Right now | Confirmed transfers | Cyclo-cross | World Championship

2019 Tour de la Province de Namur

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Sander Elen 1989 Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC 13:37:33
02 Sander De Pestel 1998 Lotto - Soudal U23 + 03
03 Ward Vanhoof 1999 Lotto - Soudal U23 + 13
04 Ben Turner 1999 Iko-Beobank + 19
05 Stijn Daemen 1999 Home Solution-Soenens + 19
06 Rens Tulner 1998 LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 23
07 Gilles De Wilde 1999 Home Solution-Soenens + 40
08 Julien Van Den Brande 1995 Tarteletto - Isorex + 49
09 Steven Pattyn 2000 Lotto - Soudal U23 + 50
10 Quentin Venner 1998 Wallonie-Bruxelles Devo + 53
11 Stijn Siemons 1997 Van Eyck Sport + 01:02
12 Laurens Huys 1998 Lotto - Soudal U23 + 01:10
13 Tom Vermeer 1985 Mixte 2 + 01:10
14 Sander Rietjens 1998 Prorace-Urbano Cycling Team + 01:24
15 Lothar Verhulst 1998 EFC-L&R-Vulsteke + 01:25
16 Brent Cle 1995 Stageco CT + 01:41
17 Thomas Vereecken 1997 Lotto - Soudal U23 + 01:44
18 Hans Becking 1986 VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 01:48
19 Luca Van Boven 2000 GM Recycling Team + 01:49
20 Jonas Cornelis 1994 VP Consulting-Zannata Cycling Team + 01:51
21 Robby Cobbaert 1990 VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 01:56
22 Jari Snyers 1997 Aluvano Development Team + 02:00
23 Nils Heyns 1991 Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 02:07
24 Aaron Van Der Beken 2000 EFC-L&R-Vulsteke + 02:15
25 Ben Baele 2000 VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 02:21
26 Sander De Vet 2000 C.C.Chevigny + 02:36
27 Yarno Vandenbroeck 1998 Home Solution-Soenens + 02:47
28 Abram Stockman 1996 Tarteletto - Isorex + 03:24
29 Seppe Rombouts 1998 Iko-Beobank + 03:51
30 Michiel Stockman 1996 Tarteletto - Isorex + 04:02
31 Robbe Claeys 2000 GM Recycling Team + 04:39
32 Brecht Stas 1995 Home Solution-Soenens + 06:07
33 Gianni Siebens 1998 Iko-Beobank + 06:07
34 Joren Thys 2000 Davo-United CT + 06:52
35 Michiel Offermans 1998 Prorace-Urbano Cycling Team + 06:54
36 Stef Rogier 1996 Davo-United CT + 07:05
37 Aaron Stockx 2000 Mixte 2 + 07:26
38 Jordi Van Dingenen 1996 Tarteletto - Isorex + 07:30
39 Bastien Dethier 1999 RC Pesant Club Ligeois + 07:50
40 Kasper Saver 2000 EFC-L&R-Vulsteke + 07:50
41 Tom Paquot 1999 Wallonie-Bruxelles Devo + 08:00
42 Timo Kielich 1999 Iko-Beobank + 08:10
43 Han Devos 1997 Home Solution-Soenens + 08:27
44 Johan Meens 1999 RC Pesant Club Ligeois + 08:31
45 David Beernaert 2000 Mixte 2 + 08:34
46 Benjamin Verraes 1987 VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 08:48
47 Wim Wittenberg 1999 LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 09:04
48 Tomas Petit 1996 C.C.Chevigny + 09:17
49 Niels De Rooze 1992 Tarteletto - Isorex + 09:19
50 Lars Daniels 2000 Aluvano Development Team + 09:46
51 Viktor Van Den Branden 1992 Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 09:57
52 Justin Houtekier 2000 Mixte 2 + 10:03
53 Jasper Ockeloen 1990 Prorace-Urbano Cycling Team + 10:06
54 Célestin Leyman 1997 EFC-L&R-Vulsteke + 10:11
55 Lars Put 1999 Stageco CT + 10:13
56 Pierre Despontin 2000 Alfasun Alfacool CT + 10:25
57 Nathan Van Den Berghe 2000 Alfasun Alfacool CT + 10:52
58 Len De Pauw 2000 Prorace-Urbano Cycling Team + 10:56
59 Antoine Cloux 2000 C.C.Chevigny + 11:05
60 Joris Haex 2000 Davo-United CT + 11:06
61 Bram Rombouts 1994 Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 11:27
62 Timo De Jong 1999 Volker-Wessels-Merckx + 11:31
63 Vincent Renson 1999 C.C.Chevigny + 11:48
64 Sander Lemmens 1999 Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 12:04
65 Sean Bero 1998 Prorace-Urbano Cycling Team + 12:18
66 Vince Gerits 1997 Stageco CT + 12:25
67 Antoine Baurin 1995 C.C.Chevigny + 13:02
68 Dries Maesen 1997 Van Eyck Sport + 13:08
69 Kenny Willems 1993 Stageco CT + 13:19
70 Niels Vandeputte 2000 Iko-Beobank + 13:31
71 Koen Van Helvoirt 1999 LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 13:40
72 Jasper Kaesemans 1999 Prorace-Urbano Cycling Team + 13:43
73 Mathijs De Leng 1999 LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 14:15
74 Elias Van Breussegem 1992 Tarteletto - Isorex + 14:37
75 Louis Blouwe 1999 EFC-L&R-Vulsteke + 14:40
76 Jordy Bouts 1996 EFC-L&R-Vulsteke + 14:42
77 Jens Du Four 1999 Home Solution-Soenens + 14:50
78 Bryan Bouwmans 1998 LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 15:15
79 Stan De Raeve 1999 Alfasun Alfacool CT + 15:23
80 Gilles Borra 1998 EFC-L&R-Vulsteke + 15:25
81 Nathan Vandepitte 2000 Wallonie-Bruxelles Devo + 15:34
82 Braam Merlier 1994 Iko-Beobank + 15:40
83 Nicolas Verougstraete 1997 GM Recycling Team + 15:52
84 Jérémy Frehen 1999 Wallonie-Bruxelles Devo + 15:54
85 Arne Bauters 1999 GM Recycling Team + 15:56
86 Joren Van Caneyt 1999 Mixte 2 + 16:24
87 Gordon De Winter 1997 GM Recycling Team + 16:56
88 Matthew Lewis 2000 VP Consulting-Zannata Cycling Team + 17:01
89 Jari Wante 1998 VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 17:01
90 Niels Van Ekeren 2000 Volker-Wessels-Merckx + 17:16
91 Niels Van Den Heede 2000 Mixte 2 + 18:27
92 Ruben Dillen 1997 Van Eyck Sport + 18:36
93 Niels Tooth 1992 VP Consulting-Zannata Cycling Team + 18:41
94 Ricky Rosseel 1990 VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 18:51
95 Lorenzo Harbers 1997 Volker-Wessels-Merckx + 18:54
96 Remi Belot 1996 C.C.Chevigny + 19:21
97 Ken Simon 1994 Van Eyck Sport + 19:42
98 Thomas Verheyen 1997 Aluvano Development Team + 19:50
99 Jaron Wydooghe 1997 GM Recycling Team + 20:25
100 Ramon Van Bokhoven 1998 LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 20:36
101 Jelle De Ville 1995 Davo-United CT + 21:35
102 Ward Timmermans 1995 Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 22:24
103 Jasper De Proost 1996 VP Consulting-Zannata Cycling Team + 22:37
104 Sven Verbeeck 1998 Wallonie-Bruxelles Devo + 23:35
105 Nick Brabander 2000 Volker-Wessels-Merckx + 23:39
106 Elias Van Landeghem 1999 Davo-United CT + 24:31
107 Sander Van Lippevelde 1999 Alfasun Alfacool CT + 24:37
108 Jord Baak 2000 Volker-Wessels-Merckx + 24:45
109 Liam Slock 2000 GM Recycling Team + 25:29
110 Glen Van Nuffelen 1997 Mixte 1 + 26:37
111 Massimo Vanderaerden 1995 Aluvano Development Team + 28:20
112 Bert Schouteden 1987 Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 35:29
113 Ruben Van Raepenbusch 1991 VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 39:42
114 Michael Esselens 1986 Van Eyck Sport + 41:56
115 Chiel Schulten 1999 Volker-Wessels-Merckx + 42:13
DNF Siebren Baert 1998 Mixte 1
DNF Wietse Fierens 1997 Mixte 1
DNF Rob Goossens 1999 Mixte 1
DNF Aaron Paulus 1998 Mixte 1
DNF Jannes Valvekens 1997 Mixte 1
DNF Fabian Van Der Vorst 1998 Mixte 1
DNF Mees Hendrikx 2000 Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC
DNF Wouter Van Ende 1998 Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC
DNF Victor Vandebosch 1998 Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC
DNF Dries Vastmans 1997 Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC
DNF Daan Coppens 1999 Alfasun Alfacool CT
DNF Sam Muylaert 1997 Alfasun Alfacool CT
DNF Robbe Prieels 1999 Alfasun Alfacool CT
DNF Simon Daniels 1997 Aluvano Development Team
DNF Tomac Soenen 2000 Aluvano Development Team
DNF Witse Van Rillaer 2000 Aluvano Development Team
DNF Massimo Vanderaerden 1995 Aluvano Development Team
DNF Robin Ernst 1999 C.C.Chevigny
DNF Luuk Herben 2000 Davo-United CT
DNF Arthur Pagnaer 1995 Davo-United CT
DNF Brent Van de Kerkhove 1994 Home Solution-Soenens
DNF Ruben Apers 1998 Lotto - Soudal U23
DNF Kobe Goossens 1996 Lotto - Soudal U23
DNF Wessel Verschueren 2000 LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner
DNF Adam Kelly 2000 Prorace-Urbano Cycling Team
DNF Theo Bortels - RC Pesant Club Ligeois
DNF Sven Hassert 2000 RC Pesant Club Ligeois
DNF Corentin Piret 2000 RC Pesant Club Ligeois
DNF Tim Brams 2000 Stageco CT
DNF Dieter Claus 1994 Stageco CT
DNF Ronan Van Den Put 1999 Stageco CT
DNF Jonas Goeman 1993 Tarteletto - Isorex
DNF Jens Teirlinck 1996 Van Eyck Sport
DNF Dimitri Van de Perre 1991 Van Eyck Sport
DNF Nick Brabander 2000 Volker-Wessels-Merckx
DNF Felix De Groef 1993 VP Consulting-Zannata Cycling Team
DNF Yohan Thome 1999 VP Consulting-Zannata Cycling Team
DNF Jonas Castrique 1997 Wallonie-Bruxelles Devo
DNF Sylvain Moniquet 1998 Wallonie-Bruxelles Devo
DNF Marijn Bal 1991 Wielerclub Steeds Vooraan Kontich
DNF Feddrik Lauwens 1999 Wielerclub Steeds Vooraan Kontich
DNF Gerben Peersman 1990 Wielerclub Steeds Vooraan Kontich