Comunitat Valenciana - 2002

Main page

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Alessandro Petacchi Fassa Bortolo 04:08:19
02 Markus Zberg Rabobank + 00
03 Ivan Basso Fassa Bortolo + 00
04 Alexandre Vinokourov Team Telekom + 00
05 Samuel Sánchez Euskaltel-Euskadi + 00
06 Massimiliano Lelli Cofidis + 00
07 Óscar Freire Mapei - Quick Step + 00
08 Erik Zabel Team Telekom + 00
09 Guido Trenti Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 00
10 Danilo Di Luca Saeco - Longoni Sport + 00
11 Axel Merckx Domo - Farm Frites + 00
12 Dave Bruylandts Domo - Farm Frites + 00
13 Michael Boogerd Rabobank + 00
14 Angel Vicioso Kelme - Costa Blanca + 00
15 Javier Rodriguez iBanesto.com + 00
16 Alex Zülle Team Coast + 00
17 Carlos Torrent Tarres Jazztel - Costa de Almeria + 00
18 Iván Gutiérrez iBanesto.com + 00
19 Erik Dekker Rabobank + 00
20 José Alberto Martinez Euskaltel-Euskadi + 00
21 Thierry Loder Ag2r Prévoyance + 00
22 Alexandre Botcharov Ag2r Prévoyance + 00
23 Claus Michael Møller Milaneza - MSS + 00
24 Pedro Cardoso Milaneza - MSS + 00
25 Christian Vande Velde US Postal Service + 00
26 Victoriano Fernandez Milaneza - MSS + 00
27 Francisco Cabello Kelme - Costa Blanca + 00
28 Fabian Jeker Milaneza - MSS + 00
29 Wladimir Belli Fassa Bortolo + 00
30 Mikel Zarrabeitia ONCE - Eroski + 00
31 Rui Lavarinhas Milaneza - MSS + 00
32 Javier Pascual Llorente Kelme - Costa Blanca + 00
33 David Canada Mapei - Quick Step + 00
34 Nicki Sørensen Team CSC - Tiscali + 00
35 Rui Sousa Milaneza - MSS + 00
36 Jörg Jaksche ONCE - Eroski + 00
37 Fernando Escartín Team Coast + 00
38 Antonio Colom Colchon Relax - Fuenlabrada + 00
39 Matthias Buxhofer Phonak + 00
40 Luis Pérez Rodríguez Team Coast + 11
41 Óscar Pereiro Phonak + 11
42 Rafael Casero Moreno Jazztel - Costa de Almeria + 11
43 Iker Flores Euskaltel-Euskadi + 11
44 Floyd Landis US Postal Service + 11
45 David Clinger US Postal Service + 11
46 Angel Castresana del Val ONCE - Eroski + 15
47 Inigo Chaurreau Ag2r Prévoyance + 15
48 Íñigo Cuesta Cofidis + 15
49 Steve De Wolf Domo - Farm Frites + 15
50 Txema Del Olmo Milaneza - MSS + 15
51 Bingen Fernández Bustinza Cofidis + 15
52 David Moncoutié Cofidis + 15
53 Tomasz Brozyna iBanesto.com + 15
54 Guido Trentin Cofidis + 15
55 Levi Leipheimer Rabobank + 15
56 Cédric Fragniere Phonak + 15
57 Marcos Antonio Serrano ONCE - Eroski + 15
58 Mario Scirea Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 15
59 Alexandre Moos Phonak + 15
60 Dariusz Baranowski iBanesto.com + 15
61 Ignacio Gutierrez Kelme - Costa Blanca + 15
62 Andreas Klöden Team Telekom + 15
63 David Plaza Romero Team Coast + 15
64 Bert Grabsch Phonak + 15
65 Miguel Ángel Perdiguero Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 15
66 Aitor Garmendia Team Coast + 23
67 Serhiy Gonchar Fassa Bortolo + 26
68 Udo Bölts Team Telekom + 26
69 Marco Velo Fassa Bortolo + 26
70 Jens Heppner Team Telekom + 26
71 Igor Astarloa Saeco - Longoni Sport + 33
72 Tyler Hamilton Team CSC - Tiscali + 46
73 Cesar Garcia Calvo Colchon Relax - Fuenlabrada + 46
74 David Zabriskie US Postal Service + 56
75 Bobby Julich Team Telekom + 01:02
76 Jose Antonio Pecharroman Jazztel - Costa de Almeria + 01:04
77 Francisco José Lara Team Coast + 01:04
78 Beat Zberg Rabobank + 01:04
79 Richard Virenque Domo - Farm Frites + 01:04
80 Fred Rodriguez Domo - Farm Frites + 01:04
81 Isidro Nozal Vega ONCE - Eroski + 01:09
82 Antonio Cruz US Postal Service + 01:09
83 Andrea Noè Mapei - Quick Step + 01:09
84 Geert Verheyen Rabobank + 01:09
85 Marc Lotz Rabobank + 01:09
86 Bram de Groot Rabobank + 01:09
87 Mikel Astarloza Ag2r Prévoyance + 01:09
88 Igor González de Galdeano ONCE - Eroski + 01:09
89 Francisco Javier Cerezo Perales Team CSC - Tiscali + 01:09
90 Sebastien Demarbaix Ag2r Prévoyance + 01:09
91 Andrei Kivilev Cofidis + 01:09
92 Eladio Jiménez iBanesto.com + 01:09
93 Robert Hunter Mapei - Quick Step + 01:20
94 Stefano Garzelli Mapei - Quick Step + 01:25
95 Unai Etxebarria Arana Euskaltel-Euskadi + 01:25
96 Andrea Tafi Mapei - Quick Step + 03:08
97 Martin Elmiger Phonak + 03:27
98 Julian Usano Martinez Kelme - Costa Blanca + 03:33
99 Igor Flores Galarza Euskaltel-Euskadi + 03:56
100 Joaquim Lopez Torrella Kelme - Costa Blanca + 05:25
101 Gorazd Stangelj Fassa Bortolo + 05:25
102 Martin Derganc Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 05:25
103 Rubén Plaza iBanesto.com + 05:25
104 William Chann McRae US Postal Service + 05:25
105 Matthias Kessler Team Telekom + 05:25
106 Matteo Tosatto Fassa Bortolo + 05:31
107 Dimitri Konyshev Fassa Bortolo + 05:31
108 Leandro Navarette Kelme - Costa Blanca + 07:43
109 Carlos Sastre Team CSC - Tiscali + 07:43
110 Constantino Zaballa Kelme - Costa Blanca + 07:43
111 Rafael Diaz Justo ONCE - Eroski + 07:43
112 Melchor Mauri Milaneza - MSS + 07:43
113 Mario Cipollini Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 07:43
114 Gustavo Mario Toledo Jazztel - Costa de Almeria + 07:43
115 Jörg Ludewig Saeco - Longoni Sport + 08:13
116 Ángel Casero Team Coast + 08:13
117 José Luis Arrieta iBanesto.com + 08:13
118 Ricardo Valdez Prieto Jazztel - Costa de Almeria + 08:13
119 Steffen Kjærgaard US Postal Service + 11:11
120 David Fernandez Domingo Colchon Relax - Fuenlabrada + 16:57
121 Ivan Herrero Atienzar Colchon Relax - Fuenlabrada + 16:57
122 Geman Nieto Fernandez Colchon Relax - Fuenlabrada + 16:57
123 Oscar Laguna Colchon Relax - Fuenlabrada + 16:57
124 Pedro Horrillo Mapei - Quick Step + 16:57
125 Marcelino Garcia Team CSC - Tiscali + 16:57
126 Michael Barry US Postal Service + 16:57
127 Jose-Manuel Vazquez Palomo Colchon Relax - Fuenlabrada + 16:57
128 Sergej Smetanine Jazztel - Costa de Almeria + 16:57
129 Andrea Peron Team CSC - Tiscali + 16:57
130 Gonzalo Bayarri Esteve Jazztel - Costa de Almeria + 16:57
131 Gorka Gerrikagoitia Euskaltel-Euskadi + 16:57
132 Ruben Diaz Euskaltel-Euskadi + 16:57
133 Gorka Gonzalez Euskaltel-Euskadi + 16:57
134 Christophe Oriol Ag2r Prévoyance + 16:57
135 Michael Reihs Phonak + 16:57
136 Giampaolo Caruso ONCE - Eroski + 16:57
137 David Latasa Lasa iBanesto.com + 16:57
138 Koos Moerenhout Domo - Farm Frites + 16:57
139 Angelo Lopeboselli Cofidis + 16:57
140 Torsten Nitsche Saeco - Longoni Sport + 16:57
141 Romans Vainsteins Domo - Farm Frites + 16:57
142 Igor Pugaci Saeco - Longoni Sport + 16:57
DNF Giovanni Lombardi Acqua e Sapone - Cantina Tollo
DNF Gabriele Colombo Acqua e Sapone - Cantina Tollo
DNF Roberto Conti Acqua e Sapone - Cantina Tollo
DNF Ludovic Turpin Ag2r Prévoyance
DNF Philippe Gaumont Cofidis
DNF Jeroen Blijlevens Domo - Farm Frites
DNF Dario Gadepo Fernandez Jazztel - Costa de Almeria
DNF Lukas Zumsteg Phonak
DNF Alessio Galletti Saeco - Longoni Sport
DNF Andrea Tonti Saeco - Longoni Sport
DNF Jimmi Madsen Team CSC - Tiscali
DNF Gian Matteo Fagnini Team Telekom
Information
Nation Spain
Date 28th February
Where Castellon -> Segorbe
What 3rd stage
Distance 160 km
Leader A.Petacchi
Points A.Petacchi
Mountain J.Pascual Llorente
Sprint G.Nieto Fernandez