Tour de la Namur - 2018

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Jordi Van Dingenen Home Solutions-Anmapa 03:38:14
02 Mathijs Paasschens Home Solutions-Anmapa + 00
03 Thimo Willems EFC - L&R - Vulsteke + 00
04 Ben Turner Corendon - Circus + 00
05 Pieter Jacobs Hubo-Aerts Action Bike CT + 00
06 William Elliott T.Palm - Pole Continental Wallon + 00
07 Brecht Dhaene VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 00
08 Laurens Huys Lotto - Soudal U23 + 00
09 Jari Snyers Nano Development Team + 00
10 Adam Lewis T.Palm - Pole Continental Wallon + 00
11 Abram Stockman Tarteletto - Isorex + 00
12 Marvin Tasset Ago - Aquaservice + 00
13 Gerry Druyts Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 29
14 Nils Sinschek LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 32
15 Felix De Groef VP Consulting-Zannata Cycling Team + 39
16 Nico Houtteman VL Technics - Experza + 41
17 Tanner Ward United CT + 45
18 Kelvin Cockaert Tops Antiek -Glascentra HCT + 48
19 Angelo Van Den Bossche Home Solutions-Anmapa + 48
20 Johan Jacobs Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 48
21 Gert Smets Corendon - Circus + 48
22 Alessandro Vandromme VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 48
23 Ward Vanhoof Lotto - Soudal U23 + 48
24 Tomas Petit T.Palm - Pole Continental Wallon + 48
25 Gianni Siebens Marlux - Bingoal + 48
26 Jovany Van Oudenhove VL Technics - Experza + 48
27 Han Devos Stageco-Special Paint CT + 48
28 Dries Maesen Van Eyck Sport + 48
29 Tom Van Vuchelen Ago - Aquaservice + 48
30 Yorick Slagmulders T.Palm - Pole Continental Wallon + 48
31 Jens Du Four United CT + 48
32 Clément Lalba Entente 64 + 48
33 Niels Nachtergaele Tops Antiek -Glascentra HCT + 48
34 Jordy Bouts EFC - L&R - Vulsteke + 48
35 Gerben Peersman Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 48
36 Antoine Baurin Crabbe Toitures - CC Chevigny + 48
37 Yarno Vandenbroeck Stageco-Special Paint CT + 48
38 Jacob Relaes EFC - L&R - Vulsteke + 48
39 Guillaume Delvaux Crabbe Toitures - CC Chevigny + 48
40 Loran Cassaert Lotto - Soudal U23 + 48
41 Nils Heyns Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 48
42 Michael Cools T.Palm - Pole Continental Wallon + 48
43 Sander Rietjens Prorace Cycling Team + 48
44 Jeroen Vercammen Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 48
45 Jonas Cornelis VP Consulting-Zannata Cycling Team + 48
46 Jeroen Eyskens Home Solutions-Anmapa + 48
47 Lander Loockx Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 48
48 Rob Ruygh Tarteletto - Isorex + 48
49 Toon Vandebosch Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 48
50 Maxime De Poorter EFC - L&R - Vulsteke + 48
51 Tuur Van Den Bergh Hubo-Aerts Action Bike CT + 48
52 Célestin Leyman EFC - L&R - Vulsteke + 48
53 Arne Bauters Nano Development Team + 57
54 Jay Overvliet Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 57
55 Stijn Van Hecke Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 57
56 Timo Kielich Corendon - Circus + 57
57 Pieter-Jan Vliegen Corendon - Circus + 01:04
58 Thomas Vanbesien United CT + 01:11
59 Arthur Baude Ago - Aquaservice + 01:18
60 Michiel Stockman Tarteletto - Isorex + 01:25
61 Gertjan De Sy Prorace Cycling Team + 01:25
62 Victor Vandebosch Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:35
63 Lars Put Stageco-Special Paint CT + 01:40
64 Tim Naberman LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 01:40
65 Max Emil Kørner T.Palm - Pole Continental Wallon + 01:48
66 Stijn Daemen Lotto - Soudal U23 + 01:48
67 Niels De Rooze Tarteletto - Isorex + 01:53
68 Ward Van Laer VP Consulting-Zannata Cycling Team + 02:09
69 Tuur Deprez VL Technics - Experza + 02:27
70 Simon Daniels Nano Development Team + 02:40
71 Stijn Siemons Van Eyck Sport + 02:54
72 Johan Meens - + 03:20
73 Jeroen Pattyn VL Technics - Experza + 03:21
74 Massimo Vanderaerden Nano Development Team + 03:31
75 Edward Walsh T.Palm - Pole Continental Wallon + 04:25
76 Brent Cle Stageco-Special Paint CT + 04:29
77 Gilles Borra EFC - L&R - Vulsteke + 04:31
78 Dries Verstrepen United CT + 04:31
79 Jef Bertels VP Consulting-Zannata Cycling Team + 10:56
80 Ruben Cumps VP Consulting-Zannata Cycling Team + 10:56
DNF Felix Dopchie Ago - Aquaservice
DNF Remi Belot Crabbe Toitures - CC Chevigny
DNF Adrien Houbben Crabbe Toitures - CC Chevigny
DNF Vincent Renson Crabbe Toitures - CC Chevigny
DNF Thomas Baccauw Crabbe Toitures - CC Chevigny
DNF Sonny Bridier Creuse Oxygène Guéret
DNF Manuel Amand Creuse Oxygène Guéret
DNF Kjell Van Driessche EFC - L&R - Vulsteke
DNF Brent Van de Kerkhove Home Solutions-Anmapa
DNF Kamiel Bonneu Home Solutions-Anmapa
DNF Michiel Van Hauwermeiren Home Solutions-Anmapa
DNF Brent Van Tilborgh Hubo-Aerts Action Bike CT
DNF Timmy De Boes Hubo-Aerts Action Bike CT
DNF Pim Erren LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner
DNF Lars Akkermans LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner
DNF Anko Goossens Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT
DNF Seppe Rombouts Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
DNF Michiel Offermans Prorace Cycling Team
DNF Kenny Willems Stageco-Special Paint CT
DNF Sven Verbeeck Stageco-Special Paint CT
DNF Robby Willems Stageco-Special Paint CT
DNF Louis Verhelst Tarteletto - Isorex
DNF Thomas Acosta Team Christian Magimel
DNF Antonin Boissière Team Cycliste Perigord 24
DNF Tom Verhaegen United CT
DNF Glenn Loenders United CT
DNF Jens Moens Van Eyck Sport
DNF Yannick Vekemans Van Eyck Sport
DNF Timmy Diependaele VDM Van Durme-Michiels-Trawobo
DNF Fabio Sinoy VL Technics - Experza
DNF Maarten Verheyen VL Technics - Experza
DNF Jasper De Proost VP Consulting-Zannata Cycling Team
DNF Sam Van de Mieroop Wielerclub Steeds Vooraan VZW
DNF Tim Timmermans Wielerclub Steeds Vooraan VZW
DNF Karel Rowies Young Cycling Talent D & D
Pos Rider Team Time
01 1 Abram Stockman Tarteletto - Isorex 18:29:07
02 1 Rob Ruygh Tarteletto - Isorex + 15
03 1 Mathijs Paasschens Home Solutions-Anmapa + 30
04 3 Adam Lewis T.Palm - Pole Continental Wallon + 45
05 3 Jordi Van Dingenen Home Solutions-Anmapa + 46
06 6 Jari Snyers Nano Development Team + 01:04
07 7 Marvin Tasset Ago - Aquaservice + 01:04
08 9 William Elliott T.Palm - Pole Continental Wallon + 01:04
09 10 Laurens Huys Lotto - Soudal U23 + 01:06
10 12 Pieter Jacobs Hubo-Aerts Action Bike CT + 01:11
11 15 Ben Turner Corendon - Circus + 01:11
12 15 Thimo Willems EFC - L&R - Vulsteke + 01:12
13 10 Célestin Leyman EFC - L&R - Vulsteke + 01:19
14 9 Johan Jacobs Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:30
15 9 Guillaume Delvaux Crabbe Toitures - CC Chevigny + 01:31
16 7 Alessandro Vandromme VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 01:48
17 7 Jovany Van Oudenhove VL Technics - Experza + 01:52
18 7 Jacob Relaes EFC - L&R - Vulsteke + 01:52
19 6 Gert Smets Corendon - Circus + 01:52
20 5 Antoine Baurin Crabbe Toitures - CC Chevigny + 01:52
21 5 Loran Cassaert Lotto - Soudal U23 + 01:52
22 2 Ward Vanhoof Lotto - Soudal U23 + 01:59
23 - Tomas Petit T.Palm - Pole Continental Wallon + 01:59
24 1 Jens Du Four United CT + 01:59
25 1 Jeroen Vercammen Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 01:59
26 2 Gerben Peersman Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 02:05
27 6 Timo Kielich Corendon - Circus + 02:08
28 1 Sander Rietjens Prorace Cycling Team + 02:10
29 1 Angelo Van Den Bossche Home Solutions-Anmapa + 02:19
30 3 Clément Lalba Entente 64 + 02:40
31 - Michiel Stockman Tarteletto - Isorex + 03:04
32 2 Nils Heyns Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 03:06
33 2 Toon Vandebosch Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 03:17
34 2 Michael Cools T.Palm - Pole Continental Wallon + 04:08
35 2 Felix De Groef VP Consulting-Zannata Cycling Team + 05:26
36 18 Edward Walsh T.Palm - Pole Continental Wallon + 05:30
37 2 Lander Loockx Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 05:48
38 - Arne Bauters Nano Development Team + 05:52
39 1 Tim Naberman LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 06:46
40 3 Brecht Dhaene VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 07:26
41 4 Niels De Rooze Tarteletto - Isorex + 10:45
42 4 Yorick Slagmulders T.Palm - Pole Continental Wallon + 11:48
43 4 Jordy Bouts EFC - L&R - Vulsteke + 13:31
44 5 Tuur Van Den Bergh Hubo-Aerts Action Bike CT + 16:13
45 5 Han Devos Stageco-Special Paint CT + 16:27
46 5 Pieter-Jan Vliegen Corendon - Circus + 17:29
47 8 Nico Houtteman VL Technics - Experza + 19:05
48 6 Arthur Baude Ago - Aquaservice + 19:29
49 7 Victor Vandebosch Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 20:49
50 2 Jeroen Pattyn VL Technics - Experza + 20:58
51 11 Gianni Siebens Marlux - Bingoal + 22:12
52 11 Jeroen Eyskens Home Solutions-Anmapa + 23:02
53 11 Thomas Vanbesien United CT + 23:33
54 4 Dries Verstrepen United CT + 24:18
55 11 Ward Van Laer VP Consulting-Zannata Cycling Team + 25:32
56 13 Jay Overvliet Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 26:00
57 11 Stijn Daemen Lotto - Soudal U23 + 26:32
58 12 Stijn Van Hecke Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 26:47
59 13 Jonas Cornelis VP Consulting-Zannata Cycling Team + 27:46
60 16 Simon Daniels Nano Development Team + 30:45
61 16 Tuur Deprez VL Technics - Experza + 30:48
62 9 Brent Cle Stageco-Special Paint CT + 31:12
63 19 Gertjan De Sy Prorace Cycling Team + 33:55
64 19 Dries Maesen Van Eyck Sport + 34:00
65 - Ruben Cumps VP Consulting-Zannata Cycling Team + 34:06
66 15 Gilles Borra EFC - L&R - Vulsteke + 36:26
67 19 Tanner Ward United CT + 37:42
68 19 Tom Van Vuchelen Ago - Aquaservice + 38:57
69 19 Nils Sinschek LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 39:10
70 20 Yarno Vandenbroeck Stageco-Special Paint CT + 42:05
71 21 Niels Nachtergaele Tops Antiek -Glascentra HCT + 43:30
72 23 Gerry Druyts Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 44:24
73 18 Massimo Vanderaerden Nano Development Team + 45:44
74 20 Stijn Siemons Van Eyck Sport + 46:33
75 26 Kelvin Cockaert Tops Antiek -Glascentra HCT + 48:43
76 24 Johan Meens - + 49:55
77 28 Max Emil Kørner T.Palm - Pole Continental Wallon + 54:22
78 20 Jef Bertels VP Consulting-Zannata Cycling Team + 56:59
79 28 Maxime De Poorter EFC - L&R - Vulsteke + 59:01
80 30 Lars Put Stageco-Special Paint CT + 01:04:34
Information
Nation Belgium
Date 8th August
Where Rochefort -> Namur
What 5th stage
Distance 159.5 km
Leader A.Stockman
Youth M.Tasset
Points M.Paasschens
Mountain M.Stockman
Sprint S.Siemons
Other
Embed Results