PostNord Danmark Rundt - 2010

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Hayden Roulston Team HTC - Columbia 04:03:17
02 Matti Breschel Team Saxo Bank + 02
03 Manuel Belletti Colnago - CSF Inox + 02
04 Maxim Belkov ISD - Neri + 02
05 Clinton Avery RadioShack + 02
06 Tyler Farrar Garmin-Transitions + 02
07 Mark Renshaw Team HTC - Columbia + 02
08 Bert De Backer Skil - Shimano + 02
09 Joost Van Leijen Vacansoleil + 02
10 Theo Bos Cervelo TestTeam + 02
11 Pim Ligthart Vacansoleil + 02
12 Martin Mortensen Vacansoleil + 02
13 Sebastian Lander Team Concordia Forsikring + 02
14 Jakob Fuglsang Team Saxo Bank + 02
15 Michel Kreder Garmin-Transitions + 02
16 Marcello Pavarin Colnago - CSF Inox + 02
17 Kasper Schjønnemann Team Concordia Forsikring + 02
18 Niki Byrgesen Team Designa Køkken - Blue Water + 02
19 Troels Vinther Glud & Marstrand - LRØ + 02
20 Morten Øllegaard - + 02
21 Lars Ytting Bak Team HTC - Columbia + 02
22 Jack Bobridge Garmin-Transitions + 02
23 Robin Chaigneau Skil - Shimano + 02
24 Floris Goesinnen Skil - Shimano + 02
25 Matthew Busche RadioShack + 02
26 Rasmus Guldhammer Team HTC - Columbia + 02
27 Arnoud Van Groen Vacansoleil + 02
28 Geoffroy Lequatre RadioShack + 02
29 Koen De Kort Skil - Shimano + 02
30 Michael Van Staeyen Topsport Vlaanderen - Mercator + 02
31 Jan Ghyselinck Team HTC - Columbia + 02
32 Federico Canuti Colnago - CSF Inox + 02
33 Gert Dockx Team HTC - Columbia + 02
34 Mads Lilholm Meyer Team Energi Fyn + 02
35 Sergey Firsanov Team Designa Køkken - Blue Water + 02
36 Andreas Klier Cervelo TestTeam + 02
37 Svein Tuft Garmin-Transitions + 02
38 Steven Cozza Garmin-Transitions + 02
39 David Deroo Skil - Shimano + 02
40 Xavier Florencio Cervelo TestTeam + 02
41 Alexander Wetterhall Team Sprocket + 02
42 Pierpaolo De Negri ISD - Neri + 02
43 Jakob Bering Team Energi Fyn + 02
44 Danny Pate Garmin-Transitions + 02
45 Brian Vandborg Liquigas-Doimo + 02
46 Geert Steurs Topsport Vlaanderen - Mercator + 02
47 Christopher Juul-Jensen Glud & Marstrand - LRØ + 02
48 Daniel Holm Foder Team Concordia Forsikring + 02
49 Rene Jørgensen Team Designa Køkken - Blue Water + 02
50 Richie Porte Team Saxo Bank + 02
51 Jens Voigt Team Saxo Bank + 02
52 Patrick Gretsch Team HTC - Columbia + 02
53 Nikola Aistrup Team Concordia Forsikring + 02
54 Matthew Goss Team HTC - Columbia + 02
55 Steven Van Vooren Topsport Vlaanderen - Mercator + 02
56 Gert Steegmans RadioShack + 15
57 Søren Pudahl Pedersen Team Energi Fyn + 15
58 Mathias Lisson Team Designa Køkken - Blue Water + 15
59 Jesse Sergent Trek - Livestrong + 02
60 Sam Bewley RadioShack + 20
61 Íñigo Cuesta Cervelo TestTeam + 23
62 Michael Jæger - + 31
63 Gorik Gardeyn Vacansoleil + 31
64 Michael Reihs Team Designa Køkken - Blue Water + 36
65 Gianluca Mirenda ISD - Neri + 36
66 Kris Boeckmans Topsport Vlaanderen - Mercator + 36
67 Pieter Vanspeybrouck Topsport Vlaanderen - Mercator + 36
68 André Steensen Team Saxo Bank + 38
69 Alan Marangoni Colnago - CSF Inox + 39
70 Roger Hammond Cervelo TestTeam + 42
71 Sacha Modolo Colnago - CSF Inox + 45
72 Lieuwe Westra Vacansoleil + 47
73 Mikkel Mortensen - + 51
74 Jesper Mørkøv - + 51
75 Jeremy Hunt Cervelo TestTeam + 51
76 Travis Meyer Garmin-Transitions + 54
77 Thomas Riber Sellebjerg Team Concordia Forsikring + 55
78 Michael Mørkøv Team Saxo Bank + 01:02
79 Kenny van Hummel Skil - Shimano + 01:02
80 Andreas Frisch Team Energi Fyn + 01:13
81 Jacob Nielsen Glud & Marstrand - LRØ + 02
82 Bobbie Traksel Vacansoleil + 01:26
83 Jens Mouris Vacansoleil + 01:26
84 Piet Rooijakkers Skil - Shimano + 02
85 Philip Nicolas Nielsen Team Concordia Forsikring + 02
86 Kristian Sobota Team Concordia Forsikring + 02:40
87 Jonas Aaen Jørgensen Team Saxo Bank + 02:44
88 Thomas Guldhammer Team Energi Fyn + 02:44
89 Pelle Niklas Clapp - + 04:27
90 Thomas De Gendt Topsport Vlaanderen - Mercator + 06:09
91 Ricardo Van der Velde Garmin-Transitions + 06:09
92 Elia Favilli ISD - Neri + 06:09
93 Marc Hester Hansen - + 07:26
94 Niki Østergaard Glud & Marstrand - LRØ + 10:20
95 Mads Christensen Glud & Marstrand - LRØ + 10:20
96 Jimmi Sørensen Team Designa Køkken - Blue Water + 11:28
97 Kasper Jebjerg Team Designa Køkken - Blue Water + 11:28
DNS Michael Tronborg Kristensen Glud & Marstrand - LRØ
DNS Jens Erik Madsen Team Designa Køkken - Blue Water
DNF Nicki Rasmussen -
DNF Oscar Pujol Cervelo TestTeam
DNF Enrico Zen Colnago - CSF Inox
DNF Marco Frapporti Colnago - CSF Inox
DNF Michael Berling Glud & Marstrand - LRØ
DNF Kasper Linde Jørgensen Glud & Marstrand - LRØ
DNF Salvatore Mancuso ISD - Neri
DNF Francesco Tomei ISD - Neri
DNF Nicolaj Foulum Olesen Team Concordia Forsikring
DNF Christian Ranneries Team Energi Fyn
DNF Kristian Haugaard Jensen Team Energi Fyn
DNF Rasmus Fjordside Lehrmann Team Energi Fyn
DNF Jason McCartney RadioShack
DNF Johan Coenen Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Sep Vanmarcke Topsport Vlaanderen - Mercator
Information
Nation Denmark
Date 8th August
Where Høng -> Rudersdal
What 6th stage
Distance 185 km
Leader J.Fuglsang
Youth R.Guldhammer
Points M.Breschel
Mountain M.Reihs
Sprint F.Goesinnen
Other
Embed Results