Alpes Isère Tour - 2010

Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Jérôme Coppel Saur - Sojasun 14:36:42
02 Nicolas Baldo Atlas Personal - BMC + 1:40
03 Sergey Firsanov Team Designa Køkken - Blue Water + 1:45
04 Sébastien Duret Bretagne - Schuller + 1:50
05 Pierre-Luc Périchon SCO Dijon + 4:08
06 Radoslav Rogina Loborika + 4:11
07 Thomas Degand Veranda's Willems + 4:11
08 Sylvain Georges - + 4:14
09 Luis Felipe Laverde Café de Colombia - Colombia es Pasi + 4:17
10 Romain Hardy Bretagne - Schuller + 4:25
11 Sebastien Ivars - + 4:32
12 Yoann Bagot La Pomme Marseille + 4:32
13 Fabio Duarte Café de Colombia - Colombia es Pasi + 4:33
14 Christophe Laurent - + 4:37
15 Julien Guay C.C. Nogent sur Oise + 4:39
16 Sebastien Reichenbach Atlas Personal - BMC + 4:46
17 David Rösch Atlas Personal - BMC + 5:02
18 Blaz Furdi Sava + 5:23
19 Mathieu Teychenne-Coutet Chambery Cyclisme Formation + 5:37
20 Edgaras Kovaliovas La Pomme Marseille + 5:41
21 Yoann Barbas Chambery Cyclisme Formation + 5:41
22 Alex Cano Café de Colombia - Colombia es Pasi + 18:24
23 Benoit Luminet - + 18:48
24 George Bennett - + 18:51
25 Jérôme Mainard - + 18:52
26 Florent Barle - + 18:57
27 Quentin Santy C.C. Nogent sur Oise + 18:57
28 Vladimir Kerkez Sava + 19:05
29 Frederic Brun Jr. - + 19:22
30 Thomas Welter Chambery Cyclisme Formation + 19:40
31 Guillaume Levarlet Saur - Sojasun + 20:29
32 Morten Knudsen Continental Team Differdange + 21:15
33 Sam Bennett La Pomme Marseille + 25:28
34 Emanuel Kiserlovski Loborika + 28:45
35 Andy Cappelle Veranda's Willems + 30:06
36 Paul Moucheraud - + 30:15
37 Laurent Pichon Bretagne - Schuller + 32:06
38 Jean-Marc Bideau Bretagne - Schuller + 32:13
39 Clément Penven C.C. Nogent sur Oise + 32:26
40 Nico Schneider Continental Team Differdange + 32:49
41 Blaise Sonnery - + 32:53
42 Hrvoje Miholjevic Loborika + 32:53
43 Sven Renders Veranda's Willems + 32:54
44 Vincent Canard - + 33:05
45 Bruno Guggisberg Atlas Personal - BMC + 33:05
46 Rostislav Krotky AC Sparta Praha + 33:16
47 Robert Partridge Endura Racing + 33:18
48 David Giraud Chambery Cyclisme Formation + 33:18
49 Nik Burjek Sava + 33:20
50 James Moss Endura Racing + 33:20
51 Yannick Marie La Pomme Marseille + 33:33
52 Alexandre Aulas - + 33:49
53 Ladislav Fabisovsky AC Sparta Praha + 34:04
54 Gregory Habeaux Veranda's Willems + 34:08
55 Stephane Sapin - + 34:13
56 Matej Stare Sava + 34:47
57 Rene Jørgensen Team Designa Køkken - Blue Water + 34:55
58 Evaldas Siskevicius La Pomme Marseille + 35:05
59 Callum Wilkinson Endura Racing + 35:18
60 Romain Villa SCO Dijon + 35:35
61 Cyril Bessy Saur - Sojasun + 36:16
62 Massimo Demarin Loborika + 36:17
63 Rudy Lesschaeve C.C. Nogent sur Oise + 36:20
64 Fabien Alazard - + 37:31
65 Tomislav Danculovic Loborika + 37:51
66 Stefan van Dijk Veranda's Willems + 39:10
67 Yevgeniy Sladkov - + 39:16
68 Darko Blazevic Loborika + 41:13
69 Tomas Okrouhlicky AC Sparta Praha + 41:57
70 Yves Mercier SCO Dijon + 43:01
71 Oscar Alvarez Café de Colombia - Colombia es Pasi + 45:40
72 Pierre Bourlot - + 45:57
73 Etienne Fedrigo - + 46:02
74 Frederic Finot - + 46:34
75 Yannick Talabardon Saur - Sojasun + 46:50
76 Aymeric Brunet - + 47:09
77 Roman Bronis AC Sparta Praha + 47:21
78 Juan Pablo Forero Café de Colombia - Colombia es Pasi + 47:43
79 Aurelien Ribet - + 47:46
80 Melvin Rulliere - + 48:16
81 Alexey Lyalko - + 53:35
82 Sebastien Boire SCO Dijon + 53:39
83 Christopher Agostini - + 53:48
84 Herberts Pudans - + 58:13
85 Frank Dressler Continental Team Differdange + 1:00:04
86 Nebojsa Jovanovic AC Sparta Praha + 1:03:11
87 Guillaume Bonnet - + 1:05:21
88 Vaclav Hlavac AC Sparta Praha + 1:05:21
89 Steven Le Hyaric - + 1:08:45
90 Stuart Grimsey - + 1:12:39
DNF Guillaume Arthaud -
DNF Nicolas Bonnet -
DNF Frank Brucci -
DNF Laurent Denonfoux -
DNF Nicolas Hartmann -
DNF Sebastien Hoareau -
DNF Thomas Lebas -
DNF Alexandre Lefief -
DNF Colin Menc Molina -
DNF Kevin Pigaglio -
DNF Thomas Rostollan -
DNF Jonathan David Villavicencio Narvaez -
DNF Peter Kusztor Atlas Personal - BMC
DNF Frank Scherzinger Atlas Personal - BMC
DNF Eduardo Gonzalo Ramirez Bretagne - Schuller
DNF Dalivier Ospina Café de Colombia - Colombia es Pasi
DNF Thomas Damuseau Chambery Cyclisme Formation
DNF Kevin Fouache Chambery Cyclisme Formation
DNF Tjarco Cuppens Continental Team Differdange
DNF Patrick Gressnich Continental Team Differdange
DNF Sebastien Harbonnier Continental Team Differdange
DNF Jack Bauer Endura Racing
DNF Alexandre Blain Endura Racing
DNF Ross Creber Endura Racing
DNF William Tarride La Pomme Marseille
DNF Jonathan Hivert Saur - Sojasun
DNF Julien Simon Saur - Sojasun
DNF Gasper Svab Sava
DNF Jure Zrimsek Sava
DNF Jeremie Derangere SCO Dijon
DNF Michael Christensen Team Designa Køkken - Blue Water
DNF Daniel Kreutzfeldt Team Designa Køkken - Blue Water
DNF Mathias Lisson Team Designa Køkken - Blue Water
DNF Jimmi Sørensen Team Designa Køkken - Blue Water
DNF Fabio Polazzi Veranda's Willems
Information
Nation France
Date 13th - 16th May
CAT 2.2
Other
Embed Results