Front Races Teams Riders Ranking

Tour de la Namur | 2019

Information Results StagesStartlist

Main page

Results

Pos Name Team Time
01 Sander Elen Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC 13:37:33
02 Sander De Pestel Lotto - Soudal U23 + 03
03 Ward Vanhoof Lotto - Soudal U23 + 13
04 Ben Turner Iko-Beobank + 19
05 Stijn Daemen Home Solution-Soenens + 19
06 Rens Tulner LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 23
07 Gilles De Wilde Home Solution-Soenens + 40
08 Julien Van Den Brande Tarteletto - Isorex + 49
09 Steven Pattyn Lotto - Soudal U23 + 50
10 Quentin Venner Wallonie-Bruxelles Devo + 53
11 Stijn Siemons Van Eyck Sport + 01:02
12 Laurens Huys Lotto - Soudal U23 + 01:10
13 Tom Vermeer Mixte 2 + 01:10
14 Sander Rietjens Prorace-Urbano Cycling Team + 01:24
15 Lothar Verhulst EFC-L&R-Vulsteke + 01:25
16 Brent Cle Stageco CT + 01:41
17 Thomas Vereecken Lotto - Soudal U23 + 01:44
18 Hans Becking VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 01:48
19 Luca Van Boven GM Recycling Team + 01:49
20 Jonas Cornelis VP Consulting-Zannata Cycling Team + 01:51
21 Robby Cobbaert VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 01:56
22 Jari Snyers Aluvano Development Team + 02:00
23 Nils Heyns Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 02:07
24 Aaron Van Der Beken EFC-L&R-Vulsteke + 02:15
25 Ben Baele VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 02:21
26 Sander De Vet C.C.Chevigny + 02:36
27 Yarno Vandenbroeck Home Solution-Soenens + 02:47
28 Abram Stockman Tarteletto - Isorex + 03:24
29 Seppe Rombouts Iko-Beobank + 03:51
30 Michiel Stockman Tarteletto - Isorex + 04:02
31 Robbe Claeys GM Recycling Team + 04:39
32 Brecht Stas Home Solution-Soenens + 06:07
33 Gianni Siebens Iko-Beobank + 06:07
34 Joren Thys Davo-United CT + 06:52
35 Michiel Offermans Prorace-Urbano Cycling Team + 06:54
36 Stef Rogier Davo-United CT + 07:05
37 Aaron Stockx Mixte 2 + 07:26
38 Jordi Van Dingenen Tarteletto - Isorex + 07:30
39 Bastien Dethier RC Pesant Club Ligeois + 07:50
40 Kasper Saver EFC-L&R-Vulsteke + 07:50
41 Tom Paquot Wallonie-Bruxelles Devo + 08:00
42 Timo Kielich Iko-Beobank + 08:10
43 Han Devos Home Solution-Soenens + 08:27
44 Johan Meens RC Pesant Club Ligeois + 08:31
45 David Beernaert Mixte 2 + 08:34
46 Benjamin Verraes VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 08:48
47 Wim Wittenberg LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 09:04
48 Tomas Petit C.C.Chevigny + 09:17
49 Niels De Rooze Tarteletto - Isorex + 09:19
50 Lars Daniels Aluvano Development Team + 09:46
51 Viktor Van Den Branden Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 09:57
52 Justin Houtekier Mixte 2 + 10:03
53 Jasper Ockeloen Prorace-Urbano Cycling Team + 10:06
54 Célestin Leyman EFC-L&R-Vulsteke + 10:11
55 Lars Put Stageco CT + 10:13
56 Pierre Despontin Alfasun Alfacool CT + 10:25
57 Nathan Van Den Berghe Alfasun Alfacool CT + 10:52
58 Len De Pauw Prorace-Urbano Cycling Team + 10:56
59 Antoine Cloux C.C.Chevigny + 11:05
60 Joris Haex Davo-United CT + 11:06
61 Bram Rombouts Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 11:27
62 Timo De Jong Volker-Wessels-Merckx + 11:31
63 Vincent Renson C.C.Chevigny + 11:48
64 Sander Lemmens Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 12:04
65 Sean Bero Prorace-Urbano Cycling Team + 12:18
66 Vince Gerits Stageco CT + 12:25
67 Antoine Baurin C.C.Chevigny + 13:02
68 Dries Maesen Van Eyck Sport + 13:08
69 Kenny Willems Stageco CT + 13:19
70 Niels Vandeputte Iko-Beobank + 13:31
71 Koen Van Helvoirt LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 13:40
72 Jasper Kaesemans Prorace-Urbano Cycling Team + 13:43
73 Mathijs De Leng LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 14:15
74 Elias Van Breussegem Tarteletto - Isorex + 14:37
75 Louis Blouwe EFC-L&R-Vulsteke + 14:40
76 Jordy Bouts EFC-L&R-Vulsteke + 14:42
77 Jens Du Four Home Solution-Soenens + 14:50
78 Bryan Bouwmans LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 15:15
79 Stan De Raeve Alfasun Alfacool CT + 15:23
80 Gilles Borra EFC-L&R-Vulsteke + 15:25
81 Nathan Vandepitte Wallonie-Bruxelles Devo + 15:34
82 Braam Merlier Iko-Beobank + 15:40
83 Nicolas Verougstraete GM Recycling Team + 15:52
84 Jérémy Frehen Wallonie-Bruxelles Devo + 15:54
85 Arne Bauters GM Recycling Team + 15:56
86 Joren Van Caneyt Mixte 2 + 16:24
87 Gordon De Winter GM Recycling Team + 16:56
88 Matthew Lewis VP Consulting-Zannata Cycling Team + 17:01
89 Jari Wante VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 17:01
90 Niels Van Ekeren Volker-Wessels-Merckx + 17:16
91 Niels Van Den Heede Mixte 2 + 18:27
92 Ruben Dillen Van Eyck Sport + 18:36
93 Niels Tooth VP Consulting-Zannata Cycling Team + 18:41
94 Ricky Rosseel VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 18:51
95 Lorenzo Harbers Volker-Wessels-Merckx + 18:54
96 Remi Belot C.C.Chevigny + 19:21
97 Ken Simon Van Eyck Sport + 19:42
98 Thomas Verheyen Aluvano Development Team + 19:50
99 Jaron Wydooghe GM Recycling Team + 20:25
100 Ramon Van Bokhoven LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 20:36
101 Jelle De Ville Davo-United CT + 21:35
102 Ward Timmermans Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 22:24
103 Jasper De Proost VP Consulting-Zannata Cycling Team + 22:37
104 Sven Verbeeck Wallonie-Bruxelles Devo + 23:35
105 Nick Brabander Volker-Wessels-Merckx + 23:39
106 Elias Van Landeghem Davo-United CT + 24:31
107 Sander Van Lippevelde Alfasun Alfacool CT + 24:37
108 Jord Baak Volker-Wessels-Merckx + 24:45
109 Liam Slock GM Recycling Team + 25:29
110 Glen Van Nuffelen Mixte 1 + 26:37
111 Massimo Vanderaerden Aluvano Development Team + 28:20
112 Bert Schouteden Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 35:29
113 Ruben Van Raepenbusch VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 39:42
114 Michael Esselens Van Eyck Sport + 41:56
115 Chiel Schulten Volker-Wessels-Merckx + 42:13
DNF Siebren Baert Mixte 1
DNF Wietse Fierens Mixte 1
DNF Rob Goossens Mixte 1
DNF Aaron Paulus Mixte 1
DNF Jannes Valvekens Mixte 1
DNF Fabian Van Der Vorst Mixte 1
DNF Mees Hendrikx Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC
DNF Wouter Van Ende Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC
DNF Victor Vandebosch Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC
DNF Dries Vastmans Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC
DNF Daan Coppens Alfasun Alfacool CT
DNF Sam Muylaert Alfasun Alfacool CT
DNF Robbe Prieels Alfasun Alfacool CT
DNF Simon Daniels Aluvano Development Team
DNF Tomac Soenen Aluvano Development Team
DNF Witse Van Rillaer Aluvano Development Team
DNF Massimo Vanderaerden Aluvano Development Team
DNF Robin Ernst C.C.Chevigny
DNF Luuk Herben Davo-United CT
DNF Arthur Pagnaer Davo-United CT
DNF Brent Van de Kerkhove Home Solution-Soenens
DNF Ruben Apers Lotto - Soudal U23
DNF Kobe Goossens Lotto - Soudal U23
DNF Wessel Verschueren LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner
DNF Adam Kelly Prorace-Urbano Cycling Team
DNF Theo Bortels RC Pesant Club Ligeois
DNF Sven Hassert RC Pesant Club Ligeois
DNF Corentin Piret RC Pesant Club Ligeois
DNF Tim Brams Stageco CT
DNF Dieter Claus Stageco CT
DNF Ronan Van Den Put Stageco CT
DNF Jonas Goeman Tarteletto - Isorex
DNF Jens Teirlinck Van Eyck Sport
DNF Dimitri Van de Perre Van Eyck Sport
DNF Nick Brabander Volker-Wessels-Merckx
DNF Felix De Groef VP Consulting-Zannata Cycling Team
DNF Yohan Thome VP Consulting-Zannata Cycling Team
DNF Jonas Castrique Wallonie-Bruxelles Devo
DNF Sylvain Moniquet Wallonie-Bruxelles Devo
DNF Marijn Bal Wielerclub Steeds Vooraan Kontich
DNF Feddrik Lauwens Wielerclub Steeds Vooraan Kontich
DNF Gerben Peersman Wielerclub Steeds Vooraan Kontich
Information
Nations Belgium
Date August 7th-11th
CAT 2.IC