FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Tour de Berlin (U23)
UCI, Stage race, 14th -16th May 2015, Germany
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
GC
Youth
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Embed Results
Nations
Austria
Belgium
Bulgaria
Czechia
Denmark
France
Germany
Great Britain
Ireland
Israel
Kazakhstan
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Slovakia
Teams
AWT - GreenWay
Baguet - MIBA Poorten
Cycling Academy Team
Cycling Team Jo Piels
EFC - Etixx
GF-Pro Fachklinik Dr.Herzog
Great Britain
Kazakhstan
KED Stevens Radteam Berlin
LKT Team Brandenburg
Lotto - Soudal U23
Matrix Racing Team
Norway
P&S Team Thüringen
Rad-Net Rose Team
RG OSC Cyclingteam
SEG Racing
Team ABC Elite
Team Kuota - Lotto
Team Rose NRW
Team Stölting
Team Tre-For - Blue Water
WSA - Greenlife
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Lammertink
Steven
1993
SEG Racing
09:17:21
02
Walscheid
Max
1993
Team Kuota - Lotto
+ 05
03
De Gendt
Aimé
1994
EFC - Etixx
+ 21
04
Kragh Andersen
Søren
1994
Team Tre-For - Blue Water
+ 26
05
Leysen
Senne
1996
Lotto - Soudal U23
+ 26
06
Schomber
Nils
1994
Rad-Net Rose Team
+ 49
07
Rodenburg
Tim
1994
Cycling Team Jo Piels
+ 51
08
Schachmann
Max
1994
AWT - GreenWay
+ 01:00
09
McCormick
Hayden
1994
Lotto - Soudal U23
+ 01:00
10
Latham
Christopher
1994
Great Britain
+ 01:03
11
Biermans
Jenthe
1995
SEG Racing
+ 01:05
12
Taferner
Michael
1993
WSA - Greenlife
+ 01:08
13
Auer
Daniel
1994
WSA - Greenlife
+ 01:14
14
Stewart
Mark
1995
Great Britain
+ 01:20
15
Turek
Daniel
1993
Cycling Academy Team
+ 01:21
16
Tschernoster
Jan
1996
Team Rose NRW
+ 01:23
17
Bakker
Stephan
1994
Cycling Team Jo Piels
+ 01:24
18
Brusselman
Twan
1993
Cycling Team Jo Piels
+ 01:27
19
Bokeloh
Jonas
1996
SEG Racing
+ 01:28
20
Landa
Oscar
1993
Norway
+ 01:28
21
Natarov
Yuriy
1996
Kazakhstan
+ 01:28
22
Cullaigh
Gabriel
1996
Great Britain
+ 01:30
23
Gregaard
Jonas
1996
Team Tre-For - Blue Water
+ 01:34
24
Frahm
Jasper
1996
LKT Team Brandenburg
+ 01:39
25
Hardahl
Anders
1996
Team Tre-For - Blue Water
+ 01:40
26
Bouhanni
Rayane
1996
AWT - GreenWay
+ 01:41
27
Van Dongen
Ricardo
1994
SEG Racing
+ 01:41
28
Loer
Lukas
1995
Team Kuota - Lotto
+ 01:46
29
Van Der Haeghen
Ruben
1993
Baguet - MIBA Poorten
+ 01:49
30
Krigbaum
Mathias
1995
Lotto - Soudal U23
+ 01:50
31
Slater
Alistair
1993
Great Britain
+ 01:52
32
Ariesen
Tim
1994
Cycling Team Jo Piels
+ 01:55
33
McCarthy
Robert-Jon
1994
SEG Racing
+ 01:56
34
Wood
Oliver
1995
Great Britain
+ 01:59
35
Hyldgaard
Andreas
1996
Team Tre-For - Blue Water
+ 02:06
36
Rahbek
Mads
1995
Team Tre-For - Blue Water
+ 02:14
37
Küsters
Alexander
1995
Team Rose NRW
+ 02:21
38
Kretschy
Florian
1994
KED Stevens Radteam Berlin
+ 02:21
39
Bukdal
Joakim
1994
Team ABC Elite
+ 02:22
40
Declercq
Benjamin
1994
EFC - Etixx
+ 02:24
41
Semyonov
Roman
1993
Kazakhstan
+ 02:24
42
Loncin
Gilles
1993
EFC - Etixx
+ 02:30
43
Hausken Jacobsen
Tormod
1993
Norway
+ 02:33
44
Van der Duin
Patrick
1995
Cycling Team Jo Piels
+ 02:36
45
Planckaert
Emiel
1996
Lotto - Soudal U23
+ 02:37
46
Jakobsen
Fabio
1996
SEG Racing
+ 02:39
47
Rapps
Dario
1994
Team Kuota - Lotto
+ 02:42
48
Brus
Alexander
1994
WSA - Greenlife
+ 02:46
49
Noppe
Christophe
1994
EFC - Etixx
+ 02:46
50
Shemyakin
Sergey
1995
Kazakhstan
+ 02:47
51
Vinjebo
Emil
1994
Team Tre-For - Blue Water
+ 02:48
52
Baska
Erik
1994
AWT - GreenWay
+ 02:51
53
Schubert
Erik
1996
KED Stevens Radteam Berlin
+ 02:53
54
Egner
Arne
1994
Team Stölting
+ 02:55
55
Talaga
Patryk
1995
Cycling Academy Team
+ 02:56
56
Backofen
Moritz
1995
Team Stölting
+ 03:04
57
Kuzmin
Anton
1996
Kazakhstan
+ 03:05
58
Niederlag
Luca
1995
KED Stevens Radteam Berlin
+ 03:05
59
Ackermann
Pascal
1994
Rad-Net Rose Team
+ 03:09
60
Shtein
Grigoriy
1996
Kazakhstan
+ 03:09
61
Pyfferoen
Miel
1994
EFC - Etixx
+ 03:13
62
Maidos
Tilegen
1993
Kazakhstan
+ 03:16
63
Moons
Steven
1996
Baguet - MIBA Poorten
+ 03:16
64
Schlemmer
Lukas
1995
WSA - Greenlife
+ 03:16
65
Huppertz
Joshua
1994
Team Kuota - Lotto
+ 03:27
66
Merlier
Braam
1994
Baguet - MIBA Poorten
+ 03:29
67
Moens
Jens
1994
Baguet - MIBA Poorten
+ 03:36
68
Carstensen
Lucas
1994
KED Stevens Radteam Berlin
+ 03:36
69
Mathis
Marco
1994
Rad-Net Rose Team
+ 03:36
70
Menten
Milan
1996
Lotto - Soudal U23
+ 03:45
71
Burton
Germain
1995
Great Britain
+ 03:46
72
Intra
Felix
1995
Rad-Net Rose Team
+ 03:55
73
Steidten
Lukas
1995
P&S Team Thüringen
+ 03:56
74
Grosser
Aaron
1996
Team Rose NRW
+ 03:58
75
Braun
Julian
1995
Team Kuota - Lotto
+ 04:10
76
Obersteiner
Florian
1995
GF-Pro Fachklinik Dr.Herzog
+ 04:10
77
Vanderaerden
Massimo
1995
Lotto - Soudal U23
+ 04:11
78
Nordkroggard
Jonas
1994
Team ABC Elite
+ 04:16
79
Schulz
Julian
1993
RG OSC Cyclingteam
+ 04:20
80
Reske
Tim
1994
LKT Team Brandenburg
+ 04:35
81
Gessner
Konrad
1995
P&S Team Thüringen
+ 04:37
82
Leinau
Louis
1995
Team Rose NRW
+ 04:50
83
Jägeler
Robert
1996
P&S Team Thüringen
+ 05:02
84
Jürss
Malte
1996
KED Stevens Radteam Berlin
+ 05:03
85
Fischer
Robin
1994
GF-Pro Fachklinik Dr.Herzog
+ 06:49
86
Michiels
Killian
1994
Baguet - MIBA Poorten
+ 07:30
87
Vanhoucke
Herman
1996
EFC - Etixx
+ 07:57
88
Einhorn
Ben
1993
Cycling Academy Team
+ 08:06
89
Porzner
Manuel
1996
Team Stölting
+ 08:24
90
Kvingedal
Hans-Arne
1993
Norway
+ 08:47
91
Knaup
Tobias
1993
Team Kuota - Lotto
+ 11:13
92
Herbert
Luca
1994
GF-Pro Fachklinik Dr.Herzog
+ 14:58
93
Kalland-Olsen
Einar
1994
Norway
+ 16:54
94
Mortensgaard
Lasse
1995
Team ABC Elite
+ 20:19
DNF
Bechyne
Matej
1996
AWT - GreenWay
DNF
Lehky
Roman
1996
AWT - GreenWay
DNF
Van Beethoven
Matthias
1995
Baguet - MIBA Poorten
DNF
Dasko
Mario
1994
Cycling Academy Team
DNF
Guy
Gabay
1993
Cycling Academy Team
DNF
Brück
Victor
1996
GF-Pro Fachklinik Dr.Herzog
DNF
Holbach
Fabian
1993
GF-Pro Fachklinik Dr.Herzog
DNF
Küllmer
Philipp
1996
GF-Pro Fachklinik Dr.Herzog
DNF
Donath
Felix
1993
KED Stevens Radteam Berlin
DNF
Franz
Marcel
1996
LKT Team Brandenburg
DNF
Kessler
Robert
1995
LKT Team Brandenburg
DNF
Rohde
Louis
1996
LKT Team Brandenburg
DNF
Dagge
Marcel
1995
Matrix Racing Team
DNF
Hellmund
Philipp
1996
Matrix Racing Team
DNF
Raab
Lukas
1994
Matrix Racing Team
DNF
Stockmann
Matthias
1996
Matrix Racing Team
DNF
Thurau
Sven
1996
Matrix Racing Team
DNF
Wehrmann
Jonas
1994
Matrix Racing Team
DNF
Kaggestad
Christian Erwan
1995
Norway
DNF
Mohr
Johan Andreas Hole
1996
Norway
DNF
Kozlowski
Hubert
1995
P&S Team Thüringen
DNF
Steger
Lukas
1995
P&S Team Thüringen
DNF
Stehlin
Yannik-Marcel
1996
P&S Team Thüringen
DNF
Stritzinger
Joshua
1995
Rad-Net Rose Team
DNF
Hähnel
Frederik
1996
RG OSC Cyclingteam
DNF
Schommartz
Halvard
1994
RG OSC Cyclingteam
DNF
Schreiber
Steven
1996
RG OSC Cyclingteam
DNF
Schulze
Philipp
1994
RG OSC Cyclingteam
DNF
Winkler
Wilhelm
1993
RG OSC Cyclingteam
DNF
Frank
Martin
1996
Team ABC Elite
DNF
Haislund
Gustav
1995
Team ABC Elite
DNF
Wang
Emil
1995
Team ABC Elite
DNF
Leinau
Joann
1995
Team Rose NRW
DNF
Georgiev
Nako
1995
Team Stölting
DNF
Schuster
Til
1996
Team Stölting
DNF
Kroger
Bernhard
1994
WSA - Greenlife
DNF
Ratkic
Robin
1995
WSA - Greenlife
Information
Tour de Berlin (U23)
Germany
14th -16th May 2015
2.2U