jumbo - Visma + 06:38
67 25 Louis Bendixen Team Postnord Danmark + 07:19
68 29 Martin Mortensen Team Waoo + 08:28
69 22 Michael Carbel Team Waoo + 08:35
70 28 Andreas Vangstad Joker Fuel of Norway + 09:08
71 3 Marcin Budzinski Team Hurom + 09:10
72 26 Torstein Træen Uno-X Norwegian DT + 09:14
73 13 Kristoffer Skjerping Uno-X Norwegian DT + 09:35
74 19 Peter Kusztor Team Novo Nordisk + 09:53
75 25 Gerben Thijssen Lotto - Soudal + 10:29
76 3 Nicklas Overgaard Pedersen BHS - Almeborg Bornholm + 10:38
77 41 Jakub Kaczmarek Team Hurom + 10:51
78 3 Alessandro Pessot Bardiani - CSF + 10:54
79 21 Fridtjof Røinås Joker Fuel of Norway + 10:58
80 46 Bryan Coquard Vital Concept - B&B Hotels + 11:50
81 8 Mads Østergaard Team Postnord Danmark + 11:51
82 39 Declan Irvine Team Novo Nordisk + 12:02
83 78 Martin Toft Madsen BHS - Almeborg Bornholm + 12:04
84 3 Conor Dunne Israel Cycling Academy + 12:10
85 10 Emil Toudal BHS - Almeborg Bornholm + 12:17
86 8 Michael Bresciani Bardiani - CSF + 12:23
87 10 Jonas Aaen Jørgensen Riwal Readynez Cycling + 13:30
88 2 Kris Boeckmans Vital Concept - B&B Hotels + 13:53
89 27 Edward Planckaert Sport Vlaanderen - Baloise + 13:57
90 13 Mirco Maestri Bardiani - CSF + 14:00
91 27 Herman Dahl Joker Fuel of Norway + 14:03
92 12 Paolo Simion Bardiani - CSF + 14:05
93 8 Marcel Meisen Corendon - Circus + 14:08
94 19 Jonathan Brown Hagens Berman - Axeon + 14:11
95 29 Maikel Zijlaard Hagens Berman - Axeon + 14:21
96 8 Justin Timmermans Roompot - Charles + 14:24
97 11 Torkil Veyhe Riwal Readynez Cycling + 14:46
98 12 Adrian Kurek Team Hurom + 14:59
99 22 Frederik Muff Team Postnord Danmark + 15:11
100 27 Corentin Ermenault Vital Concept - B&B Hotels + 15:12
101 14 Ricardo Mestre W52 - FC Porto + 15:26
102 6 Frederik Jensen Team Postnord Danmark + 16:06
103 2 Joonas Henttala Team Novo Nordisk + 16:15
104 12 Julius Johansen Team Coloquick + 16:27
105 12 Umberto Poli Team Novo Nordisk + 16:31
106 - Norbert Banaszek Team Hurom + 16:43
107 8 Frederik Rodenberg Team Coloquick + 16:47
108 6 Andreas Hyldgaard Team Waoo + 17:08
109 - Marco Maronese Bardiani - CSF + 17:14
110 3 Tobiasz Pawlak Team Hurom + 17:25
111 10 Steffen Munk Team Coloquick + 17:51
112 2 Jonas Rickaert Corendon - Circus + 17:52
113 1 Jakob Egholm Hagens Berman - Axeon + 17:52
114 - Nicolai Brøchner Riwal Readynez Cycling + 18:41
115 4 Aksel Bech Skot-Hansen Team Coloquick + 19:15
116 1 Sasha Weemaes Sport Vlaanderen - Baloise + 25:33
117 1 Matias Malmberg Team Postnord Danmark + 26:23
Information
Nation Denmark
Date 23rd August
Where Holstebro -> Vejle
What 3rd stage
Distance 200 km
Leader N.Larsen
Youth N.Larsen
Points N.Larsen
Mountain F.Røinås
Combative T.Træen