Front Races Teams Riders Ranking

Tour de la Province de Namur | 2019 Stages

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05

Results: 04.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Sander De Pestel Lotto - Soudal U23 26:15
02 Sander Elen Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 09
03 Ward Vanhoof Lotto - Soudal U23 + 10
04 Stijn Daemen Home Solution-Soenens + 13
05 Ben Turner Iko-Beobank + 20
06 Rens Tulner LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 20
07 Julien Van Den Brande Tarteletto - Isorex + 32
08 Benjamin Verraes VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 37
09 Gilles De Wilde Home Solution-Soenens + 43
10 Wim Wittenberg LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 54
11 Laurens Huys Lotto - Soudal U23 + 55
12 Lothar Verhulst EFC-L&R-Vulsteke + 56
13 Viktor Van Den Branden Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 01:01
14 Jordi Van Dingenen Tarteletto - Isorex + 01:02
15 Tom Vermeer Mixte 2 + 01:04
16 Sander Rietjens Prorace-Urbano Cycling Team + 01:04
17 Hans Becking VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 01:08
18 Timo De Jong Volker-Wessels-Merckx + 01:10
19 Stijn Siemons Van Eyck Sport + 01:12
20 Tom Paquot Wallonie-Bruxelles Devo + 01:14
21 Quentin Venner Wallonie-Bruxelles Devo + 01:14
22 Jordy Bouts EFC-L&R-Vulsteke + 01:19
23 Brecht Stas Home Solution-Soenens + 01:20
24 Jonas Cornelis VP Consulting-Zannata Cycling Team + 01:21
25 Steven Pattyn Lotto - Soudal U23 + 01:22
26 Niels Van Ekeren Volker-Wessels-Merckx + 01:25
27 Pierre Despontin Alfasun Alfacool CT + 01:25
28 Lars Daniels Aluvano Development Team + 01:27
29 Stef Rogier Davo-United CT + 01:30
30 Sylvain Moniquet Wallonie-Bruxelles Devo + 01:32
31 Bryan Bouwmans LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 01:32
32 Robbe Claeys GM Recycling Team + 01:33
33 Jari Snyers Aluvano Development Team + 01:40
34 Liam Slock GM Recycling Team + 01:43
35 Victor Vandebosch Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 01:43
36 Nick Brabander Volker-Wessels-Merckx + 01:43
37 Kasper Saver EFC-L&R-Vulsteke + 01:44
38 Mathijs De Leng LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 01:44
39 Niels De Rooze Tarteletto - Isorex + 01:46
40 Luca Van Boven GM Recycling Team + 01:46
41 Jonas Goeman Tarteletto - Isorex + 01:47
42 Louis Blouwe EFC-L&R-Vulsteke + 01:51
43 Thomas Vereecken Lotto - Soudal U23 + 01:54
44 Kenny Willems Stageco CT + 01:55
45 Seppe Rombouts Iko-Beobank + 01:56
46 Niels Van Den Heede Mixte 2 + 01:56
47 Antoine Baurin C.C.Chevigny + 01:57
48 Brent Cle Stageco CT + 01:58
49 Ricky Rosseel VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 01:59
50 Braam Merlier Iko-Beobank + 02:01
51 Lorenzo Harbers Volker-Wessels-Merckx + 02:01
52 Robby Cobbaert VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 02:03
53 Vince Gerits Stageco CT + 02:07
54 Abram Stockman Tarteletto - Isorex + 02:08
55 Aaron Stockx Mixte 2 + 02:09
56 Aaron Van Der Beken EFC-L&R-Vulsteke + 02:12
57 David Beernaert Mixte 2 + 02:14
58 Niels Vandeputte Iko-Beobank + 02:14
59 Nils Heyns Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 02:14
60 Ruben Dillen Van Eyck Sport + 02:15
61 Gilles Borra EFC-L&R-Vulsteke + 02:17
62 Ben Baele VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 02:18
63 Gerben Peersman Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 02:23
64 Sander Lemmens Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 02:25
65 Timo Kielich Iko-Beobank + 02:26
66 Michiel Stockman Tarteletto - Isorex + 02:29
67 Len De Pauw Prorace-Urbano Cycling Team + 02:31
68 Felix De Groef VP Consulting-Zannata Cycling Team + 02:31
69 Célestin Leyman EFC-L&R-Vulsteke + 02:31
70 Nathan Vandepitte Wallonie-Bruxelles Devo + 02:33
71 Jérémy Frehen Wallonie-Bruxelles Devo + 02:35
72 Joren Van Caneyt Mixte 2 + 02:35
73 Sven Verbeeck Wallonie-Bruxelles Devo + 02:36
74 Han Devos Home Solution-Soenens + 02:43
75 Yarno Vandenbroeck Home Solution-Soenens + 02:45
76 Matthew Lewis VP Consulting-Zannata Cycling Team + 02:47
77 Tomas Petit C.C.Chevigny + 02:47
78 Remi Belot C.C.Chevigny + 02:48
79 Sander De Vet C.C.Chevigny + 02:48
80 Jord Baak Volker-Wessels-Merckx + 02:49
81 Bastien Dethier RC Pesant Club Ligeois + 02:50
82 Gianni Siebens Iko-Beobank + 02:53
83 Jaron Wydooghe GM Recycling Team + 02:56
84 Joris Haex Davo-United CT + 02:58
85 Ramon Van Bokhoven LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 02:58
86 Lars Put Stageco CT + 03:03
87 Feddrik Lauwens Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 03:04
88 Bram Rombouts Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 03:06
89 Glen Van Nuffelen Mixte 1 + 03:13
90 Koen Van Helvoirt LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 03:14
91 Antoine Cloux C.C.Chevigny + 03:15
92 Ken Simon Van Eyck Sport + 03:16
93 Sean Bero Prorace-Urbano Cycling Team + 03:18
94 Tomac Soenen Aluvano Development Team + 03:19
95 Jens Du Four Home Solution-Soenens + 03:21
96 Johan Meens RC Pesant Club Ligeois + 03:30
97 Dries Vastmans Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 03:31
98 Dries Maesen Van Eyck Sport + 03:31
99 Gordon De Winter GM Recycling Team + 03:32
100 Jasper Kaesemans Prorace-Urbano Cycling Team + 03:32
101 Ward Timmermans Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 03:34
102 Elias Van Landeghem Davo-United CT + 03:34
103 Massimo Vanderaerden Aluvano Development Team + 03:34
104 Niels Tooth VP Consulting-Zannata Cycling Team + 03:43
105 Daan Coppens Alfasun Alfacool CT + 03:45
106 Jari Wante VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 03:56
107 Joren Thys Davo-United CT + 04:02
108 Justin Houtekier Mixte 2 + 04:02
109 Nathan Van Den Berghe Alfasun Alfacool CT + 04:03
110 Michiel Offermans Prorace-Urbano Cycling Team + 04:10
111 Jelle De Ville Davo-United CT + 04:12
112 Vincent Renson C.C.Chevigny + 04:14
113 Ruben Van Raepenbusch VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 04:27
114 Michael Esselens Van Eyck Sport + 04:28
115 Ronan Van Den Put Stageco CT + 04:30
116 Jasper Ockeloen Prorace-Urbano Cycling Team + 04:35
117 Thomas Verheyen Aluvano Development Team + 04:37
118 Arne Bauters GM Recycling Team + 04:49
119 Robbe Prieels Alfasun Alfacool CT + 05:08
120 Stan De Raeve Alfasun Alfacool CT + 05:11
121 Chiel Schulten Volker-Wessels-Merckx + 05:16
122 Sander Van Lippevelde Alfasun Alfacool CT + 05:46
123 Aaron Paulus Mixte 1 + 06:10
124 Nicolas Verougstraete GM Recycling Team + 06:23
125 Elias Van Breussegem Tarteletto - Isorex + 06:30
126 Bert Schouteden Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 06:32
127 Wietse Fierens Mixte 1 + 06:37
128 Jasper De Proost VP Consulting-Zannata Cycling Team + 07:15
DNS Witse Van Rillaer Aluvano Development Team
DNS Brent Van de Kerkhove Home Solution-Soenens
DNS Tim Brams Stageco CT
Pos Name Team Time
01 7 Sander Elen Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC 10:22:45
02 15 Sander De Pestel Lotto - Soudal U23 + 03
03 12 Ward Vanhoof Lotto - Soudal U23 + 13
04 17 Stijn Daemen Home Solution-Soenens + 19
05 7 Ben Turner Iko-Beobank + 23
06 13 Rens Tulner LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 23
07 9 Julien Van Den Brande Tarteletto - Isorex + 35
08 2 Gilles De Wilde Home Solution-Soenens + 40
09 8 Steven Pattyn Lotto - Soudal U23 + 50
10 8 Quentin Venner Wallonie-Bruxelles Development Team + 53
11 5 Stijn Siemons Van Eyck Sport + 01:02
12 8 Tom Vermeer + 01:10
13 10 Sander Rietjens Prorace-Urbano Cycling Team + 01:10
14 12 Lothar Verhulst EFC - L&R - Vulsteke + 01:25
15 9 Jonas Cornelis VP Consulting-Zannata Cycling Team + 01:27
16 15 Laurens Huys Lotto - Soudal U23 + 01:28
17 14 Brent Cle Stageco CT + 01:41
18 11 Thomas Vereecken Lotto - Soudal U23 + 01:44
19 3 Jari Snyers Aluvano Development Team + 01:46
20 12 Hans Becking VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 01:48
21 7 Luca Van Boven GM Recycling Team + 01:49
22 11 Robby Cobbaert VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 02:02
23 14 Nils Heyns Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 02:07
24 6 Aaron Van Der Beken EFC - L&R - Vulsteke + 02:15
25 12 Ben Baele VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 02:21
26 1 Seppe Rombouts Iko-Beobank + 02:22
27 22 Yarno Vandenbroeck Home Solution-Soenens + 02:33
28 24 Sander De Vet C.C.Chevigny + 02:36
29 1 Abram Stockman Tarteletto - Isorex + 02:41
30 2 Michiel Stockman Tarteletto - Isorex + 02:58
31 2 Brecht Stas Home Solution-Soenens + 03:05
32 5 Robbe Claeys GM Recycling Team + 04:39
33 6 Michiel Offermans Prorace-Urbano Cycling Team + 04:39
34 2 Aaron Stockx + 05:15
35 6 Antoine Baurin C.C.Chevigny + 05:27
36 2 Célestin Leyman EFC - L&R - Vulsteke + 05:41
37 2 Gianni Siebens Iko-Beobank + 05:53
38 1 Bastien Dethier RC Pesant Club Ligeois + 06:00
39 3 Stef Rogier Davo-United CT + 06:02
40 5 Wim Wittenberg LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 06:06
41 7 Joren Thys Davo-United CT + 06:28
42 2 Jasper Kaesemans Prorace-Urbano Cycling Team + 07:01
43 14 Elias Van Breussegem Tarteletto - Isorex + 07:02
44 5 Kasper Saver EFC - L&R - Vulsteke + 07:14
45 7 Niels De Rooze Tarteletto - Isorex + 07:22
46 12 Tom Paquot Wallonie-Bruxelles Development Team + 07:24
47 14 Jordi Van Dingenen Tarteletto - Isorex + 07:30
48 5 David Beernaert + 07:51
49 13 Benjamin Verraes VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 07:52
50 6 Lars Put Stageco CT + 07:58
51 8 Johan Meens RC Pesant Club Ligeois + 08:07
52 2 Timo Kielich Iko-Beobank + 08:10
53 6 Han Devos Home Solution-Soenens + 08:13
54 3 Len De Pauw Prorace-Urbano Cycling Team + 08:41
55 - Tomas Petit C.C.Chevigny + 08:41
56 7 Lars Daniels Aluvano Development Team + 09:03
57 2 Bram Rombouts Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 09:16
58 12 Justin Houtekier + 09:22
59 11 Jari Wante VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 09:26
60 10 Nathan Van Den Berghe Alfasun Alfacool CT + 09:33
61 15 Viktor Van Den Branden Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 09:57
62 7 Pierre Despontin Alfasun Alfacool CT + 10:04
63 12 Jasper Ockeloen Prorace-Urbano Cycling Team + 10:06
64 8 Niels Van Ekeren Volker-Wessels-Merckx + 10:14
65 9 Vincent Renson C.C.Chevigny + 10:19
66 - Sander Lemmens Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 10:20
67 3 Antoine Cloux C.C.Chevigny + 10:51
68 3 Joris Haex Davo-United CT + 10:52
69 1 Ruben Dillen Van Eyck Sport + 11:01
70 10 Stan De Raeve Alfasun Alfacool CT + 11:21
71 11 Timo De Jong Volker-Wessels-Merckx + 11:31
72 4 Sean Bero Prorace-Urbano Cycling Team + 11:35
73 1 Remi Belot C.C.Chevigny + 11:39
74 9 Jordy Bouts EFC - L&R - Vulsteke + 11:44
75 4 Mathijs De Leng LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 12:00
76 1 Koen Van Helvoirt LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 12:05
77 4 Ken Simon Van Eyck Sport + 12:07
78 - Kenny Willems Stageco CT + 12:09
79 8 Dries Maesen Van Eyck Sport + 12:17
80 - Vince Gerits Stageco CT + 12:25
81 14 Ronan Van Den Put Stageco CT + 12:31
82 1 Jérémy Frehen Wallonie-Bruxelles Development Team + 12:56
83 2 Gilles Borra EFC - L&R - Vulsteke + 13:14
84 2 Niels Vandeputte Iko-Beobank + 13:17
85 6 Louis Blouwe EFC - L&R - Vulsteke + 13:25
86 2 Matthew Lewis VP Consulting-Zannata Cycling Team + 14:03
87 7 Sylvain Moniquet Wallonie-Bruxelles Development Team + 14:33
88 1 Jens Du Four Home Solution-Soenens + 14:36
89 6 Bryan Bouwmans LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 14:41
90 2 Dries Vastmans Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 15:13
91 6 Jonas Goeman Tarteletto - Isorex + 15:14
92 8 Arne Bauters GM Recycling Team + 15:16
93 5 Ricky Rosseel VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 15:30
94 1 Nathan Vandepitte Wallonie-Bruxelles Development Team + 15:34
95 5 Braam Merlier Iko-Beobank + 15:40
96 19 Nicolas Verougstraete GM Recycling Team + 15:43
97 9 Nick Brabander Volker-Wessels-Merckx + 15:57
98 1 Joren Van Caneyt + 16:10
99 9 Niels Van Den Heede + 16:16
100 4 Gordon De Winter GM Recycling Team + 16:56
101 12 Sander Van Lippevelde Alfasun Alfacool CT + 17:02
102 5 Jord Baak Volker-Wessels-Merckx + 17:03
103 9 Lorenzo Harbers Volker-Wessels-Merckx + 17:33
104 5 Ramon Van Bokhoven LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 17:38
105 1 Niels Tooth VP Consulting-Zannata Cycling Team + 17:44
106 5 Jaron Wydooghe GM Recycling Team + 18:18
107 5 Thomas Verheyen Aluvano Development Team + 18:21
108 2 Tomac Soenen Aluvano Development Team + 18:35
109 6 Victor Vandebosch Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 18:39
110 4 Gerben Peersman Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 19:07
111 7 Liam Slock GM Recycling Team + 19:49
112 1 Jelle De Ville Davo-United CT + 20:14
113 4 Sven Verbeeck Wallonie-Bruxelles Development Team + 20:37
114 11 Jasper De Proost VP Consulting-Zannata Cycling Team + 21:16
115 1 Ward Timmermans Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 21:31
116 3 Feddrik Lauwens Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 23:46
117 3 Elias Van Landeghem Davo-United CT + 24:17
118 5 Glen Van Nuffelen + 25:33
119 5 Massimo Vanderaerden Aluvano Development Team + 26:23
120 2 Robbe Prieels Alfasun Alfacool CT + 27:18
121 - Bert Schouteden Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 27:54
122 5 Felix De Groef VP Consulting-Zannata Cycling Team + 30:12
123 2 Aaron Paulus + 32:10
124 5 Daan Coppens Alfasun Alfacool CT + 32:47
125 3 Ruben Van Raepenbusch VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 33:06
126 - Wietse Fierens + 33:26
127 4 Michael Esselens Van Eyck Sport + 34:21
128 2 Chiel Schulten Volker-Wessels-Merckx + 34:38
Info
Nations Belgium
Date August 10th
Where Doische -> Doische
What 04.Stage
Distance 20 km
Leader S.Elen
Youth S.De Pestel
Points S.De Pestel
Mountain S.Moniquet
Sprint E.Van Breussegem