Alpes Isère Tour - 2019

Stage Overall

Pos Rider Team Time UCI
01 Karl Patrick Lauk Continental Groupama-FDJ 04:09:077
02 Jan Barta Elkov - Author + 003
03 Robin Froidevaux Akros-Thömus + 001
04 Harry Sweeny EvoPro Racing + 00
05 Sjoerd Bax Metec - TKH + 00
06 Mathias Bregnhøj BHS - Almeborg Bornholm + 03
07 Christoffer Lisson BHS - Almeborg Bornholm + 32
08 Claudio Imhof Akros-Thömus + 32
09 Frantisek Sisr Elkov - Author + 32
10 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 32
11 Lars Van Den Berg Metec - TKH + 32
12 Marco Minnaard Wanty - Groupe Gobert + 32
13 Paul Sauvage Charvieu-Chavagneux IC + 32
14 Alexander Krieger Leopard Pro Cycling + 32
15 Sandy Dujardin EC Saint-Etienne Loire + 32
16 Simon Guglielmi Continental Groupama-FDJ + 32
17 Aaron Gate EvoPro Racing + 32
18 Julen Amezqueta Caja Rural - Seguros RGA + 32
19 Valere Thiebaud Akros-Thömus + 32
20 Luc Dury EC Saint-Etienne Loire + 32
21 Jens Van Den Dool Metec - TKH + 32
22 Eddy Finé V.C.Villefranche Beaujolais + 32
23 Jérôme Mainard CR4C Roanne + 32
24 Max Stedman Canyon DHB + 32
25 Emil Toudal BHS - Almeborg Bornholm + 32
26 Daniel Pearson Canyon DHB + 32
27 Michal Schlegel Elkov - Author + 32
28 Dylan Bouwmans Metec - TKH + 32
29 Jakub Otruba Elkov - Author + 32
30 Kevin Inkelaar Continental Groupama-FDJ + 32
31 Stef Krul Metec - TKH + 32
32 Alexandre Jamet CR4C Roanne + 32
33 Kirill Pozdnyakov Tarteletto - Isorex + 32
34 Sander Andersen BHS - Almeborg Bornholm + 32
35 Samuele Zoccarato IAM Excelsior + 32
36 Thijs De Lange Metec - TKH + 32
37 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 54
38 Mads Rahbek BHS - Almeborg Bornholm + 03:00
39 Magnus Bak Klaris BHS - Almeborg Bornholm + 03:00
40 Nicolas Prodhomme Chambéry Cyclisme Formation + 03:00
41 Cyrus Monk EvoPro Racing + 03:00
42 Abram Stockman Tarteletto - Isorex + 04:59
43 Michiel Stockman Tarteletto - Isorex + 04:59
44 Gwen Leclainche VC Vaulx-en-Velin-Team Matériel-vel + 04:59
45 Emile Brenans Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 05:03
46 Matteo Jorgenson Chambéry Cyclisme Formation + 05:03
47 Albert Muela Galvez EvoPro Racing + 06:13
48 Maxime Roger Team Pro Immo Nicolas Roux + 06:13
49 Morgan Kneisky Continental Groupama-FDJ + 06:13
50 Callum MacLeod Canyon DHB + 06:13
51 Louis Richard EC Saint-Etienne Loire + 06:13
52 Dimitri Bussard Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 06:13
53 Mattia Petrucci Continental Groupama-FDJ + 06:13
54 Justin Paroz Akros-Thömus + 06:13
55 Tao Quemere V.C.Villefranche Beaujolais + 08:14
56 Konrad Gessner Leopard Pro Cycling + 08:17
57 Pit Leyder Leopard Pro Cycling + 08:17
58 Quentin Moine Charvieu-Chavagneux IC + 08:17
59 Antoine Raugel Chambéry Cyclisme Formation + 08:17
60 Pierre Almeida Team Pro Immo Nicolas Roux + 08:17
61 Anthony Rappo IAM Excelsior + 08:17
62 Floris Gerts Tarteletto - Isorex + 08:17
63 Antoine Debons IAM Excelsior + 08:17
64 Aurélien Doleatto Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 08:17
65 Alexandre Delettre V.C.Villefranche Beaujolais + 08:17
66 Maxime Urruty Team Pro Immo Nicolas Roux + 08:17
67 Anthony Jullien Chambéry Cyclisme Formation + 08:26
DNS Arnold Reifler V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Joel Suter Akros-Thömus
DNF Yannis Voisard Akros-Thömus
DNF Vincent Arnaud Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
DNF Romain Guillot Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
DNF Jon Irisarri Caja Rural - Seguros RGA
DNF David González Caja Rural - Seguros RGA
DNF Oliver Wood Canyon DHB
DNF Clément Champoussin Chambéry Cyclisme Formation
DNF Simon Verger Chambéry Cyclisme Formation
DNF Cristian Scaroni Continental Groupama-FDJ
DNF Louis Louvet CR4C Roanne
DNF Lucas Papillon CR4C Roanne
DNF Jimmy Raibaud CR4C Roanne
DNF Florian Dumourier EC Saint-Etienne Loire
DNF Karel Hnik Elkov - Author
DNF Giacomo Ballabio IAM Excelsior
DNF Szymon Rekita Leopard Pro Cycling
DNF Mario Spengler Leopard Pro Cycling
DNF Maxime Vantomme Tarteletto - Isorex
DNF Jordi Van Dingenen Tarteletto - Isorex
DNF Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels
DNF Benjamin Brkic Team Felbermayr - Simplon Wels
DNF Matthias Mangertseder Team Felbermayr - Simplon Wels
DNF Sébastien Fournet-Fayard Team Pro Immo Nicolas Roux
DNF Gabin Finé V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Nathan Reina VC Vaulx-en-Velin-Team Matériel-vel
DNF James Wilkinson VC Vaulx-en-Velin-Team Matériel-vel
DNF Jérôme Baugnies Wanty - Groupe Gobert
DNF Tom Devriendt Wanty - Groupe Gobert
DNF Pieter Vanspeybrouck Wanty - Groupe Gobert
Pos Rider Team Time
01 - Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels 15:49:12
02 - Claudio Imhof Akros-Thömus + 01
03 - Sander Andersen BHS - Almeborg Bornholm + 47
04 5 Jan Barta Elkov - Author + 02:38
05 6 Sjoerd Bax Metec - TKH + 02:45
06 2 Julen Amezqueta Caja Rural - Seguros RGA + 03:04
07 2 Stef Krul Metec - TKH + 03:07
08 2 Kirill Pozdnyakov Tarteletto - Isorex + 03:13
09 1 Marco Minnaard Wanty - Groupe Gobert + 03:15
10 3 Lars Van Den Berg Metec - TKH + 03:16
11 1 Daniel Pearson Canyon DHB + 03:21
12 2 Christoffer Lisson BHS - Almeborg Bornholm + 03:58
13 3 Dylan Bouwmans Metec - TKH + 04:00
14 4 Alexander Krieger Leopard Pro Cycling + 04:04
15 5 Paul Sauvage Charvieu-Chavagneux IC + 04:04
16 5 Simon Guglielmi Continental Groupama-FDJ + 04:04
17 7 Frantisek Sisr Elkov - Author + 04:04
18 1 Max Stedman Canyon DHB + 04:04
19 6 Michal Schlegel Elkov - Author + 04:04
20 6 Kevin Inkelaar Continental Groupama-FDJ + 04:04
21 10 Jakub Otruba Elkov - Author + 04:04
22 14 Harry Sweeny EvoPro Racing + 04:05
23 10 Jérôme Mainard CR4C Roanne + 04:12
24 11 Mads Rahbek BHS - Almeborg Bornholm + 06:04
25 18 Thijs De Lange Metec - TKH + 06:52
26 18 Eddy Finé V.C.Villefranche Beaujolais + 07:45
27 5 Matteo Jorgenson Chambéry Cyclisme Formation + 08:35
28 4 Louis Richard EC Saint-Etienne Loire + 09:45
29 5 Dimitri Bussard Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 09:53
30 12 Emile Brenans Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 11:18
31 8 Mattia Petrucci Continental Groupama-FDJ + 11:27
32 17 Floris Gerts Tarteletto - Isorex + 11:43
33 13 Sandy Dujardin EC Saint-Etienne Loire + 11:47
34 17 Maxime Urruty Team Pro Immo Nicolas Roux + 11:47
35 8 Aurélien Doleatto Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 11:49
36 4 Maxime Roger Team Pro Immo Nicolas Roux + 11:54
37 4 Albert Muela Galvez EvoPro Racing + 12:23
38 - Antoine Debons IAM Excelsior + 12:43
39 8 Mathias Bregnhøj BHS - Almeborg Bornholm + 14:22
40 5 Tao Quemere V.C.Villefranche Beaujolais + 15:36
41 9 Jens Van Den Dool Metec - TKH + 15:37
42 12 Aaron Gate EvoPro Racing + 16:51
43 22 Robin Froidevaux Akros-Thömus + 17:20
44 14 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 17:35
45 4 Michiel Stockman Tarteletto - Isorex + 19:29
46 13 Magnus Bak Klaris BHS - Almeborg Bornholm + 19:44
47 15 Nicolas Prodhomme Chambéry Cyclisme Formation + 20:08
48 13 Abram Stockman Tarteletto - Isorex + 21:49
49 24 Samuele Zoccarato IAM Excelsior + 23:12
50 26 Alexandre Jamet CR4C Roanne + 24:05
51 - Pierre Almeida Team Pro Immo Nicolas Roux + 24:32
52 - Pit Leyder Leopard Pro Cycling + 24:36
53 14 Justin Paroz Akros-Thömus + 24:44
54 6 Anthony Rappo IAM Excelsior + 25:02
55 16 Morgan Kneisky Continental Groupama-FDJ + 28:11
56 24 Luc Dury EC Saint-Etienne Loire + 28:36
57 26 Karl Patrick Lauk Continental Groupama-FDJ + 30:13
58 20 Gwen Leclainche VC Vaulx-en-Velin-Team Matériel-vel + 32:20
59 29 Valere Thiebaud Akros-Thömus + 33:40
60 31 Emil Toudal BHS - Almeborg Bornholm + 34:36
61 16 Alexandre Delettre V.C.Villefranche Beaujolais + 35:00
62 19 Antoine Raugel Chambéry Cyclisme Formation + 37:25
63 19 Anthony Jullien Chambéry Cyclisme Formation + 38:34
64 21 Quentin Moine Charvieu-Chavagneux IC + 39:24
65 28 Callum MacLeod Canyon DHB + 43:50
66 26 Konrad Gessner Leopard Pro Cycling + 45:29
67 31 Cyrus Monk EvoPro Racing + 53:09
Information
Nation France
Date 12th May
Where Saint-Maurice-l'Exil -> Charvieu-Chavagneux
What 4th stage
Distance 172 km
Leader M.Krizek
Youth S.Andersen
Points S.Bax
Mountain M.Krizek
Combative S.Krul
Sprint M.Krizek
Other
Embed Results