Danmark Rundt - 2019

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Martin Toft Madsen BHS - Almeborg Bornholm 19:3520
02 Rasmus Quaade Riwal Readynez Cycling + 1110
03 Mads Würtz Schmidt Team Postnord Danmark + 115
04 Niklas Larsen Team Coloquick + 11
05 Mikkel Bjerg Hagens Berman - Axeon + 12
06 Brent Van Moer Lotto - Soudal + 19
07 Jonas Vingegaard Team Jumbo - Visma + 19
08 Lasse Norman Hansen Corendon - Circus + 20
09 Matthias Brändle Israel Cycling Academy + 24
10 Koen Bouwman Team Jumbo - Visma + 27
11 Louis Vervaeke Team Sunweb + 31
12 Jasper De Buyst Lotto - Soudal + 34
13 Tiesj Benoot Lotto - Soudal + 35
14 Alexander Kamp Riwal Readynez Cycling + 36
15 Asbjørn Kragh Andersen Team Sunweb + 36
16 Samuel Caldeira W52 - FC Porto + 41
17 Christoffer Lisson BHS - Almeborg Bornholm + 42
18 Julius Johansen Team Coloquick + 45
19 Florian Stork Team Sunweb + 46
20 Ian Garrison Hagens Berman - Axeon + 46
21 Ole Forfang Joker Fuel of Norway + 46
22 Mathias Bregnhøj BHS - Almeborg Bornholm + 48
23 Torkil Veyhe Riwal Readynez Cycling + 49
24 Krists Neilands Israel Cycling Academy + 50
25 Joris Nieuwenhuis Team Sunweb + 50
26 Johan Le Bon Vital Concept - B&B Hotels + 51
27 Elmar Reinders Roompot - Charles + 54
28 Maikel Zijlaard Hagens Berman - Axeon + 01:00
29 Edgar Pinto W52 - FC Porto + 01:01
30 Gustavo Cesar Veloso W52 - FC Porto + 01:01
31 Silas Clemmensen Team Waoo + 01:02
32 Antonio Carvalho W52 - FC Porto + 01:03
33 Jonas Rickaert Corendon - Circus + 01:04
34 Corentin Ermenault Vital Concept - B&B Hotels + 01:04
35 Pascal Eenkhoorn Team Jumbo - Visma + 01:04
36 Frederik Muff Team Postnord Danmark + 01:05
37 Conor Dunne Israel Cycling Academy + 01:06
38 Martin Mortensen Team Waoo + 01:06
39 Emil Vinjebo Riwal Readynez Cycling + 01:08
40 Rasmus Iversen Lotto - Soudal + 01:09
41 Martin Salmon Team Sunweb + 01:14
42 David van der Poel Corendon - Circus + 01:14
43 Bryan Coquard Vital Concept - B&B Hotels + 01:14
44 Bjørn Tore Hoem Joker Fuel of Norway + 01:16
45 Mads Rahbek BHS - Almeborg Bornholm + 01:16
46 Jakub Kaczmarek Team Hurom + 01:16
47 Philip Walsleben Corendon - Circus + 01:18
48 Adrian Kurek Team Hurom + 01:19
49 Jakob Egholm Hagens Berman - Axeon + 01:20
50 Markus Hoelgaard Uno-X Norwegian DT + 01:22
51 Jeppe Aaskov Pallesen Team Coloquick + 01:25
52 Tim Merlier Corendon - Circus + 01:25
53 Louis Bendixen Team Postnord Danmark + 01:25
54 Declan Irvine Team Novo Nordisk + 01:26
55 Thomas Sprengers Sport Vlaanderen - Baloise + 01:26
56 Ricardo Mestre W52 - FC Porto + 01:27
57 Joao Rodrigues W52 - FC Porto + 01:29
58 Michael Carbel Team Waoo + 01:31
59 Kris Boeckmans Vital Concept - B&B Hotels + 01:31
60 Torstein Træen Uno-X Norwegian DT + 01:33
61 Fridtjof Røinås Joker Fuel of Norway + 01:33
62 Erik Resell Uno-X Norwegian DT + 01:33
63 Charles Planet Team Novo Nordisk + 01:34
64 Gerben Thijssen Lotto - Soudal + 01:35
65 Marten Kooistra Team Sunweb + 01:37
66 Frederik Rodenberg Team Coloquick + 01:39
67 Huub Duyn Roompot - Charles + 01:40
68 Amund Grøndahl Jansen Team Jumbo - Visma + 01:43
69 Peter Kusztor Team Novo Nordisk + 01:43
70 André Carvalho Hagens Berman - Axeon + 01:44
71 Jonathan Brown Hagens Berman - Axeon + 01:45
72 Aaron Verwilst Sport Vlaanderen - Baloise + 01:46
73 Jelle Vanendert Lotto - Soudal + 01:46
74 Kristoffer Skjerping Uno-X Norwegian DT + 01:47
75 Amaury Capiot Sport Vlaanderen - Baloise + 01:47
76 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 01:49
77 Edward Planckaert Sport Vlaanderen - Baloise + 01:49
78 Andreas Hyldgaard Team Waoo + 01:51
79 Andreas Vangstad Joker Fuel of Norway + 01:51
80 Bert De Backer Vital Concept - B&B Hotels + 01:51
81 Pieter Weening Roompot - Charles + 01:52
82 Justin Timmermans Roompot - Charles + 01:57
83 Herman Dahl Joker Fuel of Norway + 01:57
84 Mirco Maestri Bardiani - CSF + 01:58
85 Anders Skaarseth Uno-X Norwegian DT + 02:00
86 Paolo Simion Bardiani - CSF + 02:04
87 Marcin Budzinski Team Hurom + 02:06
88 Kevin Reza Vital Concept - B&B Hotels + 02:07
89 Antwan Tolhoek Team Jumbo - Visma + 02:07
90 Umberto Poli Team Novo Nordisk + 02:09
91 Nicolai Brøchner Riwal Readynez Cycling + 02:09
92 Tom Leezer Team Jumbo - Visma + 02:11
93 Joonas Henttala Team Novo Nordisk + 02:12
94 Dennis Van Winden Israel Cycling Academy + 02:16
95 Rasmus Guldhammer Team Waoo + 02:17
96 Aksel Bech Skot-Hansen Team Coloquick + 02:17
97 Alessandro Pessot Bardiani - CSF + 02:19
98 Steffen Munk Team Coloquick + 02:20
99 Norbert Banaszek Team Hurom + 02:21
100 Jesper Schultz Team Waoo + 02:24
101 Arjen Livyns Roompot - Charles + 02:28
102 Nicklas Overgaard Pedersen BHS - Almeborg Bornholm + 02:28
103 Emil Toudal BHS - Almeborg Bornholm + 02:29
104 Umberto Orsini Bardiani - CSF + 02:29
105 Øivind Lukkedal Joker Fuel of Norway + 02:30
106 Tobiasz Pawlak Team Hurom + 02:32
107 Michael Bresciani Bardiani - CSF + 02:36
108 Jonas Abrahamsen Uno-X Norwegian DT + 02:36
109 Sjoerd Van Ginneken Roompot - Charles + 02:36
110 Jonas Aaen Jørgensen Riwal Readynez Cycling + 02:38
111 Roy Goldstein Israel Cycling Academy + 02:39
112 Marcel Meisen Corendon - Circus + 02:42
113 Marco Maronese Bardiani - CSF + 02:52
114 Mads Østergaard Team Postnord Danmark + 03:16
115 Kamil Zielinski Team Hurom + 03:20
116 Sasha Weemaes Sport Vlaanderen - Baloise + 03:25
117 Matias Malmberg Team Postnord Danmark + 03:32
118 Frederik Jensen Team Postnord Danmark + 04:12
OOT Itamar Einhorn Israel Cycling Academy
DNS Milan Menten Sport Vlaanderen - Baloise
Pos Rider Team Time
01 6 Mads Würtz Schmidt Team Postnord Danmark 04:14:34
02 2 Niklas Larsen Team Coloquick + 00
03 43 Rasmus Quaade Riwal Readynez Cycling + 03
04 44 Mikkel Bjerg Hagens Berman - Axeon + 04
05 77 Martin Toft Madsen BHS - Almeborg Bornholm + 10
06 28 Brent Van Moer Lotto - Soudal + 11
07 73 Jonas Vingegaard Team Jumbo - Visma + 11
08 32 Lasse Norman Hansen Corendon - Circus + 12
09 8 Tiesj Benoot Lotto - Soudal + 14
10 29 Matthias Brändle Israel Cycling Academy + 16
11 9 Jasper De Buyst Lotto - Soudal + 17
12 45 Koen Bouwman Team Jumbo - Visma + 19
13 52 Louis Vervaeke Team Sunweb + 23
14 50 Alexander Kamp Riwal Readynez Cycling + 28
15 14 Asbjørn Kragh Andersen Team Sunweb + 28
16 1 Samuel Caldeira W52 - FC Porto + 33
17 7 Christoffer Lisson BHS - Almeborg Bornholm + 34
18 25 Florian Stork Team Sunweb + 38
19 6 Ian Garrison Hagens Berman - Axeon + 38
20 4 Ole Forfang Joker Fuel of Norway + 38
21 16 Krists Neilands Israel Cycling Academy + 39
22 44 Mathias Bregnhøj BHS - Almeborg Bornholm + 40
23 4 Joris Nieuwenhuis Team Sunweb + 42
24 6 Johan Le Bon Vital Concept - B&B Hotels + 43
25 47 Elmar Reinders Roompot - Charles + 46
26 5 Edgar Pinto W52 - FC Porto + 53
27 23 Gustavo Cesar Veloso W52 - FC Porto + 53
28 41 Silas Clemmensen Team Waoo + 54
29 1 Antonio Carvalho W52 - FC Porto + 55
30 3 Pascal Eenkhoorn Team Jumbo - Visma + 56
31 4 Emil Vinjebo Riwal Readynez Cycling + 01:00
32 17 Martin Salmon Team Sunweb + 01:06
33 27 David van der Poel Corendon - Circus + 01:06
34 23 Bryan Coquard Vital Concept - B&B Hotels + 01:06
35 17 Bjørn Tore Hoem Joker Fuel of Norway + 01:08
36 9 Jakub Kaczmarek Team Hurom + 01:08
37 42 Philip Walsleben Corendon - Circus + 01:10
38 17 Markus Hoelgaard Uno-X Norwegian DT + 01:14
39 44 Martin Mortensen Team Waoo + 01:16
40 34 Jeppe Aaskov Pallesen Team Coloquick + 01:17
41 31 Tim Merlier Corendon - Circus + 01:17
42 16 Louis Bendixen Team Postnord Danmark + 01:17
43 20 Declan Irvine Team Novo Nordisk + 01:18
44 3 Thomas Sprengers Sport Vlaanderen - Baloise + 01:18
45 4 Joao Rodrigues W52 - FC Porto + 01:21
46 38 Torstein Træen Uno-X Norwegian DT + 01:22
47 34 Michael Carbel Team Waoo + 01:23
48 19 Erik Resell Uno-X Norwegian DT + 01:25
49 12 Charles Planet Team Novo Nordisk + 01:26
50 23 Gerben Thijssen Lotto - Soudal + 01:27
51 3 Marten Kooistra Team Sunweb + 01:29
52 4 Huub Duyn Roompot - Charles + 01:32
53 47 Amund Grøndahl Jansen Team Jumbo - Visma + 01:32
54 51 Amaury Capiot Sport Vlaanderen - Baloise + 01:32
55 23 Peter Kusztor Team Novo Nordisk + 01:35
56 28 Mads Rahbek BHS - Almeborg Bornholm + 01:35
57 42 André Carvalho Hagens Berman - Axeon + 01:36
58 22 Aaron Verwilst Sport Vlaanderen - Baloise + 01:38
59 17 Jelle Vanendert Lotto - Soudal + 01:38
60 13 Kristoffer Skjerping Uno-X Norwegian DT + 01:39
61 43 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 01:41
62 7 Edward Planckaert Sport Vlaanderen - Baloise + 01:41
63 12 Pieter Weening Roompot - Charles + 01:44
64 52 Herman Dahl Joker Fuel of Norway + 01:49
65 4 Anders Skaarseth Uno-X Norwegian DT + 01:52
66 20 Maikel Zijlaard Hagens Berman - Axeon + 01:53
67 18 Rasmus Iversen Lotto - Soudal + 01:57
68 46 Marcin Budzinski Team Hurom + 01:58
69 25 Kevin Reza Vital Concept - B&B Hotels + 01:59
70 11 Antwan Tolhoek Team Jumbo - Visma + 01:59
71 - Tom Leezer Team Jumbo - Visma + 02:03
72 49 Dennis Van Winden Israel Cycling Academy + 02:08
73 15 Corentin Ermenault Vital Concept - B&B Hotels + 02:08
74 4 Rasmus Guldhammer Team Waoo + 02:09
75 1 Alessandro Pessot Bardiani - CSF + 02:11
76 8 Jesper Schultz Team Waoo + 02:16
77 13 Frederik Muff Team Postnord Danmark + 02:18
78 58 Arjen Livyns Roompot - Charles + 02:20
79 41 Nicklas Overgaard Pedersen BHS - Almeborg Bornholm + 02:20
80 18 Umberto Orsini Bardiani - CSF + 02:21
81 23 Øivind Lukkedal Joker Fuel of Norway + 02:22
82 73 Jonas Abrahamsen Uno-X Norwegian DT + 02:26
83 69 Sjoerd Van Ginneken Roompot - Charles + 02:28
84 7 Roy Goldstein Israel Cycling Academy + 02:31
85 32 Marcel Meisen Corendon - Circus + 02:34
86 5 Adrian Kurek Team Hurom + 02:35
87 9 Conor Dunne Israel Cycling Academy + 02:39
88 1 Justin Timmermans Roompot - Charles + 02:50
89 14 Mads Østergaard Team Postnord Danmark + 03:08
90 7 Kris Boeckmans Vital Concept - B&B Hotels + 03:09
91 1 Bert De Backer Vital Concept - B&B Hotels + 03:21
92 9 Julius Johansen Team Coloquick + 03:23
93 2 Umberto Poli Team Novo Nordisk + 03:39
94 5 Michael Bresciani Bardiani - CSF + 03:40
95 1 Emil Toudal BHS - Almeborg Bornholm + 03:59
96 37 Frederik Jensen Team Postnord Danmark + 04:04
97 4 Jonas Aaen Jørgensen Riwal Readynez Cycling + 04:08
98 - Andreas Vangstad Joker Fuel of Norway + 04:12
99 1 Frederik Rodenberg Team Coloquick + 04:17
100 6 Fridtjof Røinås Joker Fuel of Norway + 04:52
101 2 Steffen Munk Team Coloquick + 04:58
102 1 Andreas Hyldgaard Team Waoo + 05:09
103 2 Mirco Maestri Bardiani - CSF + 05:17
104 2 Paolo Simion Bardiani - CSF + 05:22
105 2 Joonas Henttala Team Novo Nordisk + 05:31
106 4 Norbert Banaszek Team Hurom + 05:40
107 2 Tobiasz Pawlak Team Hurom + 05:51
108 4 Torkil Veyhe Riwal Readynez Cycling + 06:03
109 5 Marco Maronese Bardiani - CSF + 06:11
110 7 Jonas Rickaert Corendon - Circus + 06:18
111 - Aksel Bech Skot-Hansen Team Coloquick + 06:22
112 2 Jakob Egholm Hagens Berman - Axeon + 06:34
113 3 Jonathan Brown Hagens Berman - Axeon + 06:59
114 1 Nicolai Brøchner Riwal Readynez Cycling + 07:23
115 3 Ricardo Mestre W52 - FC Porto + 08:14
116 1 Kamil Zielinski Team Hurom + 08:34
117 2 Sasha Weemaes Sport Vlaanderen - Baloise + 13:59
118 2 Matias Malmberg Team Postnord Danmark + 14:09
Information
Nation Denmark
Date 22nd August
Where Grindsted -> Grindsted
What 2nd stage
Distance 17 km
Leader M.Würtz Schmidt
Youth N.Larsen
Points N.Larsen
Mountain S.Weemaes