Tour de la Namur - 2018

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Johan Jacobs Pauwels Sauzen - Vastgoedservice 03:40:37
02 Célestin Leyman EFC - L&R - Vulsteke + 00
03 Stijn Siemons Van Eyck Sport + 00
04 Rob Ruygh Tarteletto - Isorex + 16
05 Mathijs Paasschens Home Solutions-Anmapa + 19
06 Michael Cools T.Palm - Pole Continental Wallon + 19
07 Jelle Mannaerts Tarteletto - Isorex + 19
08 Laurens Huys Lotto - Soudal U23 + 19
09 Timo Kielich Corendon - Circus + 19
10 Ward Vanhoof Lotto - Soudal U23 + 19
11 Thimo Willems EFC - L&R - Vulsteke + 19
12 Angelo Van Den Bossche Home Solutions-Anmapa + 19
13 Pieter-Jan Vliegen Corendon - Circus + 19
14 Brent Cle Stageco-Special Paint CT + 19
15 Jovany Van Oudenhove VL Technics - Experza + 19
16 Jari Snyers Nano Development Team + 19
17 Thomas Dhooge VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 19
18 Jacob Relaes EFC - L&R - Vulsteke + 19
19 Arthur Baude Ago - Aquaservice + 19
20 Jeroen Vercammen Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 19
21 Gert Smets Corendon - Circus + 19
22 Abram Stockman Tarteletto - Isorex + 19
23 Sylvain Moniquet Ago - Aquaservice + 19
24 Brent Van de Kerkhove Home Solutions-Anmapa + 19
25 Michiel Stockman Tarteletto - Isorex + 19
26 Seppe Rombouts Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 19
27 Antoine Baurin Crabbe Toitures - CC Chevigny + 19
28 Marvin Tasset Ago - Aquaservice + 19
29 Adam Lewis T.Palm - Pole Continental Wallon + 19
30 Tom Verhaegen United CT + 19
31 Thomas Vanbesien United CT + 19
32 Jelle Cant Tarteletto - Isorex + 19
33 Dries Verstrepen United CT + 19
34 Pieter Jacobs Hubo-Aerts Action Bike CT + 19
35 Yorick Slagmulders T.Palm - Pole Continental Wallon + 19
36 Tomas Petit T.Palm - Pole Continental Wallon + 19
37 William Elliott T.Palm - Pole Continental Wallon + 19
38 Kenny Willems Stageco-Special Paint CT + 19
39 Alessandro Vandromme VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 19
40 Wim Wittenberg LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 19
41 Loran Cassaert Lotto - Soudal U23 + 19
42 Michiel Van Hauwermeiren Home Solutions-Anmapa + 19
43 Arne Bauters Nano Development Team + 19
44 Nicolas Verougstraete VL Technics - Experza + 19
45 Ruben Cumps VP Consulting-Zannata Cycling Team + 19
46 Tanner Ward United CT + 19
47 Toon Vandebosch Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 19
48 Remi Belot Crabbe Toitures - CC Chevigny + 19
49 Han Devos Stageco-Special Paint CT + 19
50 Tim Naberman LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 19
51 Jordi Van Dingenen Home Solutions-Anmapa + 19
52 Guillaume Delvaux Crabbe Toitures - CC Chevigny + 19
53 Niels De Rooze Tarteletto - Isorex + 19
54 Jeroen Pattyn VL Technics - Experza + 19
55 Sander Rietjens Prorace Cycling Team + 19
56 Yarno Vandenbroeck Stageco-Special Paint CT + 19
57 Maarten Verheyen VL Technics - Experza + 19
58 Jens Du Four United CT + 19
59 Jay Overvliet Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 19
60 Felix De Groef VP Consulting-Zannata Cycling Team + 19
61 Ben Turner Corendon - Circus + 19
62 Lander Loockx Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 19
63 Edward Walsh T.Palm - Pole Continental Wallon + 19
64 Jasper De Plus Home Solutions-Anmapa + 19
65 Fabio Sinoy VL Technics - Experza + 19
66 Clément Lalba Entente 64 + 19
67 Gilles Borra EFC - L&R - Vulsteke + 19
68 Ward Timmermans Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 19
69 Bryan Bouwmans LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 19
70 Thomas Acosta Team Christian Magimel + 19
71 Louis Verhelst Tarteletto - Isorex + 19
72 Gianni Siebens Marlux - Bingoal + 19
73 Gordon De Winter Ago - Aquaservice + 19
74 Tom Van Vuchelen Ago - Aquaservice + 19
75 Francois Allard RC Pesant Club Ligeois + 19
76 Quentin Venner Crabbe Toitures - CC Chevigny + 19
77 Brecht Dhaene VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 19
78 Gerben Peersman Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 19
79 Jasper De Proost VP Consulting-Zannata Cycling Team + 19
80 Adrien Houbben Crabbe Toitures - CC Chevigny + 19
81 Sam Van de Mieroop Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 19
82 Vincent Renson Crabbe Toitures - CC Chevigny + 49
83 Jordi Andries Prorace Cycling Team + 53
84 Stijn Daemen Lotto - Soudal U23 + 54
85 Nico Houtteman VL Technics - Experza + 59
86 Victor Vandebosch Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:02
87 Jonas Vandeputte Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 01:17
88 Kelvin Cockaert Tops Antiek -Glascentra HCT + 01:25
89 Ward Van Laer VP Consulting-Zannata Cycling Team + 01:30
90 Kevin Nyssen RC Pesant Club Ligeois + 01:30
91 Stijn Van Hecke Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 01:30
92 Massimo Vanderaerden Nano Development Team + 01:35
93 Sven Verbeeck Stageco-Special Paint CT + 01:35
94 Jens Moens Van Eyck Sport + 01:41
95 Gillian Van Rymenant VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 01:46
96 Kjell Van Driessche EFC - L&R - Vulsteke + 01:46
97 Tuur Van Den Bergh Hubo-Aerts Action Bike CT + 01:59
98 Simon Daniels Nano Development Team + 02:12
99 Gill Meheus Tops Antiek -Glascentra HCT + 02:12
100 Jens Teirlinck Van Eyck Sport + 02:36
101 Feddrik Lauwens Prorace Cycling Team + 02:36
102 Antonin Boissière Team Cycliste Perigord 24 + 02:36
103 Kamiel Bonneu Home Solutions-Anmapa + 02:44
104 Nils Heyns Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 02:54
105 Tuur Oerlemans - + 04:40
106 Tim Timmermans Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 04:40
107 Maxime De Poorter EFC - L&R - Vulsteke + 05:38
108 Brent Van Tilborgh Hubo-Aerts Action Bike CT + 05:50
109 Yannick Vekemans Van Eyck Sport + 07:25
110 Kenny Constant Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 07:32
111 Michiel Offermans Prorace Cycling Team + 07:32
112 Jonas Cornelis VP Consulting-Zannata Cycling Team + 07:39
113 Tuur Deprez VL Technics - Experza + 07:40
114 Sonny Bridier Creuse Oxygène Guéret + 08:31
115 Glenn Loenders United CT + 09:23
116 Max Emil Kørner T.Palm - Pole Continental Wallon + 09:25
117 Mattias Van Schelvergem Van Eyck Sport + 09:25
118 Johan Meens - + 09:25
119 Jordy Bouts EFC - L&R - Vulsteke + 10:01
120 Ricky Rosseel VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 10:01
121 Lars Put Stageco-Special Paint CT + 10:01
122 Felix Dopchie Ago - Aquaservice + 11:40
123 Timmy Diependaele VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 11:40
124 Charlie Arimont Ago - Aquaservice + 11:42
125 Nand Onckelinx VP Consulting-Zannata Cycling Team + 11:42
126 Nils Sinschek LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 11:42
127 Yohan Thome Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 11:42
128 Lars Akkermans LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 11:42
129 Steff Hermans Lotto - Soudal U23 + 11:42
130 Anko Goossens Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 11:42
131 Michiel Van der Bauwhede Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 11:42
132 Florian Adam Crabbe Toitures - CC Chevigny + 11:42
133 Thomas Baccauw Crabbe Toitures - CC Chevigny + 11:42
134 Kevin Walders Van Eyck Sport + 11:42
135 Niels Nachtergaele Tops Antiek -Glascentra HCT + 11:42
136 Wietse Fierens Young Cycling Talent D & D + 11:42
137 Robby Willems Stageco-Special Paint CT + 11:42
138 Jeroen Eyskens Home Solutions-Anmapa + 11:42
139 Gerry Druyts Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 11:42
140 Jorden De Haes Prorace Cycling Team + 11:42
141 Pim Erren LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 11:42
142 Max Hendrickx LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 11:42
143 Michiel Hillen Hubo-Aerts Action Bike CT + 11:42
144 Timmy De Boes Hubo-Aerts Action Bike CT + 11:42
145 Robin Verbestel Prorace Cycling Team + 11:42
146 Rick Wouters Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 11:42
147 Gertjan De Sy Prorace Cycling Team + 11:42
148 Dries Maesen Van Eyck Sport + 11:42
149 Jannes Valvekens Young Cycling Talent D & D + 11:42
150 Manuel Amand Creuse Oxygène Guéret + 11:42
151 Jef Bertels VP Consulting-Zannata Cycling Team + 11:42
152 Karel Rowies Young Cycling Talent D & D + 11:42
153 Ciske Aneca Tops Antiek -Glascentra HCT + 11:54
154 Cyril Bordes Baqué-Ideus-BH Team + 13:06
155 Guillaume Peigneur RC Pesant Club Ligeois + 16:23
156 Ruben Van Raepenbusch VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 16:23
DNF Jens Dekker Corendon - Circus
DNF Stijn Goolaerts Hubo-Aerts Action Bike CT
DNF Vincent Belien Nano Development Team
DNF Yannick Peeters Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
DNF Alexandre Toubeau RC Pesant Club Ligeois
DNF Nicolas Toubeau RC Pesant Club Ligeois
DNF Ruben Vandevelde Tops Antiek -Glascentra HCT
DNF Damion Windels Tops Antiek -Glascentra HCT
DNF Wouter Goosen VP Consulting-Zannata Cycling Team
DNF Siebren Baert Young Cycling Talent D & D
DNF Aaron Paulus Young Cycling Talent D & D
Pos Rider Team Time
01 Johan Jacobs Pauwels Sauzen - Vastgoedservice 03:40:27
02 Célestin Leyman EFC - L&R - Vulsteke + 04
03 Stijn Siemons Van Eyck Sport + 06
04 Rob Ruygh Tarteletto - Isorex + 26
05 Mathijs Paasschens Home Solutions-Anmapa + 29
06 Michael Cools T.Palm - Pole Continental Wallon + 29
07 Jelle Mannaerts Tarteletto - Isorex + 29
08 Laurens Huys Lotto - Soudal U23 + 29
09 Timo Kielich Corendon - Circus + 29
10 Ward Vanhoof Lotto - Soudal U23 + 29
11 Thimo Willems EFC - L&R - Vulsteke + 29
12 Angelo Van Den Bossche Home Solutions-Anmapa + 29
13 Pieter-Jan Vliegen Corendon - Circus + 29
14 Brent Cle Stageco-Special Paint CT + 29
15 Jovany Van Oudenhove VL Technics - Experza + 29
16 Jari Snyers Nano Development Team + 29
17 Thomas Dhooge VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 29
18 Jacob Relaes EFC - L&R - Vulsteke + 29
19 Arthur Baude Ago - Aquaservice + 29
20 Jeroen Vercammen Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 29
21 Gert Smets Corendon - Circus + 29
22 Abram Stockman Tarteletto - Isorex + 29
23 Sylvain Moniquet Ago - Aquaservice + 29
24 Brent Van de Kerkhove Home Solutions-Anmapa + 29
25 Michiel Stockman Tarteletto - Isorex + 29
26 Seppe Rombouts Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 29
27 Antoine Baurin Crabbe Toitures - CC Chevigny + 29
28 Marvin Tasset Ago - Aquaservice + 29
29 Adam Lewis T.Palm - Pole Continental Wallon + 29
30 Tom Verhaegen United CT + 29
31 Thomas Vanbesien United CT + 29
32 Jelle Cant Tarteletto - Isorex + 29
33 Dries Verstrepen United CT + 29
34 Pieter Jacobs Hubo-Aerts Action Bike CT + 29
35 Yorick Slagmulders T.Palm - Pole Continental Wallon + 29
36 Tomas Petit T.Palm - Pole Continental Wallon + 29
37 William Elliott T.Palm - Pole Continental Wallon + 29
38 Kenny Willems Stageco-Special Paint CT + 29
39 Alessandro Vandromme VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 29
40 Wim Wittenberg LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 29
41 Loran Cassaert Lotto - Soudal U23 + 29
42 Michiel Van Hauwermeiren Home Solutions-Anmapa + 29
43 Arne Bauters Nano Development Team + 29
44 Nicolas Verougstraete VL Technics - Experza + 29
45 Ruben Cumps VP Consulting-Zannata Cycling Team + 29
46 Tanner Ward United CT + 29
47 Toon Vandebosch Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 29
48 Remi Belot Crabbe Toitures - CC Chevigny + 29
49 Han Devos Stageco-Special Paint CT + 29
50 Tim Naberman LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 29
51 Jordi Van Dingenen Home Solutions-Anmapa + 29
52 Guillaume Delvaux Crabbe Toitures - CC Chevigny + 29
53 Niels De Rooze Tarteletto - Isorex + 29
54 Jeroen Pattyn VL Technics - Experza + 29
55 Sander Rietjens Prorace Cycling Team + 29
56 Yarno Vandenbroeck Stageco-Special Paint CT + 29
57 Maarten Verheyen VL Technics - Experza + 29
58 Jens Du Four United CT + 29
59 Jay Overvliet Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 29
60 Felix De Groef VP Consulting-Zannata Cycling Team + 29
61 Ben Turner Corendon - Circus + 29
62 Lander Loockx Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 29
63 Edward Walsh T.Palm - Pole Continental Wallon + 29
64 Jasper De Plus Home Solutions-Anmapa + 29
65 Fabio Sinoy VL Technics - Experza + 29
66 Clément Lalba Entente 64 + 29
67 Gilles Borra EFC - L&R - Vulsteke + 29
68 Ward Timmermans Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 29
69 Bryan Bouwmans LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 29
70 Thomas Acosta Team Christian Magimel + 29
71 Louis Verhelst Tarteletto - Isorex + 29
72 Gianni Siebens Marlux - Bingoal + 29
73 Gordon De Winter Ago - Aquaservice + 29
74 Tom Van Vuchelen Ago - Aquaservice + 29
75 Francois Allard RC Pesant Club Ligeois + 29
76 Quentin Venner Crabbe Toitures - CC Chevigny + 29
77 Brecht Dhaene VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 29
78 Gerben Peersman Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 29
79 Jasper De Proost VP Consulting-Zannata Cycling Team + 29
80 Adrien Houbben Crabbe Toitures - CC Chevigny + 29
81 Sam Van de Mieroop Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 29
82 Vincent Renson Crabbe Toitures - CC Chevigny + 59
83 Jordi Andries Prorace Cycling Team + 01:03
84 Stijn Daemen Lotto - Soudal U23 + 01:04
85 Nico Houtteman VL Technics - Experza + 01:09
86 Victor Vandebosch Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:12
87 Jonas Vandeputte Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 01:27
88 Kelvin Cockaert Tops Antiek -Glascentra HCT + 01:35
89 Ward Van Laer VP Consulting-Zannata Cycling Team + 01:40
90 Kevin Nyssen RC Pesant Club Ligeois + 01:40
91 Stijn Van Hecke Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 01:40
92 Massimo Vanderaerden Nano Development Team + 01:45
93 Sven Verbeeck Stageco-Special Paint CT + 01:45
94 Jens Moens Van Eyck Sport + 01:51
95 Gillian Van Rymenant VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 01:56
96 Kjell Van Driessche EFC - L&R - Vulsteke + 01:56
97 Tuur Van Den Bergh Hubo-Aerts Action Bike CT + 02:09
98 Simon Daniels Nano Development Team + 02:22
99 Gill Meheus Tops Antiek -Glascentra HCT + 02:22
100 Jens Teirlinck Van Eyck Sport + 02:46
101 Feddrik Lauwens Prorace Cycling Team + 02:46
102 Antonin Boissière Team Cycliste Perigord 24 + 02:46
103 Kamiel Bonneu Home Solutions-Anmapa + 02:54
104 Nils Heyns Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 03:04
105 Tuur Oerlemans -- + 04:50
106 Tim Timmermans Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 04:50
107 Maxime De Poorter EFC - L&R - Vulsteke + 05:48
108 Brent Van Tilborgh Hubo-Aerts Action Bike CT + 06:00
109 Yannick Vekemans Van Eyck Sport + 07:35
110 Kenny Constant Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 07:42
111 Michiel Offermans Prorace Cycling Team + 07:42
112 Jonas Cornelis VP Consulting-Zannata Cycling Team + 07:49
113 Tuur Deprez VL Technics - Experza + 07:50
114 Sonny Bridier Creuse Oxygène Guéret + 08:41
115 Glenn Loenders United CT + 09:33
116 Max Emil Kørner T.Palm - Pole Continental Wallon + 09:35
117 Mattias Van Schelvergem Van Eyck Sport + 09:35
118 Johan Meens - + 09:35
119 Jordy Bouts EFC - L&R - Vulsteke + 10:11
120 Ricky Rosseel VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 10:11
121 Lars Put Stageco-Special Paint CT + 10:11
122 Felix Dopchie Ago - Aquaservice + 11:50
123 Timmy Diependaele VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 11:50
124 Charlie Arimont Ago - Aquaservice + 11:52
125 Nand Onckelinx VP Consulting-Zannata Cycling Team + 11:52
126 Nils Sinschek LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 11:52
127 Yohan Thome Wielerclub Steeds Vooraan VZW + 11:52
128 Lars Akkermans LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 11:52
129 Steff Hermans Lotto - Soudal U23 + 11:52
130 Anko Goossens Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 11:52
131 Michiel Van der Bauwhede Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 11:52
132 Florian Adam Crabbe Toitures - CC Chevigny + 11:52
133 Thomas Baccauw Crabbe Toitures - CC Chevigny + 11:52
134 Kevin Walders Van Eyck Sport + 11:52
135 Niels Nachtergaele Tops Antiek -Glascentra HCT + 11:52
136 Wietse Fierens Young Cycling Talent D & D + 11:52
137 Robby Willems Stageco-Special Paint CT + 11:52
138 Jeroen Eyskens Home Solutions-Anmapa + 11:52
139 Gerry Druyts Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 11:52
140 Jorden De Haes Prorace Cycling Team + 11:52
141 Pim Erren LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 11:52
142 Max Hendrickx LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 11:52
143 Michiel Hillen Hubo-Aerts Action Bike CT + 11:52
144 Timmy De Boes Hubo-Aerts Action Bike CT + 11:52
145 Robin Verbestel Prorace Cycling Team + 11:52
146 Rick Wouters Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 11:52
147 Gertjan De Sy Prorace Cycling Team + 11:52
148 Dries Maesen Van Eyck Sport + 11:52
149 Jannes Valvekens Young Cycling Talent D & D + 11:52
150 Manuel Amand Creuse Oxygène Guéret + 11:52
151 Jef Bertels VP Consulting-Zannata Cycling Team + 11:52
152 Karel Rowies Young Cycling Talent D & D + 11:52
153 Ciske Aneca Tops Antiek -Glascentra HCT + 12:04
154 Cyril Bordes Baqué-Ideus-BH Team + 13:16
155 Guillaume Peigneur RC Pesant Club Ligeois + 16:33
156 Ruben Van Raepenbusch VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 16:33
Information
Nation Belgium
Date 4th August
Where Couvin -> Spy
What 1st stage
Distance 154.6 km
Leader J.Jacobs
Youth S.Siemons
Points J.Jacobs
Mountain J.Jacobs
Sprint S.Siemons
Other
Embed Results