Front Races Teams Riders Ranking

PostNord Danmark Rundt | 2000 Results

Information Results Stages Startlist

Main page

Overall Youth Points Mountain

Results

Pos Name Team Time
01 Rolf Sørensen Rabobank 20:17:33
02 Andreas Klöden Team Deutsche Telekom + 25
03 Stéphane Barthe Ag2r - Décathlon + 47
04 Olaf Pollack Gerolsteiner + 49
05 Peter Van Petegem Farm Frites + 51
06 Olaf Pollack Gerolsteiner + 57
07 Gianni Faresin Liquigas - Pata + 58
08 Martin Rittsel Memory Card-Jack&Jones + 1:10
09 Michael Blaudzun Memory Card-Jack&Jones + 1:16
10 Davide Rebellin Liquigas - Pata + 1:40
11 Lars Michaelsen La Française des Jeux + 1:46
12 Alexandre Botcharov Ag2r - Décathlon + 1:53
13 Pascal Richard Linda McCartney Racing Team + 1:58
14 Bo Hamburger Memory Card-Jack&Jones + 2:04
15 Danny Jonasson Team Fakta + 2:10
16 Pierre Bourquenoud Phonak + 2:16
17 Andreas Klier Farm Frites + 2:24
18 Janek Tombak Cofidis + 2:34
19 Peter Meinert Nielsen Team Fakta + 3:17
20 Aart Vierhouten Rabobank + 3:40
21 Stephan Schreck Team Deutsche Telekom + 3:44
22 Allan Johansen Memory Card-Jack&Jones + 3:54
23 Marco Zanotti Liquigas - Pata + 4:26
24 Alexandre Usov Phonak + 4:37
25 Mathew Hayman Rabobank + 4:59
26 Michael Skelde Horsens + 6:13
27 Nicki Sørensen Team Fakta + 6:32
28 Svein Gaute Hølestøl Gerolsteiner + 6:43
29 Matthé Pronk Rabobank + 6:46
30 Dennis Rasmussen - + 7:33
31 Bjørnar Vestøl Linda McCartney Racing Team + 7:46
32 Stig Dam Horsens + 7:54
33 David Derepas Phonak + 8:08
34 Tayeb Braika Linda McCartney Racing Team + 8:16
35 Morten Sonne Team Fakta + 8:34
36 Matt Decanio Linda McCartney Racing Team + 8:36
37 Kristof Trouve Vlaandern 2002 + 8:52
38 Luca Paolini Mapei - Quick Step + 8:55
39 Marcus Ljungqvist Team Fakta + 10:03
40 Jacob Moe Rasmussen Memory Card-Jack&Jones + 10:10
41 Jimmi Madsen - + 11:18
42 Jans Koerts Farm Frites + 12:40
43 Dominique Perras Phonak + 14:20
44 Innar Mandoja Ag2r - Décathlon + 14:25
45 Morten Voss Christiansen Horsens + 17:40
46 Crescenzo D'Amore Mapei - Quick Step + 22:41
47 Ralf Grabsch Team Deutsche Telekom + 22:58
48 Steven De Jongh Rabobank + 23:03
49 Matthew Stephens Linda McCartney Racing Team + 23:22
50 Erwin Thijs Vlaandern 2002 + 23:46
51 Henrik Simper - + 24:00
52 Filippo Pozzato Mapei - Quick Step + 24:15
53 Ellis Rastelli Liquigas - Pata + 24:18
54 Richard Groenendaal Rabobank + 24:43
55 Robert Sassone Cofidis + 24:45
56 Jimmy Hansen Team Fakta + 24:48
57 Nicola Chesini Mapei - Quick Step + 25:00
58 Martin van Steen Farm Frites + 25:08
59 Karel Vereecke Vlaandern 2002 + 25:39
60 Christian Salvato Liquigas - Pata + 25:43
61 Edwin Dunning Axa Pro Cycling Team + 25:54
62 Edouard Gritsoun Gerolsteiner + 26:05
63 Wesley Theunis Vlaandern 2002 + 26:06
64 Lauri Aus Ag2r - Décathlon + 26:31
65 Jaan Kirsipuu Ag2r - Décathlon + 26:56
66 David McKenzie Linda McCartney Racing Team + 27:06
67 Damien Pommereau Cofidis + 27:28
68 Wesley Huvaere Vlaandern 2002 + 27:55
69 Ciaran Power Linda McCartney Racing Team + 27:59
70 David Lefevre Cofidis + 28:08
71 Sven Nys Rabobank + 28:43
72 Joost Legtenberg Axa Pro Cycling Team + 28:51
73 Kris Gerits Vlaandern 2002 + 29:09
DNF Laurent Estadieu Ag2r - Décathlon
DNF Arturas Kasputis Ag2r - Décathlon
DNF Gilles Maignan Ag2r - Décathlon
DNF Tom Flammang Cofidis
DNF Philippe Gaumont Cofidis
DNF Arnaud Pretot Cofidis
DNF Glenn Magnusson Farm Frites
DNF Geert Van Bondt Farm Frites
DNF Wim Vansevenant Farm Frites
DNF Michael Rich Gerolsteiner
DNF Torsten Schmidt Gerolsteiner
DNF Tobias Steinhauser Gerolsteiner
DNF Sven Teutenberg Gerolsteiner
DNF Peter Wrolich Gerolsteiner
DNF Jacob Nielsen Horsens
DNF Maximilian Sciandri Linda McCartney Racing Team
DNF Daniele Contrini Liquigas - Pata
DNF Serhiy Honchar Liquigas - Pata
DNF Cristian Moreni Liquigas - Pata
DNF Denis Zanette Liquigas - Pata
DNF Paolo Fornaciari Mapei - Quick Step
DNF Rinaldo Nocentini Mapei - Quick Step
DNF Charles Wegelius Mapei - Quick Step
DNF Sabino Fausto Cannone Mat Ceresit CCC
DNF Slawomir Chrzanowski Mat Ceresit CCC
DNF Marcin Gebka Mat Ceresit CCC
DNF Artur Krasinski Mat Ceresit CCC
DNF Piotr Przydzial Mat Ceresit CCC
DNF Krzysztof Szafranski Mat Ceresit CCC
DNF Piotr Zaradny Mat Ceresit CCC
DNF Michael Steen Nielsen Memory Card-Jack&Jones
DNF Michael Sandstød Memory Card-Jack&Jones
DNF Jérôme Delbove Phonak
DNF Lukas Zumsteg Phonak
DNF Rolf Aldag Team Deutsche Telekom
DNF Gian Matteo Fagnini Team Deutsche Telekom
DNF Danilo Hondo Team Deutsche Telekom
DNF Jan Schaffrath Team Deutsche Telekom
DNF Erik Zabel Team Deutsche Telekom
DNF Claus Michael Holm Team Fakta
DNF Martin Kryger Team Fakta
DNF Geoffroy Demeyere Vlaandern 2002
DNF Tom Vannoppen Vlaandern 2002
Information
Nations Denmark
Date August 1st-5th
CAT 2.2