Tour de la Namur - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Steven Pattyn Lotto - Soudal U23 03:35:14
02 Thomas Vereecken Lotto - Soudal U23 + 18
03 Quentin Venner Wallonie-Bruxelles Devo + 18
04 Aaron Van Der Beken EFC-L&R-Vulsteke + 25
05 Ben Turner Iko-Beobank + 25
06 Gilles De Wilde Home Solution-Soenens + 25
07 Sander De Vet C.C.Chevigny + 25
08 Brent Cle Stageco CT + 25
09 Ben Baele VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 25
10 Rens Tulner LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 25
11 Jasper Ockeloen Prorace-Urbano Cycling Team + 25
12 Robby Cobbaert VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 25
13 Yarno Vandenbroeck Home Solution-Soenens + 25
14 Sander De Pestel Lotto - Soudal U23 + 25
15 Timo Kielich Iko-Beobank + 25
16 Luca Van Boven GM Recycling Team + 25
17 Ward Vanhoof Lotto - Soudal U23 + 25
18 Aaron Stockx Mixte 2 + 28
19 Tom Vermeer Mixte 2 + 28
20 Nils Heyns Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 28
21 Robbe Claeys GM Recycling Team + 28
22 Seppe Rombouts Iko-Beobank + 28
23 Joren Thys Davo-United CT + 28
24 Hans Becking VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 28
25 Sander Rietjens Prorace-Urbano Cycling Team + 28
26 Jari Snyers Aluvano Development Team + 28
27 Sander Elen Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 28
28 Stijn Daemen Home Solution-Soenens + 28
29 Jonas Cornelis VP Consulting-Zannata Cycling Team + 28
30 Stijn Siemons Van Eyck Sport + 34
31 Lothar Verhulst EFC-L&R-Vulsteke + 51
32 Michiel Offermans Prorace-Urbano Cycling Team + 51
33 Len De Pauw Prorace-Urbano Cycling Team + 51
34 Julien Van Den Brande Tarteletto - Isorex + 51
35 Michiel Stockman Tarteletto - Isorex + 51
36 Jasper Kaesemans Prorace-Urbano Cycling Team + 51
37 Elias Van Breussegem Tarteletto - Isorex + 54
38 Laurens Huys Lotto - Soudal U23 + 55
39 Abram Stockman Tarteletto - Isorex + 55
40 Lars Daniels Aluvano Development Team + 02:17
41 Brecht Stas Home Solution-Soenens + 02:17
42 Lars Put Stageco CT + 02:17
43 Stef Rogier Davo-United CT + 02:17
44 Antoine Cloux C.C.Chevigny + 02:17
45 Wim Wittenberg LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 02:34
46 Sander Lemmens Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 02:36
47 Johan Meens RC Pesant Club Ligeois + 02:39
48 Ronan Van Den Put Stageco CT + 02:42
49 Sean Bero Prorace-Urbano Cycling Team + 02:58
50 Niels De Rooze Tarteletto - Isorex + 02:58
51 Tomas Petit C.C.Chevigny + 03:16
52 Pierre Despontin Alfasun Alfacool CT + 03:20
53 David Beernaert Mixte 2 + 03:22
54 Justin Houtekier Mixte 2 + 03:22
55 Gianni Siebens Iko-Beobank + 03:22
56 Dries Maesen Van Eyck Sport + 03:27
57 Vincent Renson C.C.Chevigny + 03:27
58 Ruben Dillen Van Eyck Sport + 03:27
59 Niels Van Ekeren Volker-Wessels-Merckx + 03:30
60 Nathan Van Den Berghe Alfasun Alfacool CT + 03:32
61 Remi Belot C.C.Chevigny + 03:32
62 Antoine Baurin C.C.Chevigny + 03:32
63 Ramon Van Bokhoven LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 03:32
64 Ken Simon Van Eyck Sport + 03:32
65 Koen Van Helvoirt LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 03:32
66 Benjamin Verraes VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 03:32
67 Jari Wante VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 03:32
68 Stan De Raeve Alfasun Alfacool CT + 03:32
69 Tom Paquot Wallonie-Bruxelles Devo + 03:32
70 Han Devos Home Solution-Soenens + 03:32
71 Bram Rombouts Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 03:32
72 Célestin Leyman EFC-L&R-Vulsteke + 03:32
73 Bastien Dethier RC Pesant Club Ligeois + 03:32
74 Kasper Saver EFC-L&R-Vulsteke + 03:32
75 Jordi Van Dingenen Tarteletto - Isorex + 03:50
76 Mathijs De Leng LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 04:40
77 Joris Haex Davo-United CT + 05:17
78 Sander Van Lippevelde Alfasun Alfacool CT + 05:57
79 Matthew Lewis VP Consulting-Zannata Cycling Team + 05:57
80 Louis Blouwe EFC-L&R-Vulsteke + 06:15
81 Liam Slock GM Recycling Team + 07:50
82 Feddrik Lauwens Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 07:50
83 Bryan Bouwmans LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 07:50
84 Jonas Goeman Tarteletto - Isorex + 08:08
85 Elias Van Landeghem Davo-United CT + 08:20
86 Witse Van Rillaer Aluvano Development Team + 08:20
87 Michael Esselens Van Eyck Sport + 08:20
88 Gilles Borra EFC-L&R-Vulsteke + 08:20
89 Braam Merlier Iko-Beobank + 08:20
90 Vince Gerits Stageco CT + 08:20
91 Kenny Willems Stageco CT + 08:20
92 Jasper De Proost VP Consulting-Zannata Cycling Team + 08:25
93 Niels Vandeputte Iko-Beobank + 08:25
94 Thomas Verheyen Aluvano Development Team + 08:25
95 Niels Tooth VP Consulting-Zannata Cycling Team + 08:25
96 Ricky Rosseel VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 08:25
97 Sven Verbeeck Wallonie-Bruxelles Devo + 08:25
98 Jord Baak Volker-Wessels-Merckx + 08:55
99 Ruben Van Raepenbusch VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 08:55
100 Nick Brabander Volker-Wessels-Merckx + 08:55
101 Niels Van Den Heede Mixte 2 + 09:01
102 Daan Coppens Alfasun Alfacool CT + 09:18
103 Robbe Prieels Alfasun Alfacool CT + 09:18
104 Viktor Van Den Branden Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 09:18
105 Nicolas Verougstraete GM Recycling Team + 09:42
106 Massimo Vanderaerden Aluvano Development Team + 09:57
107 Bert Schouteden Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 09:57
108 Dries Vastmans Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 09:57
109 Wietse Fierens Mixte 1 + 09:57
110 Aaron Paulus Mixte 1 + 09:57
111 Glen Van Nuffelen Mixte 1 + 09:57
112 Tomac Soenen Aluvano Development Team + 09:57
113 Jaron Wydooghe GM Recycling Team + 10:03
114 Lorenzo Harbers Volker-Wessels-Merckx + 10:13
115 Nathan Vandepitte Wallonie-Bruxelles Devo + 10:24
116 Gordon De Winter GM Recycling Team + 10:24
117 Jérémy Frehen Wallonie-Bruxelles Devo + 10:43
118 Timo De Jong Volker-Wessels-Merckx + 10:43
119 Chiel Schulten Volker-Wessels-Merckx + 10:43
120 Jelle De Ville Davo-United CT + 10:43
121 Sylvain Moniquet Wallonie-Bruxelles Devo + 10:43
122 Jordy Bouts EFC-L&R-Vulsteke + 10:47
123 Arne Bauters GM Recycling Team + 10:49
124 Felix De Groef VP Consulting-Zannata Cycling Team + 10:49
125 Gerben Peersman Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 10:49
126 Jens Du Four Home Solution-Soenens + 11:37
127 Joren Van Caneyt Mixte 2 + 11:37
128 Victor Vandebosch Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 11:37
129 Brent Van de Kerkhove Home Solution-Soenens + 11:39
130 Tim Brams Stageco CT + 14:14
131 Ward Timmermans Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 14:14
DNS Luuk Herben Davo-United CT
DNF Jannes Valvekens Mixte 1
DNF Sam Muylaert Alfasun Alfacool CT
DNF Simon Daniels Aluvano Development Team
DNF Arthur Pagnaer Davo-United CT
DNF Kobe Goossens Lotto - Soudal U23
DNF Dieter Claus Stageco CT
DNF Dimitri Van de Perre Van Eyck Sport
DNF Jonas Castrique Wallonie-Bruxelles Devo
DNF Marijn Bal Wielerclub Steeds Vooraan Kontich
Pos Rider Team Time
01 12 Steven Pattyn Lotto - Soudal U23 09:55:58
02 7 Quentin Venner Wallonie-Bruxelles Devo + 11
03 - Brent Cle Stageco CT + 15
04 1 Sander De Vet C.C.Chevigny + 20
05 1 Yarno Vandenbroeck Home Solution-Soenens + 20
06 4 Stijn Siemons Van Eyck Sport + 22
07 22 Thomas Vereecken Lotto - Soudal U23 + 22
08 2 Sander Elen Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 23
09 1 Nils Heyns Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 25
10 1 Gilles De Wilde Home Solution-Soenens + 29
11 1 Robby Cobbaert VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 31
12 4 Ben Turner Iko-Beobank + 35
13 2 Ben Baele VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 35
14 4 Luca Van Boven GM Recycling Team + 35
15 5 Ward Vanhoof Lotto - Soudal U23 + 35
16 15 Julien Van Den Brande Tarteletto - Isorex + 35
17 9 Sander De Pestel Lotto - Soudal U23 + 35
18 14 Aaron Van Der Beken EFC-L&R-Vulsteke + 35
19 16 Rens Tulner LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 35
20 5 Tom Vermeer Mixte 2 + 38
21 2 Stijn Daemen Home Solution-Soenens + 38
22 9 Jari Snyers Aluvano Development Team + 38
23 13 Sander Rietjens Prorace-Urbano Cycling Team + 38
24 18 Jonas Cornelis VP Consulting-Zannata Cycling Team + 38
25 21 Seppe Rombouts Iko-Beobank + 58
26 7 Lothar Verhulst EFC-L&R-Vulsteke + 01:01
27 5 Michiel Offermans Prorace-Urbano Cycling Team + 01:01
28 2 Michiel Stockman Tarteletto - Isorex + 01:01
29 14 Elias Van Breussegem Tarteletto - Isorex + 01:04
30 13 Abram Stockman Tarteletto - Isorex + 01:05
31 8 Laurens Huys Lotto - Soudal U23 + 01:05
32 15 Hans Becking VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 01:12
33 23 Brecht Stas Home Solution-Soenens + 02:17
34 23 Joren Thys Davo-United CT + 02:58
35 2 Gianni Siebens Iko-Beobank + 03:32
36 30 Aaron Stockx Mixte 2 + 03:38
37 35 Robbe Claeys GM Recycling Team + 03:38
38 11 Célestin Leyman EFC-L&R-Vulsteke + 03:42
39 1 Bastien Dethier RC Pesant Club Ligeois + 03:42
40 30 Jasper Kaesemans Prorace-Urbano Cycling Team + 04:01
41 4 Antoine Baurin C.C.Chevigny + 04:02
42 18 Stef Rogier Davo-United CT + 05:04
43 13 Johan Meens RC Pesant Club Ligeois + 05:09
44 34 Lars Put Stageco CT + 05:27
45 24 Wim Wittenberg LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 05:44
46 12 Justin Houtekier Mixte 2 + 05:52
47 3 Han Devos Home Solution-Soenens + 06:02
48 3 Jari Wante VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 06:02
49 3 Kasper Saver EFC-L&R-Vulsteke + 06:02
50 4 Nathan Van Den Berghe Alfasun Alfacool CT + 06:02
51 31 Jasper Ockeloen Prorace-Urbano Cycling Team + 06:03
52 15 Niels De Rooze Tarteletto - Isorex + 06:08
53 6 David Beernaert Mixte 2 + 06:09
54 45 Timo Kielich Iko-Beobank + 06:16
55 13 Tomas Petit C.C.Chevigny + 06:26
56 21 Vincent Renson C.C.Chevigny + 06:37
57 29 Len De Pauw Prorace-Urbano Cycling Team + 06:42
58 7 Tom Paquot Wallonie-Bruxelles Devo + 06:42
59 14 Bram Rombouts Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 06:42
60 14 Stan De Raeve Alfasun Alfacool CT + 06:42
61 14 Jordi Van Dingenen Tarteletto - Isorex + 07:00
62 18 Benjamin Verraes VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 07:47
63 32 Lars Daniels Aluvano Development Team + 08:08
64 37 Antoine Cloux C.C.Chevigny + 08:08
65 3 Joris Haex Davo-United CT + 08:26
66 50 Sander Lemmens Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 08:27
67 41 Ronan Van Den Put Stageco CT + 08:33
68 38 Sean Bero Prorace-Urbano Cycling Team + 08:49
69 20 Pierre Despontin Alfasun Alfacool CT + 09:11
70 30 Ruben Dillen Van Eyck Sport + 09:18
71 41 Dries Maesen Van Eyck Sport + 09:18
72 32 Niels Van Ekeren Volker-Wessels-Merckx + 09:21
73 17 Ken Simon Van Eyck Sport + 09:23
74 17 Remi Belot C.C.Chevigny + 09:23
75 21 Koen Van Helvoirt LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 09:23
76 39 Viktor Van Den Branden Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 09:28
77 36 Nicolas Verougstraete GM Recycling Team + 09:52
78 29 Kenny Willems Stageco CT + 10:46
79 39 Mathijs De Leng LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 10:48
80 25 Vince Gerits Stageco CT + 10:50
81 67 Jérémy Frehen Wallonie-Bruxelles Devo + 10:53
82 61 Timo De Jong Volker-Wessels-Merckx + 10:53
83 55 Jordy Bouts EFC-L&R-Vulsteke + 10:57
84 44 Arne Bauters GM Recycling Team + 10:59
85 22 Gilles Borra EFC-L&R-Vulsteke + 11:29
86 15 Niels Vandeputte Iko-Beobank + 11:35
87 53 Jens Du Four Home Solution-Soenens + 11:47
88 10 Matthew Lewis VP Consulting-Zannata Cycling Team + 11:48
89 16 Sander Van Lippevelde Alfasun Alfacool CT + 11:48
90 66 Brent Van de Kerkhove Home Solution-Soenens + 11:49
91 2 Louis Blouwe EFC-L&R-Vulsteke + 12:06
92 44 Dries Vastmans Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 12:14
93 29 Nathan Vandepitte Wallonie-Bruxelles Devo + 13:33
94 33 Sylvain Moniquet Wallonie-Bruxelles Devo + 13:33
95 1 Bryan Bouwmans LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 13:41
96 17 Gordon De Winter GM Recycling Team + 13:56
97 12 Jonas Goeman Tarteletto - Isorex + 13:59
98 15 Ricky Rosseel VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 14:03
99 46 Joren Van Caneyt Mixte 2 + 14:07
100 13 Braam Merlier Iko-Beobank + 14:11
101 6 Witse Van Rillaer Aluvano Development Team + 14:11
102 1 Thomas Verheyen Aluvano Development Team + 14:16
103 14 Jasper De Proost VP Consulting-Zannata Cycling Team + 14:33
104 15 Niels Tooth VP Consulting-Zannata Cycling Team + 14:33
105 61 Tim Brams Stageco CT + 14:41
106 22 Nick Brabander Volker-Wessels-Merckx + 14:46
107 15 Jord Baak Volker-Wessels-Merckx + 14:46
108 7 Niels Van Den Heede Mixte 2 + 14:52
109 14 Ramon Van Bokhoven LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 15:12
110 1 Tomac Soenen Aluvano Development Team + 15:48
111 1 Jaron Wydooghe GM Recycling Team + 15:54
112 1 Lorenzo Harbers Volker-Wessels-Merckx + 16:04
113 11 Jelle De Ville Davo-United CT + 16:34
114 6 Gerben Peersman Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 17:16
115 18 Victor Vandebosch Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 17:28
116 35 Ward Timmermans Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 18:29
117 4 Sven Verbeeck Wallonie-Bruxelles Devo + 18:33
118 4 Liam Slock GM Recycling Team + 18:38
119 8 Feddrik Lauwens Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 21:14
120 5 Elias Van Landeghem Davo-United CT + 21:15
121 3 Bert Schouteden Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 21:54
122 7 Robbe Prieels Alfasun Alfacool CT + 22:42
123 3 Glen Van Nuffelen Mixte 1 + 22:52
124 4 Massimo Vanderaerden Aluvano Development Team + 23:21
125 8 Aaron Paulus Mixte 1 + 26:32
126 8 Wietse Fierens Mixte 1 + 27:21
127 8 Felix De Groef VP Consulting-Zannata Cycling Team + 28:13
128 11 Ruben Van Raepenbusch VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 29:11
129 9 Daan Coppens Alfasun Alfacool CT + 29:34
130 7 Chiel Schulten Volker-Wessels-Merckx + 29:54
131 9 Michael Esselens Van Eyck Sport + 30:25
Information
Nation Belgium
Date 9th August
Where Couvin -> Rochefort
What 3rd stage
Distance 152 km
Leader S.Pattyn
Youth S.Pattyn
Points S.Pattyn
Mountain S.Moniquet
Sprint E.Van Breussegem
Other
Embed Results