Alpes Isère Tour - 2010

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Andy Cappelle Veranda's Willems 03:52:03
02 Nicolas Baldo Atlas Personal - BMC + 36
03 Sergey Firsanov Team Designa Køkken - Blue Water + 36
04 Jérôme Coppel Saur - Sojasun + 36
05 Pierre-Luc Périchon SCO Dijon + 36
06 Sébastien Duret Bretagne - Schuller + 38
07 Radoslav Rogina Loborika + 02:56
08 Thomas Degand Veranda's Willems + 02:56
09 Florent Barle - + 03:13
10 Quentin Santy C.C. Nogent sur Oise + 03:13
11 Frederic Brun Jr. - + 03:13
12 Jérôme Mainard - + 03:17
13 Blaz Furdi Sava + 03:17
14 Thomas Welter Chambery Cyclisme Formation + 03:17
15 David Rösch Atlas Personal - BMC + 03:17
16 Christophe Laurent - + 03:17
17 Sebastien Reichenbach Atlas Personal - BMC + 03:17
18 Yoann Bagot La Pomme Marseille + 03:17
19 Sebastien Ivars - + 03:17
20 Eduardo Gonzalo Ramirez Bretagne - Schuller + 03:17
21 Vladimir Kerkez Sava + 03:21
22 Julien Guay C.C. Nogent sur Oise + 03:21
23 Edgaras Kovaliovas La Pomme Marseille + 03:21
24 Fabio Duarte Café de Colombia - Colombia es Pasi + 03:21
25 Luis Felipe Laverde Café de Colombia - Colombia es Pasi + 03:21
26 Yoann Barbas Chambery Cyclisme Formation + 03:21
27 Sam Bennett La Pomme Marseille + 03:21
28 Romain Hardy Bretagne - Schuller + 03:21
29 Mathieu Teychenne-Coutet Chambery Cyclisme Formation + 03:21
30 Sylvain Georges - + 03:28
31 Clément Penven C.C. Nogent sur Oise + 16:09
33 Vincent Canard - + 17:09
34 Sven Renders Veranda's Willems + 17:09
35 Melvin Rulliere - + 17:09
36 Fabien Alazard - + 17:09
37 Matej Stare Sava + 17:09
38 Stephane Sapin - + 17:09
39 Blaise Sonnery - + 17:09
40 Darko Blazevic Loborika + 17:09
41 Nik Burjek Sava + 17:09
42 Rostislav Krotky AC Sparta Praha + 17:09
43 Tomislav Danculovic Loborika + 17:09
44 Hrvoje Miholjevic Loborika + 17:09
45 Sebastien Boire SCO Dijon + 17:09
46 Emanuel Kiserlovski Loborika + 17:09
47 Yannick Marie La Pomme Marseille + 17:09
48 Massimo Demarin Loborika + 17:09
49 Aurelien Ribet - + 17:09
50 Evaldas Siskevicius La Pomme Marseille + 17:09
51 Rene Jørgensen Team Designa Køkken - Blue Water + 17:09
52 Paul Moucheraud - + 17:09
53 Yves Mercier SCO Dijon + 17:09
54 Robert Partridge Endura Racing + 17:09
55 Stefan van Dijk Veranda's Willems + 17:09
56 George Bennett - + 17:09
57 Yevgeniy Sladkov - + 17:09
58 James Moss Endura Racing + 17:09
59 Benoit Luminet - + 17:09
60 Guillaume Levarlet Saur - Sojasun + 17:09
61 Morten Knudsen Continental Team Differdange + 17:09
62 Rudy Lesschaeve C.C. Nogent sur Oise + 17:09
63 Yannick Talabardon Saur - Sojasun + 17:09
64 Nico Schneider Continental Team Differdange + 17:09
65 Gregory Habeaux Veranda's Willems + 17:09
66 Romain Villa SCO Dijon + 17:09
67 Callum Wilkinson Endura Racing + 17:09
68 Jean-Marc Bideau Bretagne - Schuller + 17:09
69 Tomas Okrouhlicky AC Sparta Praha + 17:09
70 Bruno Guggisberg Atlas Personal - BMC + 17:09
71 Jure Zrimsek Sava + 17:09
72 Ladislav Fabisovsky AC Sparta Praha + 17:09
73 David Giraud Chambery Cyclisme Formation + 17:09
74 Alex Cano Café de Colombia - Colombia es Pasi + 17:09
75 Tjarco Cuppens Continental Team Differdange + 29:39
76 Guillaume Bonnet - + 29:39
77 Etienne Fedrigo - + 29:39
78 Pierre Bourlot - + 29:39
79 Juan Pablo Forero Café de Colombia - Colombia es Pasi + 29:39
80 Cyril Bessy Saur - Sojasun + 29:39
81 Aymeric Brunet - + 29:39
82 Steven Le Hyaric - + 29:39
83 Frank Dressler Continental Team Differdange + 29:39
84 Alexey Lyalko - + 29:39
85 Thomas Rostollan - + 29:39
86 Herberts Pudans - + 29:39
87 Stuart Grimsey - + 29:39
88 Roman Bronis AC Sparta Praha + 29:39
89 Nebojsa Jovanovic AC Sparta Praha + 29:39
90 Laurent Pichon Bretagne - Schuller + 29:39
91 Oscar Alvarez Café de Colombia - Colombia es Pasi + 29:39
92 Vaclav Hlavac AC Sparta Praha + 29:39
93 Frederic Finot - + 29:39
94 William Tarride La Pomme Marseille + 29:39
95 Alexandre Aulas - + 29:39
DNS Nicolas Hartmann -
DNF Alexandre Lefief -
DNF Laurent Denonfoux -
DNF Colin Menc Molina -
DNF Kevin Pigaglio -
DNF Sebastien Hoareau -
DNF Guillaume Arthaud -
DNF Peter Kusztor Atlas Personal - BMC
DNF Frank Scherzinger Atlas Personal - BMC
DNF Dalivier Ospina Café de Colombia - Colombia es Pasi
DNF Ross Creber Endura Racing
DNF Gasper Svab Sava
DNF Jeremie Derangere SCO Dijon
DNF Mathias Lisson Team Designa Køkken - Blue Water
DNF Jimmi Sørensen Team Designa Køkken - Blue Water
DNF Daniel Kreutzfeldt Team Designa Køkken - Blue Water
DNF Fabio Polazzi Veranda's Willems
Information
Nation France
Date 15th May
Where Domession -> ST Maurice L Exile
What 3rd stage
Distance 152 km
Leader J.Coppel
Youth J.Coppel
Points J.Coppel
Mountain J.Coppel
Sprint S.Duret
Other
Embed Results