Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway | Tour de l'Avenir

2019 Carpathian Couriers Race (U23)

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (1)

Stage overview Stage profiles Prologue 01 02 03 04 05

Results: 03.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Stanislaw Aniolkowski 1997 CCC Development Team 02:32:3455
02 Nicola Venchiarutti 1998 Cycling Team Friuli + 0041
03 Stefan Kolb 1997 Austria + 003
04 Nicolas Dalla Valle 1997 Tirol KTM Cycling Team + 003
05 Szymon Krawczyk 1998 Poland + 002
06 Filippo Bertone 1997 Iseo Serrature Rime Carnovali + 002
07 Marijn Van Den Berg 1999 Metec - TKH + 002
08 Matej Blasko 2000 Slovakia + 002
09 Josh Mechsner 1998 Germany + 001
10 Marceli Boguslawski 1997 Poland + 001
11 Jaka Primozic 1998 KK Kranj + 001
12 Henrik Pakalski 1999 Germany + 001
13 Szymon Tracz 1998 CCC Development Team + 001
14 Damian Slawek 1997 GKS Cartusia Bike Atelier + 001
15 Venantas Lasinis 1997 Lithuania + 001
16 Marcin Budzinski 1998 Team Hurom + 001
17 Yentil Ruimgaard 1998 WP Groot Amsterdam + 001
18 Piotr Pekala 1998 CCC Development Team + 001
19 Giovanni Aleotti 1999 Cycling Team Friuli + 001
20 Meidert Weulink 1999 WP Groot Amsterdam + 001
21 Gijs Leemreize 1999 Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 001
22 Nicholas Rinaldi 1997 Iseo Serrature Rime Carnovali + 00-
23 Filip Maciejuk 1999 Poland + 00-
24 Simone Zandomeneghi 1997 Iseo Serrature Rime Carnovali + 00-
25 Marco Friedrich 1998 Tirol KTM Cycling Team + 00-
26 Daniel Dina 1997 Hungary + 00-
27 Matej Stibinger 1997 Czech Republic + 00-
28 Moran Vermeulen 1997 Austria + 00-
29 Attila Valter 1998 CCC Development Team + 00-
30 Davide Bais 1998 Cycling Team Friuli + 00-
31 Omar El Gouzi 1999 Tirol KTM Cycling Team + 00
32 Felix Engelhardt 2000 Tirol KTM Cycling Team + 00
33 Damian Bieniek 2000 TC Chrobry Scott Glogow + 00
34 Massimo Orlandi 1998 Cycling Team Friuli + 00
35 Bartosz Rudyk 1998 Poland + 58
36 Michal Prochazka 1999 Czech Republic + 58
37 Samuele Zambelli 1998 Iseo Serrature Rime Carnovali + 58
38 Patryk Gieracki 1999 TC Chrobry Scott Glogow + 58
39 Dennis Van Der Horst 1998 Metec - TKH + 58
40 Jan Lamaszewski 1999 KK Tarnovia Tarnovo Podgorne + 58
41 Danny Van der Tuuk 1999 Metec - TKH + 01:02
42 Andrea Ferrari 1998 Iseo Serrature Rime Carnovali + 01:11
43 Ilya Volkau 1997 Belarus + 01:35
44 Adam Kus 1999 Team Hurom + 01:37
45 Tomas Barta 1999 Czech Republic + 01:37
46 Max Benz-Kuch 2000 Germany + 01:37
47 Tomasz Budzinski 1998 Team Hurom + 01:37
48 Balazs Vas 2000 Hungary + 01:37
49 Jakub Murias 1998 TC Chrobry Scott Glogow + 01:37
50 Pawel Szostka 1998 Poland + 01:37
51 Poul Rudolph 1998 Germany + 01:37
52 David Dekker 1998 Metec - TKH + 01:37
53 Victor Broex 2000 WP Groot Amsterdam + 01:37
54 Emanuele Amadio 1999 Cycling Team Friuli + 01:44
55 Lucas Kubis 2000 Slovakia + 01:37
56 Karol Wawrzyniak 2000 CCC Development Team + 04:20
57 Bartlomiej Proc 1999 KS Pogon Mostostal Pulawy + 04:20
58 Dawid Kloc 1998 KS Pogon Mostostal Pulawy + 04:20
59 Oleg Kanaka 2000 Ukraine + 04:20
60 Aliaksandr Saroka 1998 Belarus + 04:20
61 Oskar Gebauer 1998 Germany + 04:20
62 Daniel Staniszewski 1997 KS Pogon Mostostal Pulawy + 04:20
63 Kacper Wisniewski 1999 GKS Cartusia Bike Atelier + 04:20
64 Luka Lakota 1998 KK Kranj + 04:20
65 Karol Kuklewicz 1997 TC Chrobry Scott Glogow + 04:20
66 Vladimir Miksanik 2000 Czech Republic + 04:20
67 Jan Kaspar 2000 Czech Republic + 04:20
68 David Kasko 1997 Stredoslovenský kraj + 04:20
69 Nik Cemazar 1999 KK Kranj + 04:27
70 Artsiom Harbach 1999 Belarus + 04:30
71 Tim Marsman 2000 Metec - TKH + 04:30
72 Sam Gademan 2000 Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 06:18
73 Richard Coma 2000 Stredoslovenský kraj + 06:18
74 Miklos Szabo 1998 Slovakia + 06:18
75 Andrej Liska 2000 TJ Slavia SG Trencin + 06:18
76 Artur Jatczak 1998 TC Chrobry Scott Glogow + 06:18
77 Vladyslav Shcherban 1998 Ukraine + 06:18
78 Luka Skuk 2000 KK Kranj + 06:18
79 Mateusz Kostanski 1999 KK Tarnovia Tarnovo Podgorne + 06:18
80 Wojciech Bystrzycki 1999 KK Tarnovia Tarnovo Podgorne + 06:18
81 Ferenc Szöllosi 1998 Hungary + 06:18
82 Valentin Gotzinger 2000 Austria + 06:21
83 Florian Gamper 1999 Tirol KTM Cycling Team + 06:23
84 Kyrylo Tsarenko 2000 Ukraine + 06:27
85 Evgeniy Evmenenko 2000 Belarus + 09:11
86 Jan Krukowski 1999 GKS Cartusia Bike Atelier + 09:11
87 Gergely Orosz 1999 Hungary + 09:11
88 Dmitryi Belko 1999 Belarus + 09:31
89 Bastiaan De Blom 2000 Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 10:35
90 Stefan Appelman 1999 WP Groot Amsterdam + 10:35
91 Rokas Kmieliauskas 2000 Lithuania + 10:35
92 Rojus Adomaitis 1998 Lithuania + 10:35
93 Michal Hloza 1997 Stredoslovenský kraj + 10:35
94 Jakub Varhanovsky 1999 Slovakia + 10:35
95 Thimo Kroeze 1997 WP Groot Amsterdam + 10:35
96 Miroslav Gavenda 1997 TJ Slavia SG Trencin + 10:35
97 Joren Bloem 1999 Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 10:35
98 Jip Steman 2000 Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 10:35
99 Norbert Banaszek 1997 Team Hurom + 10:35
100 Alexander Gratzer 2000 Austria + 10:35
101 Martin Gavenda 2000 TJ Slavia SG Trencin + 10:35
102 Justas Beniusis 1997 Lithuania + 10:35
103 Nils Friedl 1997 Austria + 10:35
104 Adrian Mrowka 1997 KK Tarnovia Tarnovo Podgorne + 10:41
DNF Michal Wenglorz - GKS Cartusia Bike Atelier
DNF Radovan Vrabel 2000 TJ Slavia SG Trencin
DNF Maciej Kwiatkowski 1999 KS Pogon Mostostal Pulawy
Pos Name Born Team Time
01 - Marijn Van Den Berg 1999 Metec - TKH 09:29:26
02 - Nicolas Dalla Valle 1997 Tirol KTM Cycling Team + 08
03 - Giovanni Aleotti 1999 Cycling Team Friuli + 11
04 - Meidert Weulink 1999 WP Groot Amsterdam + 01:11
05 - Venantas Lasinis 1997 Lithuania + 02:36
06 - Gijs Leemreize 1999 Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 02:38
07 - Attila Valter 1998 CCC Development Team + 02:39
08 - Nicholas Rinaldi 1997 Iseo Serrature Rime Carnovali + 02:39
09 - Marco Friedrich 1998 Tirol KTM Cycling Team + 02:41
10 - Matej Stibinger 1997 Czech Republic + 02:42
11 - Filippo Bertone 1997 Iseo Serrature Rime Carnovali + 02:42
12 - Simone Zandomeneghi 1997 Iseo Serrature Rime Carnovali + 02:43
13 - Davide Bais 1998 Cycling Team Friuli + 02:43
14 1 Massimo Orlandi 1998 Cycling Team Friuli + 02:46
15 1 Jaka Primozic 1998 KK Kranj + 02:49
16 2 Szymon Tracz 1998 CCC Development Team + 03:04
17 3 Piotr Pekala 1998 CCC Development Team + 03:37
18 1 Dennis Van Der Horst 1998 Metec - TKH + 03:58
19 - Danny Van der Tuuk 1999 Metec - TKH + 04:10
20 6 David Dekker 1998 Metec - TKH + 04:18
21 2 Stefan Kolb 1997 Austria + 05:01
22 1 Filip Maciejuk 1999 Poland + 05:02
23 1 Matej Blasko 2000 Slovakia + 05:04
24 - Omar El Gouzi 1999 Tirol KTM Cycling Team + 05:08
25 6 Nicola Venchiarutti 1998 Cycling Team Friuli + 05:14
26 2 Damian Slawek 1997 GKS Cartusia Bike Atelier + 05:18
27 2 Josh Mechsner 1998 Germany + 05:19
28 2 Henrik Pakalski 1999 Germany + 05:19
29 4 Marcin Budzinski 1998 Team Hurom + 05:21
30 4 Yentil Ruimgaard 1998 WP Groot Amsterdam + 05:21
31 4 Felix Engelhardt 2000 Tirol KTM Cycling Team + 05:22
32 4 Moran Vermeulen 1997 Austria + 05:23
33 6 Szymon Krawczyk 1998 Poland + 05:59
34 6 Damian Bieniek 2000 TC Chrobry Scott Glogow + 06:02
35 10 Ilya Volkau 1997 Belarus + 06:44
36 4 Pawel Szostka 1998 Poland + 06:57
37 - Jakub Murias 1998 TC Chrobry Scott Glogow + 07:03
38 - Max Benz-Kuch 2000 Germany + 07:04
39 6 Balazs Vas 2000 Hungary + 08:25
40 14 Artsiom Harbach 1999 Belarus + 09:44
41 1 Oskar Gebauer 1998 Germany + 10:24
42 9 Emanuele Amadio 1999 Cycling Team Friuli + 10:36
43 4 Luka Lakota 1998 KK Kranj + 11:56
44 4 Aliaksandr Saroka 1998 Belarus + 11:57
45 2 Mateusz Kostanski 1999 KK Tarnovia Tarnovo Podgorne + 12:24
46 3 Karol Wawrzyniak 2000 CCC Development Team + 12:50
47 6 Bartosz Rudyk 1998 Poland + 12:54
48 2 Kacper Wisniewski 1999 GKS Cartusia Bike Atelier + 13:09
49 3 Valentin Gotzinger 2000 Austria + 13:55
50 14 Stanislaw Aniolkowski 1997 CCC Development Team + 14:13
51 5 Marceli Boguslawski 1997 Poland + 14:18
52 44 Daniel Dina 1997 Hungary + 14:45
53 12 Gergely Orosz 1999 Hungary + 15:13
54 2 Wojciech Bystrzycki 1999 KK Tarnovia Tarnovo Podgorne + 15:19
55 4 Samuele Zambelli 1998 Iseo Serrature Rime Carnovali + 15:20
56 21 Jan Lamaszewski 1999 KK Tarnovia Tarnovo Podgorne + 15:24
57 26 Michal Prochazka 1999 Czech Republic + 15:25
58 2 Andrea Ferrari 1998 Iseo Serrature Rime Carnovali + 15:34
59 32 Joren Bloem 1999 Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 15:50
60 8 Tomas Barta 1999 Czech Republic + 15:58
61 - Poul Rudolph 1998 Germany + 15:59
62 3 Tomasz Budzinski 1998 Team Hurom + 16:00
63 7 Adam Kus 1999 Team Hurom + 16:01
64 3 Lucas Kubis 2000 Slovakia + 16:01
65 15 Victor Broex 2000 WP Groot Amsterdam + 16:03
66 22 Nils Friedl 1997 Austria + 17:21
67 30 Patryk Gieracki 1999 TC Chrobry Scott Glogow + 18:02
68 11 Vladimir Miksanik 2000 Czech Republic + 18:40
69 7 Karol Kuklewicz 1997 TC Chrobry Scott Glogow + 18:43
70 6 Daniel Staniszewski 1997 KS Pogon Mostostal Pulawy + 18:45
71 8 Dawid Kloc 1998 KS Pogon Mostostal Pulawy + 18:46
72 13 Oleg Kanaka 2000 Ukraine + 18:49
73 13 Jan Kaspar 2000 Czech Republic + 18:49
74 1 Nik Cemazar 1999 KK Kranj + 18:52
75 19 Bartlomiej Proc 1999 KS Pogon Mostostal Pulawy + 18:54
76 2 Tim Marsman 2000 Metec - TKH + 18:55
77 23 Sam Gademan 2000 Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 18:58
78 20 Ferenc Szöllosi 1998 Hungary + 20:39
79 7 Artur Jatczak 1998 TC Chrobry Scott Glogow + 20:43
80 5 Andrej Liska 2000 TJ Slavia SG Trencin + 20:43
81 - Vladyslav Shcherban 1998 Ukraine + 20:45
82 8 Miklos Szabo 1998 Slovakia + 20:48
83 8 Richard Coma 2000 Stredoslovenský kraj + 20:48
84 5 Kyrylo Tsarenko 2000 Ukraine + 20:56
85 10 Florian Gamper 1999 Tirol KTM Cycling Team + 20:59
86 21 David Kasko 1997 Stredoslovenský kraj + 22:05
87 12 Luka Skuk 2000 KK Kranj + 23:25
88 5 Jan Krukowski 1999 GKS Cartusia Bike Atelier + 23:42
89 7 Dmitryi Belko 1999 Belarus + 23:58
90 35 Jip Steman 2000 Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 24:11
91 28 Norbert Banaszek 1997 Team Hurom + 24:58
92 26 Jakub Varhanovsky 1999 Slovakia + 24:59
93 24 Thimo Kroeze 1997 WP Groot Amsterdam + 24:59
94 23 Rojus Adomaitis 1998 Lithuania + 25:00
95 11 Alexander Gratzer 2000 Austria + 25:03
96 9 Rokas Kmieliauskas 2000 Lithuania + 25:04
97 9 Martin Gavenda 2000 TJ Slavia SG Trencin + 25:04
98 20 Adrian Mrowka 1997 KK Tarnovia Tarnovo Podgorne + 25:07
99 4 Evgeniy Evmenenko 2000 Belarus + 26:37
100 2 Bastiaan De Blom 2000 Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 27:41
101 1 Stefan Appelman 1999 WP Groot Amsterdam + 27:43
102 - Michal Hloza 1997 Stredoslovenský kraj + 27:44
103 1 Justas Beniusis 1997 Lithuania + 28:04
104 1 Miroslav Gavenda 1997 TJ Slavia SG Trencin + 28:08
Carpathian Couriers Race (U23)
Poland
03.stage Hills
108 km
Oświęcim -> Jabłonka
May 3rd (2019)
Leader M.Van Den Berg
Youth M.Van Den Berg
Points N.Dalla Valle
Mountain G.Leemreize
Sprint T.Barta

Want to use results from
FirstCycling on your site?