Front Races Teams Riders Ranking

PostNord Danmark Rundt | 2019 Results

Information Results Stages Startlist

Main page

Overall Youth Points Mountain

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Niklas Larsen Team Coloquick 16:52:33200
02 Jonas Vingegaard Team Jumbo - Visma + 11150
03 Rasmus Christian Quaade Riwal Readynez Cycling + 12125
04 Lasse Norman Hansen Corendon - Circus + 12100
05 Jasper De Buyst Lotto - Soudal + 1985
06 Mikkel Bjerg Hagens Berman - Axeon + 3970
07 Brent Van Moer Lotto - Soudal + 01:1060
08 Koen Bouwman Team Jumbo - Visma + 01:1350
09 Christoffer Lisson BHS - Almeborg Bornholm + 01:1640
10 Edgar Pinto W52 - FC Porto + 01:2335
11 Johan Le Bon Vital Concept - B&B Hotels + 01:2430
12 Tiesj Benoot Lotto - Soudal + 01:2625
13 Gustavo César Veloso W52 - FC Porto + 01:2820
14 Samuel Caldeira W52 - FC Porto + 01:3215
15 Markus Hoelgaard Uno-X Norwegian DT + 01:3210
16 Mathias Bregnhøj BHS - Almeborg Bornholm + 01:345
17 Amaury Capiot Sport Vlaanderen - Baloise + 01:395
18 Ian Garrison Hagens Berman - Axeon + 01:415
19 Huub Duyn Roompot - Charles + 01:495
20 Florian Stork Team Sunweb + 01:575
21 Joris Nieuwenhuis Team Sunweb + 01:585
22 Thomas Sprengers Sport Vlaanderen - Baloise + 02:025
23 Charles Planet Team Novo Nordisk + 02:135
24 Bjørn Tore Hoem Joker Fuel of Norway + 02:375
25 Amund Grøndahl Jansen Team Jumbo - Visma + 02:525
26 Dennis Van Winden Israel Cycling Academy + 03:125
27 Øivind Lukkedal Joker Fuel of Norway + 03:145
28 Jesper Schultz Team Waoo + 03:305
29 Pieter Weening Roompot - Charles + 03:355
30 Mads Baadgaard Rahbek BHS - Almeborg Bornholm + 03:485
31 Aaron Verwilst Sport Vlaanderen - Baloise + 03:533
32 Alexander Kamp Riwal Readynez Cycling + 04:223
33 Mads Würtz Schmidt Team Postnord Danmark + 04:313
34 Asbjørn Kragh Andersen Team Sunweb + 04:383
35 Pascal Eenkhoorn Team Jumbo - Visma + 04:443
36 Elmar Reinders Roompot - Charles + 05:073
37 Rasmus Guldhammer Team Waoo + 05:283
38 Joao Rodrigues W52 - FC Porto + 05:373
39 Jonas Abrahamsen Uno-X Norwegian DT + 05:373
40 Louis Vervaeke Team Sunweb + 05:523
41 Roy Goldstein Israel Cycling Academy + 06:01
42 Antwan Tolhoek Team Jumbo - Visma + 06:07
43 Andre Carvalho Hagens Berman - Axeon + 06:20
44 Erik Nordsæter Resell Uno-X Norwegian DT + 06:23
45 Emil Nygaard Vinjebo Riwal Readynez Cycling + 06:42
46 Arjen Livyns Roompot - Charles + 07:46
47 Martin Salmon Team Sunweb + 07:59
48 Kevin Reza Vital Concept - B&B Hotels + 08:02
49 Silas Clemmensen Team Waoo + 08:20
50 Philip Walsleben Corendon - Circus + 08:35
51 Louis Bendixen Team Postnord Danmark + 08:51
52 Marten Kooistra Team Sunweb + 09:27
53 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 09:46
54 Tim Merlier Corendon - Circus + 10:08
55 Peter Kusztor Team Novo Nordisk + 11:21
56 Michael Carbel Team Waoo + 12:08
57 Jelle Vanendert Lotto - Soudal + 12:14
58 Ole Forfang Joker Fuel of Norway + 12:15
59 Marcin Budzinski Team Hurom + 12:46
60 Krists Neilands Israel Cycling Academy + 12:49
61 Jesper Aaskov Pallesen Team Coloquick + 12:56
62 Conor Dunne Israel Cycling Academy + 13:03
63 Bryan Coquard Vital Concept - B&B Hotels + 13:16
64 Bert De Backer Vital Concept - B&B Hotels + 14:12
65 David Van Der Poel Corendon - Circus + 14:24
66 Umberto Orsini Bardiani - CSF + 14:59
67 Rasmus Iversen Lotto - Soudal + 15:20
68 Tom Leezer Team Jumbo - Visma + 15:29
69 Jonas Aaen Jørgensen Riwal Readynez Cycling + 15:35
70 Kristoffer Skjerping Uno-X Norwegian DT + 15:37
71 Declan Irvine Team Novo Nordisk + 16:10
72 Alessandro Pessot Bardiani - CSF + 16:45
73 Herman Dahl Joker Fuel of Norway + 17:11
74 Gerben Thijssen Lotto - Soudal + 17:51
75 Edward Planckaert Sport Vlaanderen - Baloise + 18:03
76 Michael Bresciani Bardiani - CSF + 18:16
77 Kris Boeckmans Vital Concept - B&B Hotels + 18:31
78 Justin Timmermans Roompot - Charles + 18:32
79 Nicklas Overgaard Pedersen BHS - Almeborg Bornholm + 18:46
80 Paolo Simion Bardiani - CSF + 18:51
81 Jonathan Brown Hagens Berman - Axeon + 19:21
82 Martin Mortensen Team Waoo + 19:37
83 Torkil Veyhe Riwal Readynez Cycling + 19:46
84 Ricardo Mestre W52 - FC Porto + 20:26
85 Sjoerd Van Ginneken Roompot - Charles + 21:29
86 Jakob Egholm Hagens Berman - Axeon + 21:44
87 Mirco Maestri Bardiani - CSF + 21:45
88 Maikel Zijlaard Hagens Berman - Axeon + 21:46
89 Andreas Vangstad Joker Fuel of Norway + 21:55
90 Torstein Træen Uno-X Norwegian DT + 22:29
91 Jonas Rickaert Corendon - Circus + 22:47
92 Mads Kristensen Team Postnord Danmark + 22:54
93 Marco Maronese Bardiani - CSF + 23:31
94 Emil Toudal BHS - Almeborg Bornholm + 23:36
95 Fridtjof Røinås Joker Fuel of Norway + 23:45
96 Frederik Irgens Jensen Team Postnord Danmark + 23:53
97 Marcel Meisen Corendon - Circus + 23:55
98 Norbert Banaszek Team Hurom + 24:05
99 Steffen Munk Team Coloquick + 24:48
100 Jakub Kaczmarek Team Hurom + 25:48
101 Corentin Ermenault Vital Concept - B&B Hotels + 26:18
102 Joonas Henttala Team Novo Nordisk + 27:18
103 Umberto Poli Team Novo Nordisk + 27:30
104 Julius Johansen Team Coloquick + 27:36
105 Aksel Bech Skot-Hansen Team Coloquick + 32:10
106 Sasha Weemaes Sport Vlaanderen - Baloise + 33:16
107 Frederik Muff Hansen Team Postnord Danmark + 33:34
108 Frederik Rodenberg Team Coloquick + 35:57
109 Nicolai Brøchner Riwal Readynez Cycling + 36:07
DNF Matias Malmberg Team Postnord Danmark
DNF Martin Toft Madsen BHS - Almeborg Bornholm
DNF Matthias Brändle Israel Cycling Academy
DNF Itamar Einhorn Israel Cycling Academy
DNF Milan Menten Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Adrian Kurek Team Hurom
DNF Tobiasz Pawlak Team Hurom
DNF Kamil Zielinski Team Hurom
DNF Andreas Hyldgaard Team Waoo
DNF Anders Skaarseth Uno-X Norwegian DT
DNF Antonio Carvalho W52 - FC Porto
Information
Nations Denmark
Date August 21st-25th
CAT 2.HC