Alpes Isère Tour - 2021

Stage Overall Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Emil Toudal BHS - PL Belton Bornholm 04:17:487
02 Pawel Bernas HRE Mazowsze Serce Polski + 043
03 Taj Jones Israel Cycling Academy + 041
04 Moran Vermeulen Felbermayr - Simplon Wels + 04
05 Karl Patrick Lauk Team Pro Immo Nicolas Roux + 26
06 Joel Suter Bingoal Pauwels Sauces WB + 44
07 Sjoerd Bax Metec - Solarwatt p/b Mantel + 44
08 Anthon Charmig Uno-X DARE DT + 44
09 Michael Kukrle Elkov - Kasper + 44
10 Mathias Bregnhøj BHS - PL Belton Bornholm + 44
11 Piotr Brozyna HRE Mazowsze Serce Polski + 44
12 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy + 44
13 Maxime Jarnet V.C.Villefranche Beaujolais + 02:31
14 Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec + 02:31
15 Giacomo Ballabio Charvieu-Chavagneux IC + 02:31
16 Marcus Sander Hansen BHS - PL Belton Bornholm + 02:31
17 Marijn Van Den Berg Groupama-FDJ Conti + 02:31
18 Clément Jolibert Team Pro Immo Nicolas Roux + 02:35
19 Mattéo Vercher Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 02:35
20 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 02:35
21 Luc Wirtgen Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:35
22 Loris Trastour AG2R Citroën U23 Team + 02:35
23 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 02:35
24 Dominik Neuman Elkov - Kasper + 02:35
25 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 02:35
26 Tim Marsman Metec - Solarwatt p/b Mantel + 02:35
27 Maximilian Juillard V.C.Villefranche Beaujolais + 02:35
28 Henok Mulubrhan Team Qhubeka + 02:35
29 Mads Rahbek BHS - PL Belton Bornholm + 02:35
30 Pierre Gouault Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 02:35
31 Thomas Acosta Team Pro Immo Nicolas Roux + 02:35
32 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 02:35
33 Thomas Joly V.C.Villefranche Beaujolais + 02:35
34 Matthew Teggart V.C.Villefranche Beaujolais + 02:35
35 Alessandro Bisolti Androni Giocattoli-Sidermec + 02:35
36 Mattia Guasco Team Qhubeka + 02:35
37 Thomas Delphis AG2R Citroën U23 Team + 02:35
38 Jon Agirre Kern Pharma + 02:35
39 Luca Chirico Androni Giocattoli-Sidermec + 02:35
40 Savva Novikov Kern Pharma + 02:35
41 Emile Brenans Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 02:35
42 Edoardo Zardini Vini Zabú + 02:35
43 Mattia Bais Androni Giocattoli-Sidermec + 02:35
44 Florent Castellarnau Team Pro Immo Nicolas Roux + 02:35
45 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 02:35
46 Stuart Balfour Swiss Racing Academy + 02:35
47 Riccardo Zoidl Felbermayr - Simplon Wels + 02:35
48 Martí Márquez Kern Pharma + 02:35
49 Michal Schlegel Elkov - Kasper + 02:35
50 Tom Wirtgen Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:35
51 Gabin Finé Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 02:35
52 Andrea Di Renzo Vini Zabú + 02:35
53 Yannis Voisard Swiss Racing Academy + 02:35
54 Alexandre Jamet Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 02:35
55 Jakub Otruba Elkov - Kasper + 02:35
56 Mason Hollyman Israel Cycling Academy + 02:35
57 Ivan Moreno Kern Pharma + 02:35
58 Negasi Haylu Abreha Team Qhubeka + 02:35
59 Ziga Groselj Felbermayr - Simplon Wels + 02:35
60 Jan Barta Elkov - Kasper + 02:35
61 Pierre Almeida Charvieu-Chavagneux IC + 02:35
62 Adam Toupalik Elkov - Kasper + 02:35
63 Remy Mertz Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:35
64 Thijs De Lange Metec - Solarwatt p/b Mantel + 02:35
65 Laurens Huys Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:35
66 Daniel Turek Felbermayr - Simplon Wels + 02:35
67 Jocelyn Guillot Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 02:35
68 Thomas Devaux Charvieu-Chavagneux IC + 02:35
69 Adam Stachowiak HRE Mazowsze Serce Polski + 02:35
70 Dylan Bouwmans Metec - Solarwatt p/b Mantel + 02:35
71 Quentin Venner Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:35
72 Marcin Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski + 02:35
73 Joris Chaussinand AG2R Citroën U23 Team + 02:35
74 Louis Richard EC Saint-Etienne Loire + 02:35
75 Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux + 02:35
76 Manuel Bosch Felbermayr - Simplon Wels + 03:44
77 Ludvig Fischer Aasheim Uno-X DARE DT + 03:44
78 Sakarias Koller Løland Uno-X DARE DT + 03:44
79 Jacques Lebreton EC Saint-Etienne Loire + 05:30
80 Andrea Mifsud Swiss Racing Academy + 05:54
81 Nils Lau Nyborg Broge BHS - PL Belton Bornholm + 07:12
82 Joshua Gudnitz BHS - PL Belton Bornholm + 07:12
83 Tao Quemere V.C.Villefranche Beaujolais + 07:22
84 Martin Haring Dukla Banská Bystrica + 07:22
85 Antoine Grand Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 07:22
86 Ibon Ruiz Kern Pharma + 07:22
87 Valentin Paret-Peintre AG2R Citroën U23 Team + 07:22
88 Adne Koster Metec - Solarwatt p/b Mantel + 13:38
89 Andi Bajc Felbermayr - Simplon Wels + 13:38
90 Ziga Jerman Androni Giocattoli-Sidermec + 13:38
91 Antoine Raugel Groupama-FDJ Conti + 13:38
92 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 13:38
93 Jason Van Dalen Metec - Solarwatt p/b Mantel + 13:38
94 Lorenzo Germani Groupama-FDJ Conti + 13:38
95 Alex Jaime Kern Pharma + 13:38
96 Léo Boileau EC Saint-Etienne Loire + 13:38
97 Arnaud Pfrimmer Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 13:38
98 Loris Coss Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 13:38
99 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 13:38
100 Marc Pritzen Team Qhubeka + 13:38
101 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 13:38
102 Antoine Roussel CR4C Roanne + 13:38
103 Lucas Serrieres Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 13:38
104 Aurélien Philibert Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 13:38
105 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 13:38
106 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 13:38
107 Andrea Bartolozzi Vini Zabú + 13:38
108 Paul Lapeira AG2R Citroën U23 Team + 13:38
109 Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team + 13:38
110 Alessandro Iacchi Vini Zabú + 13:38
111 Daniel Pearson Vini Zabú + 13:38
112 Magnus Brynsrud Uno-X DARE DT + 13:38
Pos Rider Team Time
01 34 Moran Vermeulen Felbermayr - Simplon Wels 14:50:19
02 1 Sjoerd Bax Metec - Solarwatt p/b Mantel + 06
03 5 Anthon Charmig Uno-X DARE DT + 15
04 12 Michael Kukrle Elkov - Kasper + 16
05 18 Piotr Brozyna HRE Mazowsze Serce Polski + 16
06 25 Mathias Bregnhøj BHS - PL Belton Bornholm + 16
07 6 Marijn Van Den Berg Groupama-FDJ Conti + 01:44
08 4 Maxime Jarnet V.C.Villefranche Beaujolais + 01:57
09 7 Clément Jolibert Team Pro Immo Nicolas Roux + 01:57
10 5 Adam Toupalik Elkov - Kasper + 02:01
11 5 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 02:02
12 8 Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec + 02:03
13 6 Jakub Otruba Elkov - Kasper + 02:04
14 5 Thijs De Lange Metec - Solarwatt p/b Mantel + 02:06
15 5 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 02:07
16 5 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 02:07
17 5 Alessandro Bisolti Androni Giocattoli-Sidermec + 02:07
18 3 Matthew Teggart V.C.Villefranche Beaujolais + 02:07
19 5 Florent Castellarnau Team Pro Immo Nicolas Roux + 02:07
20 2 Mads Rahbek BHS - PL Belton Bornholm + 02:07
21 8 Remy Mertz Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:07
22 4 Michal Schlegel Elkov - Kasper + 02:07
23 2 Stuart Balfour Swiss Racing Academy + 02:07
24 5 Daniel Turek Felbermayr - Simplon Wels + 02:07
25 8 Dylan Bouwmans Metec - Solarwatt p/b Mantel + 02:07
26 2 Luca Chirico Androni Giocattoli-Sidermec + 02:07
27 1 Jon Agirre Kern Pharma + 02:07
28 1 Thomas Joly V.C.Villefranche Beaujolais + 02:07
29 3 Yannis Voisard Swiss Racing Academy + 02:07
30 3 Ivan Moreno Kern Pharma + 02:07
31 6 Thomas Devaux Charvieu-Chavagneux IC + 02:07
32 2 Laurens Huys Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:07
33 - Tom Wirtgen Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:32
34 - Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 02:32
35 7 Joel Suter Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:35
36 7 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy + 02:38
37 - Emile Brenans Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 03:28
38 6 Ludvig Fischer Aasheim Uno-X DARE DT + 03:41
39 - Giacomo Ballabio Charvieu-Chavagneux IC + 03:52
40 2 Martí Márquez Kern Pharma + 03:54
41 - Riccardo Zoidl Felbermayr - Simplon Wels + 04:01
42 13 Emil Toudal BHS - PL Belton Bornholm + 04:22
43 1 Adam Stachowiak HRE Mazowsze Serce Polski + 04:42
44 1 Mattéo Vercher Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 04:46
45 2 Mason Hollyman Israel Cycling Academy + 04:46
46 - Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux + 04:46
47 2 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 05:22
48 2 Mattia Guasco Team Qhubeka + 06:10
49 2 Jocelyn Guillot Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 06:10
50 12 Karl Patrick Lauk Team Pro Immo Nicolas Roux + 06:22
51 1 Mattia Bais Androni Giocattoli-Sidermec + 06:25
52 4 Sakarias Koller Løland Uno-X DARE DT + 06:26
53 4 Marcus Sander Hansen BHS - PL Belton Bornholm + 07:11
54 2 Edoardo Zardini Vini Zabú + 07:15
55 4 Henok Mulubrhan Team Qhubeka + 07:42
56 4 Savva Novikov Kern Pharma + 07:42
57 7 Dominik Neuman Elkov - Kasper + 08:41
58 7 Jan Barta Elkov - Kasper + 08:41
59 7 Andrea Di Renzo Vini Zabú + 08:42
60 20 Tao Quemere V.C.Villefranche Beaujolais + 08:46
61 6 Luc Wirtgen Bingoal Pauwels Sauces WB + 09:07
62 11 Marcin Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski + 10:35
63 5 Andrea Mifsud Swiss Racing Academy + 10:49
64 11 Negasi Haylu Abreha Team Qhubeka + 11:16
65 11 Tim Marsman Metec - Solarwatt p/b Mantel + 11:32
66 12 Valentin Paret-Peintre AG2R Citroën U23 Team + 11:33
67 27 Taj Jones Israel Cycling Academy + 13:27
68 32 Paul Lapeira AG2R Citroën U23 Team + 14:09
69 28 Pawel Bernas HRE Mazowsze Serce Polski + 14:10
70 2 Ibon Ruiz Kern Pharma + 14:24
71 12 Gabin Finé Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 14:41
72 2 Nils Lau Nyborg Broge BHS - PL Belton Bornholm + 14:51
73 12 Loris Trastour AG2R Citroën U23 Team + 14:53
74 8 Manuel Bosch Felbermayr - Simplon Wels + 14:57
75 13 Thomas Delphis AG2R Citroën U23 Team + 15:16
76 14 Ziga Groselj Felbermayr - Simplon Wels + 15:16
77 14 Thomas Acosta Team Pro Immo Nicolas Roux + 15:21
78 15 Pierre Almeida Charvieu-Chavagneux IC + 15:29
79 16 Louis Richard EC Saint-Etienne Loire + 16:32
80 16 Quentin Venner Bingoal Pauwels Sauces WB + 16:35
81 28 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 17:41
82 18 Alexandre Jamet Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 17:55
83 18 Pierre Gouault Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 18:39
84 23 Adne Koster Metec - Solarwatt p/b Mantel + 19:34
85 22 Daniel Pearson Vini Zabú + 19:41
86 19 Maximilian Juillard V.C.Villefranche Beaujolais + 20:04
87 5 Antoine Grand Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 20:16
88 11 Jacques Lebreton EC Saint-Etienne Loire + 20:50
89 20 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 21:06
90 18 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 21:24
91 20 Loris Coss Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 21:24
92 14 Joris Chaussinand AG2R Citroën U23 Team + 21:26
93 19 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 22:15
94 17 Andi Bajc Felbermayr - Simplon Wels + 22:37
95 17 Marc Pritzen Team Qhubeka + 22:37
96 17 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 23:02
97 5 Joshua Gudnitz BHS - PL Belton Bornholm + 23:22
98 18 Magnus Brynsrud Uno-X DARE DT + 23:45
99 18 Alex Jaime Kern Pharma + 24:45
100 16 Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team + 25:50
101 15 Jason Van Dalen Metec - Solarwatt p/b Mantel + 26:04
102 15 Arnaud Pfrimmer Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 26:17
103 14 Antoine Raugel Groupama-FDJ Conti + 26:19
104 6 Léo Boileau EC Saint-Etienne Loire + 28:54
105 2 Antoine Roussel CR4C Roanne + 30:38
106 2 Lorenzo Germani Groupama-FDJ Conti + 30:43
107 5 Martin Haring Dukla Banská Bystrica + 32:18
108 1 Ziga Jerman Androni Giocattoli-Sidermec + 33:03
109 1 Alessandro Iacchi Vini Zabú + 33:22
110 1 Andrea Bartolozzi Vini Zabú + 33:53
111 1 Aurélien Philibert Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 35:40
112 1 Lucas Serrieres Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 35:48
Pos Rider Team Time
01 Marijn Van Den Berg Groupama-FDJ Conti 14:52:03
02 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 18
03 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 23
04 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 23
05 Yannis Voisard Swiss Racing Academy + 23
06 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 48
07 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy + 54
08 Ludvig Fischer Aasheim Uno-X DARE DT + 01:57
09 Mattéo Vercher Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 03:02
10 Mason Hollyman Israel Cycling Academy + 03:02
11 Mattia Guasco Team Qhubeka + 04:26
12 Sakarias Koller Løland Uno-X DARE DT + 04:42
13 Marcus Sander Hansen BHS - PL Belton Bornholm + 05:27
14 Henok Mulubrhan Team Qhubeka + 05:58
15 Savva Novikov Kern Pharma + 05:58
16 Andrea Mifsud Swiss Racing Academy + 09:05
17 Negasi Haylu Abreha Team Qhubeka + 09:32
18 Tim Marsman Metec - Solarwatt p/b Mantel + 09:48
19 Valentin Paret-Peintre AG2R Citroën U23 Team + 09:49
20 Taj Jones Israel Cycling Academy + 11:43
21 Paul Lapeira AG2R Citroën U23 Team + 12:25
22 Ibon Ruiz Kern Pharma + 12:40
23 Loris Trastour AG2R Citroën U23 Team + 13:09
24 Thomas Delphis AG2R Citroën U23 Team + 13:32
25 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 15:57
26 Adne Koster Metec - Solarwatt p/b Mantel + 17:50
27 Maximilian Juillard V.C.Villefranche Beaujolais + 18:20
28 Antoine Grand Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 18:32
29 Jacques Lebreton EC Saint-Etienne Loire + 19:06
30 Edo Goldstein Israel Cycling Academy + 19:22
31 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 19:40
32 Loris Coss Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 19:40
33 Joris Chaussinand AG2R Citroën U23 Team + 19:42
34 Marc Pritzen Team Qhubeka + 20:53
35 Lucas Kubis Dukla Banská Bystrica + 21:18
36 Joshua Gudnitz BHS - PL Belton Bornholm + 21:38
37 Magnus Brynsrud Uno-X DARE DT + 22:01
38 Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team + 24:06
39 Antoine Raugel Groupama-FDJ Conti + 24:35
40 Antoine Roussel CR4C Roanne + 28:54
41 Lorenzo Germani Groupama-FDJ Conti + 28:59
42 Alessandro Iacchi Vini Zabú + 31:38
43 Andrea Bartolozzi Vini Zabú + 32:09
Pos Rider Team Points
01 Marijn Van Den Berg Groupama-FDJ Conti 58
02 Maxime Jarnet V.C.Villefranche Beaujolais 47
03 Emil Toudal BHS - PL Belton Bornholm 44
04 Karl Patrick Lauk Team Pro Immo Nicolas Roux 35
05 Sjoerd Bax Metec - Solarwatt p/b Mantel 34
06 Adam Toupalik Elkov - Kasper 30
07 Clément Jolibert Team Pro Immo Nicolas Roux 25
08 Pawel Bernas HRE Mazowsze Serce Polski 25
09 Jhonatan Restrepo Androni Giocattoli-Sidermec 24
10 Remy Mertz Bingoal Pauwels Sauces WB 20
11 Ziga Jerman Androni Giocattoli-Sidermec 20
12 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT 18
13 Nils Lau Nyborg Broge BHS - PL Belton Bornholm 17
14 Michael Kukrle Elkov - Kasper 17
15 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy 17
16 Taj Jones Israel Cycling Academy 16
17 Moran Vermeulen Felbermayr - Simplon Wels 15
18 Joel Suter Bingoal Pauwels Sauces WB 14
19 Joshua Gudnitz BHS - PL Belton Bornholm 12
20 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec 11
21 Anthon Charmig Uno-X DARE DT 9
22 Tom Wirtgen Bingoal Pauwels Sauces WB 9
23 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti 8
24 Daniel Turek Felbermayr - Simplon Wels 8
25 Dylan Bouwmans Metec - Solarwatt p/b Mantel 8
26 Dominik Neuman Elkov - Kasper 8
27 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy 7
28 Marcus Sander Hansen BHS - PL Belton Bornholm 7
29 Loris Coss Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin 7
30 Mathias Bregnhøj BHS - PL Belton Bornholm 6
31 Ibon Ruiz Kern Pharma 6
32 Piotr Brozyna HRE Mazowsze Serce Polski 5
33 Mattéo Vercher Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin 5
34 Jakub Otruba Elkov - Kasper 4
35 Adne Koster Metec - Solarwatt p/b Mantel 4
36 Valentin Paret-Peintre AG2R Citroën U23 Team 3
37 Arnaud Pfrimmer Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme 2
38 Luc Wirtgen Bingoal Pauwels Sauces WB 2
39 Thomas Acosta Team Pro Immo Nicolas Roux 2
40 Valentin Retailleau AG2R Citroën U23 Team 2
41 Thijs De Lange Metec - Solarwatt p/b Mantel 1
42 Michal Schlegel Elkov - Kasper 1
43 Luca Chirico Androni Giocattoli-Sidermec 1
44 Giacomo Ballabio Charvieu-Chavagneux IC 1
45 Mattia Bais Androni Giocattoli-Sidermec 1
46 Maximilian Juillard V.C.Villefranche Beaujolais 1
Information
Nation France
Date 22nd May
Where Les Roches-de-Condrieu -> Saint-Maurice-l'Exil
What 4th stage
Distance 174 km
Other
Embed Results