Front Races Teams Riders Ranking

PostNord Danmark Rundt | 2018 Stages

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05

Results: 04.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Mads Pedersen Denmark 21:5220
02 Wout Van Aert Verandas Willems - Crelan + 0810
03 Martin Madsen BHS - Almeborg Bornholm + 115
04 Rasmus Quaade BHS - Almeborg Bornholm + 19
05 Lasse Norman Hansen Aqua Blue Sport + 33
06 Mikkel Bjerg Denmark + 35
07 Mathias Norsgaard Riwal CeramicSpeed + 36
08 Andriy Grivko Astana Pro Team + 37
09 Emil Vinjebo Team Coloquick + 45
10 Julius Johansen Team Coloquick + 48
11 Christopher Juul Jensen Denmark + 53
12 Danill Fominykh Astana Pro Team + 56
13 Hugo Houle Astana Pro Team + 58
14 Christoffer Lisson BHS - Almeborg Bornholm + 58
15 Lennard Kämna Team Sunweb + 01:01
16 Cees Bol Team Sunweb + 01:01
17 Senne Leysen Verandas Willems - Crelan + 01:03
18 Magnus Bak Klaris BHS - Almeborg Bornholm + 01:03
19 Nils Eekhoff Team Sunweb + 01:09
20 Aaron Gate Aqua Blue Sport + 01:09
21 Jonas Rickaert Sport Vlaanderen - Baloise + 01:10
22 Johan Le Bon Vital Concept + 01:15
23 Colin Joyce Rally Cycling + 01:17
24 Robin Carpenter Rally Cycling + 01:19
25 Ruslan Tleubayev Astana Pro Team + 01:22
26 Ryan Anderson Rally Cycling + 01:22
27 Alexander Kamp Team Waoo + 01:22
28 Max Kanter Team Sunweb + 01:22
29 Niklas Larsen Team Waoo + 01:23
30 Xandro Meurisse Wanty - Groupe Gobert + 01:24
31 Torkil Veyhe Team Waoo + 01:27
32 Andzs Flaksis Holowesko - Citadel + 01:28
33 Brendan Rhim Holowesko - Citadel + 01:31
34 Oscar Riesebeek Roompot - Ned.Loterij + 01:36
35 Troels Vinther Riwal CeramicSpeed + 01:38
36 Adam De Vos Rally Cycling + 01:40
37 Aimé De Gendt Sport Vlaanderen - Baloise + 01:42
38 Kris Boeckmans Vital Concept + 01:43
39 Oscar Gatto Astana Pro Team + 01:44
40 Andreas Stokbro Riwal CeramicSpeed + 01:48
41 Elmar Reinders Roompot - Ned.Loterij + 01:49
42 Julien Morice Vital Concept + 01:54
43 Andrew Fenn Aqua Blue Sport + 01:54
44 John Murphy Holowesko - Citadel + 01:56
45 Alessandro Tonelli Bardiani - CSF + 01:57
46 Andriy Vasylyuk Team Hurom + 01:58
47 Benjamin Declercq Sport Vlaanderen - Baloise + 02:00
48 Rasmus Iversen Denmark + 02:01
49 Rasmus Guldhammer Team Waoo + 02:04
50 Asbjørn Kragh Andersen Team Waoo + 02:04
51 Bryan Coquard Vital Concept + 02:04
52 Bjørn Tore Hoem Joker Icopal + 02:05
53 Henrik Evensen Joker Icopal + 02:05
54 Robbert De Greef Roompot - Ned.Loterij + 02:06
55 Elias Van Breussegem Verandas Willems - Crelan + 02:07
56 Fridtjof Røinås Joker Icopal + 02:09
57 Pieter Weening Roompot - Ned.Loterij + 02:12
58 Kristian Sbaragli Israel Cycling Academy + 02:12
59 Jordi Warlop Sport Vlaanderen - Baloise + 02:12
60 Ole Forfang Joker Icopal + 02:15
61 Tom Devriendt Wanty - Groupe Gobert + 02:20
62 Jérémy Lecroq Vital Concept + 02:22
63 Tom Stamsnijder Team Sunweb + 02:23
64 Fabian Lienhard Holowesko - Citadel + 02:24
65 Christophe Noppe Sport Vlaanderen - Baloise + 02:24
66 Rasmus Tiller Joker Icopal + 02:27
67 Silas Clemmensen Denmark + 02:27
68 Wesley Kreder Wanty - Groupe Gobert + 02:29
69 Riccardo Minali Astana Pro Team + 02:30
70 Pieter Vanspeybrouck Wanty - Groupe Gobert + 02:33
71 Herman Dahl Joker Icopal + 02:34
72 Daniel Bligaard Lyhne Team Coloquick + 02:34
73 Christopher Williams Team Novo Nordisk + 02:34
74 Mirco Maestri Bardiani - CSF + 02:37
75 Emanuel Piaskowy Team Hurom + 02:40
76 Mark Christian Aqua Blue Sport + 02:40
77 Dennis Van Winden Israel Cycling Academy + 02:41
78 Mark McNally Wanty - Groupe Gobert + 02:43
79 Paolo Simion Bardiani - CSF + 02:45
80 Milan Menten Sport Vlaanderen - Baloise + 02:49
81 Mihkel Räim Israel Cycling Academy + 02:51
82 Chris Anker Sørensen Riwal CeramicSpeed + 02:52
83 Steffen Munk Team Coloquick + 02:53
84 Nicklas Overgaard Pedersen BHS - Almeborg Bornholm + 02:57
85 Charles Planet Team Novo Nordisk + 03:01
86 Krists Neilands Israel Cycling Academy + 03:02
87 Bert De Backer Vital Concept + 03:03
88 Stijn Steels Verandas Willems - Crelan + 03:05
89 Sam Brand Team Novo Nordisk + 03:06
90 Rasmus Wallin Team Coloquick + 03:09
91 Emil Toudal BHS - Almeborg Bornholm + 03:16
92 Patrick Clausen Riwal CeramicSpeed + 03:17
93 Nicolai Brøchner Holowesko - Citadel + 03:17
94 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 03:20
95 Tim Merlier Verandas Willems - Crelan + 03:21
96 Mateusz Manowski Team Hurom + 03:24
97 August Jensen Israel Cycling Academy + 03:24
98 Enrico Barbin Bardiani - CSF + 03:25
99 Vitaliy Buts Team Hurom + 03:27
100 Shane Archbold Aqua Blue Sport + 03:30
101 Lorenzo Rota Bardiani - CSF + 03:31
102 Eric Young Rally Cycling + 03:35
103 Eryk Laton Team Hurom + 03:35
104 Roy Curvers Team Sunweb + 03:36
105 Michael Carbel Denmark + 03:36
106 Sean De Bie Verandas Willems - Crelan + 03:37
107 Jesper Schultz Team Waoo + 03:40
108 Miguel Bryon Holowesko - Citadel + 03:41
109 Coen Vermeltfoort Roompot - Ned.Loterij + 03:41
110 Tobias Kongstad Riwal CeramicSpeed + 03:41
111 Umberto Poli Team Novo Nordisk + 03:55
112 Andrea Guardini Bardiani - CSF + 03:55
113 Mariusz Gasiorowski Team Hurom + 03:56
114 Wouter Wippert Roompot - Ned.Loterij + 03:58
115 Charles Bradley Huff Rally Cycling + 04:15
116 Christian Moberg Team Coloquick + 04:20
117 Fabio Calabria Team Novo Nordisk + 04:22
118 Sondre Holst Enger Israel Cycling Academy + 04:39
119 Casper Pedersen Aqua Blue Sport + 04:50
Pos Name Team Time
01 - Wout Van Aert Verandas Willems - Crelan - Charles 13:50:02
02 18 Rasmus Quaade BHS - Almeborg Bornholm + 32
03 1 Lasse Norman Hansen Aqua Blue Sport + 36
04 15 Andriy Grivko Astana Pro Team + 50
05 - Julius Johansen Team Coloquick + 56
06 15 Emil Vinjebo Team Coloquick + 58
07 5 Christopher Juul Jensen + 01:06
08 - Hugo Houle Astana Pro Team + 01:11
09 - Christoffer Lisson BHS - Almeborg Bornholm + 01:11
10 8 Alexander Kamp Team Waoo + 01:20
11 8 Robin Carpenter Rally Cycling + 01:21
12 1 Jonas Rickaert Sport Vlaanderen - Baloise + 01:23
13 1 Johan Le Bon Vital Concept Cycling Club + 01:28
14 16 Magnus Bak Klaris BHS - Almeborg Bornholm + 01:29
15 5 Colin Joyce Rally Cycling + 01:30
16 10 Xandro Meurisse Wanty - Groupe Gobert + 01:37
17 17 Lennard Kämna Team Sunweb + 01:38
18 8 Max Kanter Team Sunweb + 01:44
19 19 Mikkel Bjerg + 01:46
20 2 Oscar Riesebeek Roompot - Nederlandse Loterij + 01:49
21 15 Danill Fominykh Astana Pro Team + 01:50
22 1 Troels Vinther Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 01:51
23 8 Adam De Vos Rally Cycling + 01:53
24 8 Torkil Veyhe Team Waoo + 02:04
25 9 Benjamin Declercq Sport Vlaanderen - Baloise + 02:13
26 13 Senne Leysen Verandas Willems - Crelan - Charles + 02:19
27 10 Pieter Weening Roompot - Nederlandse Loterij + 02:25
28 4 Robbert De Greef Roompot - Nederlandse Loterij + 02:26
29 1 Bjørn Tore Hoem Joker Icopal + 02:29
30 5 Aimé De Gendt Sport Vlaanderen - Baloise + 02:32
31 4 Kristian Sbaragli Israel Cycling Academy + 02:36
32 3 Jordi Warlop Sport Vlaanderen - Baloise + 02:36
33 11 Fabian Lienhard Holowesko - Citadel p/b Hincapie sp + 02:37
34 3 Bryan Coquard Vital Concept Cycling Club + 02:41
35 6 Ryan Anderson Rally Cycling + 02:44
36 23 Dennis Van Winden Israel Cycling Academy + 02:54
37 30 Milan Menten Sport Vlaanderen - Baloise + 03:02
38 5 Emanuel Piaskowy Team Hurom + 03:17
39 6 Cees Bol Team Sunweb + 03:43
40 2 Asbjørn Kragh Andersen Team Waoo + 03:47
41 2 Alessandro Tonelli Bardiani - CSF + 03:58
42 17 Jesper Schultz Team Waoo + 04:01
43 6 Chris Anker Sørensen Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 04:02
44 4 Bert De Backer Vital Concept Cycling Club + 04:19
45 14 Mads Pedersen + 04:40
46 5 Kris Boeckmans Vital Concept Cycling Club + 04:57
47 10 Nils Eekhoff Team Sunweb + 05:08
48 5 Rasmus Guldhammer Team Waoo + 05:29
49 7 Brendan Rhim Holowesko - Citadel p/b Hincapie sp + 05:29
50 3 Mirco Maestri Bardiani - CSF + 05:29
51 3 Paolo Simion Bardiani - CSF + 05:39
52 3 Andreas Stokbro Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 05:39
53 7 Tim Merlier Verandas Willems - Crelan - Charles + 06:05
54 - Pieter Vanspeybrouck Wanty - Groupe Gobert + 06:14
55 6 August Jensen Israel Cycling Academy + 06:27
56 4 Enrico Barbin Bardiani - CSF + 06:42
57 7 Sean De Bie Verandas Willems - Crelan - Charles + 06:44
58 6 Ruslan Tleubayev Astana Pro Team + 07:11
59 15 Casper Pedersen Aqua Blue Sport + 07:12
60 2 Oscar Gatto Astana Pro Team + 07:13
61 4 Andriy Vasylyuk Team Hurom + 07:47
62 1 Mihkel Räim Israel Cycling Academy + 07:57
63 5 Michael Carbel + 08:07
64 4 Vitaliy Buts Team Hurom + 08:17
65 2 Mark McNally Wanty - Groupe Gobert + 08:19
66 4 Andzs Flaksis Holowesko - Citadel p/b Hincapie sp + 08:45
67 1 Nicolai Brøchner Holowesko - Citadel p/b Hincapie sp + 09:08
68 - Fridtjof Røinås Joker Icopal + 09:23
69 10 Martin Madsen BHS - Almeborg Bornholm + 09:31
70 1 Wesley Kreder Wanty - Groupe Gobert + 09:43
71 1 John Murphy Holowesko - Citadel p/b Hincapie sp + 09:59
72 5 Lorenzo Rota Bardiani - CSF + 10:25
73 4 Niklas Larsen Team Waoo + 10:35
74 1 Elmar Reinders Roompot - Nederlandse Loterij + 10:37
75 4 Eric Young Rally Cycling + 11:01
76 3 Charles Planet Team Novo Nordisk + 11:15
77 1 Rasmus Tiller Joker Icopal + 11:23
78 4 Mark Christian Aqua Blue Sport + 11:23
79 1 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 12:39
80 2 Krists Neilands Israel Cycling Academy + 12:46
81 - Roy Curvers Team Sunweb + 13:10
82 1 Herman Dahl Joker Icopal + 13:12
83 3 Andrea Guardini Bardiani - CSF + 13:28
84 2 Tom Devriendt Wanty - Groupe Gobert + 14:36
85 - Rasmus Wallin Team Coloquick + 14:40
86 3 Tom Stamsnijder Team Sunweb + 15:19
87 3 Wouter Wippert Roompot - Nederlandse Loterij + 15:28
88 1 Coen Vermeltfoort Roompot - Nederlandse Loterij + 15:59
89 1 Miguel Bryon Holowesko - Citadel p/b Hincapie sp + 16:15
90 2 Riccardo Minali Astana Pro Team + 16:27
91 1 Mariusz Gasiorowski Team Hurom + 17:04
92 6 Aaron Gate Aqua Blue Sport + 17:08
93 3 Andrew Fenn Aqua Blue Sport + 17:14
94 3 Eryk Laton Team Hurom + 17:26
95 1 Patrick Clausen Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 17:48
96 4 Julien Morice Vital Concept Cycling Club + 18:03
97 2 Henrik Evensen Joker Icopal + 18:14
98 5 Umberto Poli Team Novo Nordisk + 18:24
99 2 Sam Brand Team Novo Nordisk + 18:39
100 5 Christian Moberg Team Coloquick + 19:03
101 2 Christophe Noppe Sport Vlaanderen - Baloise + 20:03
102 1 Fabio Calabria Team Novo Nordisk + 20:46
103 1 Steffen Munk Team Coloquick + 21:00
104 5 Mathias Norsgaard Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 21:15
105 2 Silas Clemmensen + 21:17
106 4 Sondre Holst Enger Israel Cycling Academy + 21:28
107 2 Stijn Steels Verandas Willems - Crelan - Charles + 21:32
108 2 Emil Toudal BHS - Almeborg Bornholm + 21:56
109 1 Daniel Bligaard Lyhne Team Coloquick + 22:30
110 - Christopher Williams Team Novo Nordisk + 24:00
111 1 Elias Van Breussegem Verandas Willems - Crelan - Charles + 25:38
112 1 Jérémy Lecroq Vital Concept Cycling Club + 26:04
113 2 Nicklas Overgaard Pedersen BHS - Almeborg Bornholm + 26:28
114 - Charles Bradley Huff Rally Cycling + 28:39
115 - Shane Archbold Aqua Blue Sport + 29:35
116 - Tobias Kongstad Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 31:14
117 - Rasmus Iversen + 32:22
118 - Ole Forfang Joker Icopal + 41:14
119 - Mateusz Manowski Team Hurom + 54:13
Info
Nations Denmark
Date August 4th
Where Nykøbing Falster -> Nykøbing Falster
What 04.Stage
Distance 19.1 km
Leader W.Van Aert
Youth J.Johansen
Points W.Van Aert
Mountain N.Brøchner