Tour de la Namur - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Brecht Stas Home Solution-Soenens 02:58:02
02 Gilles De Wilde Home Solution-Soenens + 00
03 Robby Cobbaert VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 00
04 Ward Vanhoof Lotto - Soudal U23 + 00
05 Ben Turner Iko-Beobank + 00
06 Steven Pattyn Lotto - Soudal U23 + 00
07 Jérémy Frehen Wallonie-Bruxelles Devo + 00
08 Yarno Vandenbroeck Home Solution-Soenens + 00
09 Brent Cle Stageco CT + 00
10 Abram Stockman Tarteletto - Isorex + 00
11 Stijn Siemons Van Eyck Sport + 00
12 Sander De Vet C.C.Chevigny + 00
13 Ben Baele VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 00
14 Sander De Pestel Lotto - Soudal U23 + 00
15 Aaron Van Der Beken EFC-L&R-Vulsteke + 00
16 Lothar Verhulst EFC-L&R-Vulsteke + 00
17 Gianni Siebens Iko-Beobank + 00
18 Tom Vermeer Mixte 2 + 00
19 Jordy Bouts EFC-L&R-Vulsteke + 00
20 Luca Van Boven GM Recycling Team + 00
21 Jari Snyers Aluvano Development Team + 00
22 Brent Van de Kerkhove Home Solution-Soenens + 00
23 Timo De Jong Volker-Wessels-Merckx + 00
24 Viktor Van Den Branden Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 00
25 Sander Elen Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 00
26 Antoine Baurin C.C.Chevigny + 00
27 Kobe Goossens Lotto - Soudal U23 + 00
28 Michiel Offermans Prorace-Urbano Cycling Team + 00
29 Arne Bauters GM Recycling Team + 00
30 Rens Tulner LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 00
31 Stijn Daemen Home Solution-Soenens + 00
32 Nicolas Verougstraete GM Recycling Team + 00
33 Sander Rietjens Prorace-Urbano Cycling Team + 00
34 Jens Du Four Home Solution-Soenens + 00
35 Laurens Huys Lotto - Soudal U23 + 00
36 Nils Heyns Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 00
37 Michiel Stockman Tarteletto - Isorex + 00
38 Seppe Rombouts Iko-Beobank + 00
39 Tim Brams Stageco CT + 00
40 Jonas Cornelis VP Consulting-Zannata Cycling Team + 00
41 Thomas Vereecken Lotto - Soudal U23 + 00
42 Quentin Venner Wallonie-Bruxelles Devo + 00
43 Julien Van Den Brande Tarteletto - Isorex + 00
44 Sylvain Moniquet Wallonie-Bruxelles Devo + 00
45 Célestin Leyman EFC-L&R-Vulsteke + 00
46 Elias Van Breussegem Tarteletto - Isorex + 00
47 Hans Becking VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 43
48 Bastien Dethier RC Pesant Club Ligeois + 00
49 Jari Wante VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 02:20
50 Vince Gerits Stageco CT + 02:20
51 Kasper Saver EFC-L&R-Vulsteke + 02:20
52 Joren Thys Davo-United CT + 02:20
53 Justin Houtekier Mixte 2 + 02:20
54 Johan Meens RC Pesant Club Ligeois + 02:20
55 David Beernaert Mixte 2 + 02:20
56 Elias Van Landeghem Davo-United CT + 02:20
57 Nathan Van Den Berghe Alfasun Alfacool CT + 02:20
58 Joren Van Caneyt Mixte 2 + 02:20
59 Han Devos Home Solution-Soenens + 02:20
60 Kenny Willems Stageco CT + 02:20
61 Stef Rogier Davo-United CT + 02:20
62 Dries Vastmans Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 02:20
63 Gilles Borra EFC-L&R-Vulsteke + 02:59
64 Joris Haex Davo-United CT + 02:59
65 Robin Ernst C.C.Chevigny + 02:59
66 Nathan Vandepitte Wallonie-Bruxelles Devo + 02:59
67 Sven Hassert RC Pesant Club Ligeois + 03:00
68 Vincent Renson C.C.Chevigny + 03:00
69 Tomas Petit C.C.Chevigny + 03:00
70 Aaron Stockx Mixte 2 + 03:00
71 Luuk Herben Davo-United CT + 03:00
72 Jasper Kaesemans Prorace-Urbano Cycling Team + 03:00
73 Wim Wittenberg LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 03:00
74 Tom Paquot Wallonie-Bruxelles Devo + 03:00
75 Niels De Rooze Tarteletto - Isorex + 03:00
76 Bram Rombouts Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 03:00
77 Niels Vandeputte Iko-Beobank + 03:00
78 Stan De Raeve Alfasun Alfacool CT + 03:00
79 Lars Put Stageco CT + 03:00
80 Robbe Claeys GM Recycling Team + 03:00
81 Jordi Van Dingenen Tarteletto - Isorex + 03:00
82 Gordon De Winter GM Recycling Team + 03:05
83 Ward Timmermans Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 04:05
84 Benjamin Verraes VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 04:05
85 Pierre Despontin Alfasun Alfacool CT + 05:41
86 Niels Van Ekeren Volker-Wessels-Merckx + 05:41
87 Sean Bero Prorace-Urbano Cycling Team + 05:41
88 Dieter Claus Stageco CT + 05:41
89 Jelle De Ville Davo-United CT + 05:41
90 Koen Van Helvoirt LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 05:41
91 Louis Blouwe EFC-L&R-Vulsteke + 05:41
92 Lars Daniels Aluvano Development Team + 05:41
93 Thomas Verheyen Aluvano Development Team + 05:41
94 Nick Brabander Volker-Wessels-Merckx + 05:41
95 Feddrik Lauwens Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 05:41
96 Len De Pauw Prorace-Urbano Cycling Team + 05:41
97 Sander Van Lippevelde Alfasun Alfacool CT + 05:41
98 Jord Baak Volker-Wessels-Merckx + 05:41
99 Remi Belot C.C.Chevigny + 05:41
100 Ruben Dillen Van Eyck Sport + 05:41
101 Matthew Lewis VP Consulting-Zannata Cycling Team + 05:41
102 Lorenzo Harbers Volker-Wessels-Merckx + 05:41
103 Rob Goossens Mixte 1 + 05:41
104 Massimo Vanderaerden Aluvano Development Team + 05:41
105 Sam Muylaert Alfasun Alfacool CT + 05:41
106 Ken Simon Van Eyck Sport + 05:41
107 Ronan Van Den Put Stageco CT + 05:41
108 Jonas Goeman Tarteletto - Isorex + 05:41
109 Aaron Paulus Mixte 1 + 05:41
110 Witse Van Rillaer Aluvano Development Team + 05:41
111 Timo Kielich Iko-Beobank + 05:41
112 Jasper De Proost VP Consulting-Zannata Cycling Team + 05:41
113 Braam Merlier Iko-Beobank + 05:41
114 Victor Vandebosch Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 05:41
115 Robbe Prieels Alfasun Alfacool CT + 05:41
116 Niels Van Den Heede Mixte 2 + 05:41
117 Antoine Cloux C.C.Chevigny + 05:41
118 Dries Maesen Van Eyck Sport + 05:41
119 Glen Van Nuffelen Mixte 1 + 05:41
120 Marijn Bal Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 05:41
121 Sander Lemmens Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 05:41
122 Gerben Peersman Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 05:41
123 Mathijs De Leng LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 05:41
124 Niels Tooth VP Consulting-Zannata Cycling Team + 05:41
125 Liam Slock GM Recycling Team + 05:41
126 Jaron Wydooghe GM Recycling Team + 05:41
127 Jasper Ockeloen Prorace-Urbano Cycling Team + 05:41
128 Ricky Rosseel VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 05:41
129 Bryan Bouwmans LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 05:41
130 Tomac Soenen Aluvano Development Team + 05:41
131 Jannes Valvekens Mixte 1 + 05:41
132 Simon Daniels Aluvano Development Team + 05:41
133 Jonas Castrique Wallonie-Bruxelles Devo + 05:41
134 Fabian Van Der Vorst Mixte 1 + 09:41
135 Daan Coppens Alfasun Alfacool CT + 09:41
136 Ruben Van Raepenbusch VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 09:41
137 Felix De Groef VP Consulting-Zannata Cycling Team + 09:41
138 Wietse Fierens Mixte 1 + 09:41
139 Sven Verbeeck Wallonie-Bruxelles Devo + 09:41
140 Chiel Schulten Volker-Wessels-Merckx + 11:28
141 Arthur Pagnaer Davo-United CT + 11:28
142 Ramon Van Bokhoven LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 11:30
143 Jens Teirlinck Van Eyck Sport + 11:30
144 Michael Esselens Van Eyck Sport + 11:30
145 Wouter Van Ende Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 11:30
146 Wessel Verschueren LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 11:30
147 Dimitri Van de Perre Van Eyck Sport + 11:30
148 Bert Schouteden Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 11:30
149 Corentin Piret RC Pesant Club Ligeois + 11:30
150 Yohan Thome VP Consulting-Zannata Cycling Team + 11:30
151 Siebren Baert Mixte 1 + 14:53
OOT Mees Hendrikx Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC
OOT Adam Kelly Prorace-Urbano Cycling Team
DNF Ruben Apers Lotto - Soudal U23
DNF Theo Bortels RC Pesant Club Ligeois
Pos Rider Team Time
01 Brecht Stas Home Solution-Soenens 02:57:52
02 Gilles De Wilde Home Solution-Soenens + 04
03 Robby Cobbaert VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 06
04 Ward Vanhoof Lotto - Soudal U23 + 10
05 Ben Turner Iko-Beobank + 10
06 Steven Pattyn Lotto - Soudal U23 + 10
07 Jérémy Frehen Wallonie-Bruxelles Devo + 10
08 Yarno Vandenbroeck Home Solution-Soenens + 10
09 Brent Cle Stageco CT + 10
10 Abram Stockman Tarteletto - Isorex + 10
11 Stijn Siemons Van Eyck Sport + 10
12 Sander De Vet C.C.Chevigny + 10
13 Ben Baele VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 10
14 Sander De Pestel Lotto - Soudal U23 + 10
15 Aaron Van Der Beken EFC-L&R-Vulsteke + 10
16 Lothar Verhulst EFC-L&R-Vulsteke + 10
17 Gianni Siebens Iko-Beobank + 10
18 Tom Vermeer Mixte 2 + 10
19 Jordy Bouts EFC-L&R-Vulsteke + 10
20 Luca Van Boven GM Recycling Team + 10
21 Jari Snyers Aluvano Development Team + 10
22 Brent Van de Kerkhove Home Solution-Soenens + 10
23 Timo De Jong Volker-Wessels-Merckx + 10
24 Viktor Van Den Branden Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 10
25 Sander Elen Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 10
26 Kobe Goossens Lotto - Soudal U23 + 10
27 Michiel Offermans Prorace-Urbano Cycling Team + 10
28 Arne Bauters GM Recycling Team + 10
29 Rens Tulner LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 10
30 Stijn Daemen Home Solution-Soenens + 10
31 Nicolas Verougstraete GM Recycling Team + 10
32 Sander Rietjens Prorace-Urbano Cycling Team + 10
33 Jens Du Four Home Solution-Soenens + 10
34 Laurens Huys Lotto - Soudal U23 + 10
35 Nils Heyns Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 10
36 Michiel Stockman Tarteletto - Isorex + 10
37 Tim Brams Stageco CT + 10
38 Jonas Cornelis VP Consulting-Zannata Cycling Team + 10
39 Thomas Vereecken Lotto - Soudal U23 + 10
40 Quentin Venner Wallonie-Bruxelles Devo + 10
41 Julien Van Den Brande Tarteletto - Isorex + 10
42 Sylvain Moniquet Wallonie-Bruxelles Devo + 10
43 Célestin Leyman EFC-L&R-Vulsteke + 10
44 Elias Van Breussegem Tarteletto - Isorex + 10
45 Bastien Dethier RC Pesant Club Ligeois + 10
46 Antoine Baurin C.C.Chevigny + 30
47 Seppe Rombouts Iko-Beobank + 30
48 Hans Becking VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 53
49 Jari Wante VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 02:30
50 Vince Gerits Stageco CT + 02:30
51 Kasper Saver EFC-L&R-Vulsteke + 02:30
52 Joren Thys Davo-United CT + 02:30
53 Justin Houtekier Mixte 2 + 02:30
54 Johan Meens RC Pesant Club Ligeois + 02:30
55 David Beernaert Mixte 2 + 02:30
56 Elias Van Landeghem Davo-United CT + 02:30
57 Nathan Van Den Berghe Alfasun Alfacool CT + 02:30
58 Joren Van Caneyt Mixte 2 + 02:30
59 Han Devos Home Solution-Soenens + 02:30
60 Kenny Willems Stageco CT + 02:30
61 Stef Rogier Davo-United CT + 02:30
62 Dries Vastmans Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 02:30
63 Gilles Borra EFC-L&R-Vulsteke + 03:09
64 Joris Haex Davo-United CT + 03:09
65 Robin Ernst C.C.Chevigny + 03:09
66 Nathan Vandepitte Wallonie-Bruxelles Devo + 03:09
67 Sven Hassert RC Pesant Club Ligeois + 03:10
68 Vincent Renson C.C.Chevigny + 03:10
69 Tomas Petit C.C.Chevigny + 03:10
70 Aaron Stockx Mixte 2 + 03:10
71 Luuk Herben Davo-United CT + 03:10
72 Jasper Kaesemans Prorace-Urbano Cycling Team + 03:10
73 Wim Wittenberg LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 03:10
74 Tom Paquot Wallonie-Bruxelles Devo + 03:10
75 Niels De Rooze Tarteletto - Isorex + 03:10
76 Bram Rombouts Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 03:10
77 Niels Vandeputte Iko-Beobank + 03:10
78 Stan De Raeve Alfasun Alfacool CT + 03:10
79 Lars Put Stageco CT + 03:10
80 Robbe Claeys GM Recycling Team + 03:10
81 Jordi Van Dingenen Tarteletto - Isorex + 03:10
82 Gordon De Winter GM Recycling Team + 03:15
83 Ward Timmermans Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 04:15
84 Benjamin Verraes VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 04:15
85 Pierre Despontin Alfasun Alfacool CT + 05:51
86 Niels Van Ekeren Volker-Wessels-Merckx + 05:51
87 Sean Bero Prorace-Urbano Cycling Team + 05:51
88 Dieter Claus Stageco CT + 05:51
89 Jelle De Ville Davo-United CT + 05:51
90 Koen Van Helvoirt LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 05:51
91 Louis Blouwe EFC-L&R-Vulsteke + 05:51
92 Lars Daniels Aluvano Development Team + 05:51
93 Thomas Verheyen Aluvano Development Team + 05:51
94 Nick Brabander Volker-Wessels-Merckx + 05:51
95 Feddrik Lauwens Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 05:51
96 Len De Pauw Prorace-Urbano Cycling Team + 05:51
97 Sander Van Lippevelde Alfasun Alfacool CT + 05:51
98 Jord Baak Volker-Wessels-Merckx + 05:51
99 Remi Belot C.C.Chevigny + 05:51
100 Ruben Dillen Van Eyck Sport + 05:51
101 Matthew Lewis VP Consulting-Zannata Cycling Team + 05:51
102 Lorenzo Harbers Volker-Wessels-Merckx + 05:51
103 Rob Goossens Mixte 1 + 05:51
104 Massimo Vanderaerden Aluvano Development Team + 05:51
105 Sam Muylaert Alfasun Alfacool CT + 05:51
106 Ken Simon Van Eyck Sport + 05:51
107 Ronan Van Den Put Stageco CT + 05:51
108 Jonas Goeman Tarteletto - Isorex + 05:51
109 Aaron Paulus Mixte 1 + 05:51
110 Witse Van Rillaer Aluvano Development Team + 05:51
111 Timo Kielich Iko-Beobank + 05:51
112 Jasper De Proost VP Consulting-Zannata Cycling Team + 05:51
113 Braam Merlier Iko-Beobank + 05:51
114 Victor Vandebosch Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 05:51
115 Robbe Prieels Alfasun Alfacool CT + 05:51
116 Niels Van Den Heede Mixte 2 + 05:51
117 Antoine Cloux C.C.Chevigny + 05:51
118 Dries Maesen Van Eyck Sport + 05:51
119 Glen Van Nuffelen Mixte 1 + 05:51
120 Marijn Bal Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 05:51
121 Sander Lemmens Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 05:51
122 Gerben Peersman Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 05:51
123 Mathijs De Leng LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 05:51
124 Niels Tooth VP Consulting-Zannata Cycling Team + 05:51
125 Liam Slock GM Recycling Team + 05:51
126 Jaron Wydooghe GM Recycling Team + 05:51
127 Jasper Ockeloen Prorace-Urbano Cycling Team + 05:51
128 Ricky Rosseel VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 05:51
129 Bryan Bouwmans LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 05:51
130 Tomac Soenen Aluvano Development Team + 05:51
131 Jannes Valvekens Mixte 1 + 05:51
132 Simon Daniels Aluvano Development Team + 05:51
133 Jonas Castrique Wallonie-Bruxelles Devo + 05:51
134 Fabian Van Der Vorst Mixte 1 + 09:51
135 Daan Coppens Alfasun Alfacool CT + 09:51
136 Ruben Van Raepenbusch VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 09:51
137 Felix De Groef VP Consulting-Zannata Cycling Team + 09:51
138 Wietse Fierens Mixte 1 + 09:51
139 Sven Verbeeck Wallonie-Bruxelles Devo + 09:51
140 Chiel Schulten Volker-Wessels-Merckx + 11:38
141 Arthur Pagnaer Davo-United CT + 11:38
142 Ramon Van Bokhoven LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 11:40
143 Jens Teirlinck Van Eyck Sport + 11:40
144 Michael Esselens Van Eyck Sport + 11:40
145 Wouter Van Ende Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 11:40
146 Wessel Verschueren LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 11:40
147 Dimitri Van de Perre Van Eyck Sport + 11:40
148 Bert Schouteden Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 11:40
149 Corentin Piret RC Pesant Club Ligeois + 11:40
150 Yohan Thome VP Consulting-Zannata Cycling Team + 11:40
151 Siebren Baert Mixte 1 + 15:03
Information
Nation Belgium
Date 7th August
Where Bievre -> Vresse sur Semois
What 1st stage
Distance 131 km
Leader B.Stas
Youth G.De Wilde
Points B.Stas
Mountain S.Moniquet
Sprint E.Van Breussegem
Other
Embed Results