Front Races Teams Riders Ranking

Tour de la Province de Namur | 2019 Stages

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05

Results: 05.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Laurens Huys Lotto - Soudal U23 03:14:40
02 Robby Cobbaert VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 08
03 Ben Turner Iko-Beobank + 08
04 Steven Pattyn Lotto - Soudal U23 + 08
05 Ben Baele VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 08
06 Gilles De Wilde Home Solution-Soenens + 08
07 Sander De Vet C.C.Chevigny + 08
08 Gordon De Winter GM Recycling Team + 08
09 Sander Elen Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 08
10 Jordi Van Dingenen Tarteletto - Isorex + 08
11 Vince Gerits Stageco CT + 08
12 Rens Tulner LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 08
13 Luca Van Boven GM Recycling Team + 08
14 Lothar Verhulst EFC-L&R-Vulsteke + 08
15 Sander De Pestel Lotto - Soudal U23 + 08
16 Brent Cle Stageco CT + 08
17 Nathan Vandepitte Wallonie-Bruxelles Devo + 08
18 Aaron Van Der Beken EFC-L&R-Vulsteke + 08
19 Stijn Daemen Home Solution-Soenens + 08
20 Hans Becking VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 08
21 Nils Heyns Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 08
22 Viktor Van Den Branden Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 08
23 Stijn Siemons Van Eyck Sport + 08
24 Robbe Claeys GM Recycling Team + 08
25 Timo De Jong Volker-Wessels-Merckx + 08
26 Tom Vermeer Mixte 2 + 08
27 Ward Vanhoof Lotto - Soudal U23 + 08
28 Jasper Ockeloen Prorace-Urbano Cycling Team + 08
29 Thomas Vereecken Lotto - Soudal U23 + 08
30 Quentin Venner Wallonie-Bruxelles Devo + 08
31 Timo Kielich Iko-Beobank + 08
32 Braam Merlier Iko-Beobank + 08
33 Nicolas Verougstraete GM Recycling Team + 17
34 Yarno Vandenbroeck Home Solution-Soenens + 22
35 Han Devos Home Solution-Soenens + 22
36 Sander Rietjens Prorace-Urbano Cycling Team + 22
37 Elias Van Landeghem Davo-United CT + 22
38 Gianni Siebens Iko-Beobank + 22
39 Julien Van Den Brande Tarteletto - Isorex + 22
40 Antoine Cloux C.C.Chevigny + 22
41 Joris Haex Davo-United CT + 22
42 Jari Snyers Aluvano Development Team + 22
43 Jens Du Four Home Solution-Soenens + 22
44 Niels Vandeputte Iko-Beobank + 22
45 Joren Van Caneyt Mixte 2 + 22
46 Pierre Despontin Alfasun Alfacool CT + 29
47 Joren Thys Davo-United CT + 32
48 Johan Meens RC Pesant Club Ligeois + 32
49 Jonas Cornelis VP Consulting-Zannata Cycling Team + 32
50 Bryan Bouwmans LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 42
51 Tom Paquot Wallonie-Bruxelles Devo + 44
52 Tomas Petit C.C.Chevigny + 44
53 Kasper Saver EFC-L&R-Vulsteke + 44
54 Arne Bauters GM Recycling Team + 48
55 Justin Houtekier Mixte 2 + 49
56 Lars Daniels Aluvano Development Team + 51
57 Sean Bero Prorace-Urbano Cycling Team + 51
58 David Beernaert Mixte 2 + 51
59 Abram Stockman Tarteletto - Isorex + 51
60 Dries Maesen Van Eyck Sport + 59
61 Ward Timmermans Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 01:01
62 Benjamin Verraes VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 01:04
63 Niels Tooth VP Consulting-Zannata Cycling Team + 01:05
64 Stef Rogier Davo-United CT + 01:11
65 Glen Van Nuffelen Mixte 1 + 01:12
66 Michiel Stockman Tarteletto - Isorex + 01:12
67 Kenny Willems Stageco CT + 01:18
68 Louis Blouwe EFC-L&R-Vulsteke + 01:23
69 Nathan Van Den Berghe Alfasun Alfacool CT + 01:27
70 Jelle De Ville Davo-United CT + 01:29
71 Jasper De Proost VP Consulting-Zannata Cycling Team + 01:29
72 Lorenzo Harbers Volker-Wessels-Merckx + 01:29
73 Thomas Verheyen Aluvano Development Team + 01:37
74 Vincent Renson C.C.Chevigny + 01:37
75 Seppe Rombouts Iko-Beobank + 01:37
76 Koen Van Helvoirt LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 01:43
77 Sander Lemmens Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 01:52
78 Bastien Dethier RC Pesant Club Ligeois + 01:58
79 Massimo Vanderaerden Aluvano Development Team + 02:05
80 Niels De Rooze Tarteletto - Isorex + 02:05
81 Jaron Wydooghe GM Recycling Team + 02:15
82 Gilles Borra EFC-L&R-Vulsteke + 02:19
83 Niels Van Den Heede Mixte 2 + 02:19
84 Aaron Stockx Mixte 2 + 02:19
85 Bram Rombouts Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 02:19
86 Mathijs De Leng LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 02:23
87 Len De Pauw Prorace-Urbano Cycling Team + 02:23
88 Michiel Offermans Prorace-Urbano Cycling Team + 02:23
89 Lars Put Stageco CT + 02:23
90 Sven Verbeeck Wallonie-Bruxelles Devo + 03:06
91 Jérémy Frehen Wallonie-Bruxelles Devo + 03:06
92 Jordy Bouts EFC-L&R-Vulsteke + 03:06
93 Matthew Lewis VP Consulting-Zannata Cycling Team + 03:06
94 Ramon Van Bokhoven LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 03:06
95 Wim Wittenberg LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 03:06
96 Brecht Stas Home Solution-Soenens + 03:10
97 Ricky Rosseel VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 03:29
98 Stan De Raeve Alfasun Alfacool CT + 04:10
99 Célestin Leyman EFC-L&R-Vulsteke + 04:38
100 Liam Slock GM Recycling Team + 05:48
101 Ruben Van Raepenbusch VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 06:44
102 Jasper Kaesemans Prorace-Urbano Cycling Team + 06:50
103 Niels Van Ekeren Volker-Wessels-Merckx + 07:10
104 Bert Schouteden Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 07:43
105 Michael Esselens Van Eyck Sport + 07:43
106 Antoine Baurin C.C.Chevigny + 07:43
107 Elias Van Breussegem Tarteletto - Isorex + 07:43
108 Ruben Dillen Van Eyck Sport + 07:43
109 Sander Van Lippevelde Alfasun Alfacool CT + 07:43
110 Chiel Schulten Volker-Wessels-Merckx + 07:43
111 Ken Simon Van Eyck Sport + 07:43
112 Jari Wante VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 07:43
113 Nick Brabander Volker-Wessels-Merckx + 07:50
114 Jord Baak Volker-Wessels-Merckx + 07:50
115 Remi Belot C.C.Chevigny + 07:50
DNS Massimo Vanderaerden Aluvano Development Team
DNS Sylvain Moniquet Wallonie-Bruxelles Devo
DNF Victor Vandebosch Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC
DNF Jonas Goeman Tarteletto - Isorex
DNF Gerben Peersman Wielerclub Steeds Vooraan Kontich
DNF Felix De Groef VP Consulting-Zannata Cycling Team
DNF Feddrik Lauwens Wielerclub Steeds Vooraan Kontich
DNF Tomac Soenen Aluvano Development Team
DNF Dries Vastmans Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC
DNF Daan Coppens Alfasun Alfacool CT
DNF Ronan Van Den Put Stageco CT
DNF Robbe Prieels Alfasun Alfacool CT
DNF Aaron Paulus Mixte 1
DNF Wietse Fierens Mixte 1
Pos Name Team Time
01 - Sander Elen Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC 13:37:33
02 - Sander De Pestel Lotto - Soudal U23 + 03
03 - Ward Vanhoof Lotto - Soudal U23 + 13
04 1 Ben Turner Iko-Beobank + 19
05 1 Stijn Daemen Home Solution-Soenens + 19
06 - Rens Tulner LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 23
07 1 Gilles De Wilde Home Solution-Soenens + 40
08 1 Julien Van Den Brande Tarteletto - Isorex + 49
09 - Steven Pattyn Lotto - Soudal U23 + 50
10 - Quentin Venner Wallonie-Bruxelles Development Team + 53
11 - Stijn Siemons Van Eyck Sport + 01:02
12 4 Laurens Huys Lotto - Soudal U23 + 01:10
13 1 Tom Vermeer + 01:10
14 1 Sander Rietjens Prorace-Urbano Cycling Team + 01:24
15 1 Lothar Verhulst EFC - L&R - Vulsteke + 01:25
16 1 Brent Cle Stageco CT + 01:41
17 1 Thomas Vereecken Lotto - Soudal U23 + 01:44
18 2 Hans Becking VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 01:48
19 2 Luca Van Boven GM Recycling Team + 01:49
20 5 Jonas Cornelis VP Consulting-Zannata Cycling Team + 01:51
21 1 Robby Cobbaert VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 01:56
22 3 Jari Snyers Aluvano Development Team + 02:00
23 - Nils Heyns Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 02:07
24 - Aaron Van Der Beken EFC - L&R - Vulsteke + 02:15
25 - Ben Baele VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 02:21
26 2 Sander De Vet C.C.Chevigny + 02:36
27 - Yarno Vandenbroeck Home Solution-Soenens + 02:47
28 1 Abram Stockman Tarteletto - Isorex + 03:24
29 3 Seppe Rombouts Iko-Beobank + 03:51
30 - Michiel Stockman Tarteletto - Isorex + 04:02
31 1 Robbe Claeys GM Recycling Team + 04:39
32 1 Brecht Stas Home Solution-Soenens + 06:07
33 4 Gianni Siebens Iko-Beobank + 06:07
34 7 Joren Thys Davo-United CT + 06:52
35 2 Michiel Offermans Prorace-Urbano Cycling Team + 06:54
36 3 Stef Rogier Davo-United CT + 07:05
37 3 Aaron Stockx + 07:26
38 9 Jordi Van Dingenen Tarteletto - Isorex + 07:30
39 1 Bastien Dethier RC Pesant Club Ligeois + 07:50
40 4 Kasper Saver EFC - L&R - Vulsteke + 07:50
41 5 Tom Paquot Wallonie-Bruxelles Development Team + 08:00
42 10 Timo Kielich Iko-Beobank + 08:10
43 10 Han Devos Home Solution-Soenens + 08:27
44 7 Johan Meens RC Pesant Club Ligeois + 08:31
45 3 David Beernaert + 08:34
46 3 Benjamin Verraes VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 08:48
47 7 Wim Wittenberg LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 09:04
48 7 Tomas Petit C.C.Chevigny + 09:17
49 4 Niels De Rooze Tarteletto - Isorex + 09:19
50 6 Lars Daniels Aluvano Development Team + 09:46
51 10 Viktor Van Den Branden Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 09:57
52 6 Justin Houtekier + 10:03
53 10 Jasper Ockeloen Prorace-Urbano Cycling Team + 10:06
54 18 Célestin Leyman EFC - L&R - Vulsteke + 10:11
55 5 Lars Put Stageco CT + 10:13
56 6 Pierre Despontin Alfasun Alfacool CT + 10:25
57 3 Nathan Van Den Berghe Alfasun Alfacool CT + 10:52
58 4 Len De Pauw Prorace-Urbano Cycling Team + 10:56
59 8 Antoine Cloux C.C.Chevigny + 11:05
60 8 Joris Haex Davo-United CT + 11:06
61 4 Bram Rombouts Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 11:27
62 9 Timo De Jong Volker-Wessels-Merckx + 11:31
63 2 Vincent Renson C.C.Chevigny + 11:48
64 2 Sander Lemmens Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 12:04
65 7 Sean Bero Prorace-Urbano Cycling Team + 12:18
66 14 Vince Gerits Stageco CT + 12:25
67 32 Antoine Baurin C.C.Chevigny + 13:02
68 11 Dries Maesen Van Eyck Sport + 13:08
69 9 Kenny Willems Stageco CT + 13:19
70 14 Niels Vandeputte Iko-Beobank + 13:31
71 5 Koen Van Helvoirt LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 13:40
72 30 Jasper Kaesemans Prorace-Urbano Cycling Team + 13:43
73 2 Mathijs De Leng LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 14:15
74 31 Elias Van Breussegem Tarteletto - Isorex + 14:37
75 10 Louis Blouwe EFC - L&R - Vulsteke + 14:40
76 2 Jordy Bouts EFC - L&R - Vulsteke + 14:42
77 11 Jens Du Four Home Solution-Soenens + 14:50
78 11 Bryan Bouwmans LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 15:15
79 9 Stan De Raeve Alfasun Alfacool CT + 15:23
80 3 Gilles Borra EFC - L&R - Vulsteke + 15:25
81 13 Nathan Vandepitte Wallonie-Bruxelles Development Team + 15:34
82 13 Braam Merlier Iko-Beobank + 15:40
83 13 Nicolas Verougstraete GM Recycling Team + 15:52
84 2 Jérémy Frehen Wallonie-Bruxelles Development Team + 15:54
85 7 Arne Bauters GM Recycling Team + 15:56
86 12 Joren Van Caneyt + 16:24
87 13 Gordon De Winter GM Recycling Team + 16:56
88 2 Matthew Lewis VP Consulting-Zannata Cycling Team + 17:01
89 30 Jari Wante VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 17:01
90 26 Niels Van Ekeren Volker-Wessels-Merckx + 17:16
91 8 Niels Van Den Heede + 18:27
92 23 Ruben Dillen Van Eyck Sport + 18:36
93 12 Niels Tooth VP Consulting-Zannata Cycling Team + 18:41
94 1 Ricky Rosseel VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 18:51
95 8 Lorenzo Harbers Volker-Wessels-Merckx + 18:54
96 23 Remi Belot C.C.Chevigny + 19:21
97 20 Ken Simon Van Eyck Sport + 19:42
98 9 Thomas Verheyen Aluvano Development Team + 19:50
99 7 Jaron Wydooghe GM Recycling Team + 20:25
100 4 Ramon Van Bokhoven LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 20:36
101 11 Jelle De Ville Davo-United CT + 21:35
102 13 Ward Timmermans Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 22:24
103 11 Jasper De Proost VP Consulting-Zannata Cycling Team + 22:37
104 9 Sven Verbeeck Wallonie-Bruxelles Development Team + 23:35
105 8 Nick Brabander Volker-Wessels-Merckx + 23:39
106 11 Elias Van Landeghem Davo-United CT + 24:31
107 6 Sander Van Lippevelde Alfasun Alfacool CT + 24:37
108 6 Jord Baak Volker-Wessels-Merckx + 24:45
109 2 Liam Slock GM Recycling Team + 25:29
110 8 Glen Van Nuffelen + 26:37
111 8 Massimo Vanderaerden Aluvano Development Team + 28:20
112 9 Bert Schouteden Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 35:29
113 12 Ruben Van Raepenbusch VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 39:42
114 13 Michael Esselens Van Eyck Sport + 41:56
115 13 Chiel Schulten Volker-Wessels-Merckx + 42:13
Info
Nations Belgium
Date August 11th
Where Spy -> Namur
What 05.Stage
Distance 142 km
Leader S.Elen
Youth S.De Pestel
Points S.Pattyn
Mountain L.Huys
Sprint E.Van Breussegem