Tour de la Namur - 2021

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Sander Lemmens Acrog - Tormans 03:13:37
02 Robin Orins Acrog - Tormans + 00
03 Thibau Nys Baloise Trek Lions + 00
04 Jenno Berckmoes Home Solution-Soenens + 00
05 Jaap Roelen Van Uitert-De Jonge Renner + 00
06 Elias Maris Basso Team Flanders + 00
07 Ward Van Dyck Hubo-Titan Cargo CT + 00
08 Lars Van Der Haar Baloise Trek Lions + 00
09 Nils Heyns Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 00
10 Larry Valvasori Regional Ekipp Lëtzebuerg + 00
11 Robbe Claeys Basso Team Flanders + 00
12 Felix De Groef Urbano CT + 00
13 Gil Gelders Bingoal-WB DT + 00
14 Joren Thys Davo-United CT + 00
15 Sieben Devalckeneer Hubo-Titan Cargo CT + 00
16 Kobe Vanoverschelde VDM -Trawobo CT + 01:06
17 Lorenz Van De Wynkele Home Solution-Soenens + 01:06
18 Jeff Peelaers Hubo-Titan Cargo CT + 01:17
19 Han Devos Urbano CT + 01:17
20 Louis Blouwe Bingoal-WB DT + 01:17
21 Toon Aerts Baloise Trek Lions + 01:17
22 Arthur De Jaeger Home Solution-Soenens + 01:17
23 Jeroen Vercammen Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 01:17
24 Sander De Vet Crabbe-C.C.Chevigny + 01:17
25 Adam Kelly Urbano CT + 01:17
26 Toon Stippelmans Davo-United CT + 01:17
27 Jarne Van Dyck Crabbe-C.C.Chevigny + 01:17
28 Tom Vermeer Acrog - Tormans + 01:17
29 Tom Portsmouth Carbonbike Cycling Academy + 01:17
30 Siebe Deweirdt Home Solution-Soenens + 01:17
31 Emile Brouwers Basso Team Flanders + 01:17
32 Roy Hoogendoorn Willebrord Wil Vooruit + 01:17
33 Jasper Kaesemans Urbano CT + 01:17
34 Arno Debeir Basso Team Flanders + 01:17
35 Matthew Van Schoor Home Solution-Soenens + 01:17
36 Branko Huys Acrog - Tormans + 01:17
37 Théo Bonnet Crabbe-C.C.Chevigny + 01:17
38 Bailey O'Donnell Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 01:17
39 Obie Vidts Home Solution-Soenens + 01:17
40 Mauro Verwilt Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 01:17
41 Emano Permentier Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 01:17
42 Jasper Stalmans VDM -Trawobo CT + 01:17
43 Trifonius Van Peteghem Basso Team Flanders + 01:17
44 Elias Vanheel Davo-United CT + 01:17
45 Lars Craps Urbano CT + 01:17
46 Jelle Vermoote Acrog - Tormans + 01:17
47 Luca Van Hout Crabbe-C.C.Chevigny + 01:17
47 Michiel Offermans Stageco CT + 01:17
49 Ward Timmermans Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 01:17
50 Matthis Dethy Crabbe-C.C.Chevigny + 01:17
51 Ivan De Ville De Goyet Bingoal-WB DT + 01:17
52 Dylan Vandenstorme Home Solution-Soenens + 01:17
53 Jarno Jordens Stageco CT + 01:17
54 Yentl Bekaert Baloise Trek Lions + 01:17
55 Sieben Roggeman Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 01:17
56 Sean Bero Carbonbike Cycling Academy + 01:17
57 Logan Guillaume Crabbe-C.C.Chevigny + 01:17
58 Brent Van Duren Van Eyck Sport-Josan + 01:17
59 Joran Wyseure Acrog - Tormans + 01:17
60 Tom Paquet Regional Ekipp Lëtzebuerg + 01:17
61 Maarten Van Asbroeck Carbonbike Cycling Academy + 01:17
62 Robin Radoux Crabbe-C.C.Chevigny + 01:17
63 Kevin Reuvers Willebrord Wil Vooruit + 01:17
64 Simon Nordahl Svendsen Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 01:17
65 Stijn De Sutter Alfasun-Alfacool CT + 01:17
66 Maxim Nonneman VDM -Trawobo CT + 01:17
67 Thijs Vandaele Dovy Keukens- FCC + 01:17
68 Luuk Herben Davo-United CT + 01:17
69 Cedric Raymackers Davo-United CT + 01:17
70 Thijs Mertens Van Mossel CT + 01:17
71 Johan Meens Bingoal-WB DT + 01:17
72 Vince Gerits Stageco CT + 01:17
73 Tom Schyns RC Pesant Club Ligeois + 01:17
74 Thijs Bon VP Consulting-Prorace CT + 01:17
75 Elias Van Landeghem Davo-United CT + 01:17
76 Robbe De Weert Urbano CT + 01:17
77 Gilles Vandenbosch Team des Ascenseurs + 01:17
78 Rik Karier Regional Ekipp Lëtzebuerg + 01:17
79 Sven Hassert RC Pesant Club Ligeois + 01:17
80 Ronan Van Den Put Stageco CT + 01:17
81 Joris Haex Acrog - Tormans + 01:17
82 Nathan Van Den Berghe Alfasun-Alfacool CT + 01:17
83 Eric Dollez Van Mossel CT + 01:17
84 Joerik De Neve VDM -Trawobo CT + 01:17
85 Sander Rietjens Basso Team Flanders + 01:17
86 Giovanni Laurent Hubo-Titan Cargo CT + 01:17
87 Julien Desmarets Stageco CT + 01:17
88 Thibaut De Smet Dovy Keukens- FCC + 01:17
89 David Beernaert VDM -Trawobo CT + 01:17
90 Jago Willems Bingoal-WB DT + 01:17
91 Noah De Graef Carbonbike Cycling Academy + 01:17
92 Brent Huysmans Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 01:17
93 Sam Van Gansen Van Mossel CT + 01:17
94 Quinten De Sutter Alfasun-Alfacool CT + 01:17
95 Aaron Stockx Basso Team Flanders + 01:17
96 Arno Van Den Broeck Carbonbike Cycling Academy + 01:17
97 Noah Brits Young Cycling Talent D & D + 01:17
98 Niels Van Den Heede Dovy Keukens- FCC + 01:17
99 Brent Van Der Eycken Hubo-Titan Cargo CT + 01:17
100 Thijs Van Looveren Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 01:17
101 Lars Put Stageco CT + 01:17
102 Angelo Van Den Bossche VDM -Trawobo CT + 01:17
103 Pierre Brogniet Brussels Cycling Team + 01:17
104 Sven Verbeeck Stageco CT + 01:17
105 Daan Marien Baloise Trek Lions + 01:17
106 Marijn Maas Van Uitert-De Jonge Renner + 01:17
107 Antoine Cloux Carbonbike Cycling Academy + 01:17
108 Dries Maesen Van Eyck Sport-Josan + 01:17
109 Tim Diederich Regional Ekipp Lëtzebuerg + 01:17
110 Fabio Sinoy Van Eyck Sport-Josan + 01:17
111 Jari Wante VDM -Trawobo CT + 01:17
112 Gerrit Van Belligen Van Eyck Sport-Josan + 01:17
113 Jacques Gloesener Regional Ekipp Lëtzebuerg + 01:53
114 Robbe Mellaerts Young Cycling Talent D & D + 02:19
115 Rafael Pereira Marques Regional Ekipp Lëtzebuerg + 02:54
116 Jens Vanden Heede Dovy Keukens- FCC + 03:19
117 Philip Heijnen Willebrord Wil Vooruit + 10:16
118 Jef Meyvis Urbano CT + 10:17
119 Thijs Aerts Baloise Trek Lions + 10:17
120 Bob Van Nyen VP Consulting-Prorace CT + 10:17
121 Ken Conter Regional Ekipp Lëtzebuerg + 15:15
122 Audric Leleu Bingoal-WB DT + 15:15
123 Boris Romers Willebrord Wil Vooruit + 16:49
124 Tom Smeets Van Uitert-De Jonge Renner + 16:49
125 Maxime Van Wynsberghe RC Pesant Club Ligeois + 17:53
126 Fabian Van Der Vorst Young Cycling Talent D & D + 17:53
127 Bram De Kort Van Uitert-De Jonge Renner + 18:50
128 Aaron Paulus Young Cycling Talent D & D + 18:58
OOT Axel Mortreux Alfasun-Alfacool CT
OOT Ward Huybs Baloise Trek Lions
OOT Robin Jacobs Van Mossel CT
OOT Tieme Herrygers Van Mossel CT
OOT Koen Van Helvoirt Van Uitert-De Jonge Renner
DNS Wietse Fierens Young Cycling Talent D & D
DNS Arne Goris Young Cycling Talent D & D
DNF Philippe Fievez Brussels Cycling Team
DNF Victor Cossement Brussels Cycling Team
DNF Thibault Fostier Alfasun-Alfacool CT
DNF Sam Muylaert Alfasun-Alfacool CT
DNF Marvin Tasset Carbonbike Cycling Academy
DNF Jochen Deweer Dovy Keukens- FCC
DNF Cedric Baekeland Dovy Keukens- FCC
DNF Joren Segers Hubo-Titan Cargo CT
DNF Dylan Van Impe Hubo-Titan Cargo CT
DNF Loran Cassaert Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT
DNF Torsten Demeyere Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT
DNF Auxence Buntinx Team des Ascenseurs
DNF Ken Simon Van Eyck Sport-Josan
DNF Alain Broos Van Uitert-De Jonge Renner
DNF Nelson Peetoom Van Uitert-De Jonge Renner
DNF Jonas Cornelis VP Consulting-Prorace CT
DNF Jules Jordens VP Consulting-Prorace CT
DNF Linus Turcksin VP Consulting-Prorace CT
DNF Vincent De Vos VP Consulting-Prorace CT
DNF Senne Gabriels Wielerclub Steeds Vooraan Kontich
DNF Sten Verzijl Willebrord Wil Vooruit
DNF Beau Van Izerloo Willebrord Wil Vooruit
Information
Nation Belgium
Date 5th August
Where Vresse-sur-Semois -> Gedinne
What 2nd stage
Distance 139 km
Leader T.Nys
Other
Embed Results