Alpes Isère Tour - 2010

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Jérôme Coppel Saur - Sojasun 03:14:30
02 Sylvain Georges - + 01:18
03 Jean-Marc Bideau Bretagne - Schuller + 01:18
04 Luis Felipe Laverde Café de Colombia - Colombia es Pasi + 01:20
05 Fabio Duarte Café de Colombia - Colombia es Pasi + 01:36
06 Guillaume Levarlet Saur - Sojasun + 01:39
07 Sergey Firsanov Team Designa Køkken - Blue Water + 01:39
08 Julien Simon Saur - Sojasun + 01:39
09 Blaz Furdi Sava + 01:39
10 Laurent Pichon Bretagne - Schuller + 01:39
11 Alex Cano Café de Colombia - Colombia es Pasi + 01:39
12 Yoann Bagot La Pomme Marseille + 01:39
13 Sebastien Ivars - + 01:39
14 Eduardo Gonzalo Ramirez Bretagne - Schuller + 01:39
15 Sven Renders Veranda's Willems + 01:39
16 Thomas Degand Veranda's Willems + 01:39
17 Romain Hardy Bretagne - Schuller + 01:39
18 Radoslav Rogina Loborika + 01:39
19 Gasper Svab Sava + 01:39
20 Kevin Pigaglio - + 01:39
21 Nicolas Baldo Atlas Personal - BMC + 01:39
22 Jérôme Mainard - + 01:44
23 Julien Guay C.C. Nogent sur Oise + 01:46
24 Benoit Luminet - + 01:46
25 Matej Stare Sava + 01:49
26 George Bennett - + 01:49
27 Mathieu Teychenne-Coutet Chambery Cyclisme Formation + 01:49
28 Nico Schneider Continental Team Differdange + 01:49
29 Christophe Laurent - + 01:53
30 Edgaras Kovaliovas La Pomme Marseille + 01:53
31 Nik Burjek Sava + 01:53
32 Sébastien Duret Bretagne - Schuller + 01:53
33 Blaise Sonnery - + 01:53
34 Oscar Alvarez Café de Colombia - Colombia es Pasi + 01:53
35 Mathias Lisson Team Designa Køkken - Blue Water + 01:53
36 Sebastien Reichenbach Atlas Personal - BMC + 01:53
37 Yannick Talabardon Saur - Sojasun + 01:53
38 Paul Moucheraud - + 01:53
39 Peter Kusztor Atlas Personal - BMC + 01:53
40 Jeremie Derangere SCO Dijon + 01:53
41 Hrvoje Miholjevic Loborika + 01:53
42 Vladimir Kerkez Sava + 01:53
43 Quentin Santy C.C. Nogent sur Oise + 01:53
44 Florent Barle - + 01:53
45 Yoann Barbas Chambery Cyclisme Formation + 01:53
46 Gregory Habeaux Veranda's Willems + 02:02
47 Cyril Bessy Saur - Sojasun + 02:02
48 Bruno Guggisberg Atlas Personal - BMC + 02:05
49 Colin Menc Molina - + 02:05
50 Vincent Canard - + 02:09
51 David Rösch Atlas Personal - BMC + 02:09
52 Clément Penven C.C. Nogent sur Oise + 02:11
53 Rostislav Krotky AC Sparta Praha + 02:16
54 Dalivier Ospina Café de Colombia - Colombia es Pasi + 02:17
55 Frederic Brun Jr. - + 02:18
56 Emanuel Kiserlovski Loborika + 02:18
57 David Giraud Chambery Cyclisme Formation + 02:18
58 Yannick Marie La Pomme Marseille + 02:18
59 Robert Partridge Endura Racing + 02:18
60 Andy Cappelle Veranda's Willems + 02:18
61 Thomas Damuseau Chambery Cyclisme Formation + 02:23
62 Jimmi Sørensen Team Designa Køkken - Blue Water + 02:23
63 Ross Creber Endura Racing + 02:23
64 Rudy Lesschaeve C.C. Nogent sur Oise + 02:27
65 Pierre Bourlot - + 02:27
66 James Moss Endura Racing + 02:30
67 Etienne Fedrigo - + 02:32
68 Thomas Welter Chambery Cyclisme Formation + 02:32
69 Laurent Denonfoux - + 02:42
70 Sebastien Harbonnier Continental Team Differdange + 02:42
71 Ladislav Fabisovsky AC Sparta Praha + 02:49
72 Aurelien Ribet - + 02:49
73 Frederic Finot - + 02:49
74 Nicolas Hartmann - + 02:49
75 Stephane Sapin - + 02:58
76 Frank Dressler Continental Team Differdange + 02:59
77 Massimo Demarin Loborika + 03:02
78 Juan Pablo Forero Café de Colombia - Colombia es Pasi + 03:02
79 Aymeric Brunet - + 03:09
80 Pierre-Luc Périchon SCO Dijon + 03:09
81 Morten Knudsen Continental Team Differdange + 03:21
82 Roman Bronis AC Sparta Praha + 03:25
83 Alexandre Aulas - + 03:27
84 Romain Villa SCO Dijon + 03:37
85 Melvin Rulliere - + 03:41
86 Rene Jørgensen Team Designa Køkken - Blue Water + 03:55
87 Evaldas Siskevicius La Pomme Marseille + 04:05
88 Herberts Pudans - + 04:05
89 Jure Zrimsek Sava + 06:14
90 Fabien Alazard - + 06:31
91 Frank Brucci - + 06:35
92 Tomislav Danculovic Loborika + 06:36
93 Guillaume Arthaud - + 07:09
94 Sebastien Hoareau - + 07:09
95 Darko Blazevic Loborika + 07:31
96 Callum Wilkinson Endura Racing + 07:35
97 Yevgeniy Sladkov - + 08:16
98 Alexey Lyalko - + 08:16
99 Guillaume Bonnet - + 08:16
100 Vaclav Hlavac AC Sparta Praha + 08:16
101 Stefan van Dijk Veranda's Willems + 08:16
102 Fabio Polazzi Veranda's Willems + 08:16
103 Sebastien Boire SCO Dijon + 09:04
104 Tomas Okrouhlicky AC Sparta Praha + 09:08
105 Christopher Agostini - + 09:13
106 Frank Scherzinger Atlas Personal - BMC + 09:13
107 Kevin Fouache Chambery Cyclisme Formation + 09:13
108 William Tarride La Pomme Marseille + 09:15
109 Thomas Rostollan - + 11:40
110 Steven Le Hyaric - + 11:40
111 Yves Mercier SCO Dijon + 12:01
112 Stuart Grimsey - + 15:19
113 Tjarco Cuppens Continental Team Differdange + 16:21
114 Jonathan Hivert Saur - Sojasun + 16:26
115 Daniel Kreutzfeldt Team Designa Køkken - Blue Water + 16:48
116 Michael Christensen Team Designa Køkken - Blue Water + 16:48
117 Nebojsa Jovanovic AC Sparta Praha + 17:52
118 Alexandre Lefief - + 17:52
119 Sam Bennett La Pomme Marseille + 21:43
DNS Jack Bauer Endura Racing
DNF Jonathan David Villavicencio Narvaez -
DNF Nicolas Bonnet -
DNF Thomas Lebas -
DNF Patrick Gressnich Continental Team Differdange
DNF Alexandre Blain Endura Racing
Information
Nation France
Date 13th May
Where Villefontaine -> Maubec
What 1st stage
Distance 140 km
Leader J.Coppel
Youth B.Furdi
Points J.Coppel
Mountain J.Coppel
Sprint S.Bennett
Other
Embed Results