FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Course de la Paix
UCI, 2nd stage, 9th May 1998, Czechia
Race info
Results
Startlist
History
2006
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Stage: 08
Stage: 09
Stage: 10
Embed Results
Nations
Austria
Belgium
Czechia
Denmark
Germany
Italy
Latvia
Lithuania
Netherlands
Norway
Poland
Russia
Slovakia
Sweden
Ukraine
USA
Teams
Agro - Adler - Brandeburg
Austria
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
Czech Republic
Germany
Germany 2
Ipso - Euroclean
Lada - CSKA - Samara
Mroz
Netherlands
Poland
Poland 2
Saturn
Slovakia
Team Deutsche Telekom
Ukraine
USA
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Hondo
Danilo
1974
Agro - Adler - Brandeburg
03:33:02
02
Trenti
Guido
1972
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 00
03
Werner
Jürgen
1970
Germany 2
+ 00
04
Riis
Bjarne
1964
Team Deutsche Telekom
+ 00
05
Wadecki
Piotr
1973
Mroz
+ 00
06
Khamiduline
Pavel
1971
Lada - CSKA - Samara
+ 00
07
McRae
William Chann
1971
Saturn
+ 00
08
Kaminski
Marek
1969
Poland
+ 00
09
Wesemann
Steffen
1971
Team Deutsche Telekom
+ 00
10
Bencik
Petr
1976
Czech Republic
+ 00
11
Ruban
Oleg
1975
Ukraine
+ 00
12
Pankov
Oleg
1967
Ipso - Euroclean
+ 00
13
Cavagnis
Oscar
1974
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 00
14
Mukhine
Andrej
1975
Lada - CSKA - Samara
+ 00
15
Nitsche
Torsten
1977
Germany
+ 00
16
Chmielewski
Piotr
1970
Poland
+ 00
17
Nakazny
Alexei
1967
Ukraine
+ 00
18
Lieswyn
John
1968
USA
+ 00
19
Ampler
Uwe
1964
Mroz
+ 00
20
Schweda
Raphael
1976
Germany 2
+ 00
21
Rumsas
Raimondas
1972
Mroz
+ 00
22
Sonne
Morten
1970
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 00
23
Pospyeyev
Kyrlyo
1975
Ukraine
+ 00
24
Trampusch
Gerhard
1978
Austria
+ 00
25
Zakirov
Faat
1974
Lada - CSKA - Samara
+ 00
26
Schreck
Stephan
1978
Germany
+ 00
27
Scholz
Ronny
1978
Germany
+ 00
28
Muller
Dietmar
1972
Austria
+ 00
29
Liese
Thomas
1968
Germany 2
+ 00
30
Purmensky
Jaromir
1970
Czech Republic
+ 00
31
Sedlacek
Tomas
1967
Czech Republic
+ 00
32
Pawlak
Wojciech
1969
Poland 2
+ 00
33
Guldbaek
Stig
1970
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 00
34
Grebeci
Dalibor
1977
Slovakia
+ 00
35
Jeurissen
Kees
1976
Netherlands
+ 00
36
Decanio
Matt
1977
USA
+ 00
37
Piatek
Zbigniew
1966
Poland
+ 00
38
Rittsel
Martin
1971
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 00
39
Romanik
Radoslaw
1967
Poland
+ 00
40
Mierzejweski
Andrzej
1960
Poland 2
+ 00
41
Ordowski
Volker
1973
Agro - Adler - Brandeburg
+ 00
42
Pitonak
Robert
1974
Czech Republic
+ 00
43
Blaudzun
Michael
1973
Team Deutsche Telekom
+ 00
44
Kupfernagel
Stefan
1977
Germany
+ 00
45
Jandt
Matthias
1971
Agro - Adler - Brandeburg
+ 00
46
Fortner
Scott
1966
Saturn
+ 00
47
Gottschling
Stephan
1968
Agro - Adler - Brandeburg
+ 00
48
Lehmann
Lutz
1963
Germany 2
+ 00
49
Sadlo
Vladimir
1968
Czech Republic
+ 00
50
Krajci
Roland
1974
Slovakia
+ 00
51
Poitschke
Enrico
1969
Germany 2
+ 00
52
Bocian
Bernard
1974
Poland 2
+ 00
53
Zaradny
Piotr
1972
Poland 2
+ 00
54
Keller
Ralf
1963
Germany 2
+ 00
55
Rotar
Alexandre
1973
Ukraine
+ 00
56
McCormack
Mark
1970
Saturn
+ 00
57
Mickiewicz
Jacek
1970
Mroz
+ 00
58
Beeckman
Koen
1973
Ipso - Euroclean
+ 00
59
Dolci
Andre
1969
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 00
60
Niedzwicki
Pawel
1974
Poland
+ 00
61
Andrle
Rene
1974
Czech Republic
+ 00
62
Dietz
Bert
1969
Team Deutsche Telekom
+ 00
63
Krasinski
Artur
1971
Poland
+ 00
64
Simensen
Ole Sigurd
1972
Agro - Adler - Brandeburg
+ 00
65
Van der Stap
Ton
1970
Netherlands
+ 00
66
Riska
Martin
1975
Slovakia
+ 00
67
Domingues
Cory
1976
USA
+ 00
68
Mikhailov
Gennady
1974
Lada - CSKA - Samara
+ 00
69
Müller
Dirk
1973
Team Deutsche Telekom
+ 00
70
Schwarzlmüller
Kurt
1977
Austria
+ 00
71
Wilfurth
Markus
1977
Germany
+ 00
72
Kornatov
Alexandre
1975
Lada - CSKA - Samara
+ 00
73
Sipeky
Jan
1973
Slovakia
+ 00
74
Khalilov
Mikhaylo
1975
Ukraine
+ 33
75
Berein
Friedrich
1971
Austria
+ 42
76
Vanhaecke
Michel
1971
Ipso - Euroclean
+ 01:02
77
Alvis
Norman
1963
Saturn
+ 01:06
78
Rodriguez
Fred
1973
Saturn
+ 00
79
Davis
Thomas
1976
USA
+ 02:14
80
Savtchenko
Vladimir
1972
Ukraine
+ 02:21
81
Leitner
Johann
1977
Austria
+ 02:25
82
Chrzanowski
Slawomir
1969
Poland 2
+ 02:34
83
Summer
Jochen
1977
Austria
+ 02:34
84
Blockwitz
Steffen
1967
Agro - Adler - Brandeburg
+ 02:39
85
Klöden
Andreas
1975
Team Deutsche Telekom
+ 03:08
86
Redant
Hans
1970
Ipso - Euroclean
+ 03:08
87
Hennebert
Stephane
1969
Ipso - Euroclean
+ 03:08
88
Brozyna
Tomasz
1970
Mroz
+ 03:08
89
Kudravchev
Nicolai
1974
Lada - CSKA - Samara
+ 03:08
90
Engels
Marco
1973
Netherlands
+ 03:08
91
Verbeken
Peter
1966
Ipso - Euroclean
+ 03:08
92
Saenz
Rene
1977
USA
+ 03:22
93
Cate
Steven
1976
USA
+ 05:11
94
Liptak
Viliam
1974
Slovakia
+ 05:17
95
Friedick
Mariano
1975
Saturn
+ 06:48
96
Cerepan
Martin
1977
Slovakia
+ 07:57
97
Mauritsen
Luke
1973
Netherlands
+ 07:57
98
Engels
Ronald
1976
Netherlands
+ 07:57
99
Van Heugten
Emanuel
1973
Netherlands
+ 09:07
100
Trumheller
Harry
1977
Germany
+ 10:27
101
Ozols
Dainis
1966
Mroz
+ 12:33
102
Chojnacki
Jaroslaw
1964
Poland 2
+ 13:34
Information
Course de la Paix
Czechia
2nd stage | 155.0 km
Szamoutuly
->
Gorzow
2.5
R.Rumsas
| Leader