Tour de la Namur - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Julien Van Den Brande Tarteletto - Isorex 03:22:36
02 Stijn Siemons Van Eyck Sport + 00
03 Brent Cle Stageco CT + 00
04 Sander De Vet C.C.Chevigny + 01
05 Yarno Vandenbroeck Home Solution-Soenens + 01
06 Sander Elen Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 01
07 Dries Vastmans Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 03
08 Jasper Ockeloen Prorace-Urbano Cycling Team + 03
09 Ricky Rosseel VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 03
10 Quentin Venner Wallonie-Bruxelles Devo + 03
11 Kobe Goossens Lotto - Soudal U23 + 03
12 Nils Heyns Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 03
13 Hans Becking VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 07
14 Kenny Willems Stageco CT + 12
15 Gilles De Wilde Home Solution-Soenens + 16
16 Han Devos Home Solution-Soenens + 16
17 Braam Merlier Iko-Beobank + 16
18 Jonas Goeman Tarteletto - Isorex + 16
19 Steven Pattyn Lotto - Soudal U23 + 16
20 Ben Baele VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 16
21 Jérémy Frehen Wallonie-Bruxelles Devo + 16
22 Ramon Van Bokhoven LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 16
23 Nick Brabander Volker-Wessels-Merckx + 16
24 Luca Van Boven GM Recycling Team + 16
25 Benjamin Verraes VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 16
26 Célestin Leyman EFC-L&R-Vulsteke + 16
27 Robby Cobbaert VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 16
28 Ben Turner Iko-Beobank + 16
29 Bryan Bouwmans LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 16
30 Abram Stockman Tarteletto - Isorex + 16
31 Stijn Daemen Home Solution-Soenens + 16
32 Michiel Offermans Prorace-Urbano Cycling Team + 16
33 Len De Pauw Prorace-Urbano Cycling Team + 16
34 Lothar Verhulst EFC-L&R-Vulsteke + 16
35 Thomas Vereecken Lotto - Soudal U23 + 16
36 Timo De Jong Volker-Wessels-Merckx + 16
37 Tom Paquot Wallonie-Bruxelles Devo + 16
38 Niels De Rooze Tarteletto - Isorex + 16
39 Michiel Stockman Tarteletto - Isorex + 16
40 Brent Van de Kerkhove Home Solution-Soenens + 16
41 Aaron Stockx Mixte 2 + 16
42 Dieter Claus Stageco CT + 16
43 Wim Wittenberg LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 16
44 Tomas Petit C.C.Chevigny + 16
45 Ken Simon Van Eyck Sport + 16
46 Pierre Despontin Alfasun Alfacool CT + 16
47 Tom Vermeer Mixte 2 + 16
48 Jari Wante VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 16
49 Victor Vandebosch Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 16
50 Ward Timmermans Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 16
51 Ward Vanhoof Lotto - Soudal U23 + 16
52 Jasper Kaesemans Prorace-Urbano Cycling Team + 16
53 Sander De Pestel Lotto - Soudal U23 + 16
54 Jordy Bouts EFC-L&R-Vulsteke + 16
55 Jens Du Four Home Solution-Soenens + 16
56 Remi Belot C.C.Chevigny + 16
57 Jord Baak Volker-Wessels-Merckx + 16
58 Jari Snyers Aluvano Development Team + 16
59 Brecht Stas Home Solution-Soenens + 16
60 Niels Vandeputte Iko-Beobank + 16
61 Antoine Cloux C.C.Chevigny + 16
62 Antoine Baurin C.C.Chevigny + 16
63 Timo Kielich Iko-Beobank + 16
64 Louis Blouwe EFC-L&R-Vulsteke + 16
65 Aaron Van Der Beken EFC-L&R-Vulsteke + 16
66 Lars Daniels Aluvano Development Team + 16
67 Kasper Saver EFC-L&R-Vulsteke + 16
68 Koen Van Helvoirt LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 16
69 Matthew Lewis VP Consulting-Zannata Cycling Team + 16
70 Joren Van Caneyt Mixte 2 + 16
71 Gianni Siebens Iko-Beobank + 16
72 Joris Haex Davo-United CT + 16
73 Rens Tulner LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 16
74 Bastien Dethier RC Pesant Club Ligeois + 16
75 Robbe Claeys GM Recycling Team + 16
76 Ruben Dillen Van Eyck Sport + 16
77 Sander Rietjens Prorace-Urbano Cycling Team + 16
78 Gilles Borra EFC-L&R-Vulsteke + 16
79 Seppe Rombouts Iko-Beobank + 16
80 Tomac Soenen Aluvano Development Team + 16
81 Bram Rombouts Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 16
82 Jonas Castrique Wallonie-Bruxelles Devo + 16
83 Nathan Van Den Berghe Alfasun Alfacool CT + 16
84 Jaron Wydooghe GM Recycling Team + 16
85 Stan De Raeve Alfasun Alfacool CT + 16
86 Jordi Van Dingenen Tarteletto - Isorex + 16
87 Witse Van Rillaer Aluvano Development Team + 16
88 Sander Van Lippevelde Alfasun Alfacool CT + 16
89 Thomas Verheyen Aluvano Development Team + 16
90 Jelle De Ville Davo-United CT + 16
91 Ronan Van Den Put Stageco CT + 16
92 Laurens Huys Lotto - Soudal U23 + 16
93 Johan Meens RC Pesant Club Ligeois + 16
94 Vince Gerits Stageco CT + 16
95 Dries Maesen Van Eyck Sport + 16
96 Viktor Van Den Branden Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 16
97 Niels Van Ekeren Volker-Wessels-Merckx + 16
98 Nathan Vandepitte Wallonie-Bruxelles Devo + 16
99 Luuk Herben Davo-United CT + 16
100 Joren Thys Davo-United CT + 16
101 Sean Bero Prorace-Urbano Cycling Team + 16
102 Nicolas Verougstraete GM Recycling Team + 16
103 Arne Bauters GM Recycling Team + 16
104 Vincent Renson C.C.Chevigny + 16
105 Elias Van Breussegem Tarteletto - Isorex + 16
106 Lars Put Stageco CT + 16
107 Sam Muylaert Alfasun Alfacool CT + 16
108 Jonas Cornelis VP Consulting-Zannata Cycling Team + 16
109 Sander Lemmens Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 16
110 Niels Van Den Heede Mixte 2 + 16
111 Justin Houtekier Mixte 2 + 16
112 Lorenzo Harbers Volker-Wessels-Merckx + 16
113 Bert Schouteden Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 33
114 Stef Rogier Davo-United CT + 33
115 Gordon De Winter GM Recycling Team + 33
116 Mathijs De Leng LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 33
117 Tim Brams Stageco CT + 33
118 Jasper De Proost VP Consulting-Zannata Cycling Team + 33
119 David Beernaert Mixte 2 + 33
120 Sven Verbeeck Wallonie-Bruxelles Devo + 33
121 Niels Tooth VP Consulting-Zannata Cycling Team + 33
122 Gerben Peersman Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 52
123 Sylvain Moniquet Wallonie-Bruxelles Devo + 02:56
124 Liam Slock GM Recycling Team + 05:13
125 Dimitri Van de Perre Van Eyck Sport + 07:00
126 Glen Van Nuffelen Mixte 1 + 07:00
127 Wietse Fierens Mixte 1 + 07:49
128 Massimo Vanderaerden Aluvano Development Team + 07:49
129 Chiel Schulten Volker-Wessels-Merckx + 07:49
130 Robbe Prieels Alfasun Alfacool CT + 07:49
131 Jannes Valvekens Mixte 1 + 07:49
132 Felix De Groef VP Consulting-Zannata Cycling Team + 07:49
133 Feddrik Lauwens Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 07:49
134 Marijn Bal Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 07:49
135 Simon Daniels Aluvano Development Team + 07:49
136 Elias Van Landeghem Davo-United CT + 10:41
137 Michael Esselens Van Eyck Sport + 10:41
138 Daan Coppens Alfasun Alfacool CT + 10:41
139 Ruben Van Raepenbusch VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 10:41
140 Arthur Pagnaer Davo-United CT + 10:50
141 Aaron Paulus Mixte 1 + 11:00
DNF Rob Goossens Mixte 1
DNF Fabian Van Der Vorst Mixte 1
DNF Siebren Baert Mixte 1
DNF Wouter Van Ende Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC
DNF Robin Ernst C.C.Chevigny
DNF Wessel Verschueren LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner
DNF Sven Hassert RC Pesant Club Ligeois
DNF Corentin Piret RC Pesant Club Ligeois
DNF Jens Teirlinck Van Eyck Sport
DNF Yohan Thome VP Consulting-Zannata Cycling Team
Pos Rider Team Time
01 40 Julien Van Den Brande Tarteletto - Isorex 06:20:28
02 9 Stijn Siemons Van Eyck Sport + 04
03 6 Brent Cle Stageco CT + 06
04 4 Yarno Vandenbroeck Home Solution-Soenens + 11
05 7 Sander De Vet C.C.Chevigny + 11
06 19 Sander Elen Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 11
07 19 Kobe Goossens Lotto - Soudal U23 + 13
08 27 Nils Heyns Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 13
09 31 Quentin Venner Wallonie-Bruxelles Devo + 13
10 9 Brecht Stas Home Solution-Soenens + 16
11 9 Gilles De Wilde Home Solution-Soenens + 20
12 9 Robby Cobbaert VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 22
13 7 Steven Pattyn Lotto - Soudal U23 + 26
14 7 Jérémy Frehen Wallonie-Bruxelles Devo + 26
15 2 Ben Baele VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 26
16 11 Ben Turner Iko-Beobank + 26
17 7 Abram Stockman Tarteletto - Isorex + 26
18 2 Luca Van Boven GM Recycling Team + 26
19 3 Lothar Verhulst EFC-L&R-Vulsteke + 26
20 16 Ward Vanhoof Lotto - Soudal U23 + 26
21 2 Timo De Jong Volker-Wessels-Merckx + 26
22 5 Michiel Offermans Prorace-Urbano Cycling Team + 26
23 7 Stijn Daemen Home Solution-Soenens + 26
24 2 Brent Van de Kerkhove Home Solution-Soenens + 26
25 7 Tom Vermeer Mixte 2 + 26
26 12 Sander De Pestel Lotto - Soudal U23 + 26
27 16 Célestin Leyman EFC-L&R-Vulsteke + 26
28 9 Jordy Bouts EFC-L&R-Vulsteke + 26
29 10 Thomas Vereecken Lotto - Soudal U23 + 26
30 6 Michiel Stockman Tarteletto - Isorex + 26
31 10 Jari Snyers Aluvano Development Team + 26
32 17 Aaron Van Der Beken EFC-L&R-Vulsteke + 26
33 16 Gianni Siebens Iko-Beobank + 26
34 1 Jens Du Four Home Solution-Soenens + 26
35 6 Rens Tulner LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 26
36 4 Sander Rietjens Prorace-Urbano Cycling Team + 26
37 13 Viktor Van Den Branden Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 26
38 7 Bastien Dethier RC Pesant Club Ligeois + 26
39 5 Laurens Huys Lotto - Soudal U23 + 26
40 12 Arne Bauters GM Recycling Team + 26
41 10 Nicolas Verougstraete GM Recycling Team + 26
42 4 Jonas Cornelis VP Consulting-Zannata Cycling Team + 26
43 1 Elias Van Breussegem Tarteletto - Isorex + 26
44 7 Tim Brams Stageco CT + 43
45 1 Antoine Baurin C.C.Chevigny + 46
46 1 Seppe Rombouts Iko-Beobank + 46
47 1 Hans Becking VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 01:00
48 14 Dries Vastmans Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 02:33
49 11 Kenny Willems Stageco CT + 02:42
50 9 Han Devos Home Solution-Soenens + 02:46
51 2 Jari Wante VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 02:46
52 1 Kasper Saver EFC-L&R-Vulsteke + 02:46
53 5 Joren Van Caneyt Mixte 2 + 02:46
54 3 Nathan Van Den Berghe Alfasun Alfacool CT + 02:46
55 5 Vince Gerits Stageco CT + 02:46
56 2 Johan Meens RC Pesant Club Ligeois + 02:46
57 5 Joren Thys Davo-United CT + 02:46
58 5 Justin Houtekier Mixte 2 + 02:46
59 4 David Beernaert Mixte 2 + 03:03
60 1 Stef Rogier Davo-United CT + 03:03
61 19 Sylvain Moniquet Wallonie-Bruxelles Devo + 03:06
62 2 Joris Haex Davo-United CT + 03:25
63 - Gilles Borra EFC-L&R-Vulsteke + 03:25
64 2 Nathan Vandepitte Wallonie-Bruxelles Devo + 03:25
65 9 Tom Paquot Wallonie-Bruxelles Devo + 03:26
66 4 Aaron Stockx Mixte 2 + 03:26
67 8 Niels De Rooze Tarteletto - Isorex + 03:26
68 1 Tomas Petit C.C.Chevigny + 03:26
69 4 Wim Wittenberg LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 03:26
70 2 Jasper Kaesemans Prorace-Urbano Cycling Team + 03:26
71 6 Niels Vandeputte Iko-Beobank + 03:26
72 8 Robbe Claeys GM Recycling Team + 03:26
73 3 Bram Rombouts Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 03:26
74 4 Stan De Raeve Alfasun Alfacool CT + 03:26
75 6 Jordi Van Dingenen Tarteletto - Isorex + 03:26
76 5 Luuk Herben Davo-United CT + 03:26
77 9 Vincent Renson C.C.Chevigny + 03:26
78 1 Lars Put Stageco CT + 03:26
79 3 Gordon De Winter GM Recycling Team + 03:48
80 4 Benjamin Verraes VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 04:31
81 2 Ward Timmermans Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 04:31
82 45 Jasper Ockeloen Prorace-Urbano Cycling Team + 05:54
83 45 Ricky Rosseel VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 05:54
84 10 Nick Brabander Volker-Wessels-Merckx + 06:07
85 23 Jonas Goeman Tarteletto - Isorex + 06:07
86 10 Len De Pauw Prorace-Urbano Cycling Team + 06:07
87 26 Braam Merlier Iko-Beobank + 06:07
88 - Dieter Claus Stageco CT + 06:07
89 4 Pierre Despontin Alfasun Alfacool CT + 06:07
90 16 Ken Simon Van Eyck Sport + 06:07
91 8 Remi Belot C.C.Chevigny + 06:07
92 6 Jord Baak Volker-Wessels-Merckx + 06:07
93 2 Louis Blouwe EFC-L&R-Vulsteke + 06:07
94 35 Bryan Bouwmans LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 06:07
95 3 Lars Daniels Aluvano Development Team + 06:07
96 6 Koen Van Helvoirt LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 06:07
97 17 Victor Vandebosch Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 06:07
98 3 Matthew Lewis VP Consulting-Zannata Cycling Team + 06:07
99 12 Timo Kielich Iko-Beobank + 06:07
100 - Ruben Dillen Van Eyck Sport + 06:07
101 16 Antoine Cloux C.C.Chevigny + 06:07
102 13 Jelle De Ville Davo-United CT + 06:07
103 10 Thomas Verheyen Aluvano Development Team + 06:07
104 18 Niels Van Ekeren Volker-Wessels-Merckx + 06:07
105 8 Sander Van Lippevelde Alfasun Alfacool CT + 06:07
106 19 Sean Bero Prorace-Urbano Cycling Team + 06:07
107 3 Witse Van Rillaer Aluvano Development Team + 06:07
108 1 Ronan Van Den Put Stageco CT + 06:07
109 21 Tomac Soenen Aluvano Development Team + 06:07
110 16 Jaron Wydooghe GM Recycling Team + 06:07
111 6 Sam Muylaert Alfasun Alfacool CT + 06:07
112 6 Dries Maesen Van Eyck Sport + 06:07
113 11 Lorenzo Harbers Volker-Wessels-Merckx + 06:07
114 19 Jonas Castrique Wallonie-Bruxelles Devo + 06:07
115 1 Niels Van Den Heede Mixte 2 + 06:07
116 5 Sander Lemmens Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 06:07
117 5 Jasper De Proost VP Consulting-Zannata Cycling Team + 06:24
118 5 Mathijs De Leng LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 06:24
119 5 Niels Tooth VP Consulting-Zannata Cycling Team + 06:24
120 2 Gerben Peersman Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 06:43
121 18 Sven Verbeeck Wallonie-Bruxelles Devo + 10:24
122 3 Liam Slock GM Recycling Team + 11:04
123 19 Ramon Van Bokhoven LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 11:56
124 24 Bert Schouteden Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 12:13
125 69 Elias Van Landeghem Davo-United CT + 13:11
126 7 Glen Van Nuffelen Mixte 1 + 13:11
127 32 Feddrik Lauwens Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 13:40
128 24 Massimo Vanderaerden Aluvano Development Team + 13:40
129 14 Robbe Prieels Alfasun Alfacool CT + 13:40
130 10 Marijn Bal Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 13:40
131 - Jannes Valvekens Mixte 1 + 13:40
132 - Simon Daniels Aluvano Development Team + 13:40
133 24 Aaron Paulus Mixte 1 + 16:51
134 4 Wietse Fierens Mixte 1 + 17:40
135 2 Felix De Groef VP Consulting-Zannata Cycling Team + 17:40
136 11 Dimitri Van de Perre Van Eyck Sport + 18:40
137 3 Chiel Schulten Volker-Wessels-Merckx + 19:27
138 3 Daan Coppens Alfasun Alfacool CT + 20:32
139 3 Ruben Van Raepenbusch VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 20:32
140 4 Michael Esselens Van Eyck Sport + 22:21
141 - Arthur Pagnaer Davo-United CT + 22:28
Information
Nation Belgium
Date 8th August
Where Lesves -> Florennes
What 2nd stage
Distance 155 km
Leader B.Stas
Youth B.Stas
Points B.Stas
Mountain S.Moniquet
Sprint E.Van Breussegem
Other
Embed Results