LIVE CENTRE: Volta Comunitat Valenciana

Volta Comunitat Valenciana - 2021

Stage GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Küng Stefan Groupama-FDJ 20 00:16:12
2 Oliveira Nelson Movistar Team 10 + 11
3 Guernalec Thibault Team Arkéa-Samsic 5 + 40
4 Scotson Miles Groupama-FDJ + 41
5 Démare Arnaud Groupama-FDJ + 01:03
6 Louvel Matis Team Arkéa-Samsic + 01:08
7 Mora Sebastian Movistar Team + 01:09
8 Riou Alan Team Arkéa-Samsic + 01:12
9 Azparren Xabier Euskaltel-Euskadi + 01:13
10 Lopez Diego Equipo Kern Pharma + 01:14
11 Sajnok Szymon Cofidis + 01:17
12 Novikov Savva Equipo Kern Pharma + 01:18
13 Degenkolb John Lotto Soudal + 01:21
14 Sheffield Magnus Rally Cycling + 01:26
15 Mas Enric Movistar Team + 01:27
16 Lafay Victor Cofidis + 01:28
17 Garcia Carlos Equipo Kern Pharma + 01:34
18 Gesbert Elie Team Arkéa-Samsic + 01:35
19 Herrada Jose Cofidis + 01:36
20 Erviti Imanol Movistar Team + 01:38
21 Boileau Alan B&B Hotels p/b KTM + 01:38
22 Consonni Simone Cofidis + 01:39
23 Marchand Gianni Tarteletto - Isorex + 01:41
24 Joyce Colin Rally Cycling + 01:43
25 Jaime Alex Equipo Kern Pharma + 01:44
26 Ezquerra Jesus Burgos-BH + 01:45
27 Mate Luis Angel Euskaltel-Euskadi + 01:46
28 Balmer Alexandre Groupama-FDJ + 01:51
29 Guarnieri Jacopo Groupama-FDJ + 01:54
30 Ledanois Kevin Team Arkéa-Samsic + 01:55
31 Thijssen Gerben Lotto Soudal + 01:55
32 González Abner Movistar Team + 01:55
33 Ferasse Thibault B&B Hotels p/b KTM + 01:57
34 Raugel Antoine Groupama-FDJ + 01:59
35 Ruiz Ibon Equipo Kern Pharma + 01:59
36 Sinkeldam Ramon Groupama-FDJ + 01:59
37 Mertz Remy Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:00
38 Rosa Diego Team Arkéa-Samsic + 02:01
39 Cam Maxime B&B Hotels p/b KTM + 02:01
40 Teugels Lennert Tarteletto - Isorex + 02:02
41 Molenaar Alex Burgos-BH + 02:02
42 Navarro Daniel Burgos-BH + 02:03
43 Juaristi Txomin Euskaltel-Euskadi + 02:03
44 Rochas Rémy Cofidis + 02:03
45 Carpenter Robin Rally Cycling + 02:07
46 Lopez Caravaca Jordi Equipo Kern Pharma + 02:08
47 Madrazo Angel Burgos-BH + 02:09
48 Lietaer Eliot B&B Hotels p/b KTM + 02:10
49 Wright Paul MG.K vis VPM + 02:13
50 Lastra Jonathan Caja Rural-Seguros RGA + 02:14
51 Fuentes Angel Burgos-BH + 02:20
52 Rosskopf Joey Rally Cycling + 02:20
53 Aparicio Mario Burgos-BH + 02:21
54 Double Paul MG.K vis VPM + 02:21
55 Iturria Mikel Euskaltel-Euskadi + 02:23
56 Draghi Guido MG.K vis VPM + 02:23
57 Bou Joan Euskaltel-Euskadi + 02:24
58 Araiz Sergio Equipo Kern Pharma + 02:25
59 Martin Gotzon Euskaltel-Euskadi + 02:26
60 Welten Bram Team Arkéa-Samsic + 02:27
61 Dupont Timothy Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:29
62 Bonnamour Franck B&B Hotels p/b KTM + 02:30
63 Orts Lloret Felipe Burgos-BH + 02:34
64 Aristi Mikel Euskaltel-Euskadi + 02:39
65 Di Felice Francesco MG.K vis VPM + 02:41
66 Rojas José Joaquin Movistar Team + 02:41
67 Aular Orluis Caja Rural-Seguros RGA + 02:41
68 Osorio Juan Felipe Burgos-BH + 02:42
69 Alba Juan Diego Movistar Team + 02:44
70 Angulo Antonio Euskaltel-Euskadi + 02:44
71 Van Genechten Jonas B&B Hotels p/b KTM + 02:46
72 Vandepitte Nathan Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:47
73 Cuadrado Unai Euskaltel-Euskadi + 02:51
74 Peyskens Dimitri Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:56
75 Irisarri Jon Caja Rural-Seguros RGA + 02:56
76 Bagioli Nicola B&B Hotels p/b KTM + 02:56
77 Moreno Ivan Equipo Kern Pharma + 02:57
78 Meens Johan Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:57
79 Ewan Caleb Lotto Soudal + 03:00
80 Brown Nathan Rally Cycling + 03:01
81 Hivert Jonathan B&B Hotels p/b KTM + 03:01
82 Berhane Natnael Cofidis + 03:02
83 Cepeda Jefferson Caja Rural-Seguros RGA + 03:05
84 Aberasturi Jon Caja Rural-Seguros RGA + 03:08
85 Walsh Ben EvoPro Racing + 03:08
86 Viviani Attilio Cofidis + 03:10
87 Nisu Oskar EvoPro Racing + 03:18
88 Salvietti Niccolo MG.K vis VPM + 03:18
89 Avila Edwin Burgos-BH + 03:19
90 Paasschens Mathijs Bingoal Pauwels Sauces WB + 03:20
91 Van de Kerkhove Brent Tarteletto - Isorex + 03:24
92 De Poorter Maxime Tarteletto - Isorex + 03:29
93 Bassett Stephen Rally Cycling + 03:32
94 Monk Cyrus EvoPro Racing + 03:33
95 Carollo Francesco MG.K vis VPM + 03:33
96 Brown Jonathan EvoPro Racing + 03:46
97 Rhim Brendan EvoPro Racing + 03:46
98 D'Heygere Gil Tarteletto - Isorex + 03:47
99 Rex Laurenz Bingoal Pauwels Sauces WB + 03:52
100 Radice Raffaele MG.K vis VPM + 03:55
101 Wouters Enzo Tarteletto - Isorex + 03:56
102 Huys Laurens Bingoal Pauwels Sauces WB + 04:17
103 Sefa Ylber Tarteletto - Isorex + 04:17
104 Osorio Alejandro Caja Rural-Seguros RGA + 04:22
105 Zucco Vitor EvoPro Racing + 04:23
106 Van Den Brande Julien Tarteletto - Isorex + 04:24
107 Vanendert Jelle Bingoal Pauwels Sauces WB + 04:25
108 De Decker Alfdan Tarteletto - Isorex + 04:38
Pos Rider Team Time
1 6 Küng Stefan Groupama-FDJ 12:53:25
2 4 Oliveira Nelson Movistar Team + 06
3 2 Mas Enric Movistar Team + 36
4 2 Lafay Victor Cofidis + 45
5 2 Gesbert Elie Team Arkéa-Samsic + 01:01
6 2 Mate Luis Angel Euskaltel-Euskadi + 01:37
7 2 Mertz Remy Bingoal Pauwels Sauces WB + 01:53
8 Rochas Rémy Cofidis + 02:03
9 10 Scotson Miles Groupama-FDJ + 02:26
10 5 Louvel Matis Team Arkéa-Samsic + 02:43
11 3 Lopez Diego Equipo Kern Pharma + 02:47
12 5 Novikov Savva Equipo Kern Pharma + 02:58
13 4 Lastra Jonathan Caja Rural-Seguros RGA + 03:11
14 3 González Abner Movistar Team + 03:22
15 5 Martin Gotzon Euskaltel-Euskadi + 03:30
16 Lietaer Eliot B&B Hotels p/b KTM + 03:46
17 5 Alba Juan Diego Movistar Team + 04:15
18 5 Cepeda Jefferson Caja Rural-Seguros RGA + 04:36
19 1 Navarro Daniel Burgos-BH + 04:41
20 2 Brown Nathan Rally Cycling + 04:41
21 Joyce Colin Rally Cycling + 04:52
22 2 Degenkolb John Lotto Soudal + 05:15
23 1 Lopez Caravaca Jordi Equipo Kern Pharma + 05:39
24 1 Ezquerra Jesus Burgos-BH + 05:45
25 2 Double Paul MG.K vis VPM + 05:55
26 1 Molenaar Alex Burgos-BH + 06:39
27 1 Balmer Alexandre Groupama-FDJ + 07:02
28 3 Teugels Lennert Tarteletto - Isorex + 07:45
29 1 Angulo Antonio Euskaltel-Euskadi + 08:20
30 4 Vanendert Jelle Bingoal Pauwels Sauces WB + 08:32
31 1 Garcia Carlos Equipo Kern Pharma + 09:09
32 1 Riou Alan Team Arkéa-Samsic + 09:11
33 4 Zucco Vitor EvoPro Racing + 09:39
34 Boileau Alan B&B Hotels p/b KTM + 10:52
35 1 Iturria Mikel Euskaltel-Euskadi + 12:19
36 1 Cuadrado Unai Euskaltel-Euskadi + 12:43
37 Guernalec Thibault Team Arkéa-Samsic + 12:45
38 Consonni Simone Cofidis + 13:46
39 Ferasse Thibault B&B Hotels p/b KTM + 14:04
40 2 Mora Sebastian Movistar Team + 14:27
41 4 Herrada Jose Cofidis + 14:54
42 2 Ledanois Kevin Team Arkéa-Samsic + 15:13
43 2 Dupont Timothy Bingoal Pauwels Sauces WB + 15:41
44 1 Rojas José Joaquin Movistar Team + 15:59
45 1 Bonnamour Franck B&B Hotels p/b KTM + 16:00
46 6 Huys Laurens Bingoal Pauwels Sauces WB + 16:51
47 Paasschens Mathijs Bingoal Pauwels Sauces WB + 17:42
48 Hivert Jonathan B&B Hotels p/b KTM + 17:56
49 2 Raugel Antoine Groupama-FDJ + 17:58
50 5 Sheffield Magnus Rally Cycling + 18:08
51 6 Erviti Imanol Movistar Team + 18:20
52 1 Rosa Diego Team Arkéa-Samsic + 18:20
53 4 Bagioli Nicola B&B Hotels p/b KTM + 18:27
54 2 Wright Paul MG.K vis VPM + 18:28
55 5 Berhane Natnael Cofidis + 18:33
56 2 Ruiz Ibon Equipo Kern Pharma + 18:41
57 1 Rosskopf Joey Rally Cycling + 19:02
58 1 Araiz Sergio Equipo Kern Pharma + 19:30
59 1 Carpenter Robin Rally Cycling + 19:53
60 6 Avila Edwin Burgos-BH + 20:01
61 3 Juaristi Txomin Euskaltel-Euskadi + 20:28
62 Osorio Juan Felipe Burgos-BH + 20:44
63 2 Irisarri Jon Caja Rural-Seguros RGA + 20:44
64 1 Marchand Gianni Tarteletto - Isorex + 20:47
65 2 Peyskens Dimitri Bingoal Pauwels Sauces WB + 21:07
66 Bou Joan Euskaltel-Euskadi + 21:33
67 Aberasturi Jon Caja Rural-Seguros RGA + 22:42
68 Cam Maxime B&B Hotels p/b KTM + 23:27
69 Sajnok Szymon Cofidis + 24:25
70 Meens Johan Bingoal Pauwels Sauces WB + 26:05
71 Bassett Stephen Rally Cycling + 28:04
72 2 Draghi Guido MG.K vis VPM + 29:23
73 1 Moreno Ivan Equipo Kern Pharma + 29:30
74 1 Rex Laurenz Bingoal Pauwels Sauces WB + 30:42
75 Aular Orluis Caja Rural-Seguros RGA + 31:37
76 Jaime Alex Equipo Kern Pharma + 33:00
77 1 Azparren Xabier Euskaltel-Euskadi + 36:19
78 1 Ewan Caleb Lotto Soudal + 37:26
79 1 Fuentes Angel Burgos-BH + 39:10
80 1 Orts Lloret Felipe Burgos-BH + 39:24
81 1 Di Felice Francesco MG.K vis VPM + 39:31
82 1 Van Genechten Jonas B&B Hotels p/b KTM + 39:36
83 2 Madrazo Angel Burgos-BH + 40:04
84 1 Radice Raffaele MG.K vis VPM + 40:50
85 1 Osorio Alejandro Caja Rural-Seguros RGA + 41:50
86 Brown Jonathan EvoPro Racing + 41:59
87 Aristi Mikel Euskaltel-Euskadi + 44:03
88 1 Démare Arnaud Groupama-FDJ + 44:07
89 1 Aparicio Mario Burgos-BH + 44:10
90 4 Guarnieri Jacopo Groupama-FDJ + 45:08
91 7 Thijssen Gerben Lotto Soudal + 45:09
92 1 Sinkeldam Ramon Groupama-FDJ + 45:13
93 4 Welten Bram Team Arkéa-Samsic + 45:41
94 5 Walsh Ben EvoPro Racing + 46:22
95 5 Salvietti Niccolo MG.K vis VPM + 46:29
96 1 Nisu Oskar EvoPro Racing + 46:32
97 5 De Poorter Maxime Tarteletto - Isorex + 46:43
98 7 D'Heygere Gil Tarteletto - Isorex + 47:01
99 3 Wouters Enzo Tarteletto - Isorex + 47:10
100 2 Viviani Attilio Cofidis + 47:19
101 Van Den Brande Julien Tarteletto - Isorex + 47:56
102 2 De Decker Alfdan Tarteletto - Isorex + 47:57
103 Monk Cyrus EvoPro Racing + 48:03
104 1 Vandepitte Nathan Bingoal Pauwels Sauces WB + 48:43
105 1 Carollo Francesco MG.K vis VPM + 48:47
106 Rhim Brendan EvoPro Racing + 51:26
107 Van de Kerkhove Brent Tarteletto - Isorex + 53:46
108 Sefa Ylber Tarteletto - Isorex + 54:39
Pos Rider Team Time
1 Lafay Victor Cofidis 12:54:10
2 Rochas Rémy Cofidis + 01:18
3 Louvel Matis Team Arkéa-Samsic + 01:58
4 Lopez Diego Equipo Kern Pharma + 02:02
5 Novikov Savva Equipo Kern Pharma + 02:13
6 González Abner Movistar Team + 02:37
7 Martin Gotzon Euskaltel-Euskadi + 02:45
8 Alba Juan Diego Movistar Team + 03:30
9 Cepeda Jefferson Caja Rural-Seguros RGA + 03:51
10 Lopez Caravaca Jordi Equipo Kern Pharma + 04:54
11 Double Paul MG.K vis VPM + 05:10
12 Molenaar Alex Burgos-BH + 05:54
13 Balmer Alexandre Groupama-FDJ + 06:17
14 Garcia Carlos Equipo Kern Pharma + 08:24
15 Riou Alan Team Arkéa-Samsic + 08:26
16 Zucco Vitor EvoPro Racing + 08:54
17 Boileau Alan B&B Hotels p/b KTM + 10:07
18 Cuadrado Unai Euskaltel-Euskadi + 11:58
19 Guernalec Thibault Team Arkéa-Samsic + 12:00
20 Huys Laurens Bingoal Pauwels Sauces WB + 16:06
21 Paasschens Mathijs Bingoal Pauwels Sauces WB + 16:57
22 Raugel Antoine Groupama-FDJ + 17:13
23 Sheffield Magnus Rally Cycling + 17:23
24 Wright Paul MG.K vis VPM + 17:43
25 Ruiz Ibon Equipo Kern Pharma + 17:56
26 Araiz Sergio Equipo Kern Pharma + 18:45
27 Bou Joan Euskaltel-Euskadi + 20:48
28 Sajnok Szymon Cofidis + 23:40
29 Meens Johan Bingoal Pauwels Sauces WB + 25:20
30 Draghi Guido MG.K vis VPM + 28:38
31 Moreno Ivan Equipo Kern Pharma + 28:45
32 Rex Laurenz Bingoal Pauwels Sauces WB + 29:57
33 Aular Orluis Caja Rural-Seguros RGA + 30:52
34 Jaime Alex Equipo Kern Pharma + 32:15
35 Azparren Xabier Euskaltel-Euskadi + 35:34
36 Fuentes Angel Burgos-BH + 38:25
37 Di Felice Francesco MG.K vis VPM + 38:46
38 Radice Raffaele MG.K vis VPM + 40:05
39 Osorio Alejandro Caja Rural-Seguros RGA + 41:05
40 Brown Jonathan EvoPro Racing + 41:14
41 Aparicio Mario Burgos-BH + 43:25
42 Thijssen Gerben Lotto Soudal + 44:24
43 Welten Bram Team Arkéa-Samsic + 44:56
44 Walsh Ben EvoPro Racing + 45:37
45 De Poorter Maxime Tarteletto - Isorex + 45:58
46 D'Heygere Gil Tarteletto - Isorex + 46:16
47 Wouters Enzo Tarteletto - Isorex + 46:25
48 Viviani Attilio Cofidis + 46:34
49 De Decker Alfdan Tarteletto - Isorex + 47:12
50 Monk Cyrus EvoPro Racing + 47:18
51 Vandepitte Nathan Bingoal Pauwels Sauces WB + 47:58
52 Carollo Francesco MG.K vis VPM + 48:02
Pos Rider Team Points
1 Küng Stefan Groupama-FDJ 41
2 Scotson Miles Groupama-FDJ 39
3 Démare Arnaud Groupama-FDJ 37
4 Oliveira Nelson Movistar Team 31
5 Mas Enric Movistar Team 30
6 Consonni Simone Cofidis 26
7 Riou Alan Team Arkéa-Samsic 24
8 Degenkolb John Lotto Soudal 23
9 Joyce Colin Rally Cycling 22
10 Lafay Victor Cofidis 21
11 Mora Sebastian Movistar Team 21
12 Dupont Timothy Bingoal Pauwels Sauces WB 20
13 Louvel Matis Team Arkéa-Samsic 19
14 Guernalec Thibault Team Arkéa-Samsic 18
15 Gesbert Elie Team Arkéa-Samsic 16
16 Mertz Remy Bingoal Pauwels Sauces WB 16
17 Ewan Caleb Lotto Soudal 16
18 Mate Luis Angel Euskaltel-Euskadi 14
19 Lastra Jonathan Caja Rural-Seguros RGA 12
20 Martin Gotzon Euskaltel-Euskadi 12
21 Azparren Xabier Euskaltel-Euskadi 11
22 Ferasse Thibault B&B Hotels p/b KTM 10
23 Guarnieri Jacopo Groupama-FDJ 10
24 Avila Edwin Burgos-BH 9
25 Rochas Rémy Cofidis 8
26 Bonnamour Franck B&B Hotels p/b KTM 8
27 Raugel Antoine Groupama-FDJ 7
28 Orts Lloret Felipe Burgos-BH 7
29 Lopez Diego Equipo Kern Pharma 6
30 Iturria Mikel Euskaltel-Euskadi 6
31 D'Heygere Gil Tarteletto - Isorex 6
32 Rojas José Joaquin Movistar Team 5
33 Wright Paul MG.K vis VPM 5
34 Sajnok Szymon Cofidis 5
35 Novikov Savva Equipo Kern Pharma 4
36 González Abner Movistar Team 4
37 Vanendert Jelle Bingoal Pauwels Sauces WB 3
38 Fuentes Angel Burgos-BH 3
39 Navarro Daniel Burgos-BH 2
40 Lopez Caravaca Jordi Equipo Kern Pharma 2
41 Sheffield Magnus Rally Cycling 2
42 Carpenter Robin Rally Cycling 2
43 Aristi Mikel Euskaltel-Euskadi 2
44 Cepeda Jefferson Caja Rural-Seguros RGA 1
45 Molenaar Alex Burgos-BH 1
46 Jaime Alex Equipo Kern Pharma 1
47 Madrazo Angel Burgos-BH 1
Pos Team Time
1 Movistar Team 38:43:48
2 Groupama-FDJ + 04:06
3 Euskaltel-Euskadi + 04:30
4 Equipo Kern Pharma + 05:48
5 Team Arkéa-Samsic + 05:51
6 Bingoal Pauwels Sauces WB + 08:58
7 Cofidis + 12:19
8 Burgos-BH + 13:32
9 Rally Cycling + 23:14
10 B&B Hotels p/b KTM + 23:49
11 Caja Rural-Seguros RGA + 24:34
12 MG.K vis VPM + 50:13
13 Tarteletto - Isorex + 01:04:29
14 Lotto Soudal + 01:24:27
15 EvoPro Racing + 01:25:22

Information