Right now | 2020 Tour de France Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid

2019 Rhône-Alpes Isère Tour

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04

Results: 02.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Sjoerd Bax 1996 Metec - TKH 03:32:4487
02 David González López 1996 Caja Rural - Seguros RGA + 3563
03 Dylan Bouwmans 1997 Metec - TKH + 3551
04 Alexander Krieger 1991 Leopard Pro Cycling + 354
05 Romain Guillot 1996 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 354
06 Max Stedman 1996 Canyon DHB + 353
07 Eddy Fine 1997 V.C.Villefranche Beaujolais + 353
08 Matteo Jorgenson 1999 Chambéry Cyclisme Formation + 353
09 Marco Minnaard 1989 Wanty - Groupe Gobert + 352
10 Christoffer Lisson 1995 BHS Almeborg Bornholm + 352
11 Frantisek Sisr 1993 Elkov - Author + 352
12 Louis Louvet 1997 CR4C Roanne + 352
13 Paul Sauvage 1995 Charvieu-Chavagneux IC + 352
14 Simon Guglielmi 1997 Continental Groupama-FDJ + 351
15 Antoine Debons 1998 IAM Excelsior + 351
16 Clément Champoussin 1998 Chambéry Cyclisme Formation + 351
17 Jan Barta 1984 Elkov - Author + 351
18 Emile Brenans 1998 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 351
19 Stef Krul 1995 Metec - TKH + 351
20 Floris Gerts 1992 Tarteletto - Isorex + 351
21 Arnold Reifler 1996 V.C.Villefranche Beaujolais + 351
22 Matthias Krizek 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 351
23 Michal Schlegel 1995 Elkov - Author + 351
24 Julen Amezqueta 1993 Caja Rural - Seguros RGA + 351
25 Jens Van Den Dool 1998 Metec - TKH + 35-
26 Lars Van Den Berg 1998 Metec - TKH + 35-
27 Claudio Imhof 1990 Akros-Thömus + 35-
28 Maxime Vantomme 1986 Tarteletto - Isorex + 35-
29 Maxime Urruty 1993 Team Pro Immo Nicolas Roux + 35-
30 Anthony Rappo 1995 IAM Excelsior + 35-
31 Daniel Pearson 1994 Canyon DHB + 35
32 Kevin Inkelaar 1997 Continental Groupama-FDJ + 35
33 Simon Verger 1998 Chambéry Cyclisme Formation + 35
34 Jimmy Raibaud 1991 CR4C Roanne + 35
35 Kirill Pozdnyakov 1989 Tarteletto - Isorex + 35
36 Pit Leyder 1997 Leopard Pro Cycling + 35
37 Louis Richard 1996 EC Saint-Etienne Loire + 35
38 Dimitri Bussard 1996 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 35
39 Jakub Otruba 1998 Elkov - Author + 35
40 Jérôme Mainard 1986 CR4C Roanne + 35
41 Jérôme Baugnies 1987 Wanty - Groupe Gobert + 35
42 Szymon Rekita 1994 Leopard Pro Cycling + 35
43 Jack Burke 1995 Leopard Pro Cycling + 35
44 Michiel Stockman 1996 Tarteletto - Isorex + 35
45 Lucas Papillon 1994 CR4C Roanne + 35
46 Gabin Fine 1996 V.C.Villefranche Beaujolais + 35
47 Florian Dumourier 1992 EC Saint-Etienne Loire + 35
48 Pierre Almeida 1992 Team Pro Immo Nicolas Roux + 35
49 Aaron Gate 1990 Evopro Racing + 35
50 Aurélien Doleatto 1997 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 35
51 Matej Stibinger 1997 Elkov - Author + 35
52 Alexandre Delettre 1997 V.C.Villefranche Beaujolais + 51
53 Maxime Roger 1995 Team Pro Immo Nicolas Roux + 51
54 Andi Bajc 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 51
55 Stephan Rabitsch 1991 Team Felbermayr - Simplon Wels + 54
56 Mads Rahbek 1995 BHS Almeborg Bornholm + 01:00
57 Magnus Bak Klaris 1996 BHS Almeborg Bornholm + 01:00
58 Sander Andersen 1999 BHS Almeborg Bornholm + 01:00
59 Nicolas Durand 1993 V.C.Villefranche Beaujolais + 01:00
60 Karel Hnik 1991 Elkov - Author + 01:00
61 Albert Muela Galvez 1996 Evopro Racing + 01:00
62 Abram Stockman 1996 Tarteletto - Isorex + 01:22
63 Mathias Bregnhøj 1995 BHS Almeborg Bornholm + 01:22
64 Nicolas Prodhomme 1997 Chambéry Cyclisme Formation + 01:24
65 Vincent Arnaud 1992 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 01:24
66 Mattia Petrucci 2000 Continental Groupama-FDJ + 01:26
67 Pieter Vanspeybrouck 1987 Wanty - Groupe Gobert + 01:28
68 Harry Sweeny 1998 Evopro Racing + 01:35
69 Robin Froidevaux 1998 Akros-Thömus + 01:40
70 Alexandre Jamet 1993 CR4C Roanne + 01:54
71 Tao Quemere 1990 V.C.Villefranche Beaujolais + 02:14
72 Justin Paroz 1996 Akros-Thömus + 02:39
73 Thijs De Lange 1994 Metec - TKH + 02:39
74 Ryan Christensen 1996 Canyon DHB + 04:24
75 Giacomo Ballabio 1998 IAM Excelsior + 04:51
76 Tom Devriendt 1991 Wanty - Groupe Gobert + 04:57
77 Gwen Leclainche 2000 VC Vaulx-en-Velin-Team Matériel-vel + 05:16
78 Morgan Kneisky 1987 Continental Groupama-FDJ + 05:26
79 Cristian Scaroni 1997 Continental Groupama-FDJ + 05:26
80 Nathan Reina 2000 VC Vaulx-en-Velin-Team Matériel-vel + 05:26
81 Daire Feeley 1996 Evopro Racing + 05:26
82 Sébastien Fournet-Fayard 1985 Team Pro Immo Nicolas Roux + 05:26
83 Remi Capron 2000 IAM Excelsior + 05:26
84 Luc Dury 1997 EC Saint-Etienne Loire + 05:26
85 James Wilkinson 1997 VC Vaulx-en-Velin-Team Matériel-vel + 05:26
86 Callum MacLeod 2000 Canyon DHB + 05:51
87 Anthony Jullien 1998 Chambéry Cyclisme Formation + 05:51
88 Yannis Voisard 1998 Akros-Thömus + 06:30
89 Antoine Raugel 1999 Chambéry Cyclisme Formation + 06:30
90 Samuele Zoccarato 1998 IAM Excelsior + 06:30
91 Emil Toudal 1996 BHS Almeborg Bornholm + 06:30
92 Alan Banaszek 1997 Caja Rural - Seguros RGA + 06:52
93 Joel Suter 1998 Akros-Thömus + 07:12
94 Oliver Wood 1995 Canyon DHB + 07:12
95 Karl Patrick Lauk 1997 Continental Groupama-FDJ + 07:12
96 Sandy Dujardin 1997 EC Saint-Etienne Loire + 07:12
97 Mario Spengler 1997 Leopard Pro Cycling + 07:12
98 Quentin Moine 1999 Charvieu-Chavagneux IC + 08:29
99 Baptiste Chardon 1996 VC Vaulx-en-Velin-Team Matériel-vel + 11:03
100 Pierre Bonnet 1990 Team Pro Immo Nicolas Roux + 11:03
101 Jordi Van Dingenen 1996 Tarteletto - Isorex + 11:03
102 Jon Irisarri Rincon 1995 Caja Rural - Seguros RGA + 11:08
103 Valere Thiebaud 1999 Akros-Thömus + 11:08
104 Konrad Gessner 1995 Leopard Pro Cycling + 11:08
105 Matthias Mangertseder 1998 Team Felbermayr - Simplon Wels + 11:08
106 Benjamin Brkic 1996 Team Felbermayr - Simplon Wels + 11:08
107 Xavier Cañellas Sanchez 1997 Caja Rural - Seguros RGA + 12:01
108 Cyrus Monk 1996 Evopro Racing + 18:23
DNF Jaakko Hänninen 1997 EC Saint-Etienne Loire
DNF Maxime De Poorter 1996 EC Saint-Etienne Loire
DNF Loic Cesano 1997 VC Vaulx-en-Velin-Team Matériel-vel
DNF Daniel Lehner 1994 Team Felbermayr - Simplon Wels
DNF Boris Vallée 1993 Wanty - Groupe Gobert
DNF Joel Nicolau Beltran 1997 Caja Rural - Seguros RGA
DNF Aaron Kearney 1998 Evopro Racing
DNF Aurélien Gay 1991 Charvieu-Chavagneux IC
DNF Louis Rose-Davies 1999 Canyon DHB
DNF Alfdan De Decker 1996 Wanty - Groupe Gobert
DNF Florent Pereira 1993 Team Pro Immo Nicolas Roux
DNF Thomas Clapasson 1999 IAM Excelsior
Pos Name Born Team Time
01 - Matthias Krizek 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels 07:09:49
02 - Claudio Imhof 1990 Akros-Thömus + 01
03 - Sander Andersen 1999 BHS Almeborg Bornholm + 47
04 21 Sjoerd Bax 1996 Metec - TKH + 03:17
05 23 Christoffer Lisson 1995 BHS Almeborg Bornholm + 03:58
06 2 Dylan Bouwmans 1997 Metec - TKH + 04:00
07 41 Pierre Almeida 1992 Team Pro Immo Nicolas Roux + 04:00
08 45 Maxime Urruty 1993 Team Pro Immo Nicolas Roux + 04:02
09 - Stef Krul 1995 Metec - TKH + 04:03
10 6 Alexander Krieger 1991 Leopard Pro Cycling + 04:04
11 6 Max Stedman 1996 Canyon DHB p/b Bloor Homes + 04:04
12 2 Eddy Fine 1997 V.C.Villefranche Beaujolais + 04:04
13 4 Romain Guillot 1996 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 04:04
14 3 Paul Sauvage 1995 Charvieu-Chavagneux IC + 04:04
15 1 Louis Louvet 1997 CR4C Roanne + 04:04
16 4 Clément Champoussin 1998 Chambéry Cyclisme Formation + 04:04
17 6 Matteo Jorgenson 1999 Chambéry Cyclisme Formation + 04:04
18 4 Marco Minnaard 1989 Wanty - Groupe Gobert + 04:04
19 13 Lars Van Den Berg 1998 Metec - TKH + 04:04
20 4 Simon Guglielmi 1997 Continental Groupama-FDJ + 04:04
21 3 Julen Amezqueta 1993 Caja Rural - Seguros RGA + 04:04
22 1 Michal Schlegel 1995 Elkov - Author + 04:04
23 3 Jens Van Den Dool 1998 Metec - TKH + 04:04
24 5 Jan Barta 1984 Elkov - Author + 04:04
25 15 Pit Leyder 1997 Leopard Pro Cycling + 04:04
26 15 Frantisek Sisr 1993 Elkov - Author + 04:04
27 19 Antoine Debons 1998 IAM Excelsior + 04:04
28 5 Maxime Vantomme 1986 Tarteletto - Isorex + 04:04
29 2 Kevin Inkelaar 1997 Continental Groupama-FDJ + 04:04
30 3 Aaron Gate 1990 Evopro Racing + 04:04
31 3 Lucas Papillon 1994 CR4C Roanne + 04:04
32 13 Kirill Pozdnyakov 1989 Tarteletto - Isorex + 04:04
33 7 Szymon Rekita 1994 Leopard Pro Cycling + 04:04
34 5 Michiel Stockman 1996 Tarteletto - Isorex + 04:04
35 9 Jérôme Baugnies 1987 Wanty - Groupe Gobert + 04:04
36 1 Aurélien Doleatto 1997 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 04:04
37 14 Jimmy Raibaud 1991 CR4C Roanne + 04:04
38 16 Floris Gerts 1992 Tarteletto - Isorex + 04:04
39 13 Florian Dumourier 1992 EC Saint-Etienne Loire + 04:04
40 15 Louis Richard 1996 EC Saint-Etienne Loire + 04:04
41 15 Jakub Otruba 1998 Elkov - Author + 04:04
42 21 Emile Brenans 1998 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 04:12
43 17 Daniel Pearson 1994 Canyon DHB p/b Bloor Homes + 04:12
44 14 Jérôme Mainard 1986 CR4C Roanne + 04:12
45 17 Dimitri Bussard 1996 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 04:12
46 15 Jack Burke 1995 Leopard Pro Cycling + 04:12
47 15 Andi Bajc 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 04:20
48 10 Maxime Roger 1995 Team Pro Immo Nicolas Roux + 04:20
49 19 Mads Rahbek 1995 BHS Almeborg Bornholm + 04:29
50 8 Magnus Bak Klaris 1996 BHS Almeborg Bornholm + 04:29
51 19 Anthony Rappo 1995 IAM Excelsior + 04:30
52 25 David González López 1996 Caja Rural - Seguros RGA + 04:33
53 26 Simon Verger 1998 Chambéry Cyclisme Formation + 04:39
54 24 Matej Stibinger 1997 Elkov - Author + 04:39
55 9 Nicolas Durand 1993 V.C.Villefranche Beaujolais + 04:43
56 11 Karel Hnik 1991 Elkov - Author + 04:45
57 9 Albert Muela Galvez 1996 Evopro Racing + 04:45
58 15 Abram Stockman 1996 Tarteletto - Isorex + 04:51
59 24 Nicolas Prodhomme 1997 Chambéry Cyclisme Formation + 04:53
60 24 Pieter Vanspeybrouck 1987 Wanty - Groupe Gobert + 04:57
61 32 Gabin Fine 1996 V.C.Villefranche Beaujolais + 05:03
62 43 Robin Froidevaux 1998 Akros-Thömus + 05:09
63 28 Alexandre Delettre 1997 V.C.Villefranche Beaujolais + 05:19
64 14 Alexandre Jamet 1993 CR4C Roanne + 05:23
65 16 Harry Sweeny 1998 Evopro Racing + 05:43
66 21 Mattia Petrucci 2000 Continental Groupama-FDJ + 05:46
67 2 Tao Quemere 1990 V.C.Villefranche Beaujolais + 05:57
68 9 Justin Paroz 1996 Akros-Thömus + 06:16
69 15 Thijs De Lange 1994 Metec - TKH + 06:52
70 44 Ryan Christensen 1996 Canyon DHB p/b Bloor Homes + 07:53
71 56 Cristian Scaroni 1997 Continental Groupama-FDJ + 08:55
72 3 Gwen Leclainche 2000 VC Vaulx-en-Velin-Team Matériel-vel + 09:11
73 13 Tom Devriendt 1991 Wanty - Groupe Gobert + 09:17
74 1 Daire Feeley 1996 Evopro Racing + 09:25
75 1 Sébastien Fournet-Fayard 1985 Team Pro Immo Nicolas Roux + 09:25
76 18 Giacomo Ballabio 1998 IAM Excelsior + 09:27
77 8 Morgan Kneisky 1987 Continental Groupama-FDJ + 09:44
78 11 Nathan Reina 2000 VC Vaulx-en-Velin-Team Matériel-vel + 09:54
79 13 Luc Dury 1997 EC Saint-Etienne Loire + 09:54
80 33 Yannis Voisard 1998 Akros-Thömus + 09:59
81 10 Samuele Zoccarato 1998 IAM Excelsior + 10:25
82 75 Sandy Dujardin 1997 EC Saint-Etienne Loire + 10:41
83 7 Antoine Raugel 1999 Chambéry Cyclisme Formation + 10:58
84 11 Joel Suter 1998 Akros-Thömus + 11:07
85 10 Karl Patrick Lauk 1997 Continental Groupama-FDJ + 12:13
86 2 Quentin Moine 1999 Charvieu-Chavagneux IC + 12:57
87 15 Vincent Arnaud 1992 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 14:27
88 39 Benjamin Brkic 1996 Team Felbermayr - Simplon Wels + 14:37
89 32 Jon Irisarri Rincon 1995 Caja Rural - Seguros RGA + 14:37
90 15 Mathias Bregnhøj 1995 BHS Almeborg Bornholm + 14:51
91 23 Valere Thiebaud 1999 Akros-Thömus + 14:58
92 16 Jordi Van Dingenen 1996 Tarteletto - Isorex + 15:07
93 11 Matthias Mangertseder 1998 Team Felbermayr - Simplon Wels + 15:24
94 23 Stephan Rabitsch 1991 Team Felbermayr - Simplon Wels + 15:42
95 1 Pierre Bonnet 1990 Team Pro Immo Nicolas Roux + 16:04
96 4 Remi Capron 2000 IAM Excelsior + 17:31
97 2 Anthony Jullien 1998 Chambéry Cyclisme Formation + 17:53
98 15 James Wilkinson 1997 VC Vaulx-en-Velin-Team Matériel-vel + 19:02
99 2 Konrad Gessner 1995 Leopard Pro Cycling + 19:02
100 1 Alan Banaszek 1997 Caja Rural - Seguros RGA + 19:23
101 6 Callum MacLeod 2000 Canyon DHB p/b Bloor Homes + 19:27
102 2 Emil Toudal 1996 BHS Almeborg Bornholm + 19:59
103 16 Arnold Reifler 1996 V.C.Villefranche Beaujolais + 20:05
104 8 Oliver Wood 1995 Canyon DHB p/b Bloor Homes + 20:48
105 10 Mario Spengler 1997 Leopard Pro Cycling + 20:48
106 3 Baptiste Chardon 1996 VC Vaulx-en-Velin-Team Matériel-vel + 24:06
107 3 Xavier Cañellas Sanchez 1997 Caja Rural - Seguros RGA + 25:37
108 1 Cyrus Monk 1996 Evopro Racing + 31:59

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Rhône-Alpes Isère Tour
France
02.stage Hills
150.2 km
Aéroport-Saint-Exupéry -> Saint-Pierre-de-Chandieu
May 10th (2019)
Leader M.Krizek
Youth S.Andersen
Points M.Krizek
Mountain M.Krizek
Combative S.Bax
Sprint M.Krizek