2018 Carpathian Couriers Race (U23)

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07

Stage results: 03.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Sven Burger 1997 WP Groot Amsterdam 02:26:4402 12 + 26
02 Christian Koch 1996 LKT Team Brandenburg + 0004 14 + 28
03 Filip Maciejuk 1999 Poland + 0006 31 + 29
04 Matteo Donega 1998 Cycling Team Friuli + 0008 24 + 32
05 Raffaele Radice 1996 Delio Gallina Colosio Eurofeed + 0010 32 + 32
06 Marton Dina 1996 Pannon Cycling Team + 0009 31 + 32
07 Jordi Van Loon 1996 Destil - Parkhotel Valkenburg + 0005 3 + 29
08 Mattia Bais 1996 Cycling Team Friuli + 0003 4 + 26
09 Jens Van Den Dool 1998 Delta Cycling Rotterdam + 0012 52 + 32
10 Venantas Lasinis 1997 Lithuania + 0007 3 + 30
11 Alberto Giuriato 1998 Cycling Team Friuli + 0011 30 + 32
12 Sjoerd Bax 1996 Delta Cycling Rotterdam + 0001 2 07:05:10
13 Ahmed Amine Galdoune 1996 Delio Gallina Colosio Eurofeed + 01:5315 11 + 02:19
14 Francesco Di Felice 1997 Delio Gallina Colosio Eurofeed + 01:5316 11 + 02:20
15 Kamil Malecki 1996 Poland + 01:5318 9 + 02:22
16 Stanislaw Aniolkowski 1997 Team Hurom + 01:5325 4 + 02:25
17 Dawid Burczak 1999 KK Tarnovia Tarnovo Podgorne + 01:5322 7 + 02:25
18 Youri Van Iersel 1996 LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 01:5327 2 + 02:25
19 Teun Mouris 1998 WP Groot Amsterdam + 01:5336 3 + 02:25
20 Daniel Staniszewski 1997 KS Pogon Mostostal Pulawy + 01:5319 8 + 02:24
21 Vincent Hoppezak 1999 Delta Cycling Rotterdam + 01:5347 18 + 02:25
22 Szymon Krawczyk 1998 Poland + 01:5317 11 + 02:21
23 Justas Beniusis 1997 Klaipeda CT + 01:5329 1 + 02:25
24 Jakub Murias 1998 TC Chorbry Scott Glogow + 01:5321 8 + 02:24
25 Szymon Tracz 1998 Poland + 01:5324 5 + 02:25
26 Joep Steinbusch 1996 WP Groot Amsterdam + 01:5313 12 + 01:48
27 Miklos Szabo 1998 Pannon Cycling Team + 01:5339 9 + 02:25
28 Marceli Boguslawski 1997 Poland + 01:5323 7 + 02:25
29 Filip Vanco 1996 Stredoslovensky Region + 01:5343 10 + 02:25
30 Muhammad Fitri Saharil 1998 Team Sapura Cycling + 01:5369 27 + 02:25
31 Marijn Van Den Berg 1999 Delta Cycling Rotterdam + 01:5326 9 + 02:25
32 Maiko Van Der Heijden 1997 Destil - Parkhotel Valkenburg + 01:5352 16 + 02:25
33 Thimo Kroeze 1997 WP Groot Amsterdam + 01:5338 - + 02:25
34 Andriy Rozhonyuk 1997 Ukraine + 01:5340 5 + 02:25
35 Bartlomiej Wojtanek 1997 TC Chorbry Scott Glogow + 01:5341 5 + 02:25
36 Jaka Primozic 1998 KK Kranj + 01:5328 8 + 02:25
37 Matus Stocek 1999 Slovakia + 01:5320 8 + 02:24
38 Adrian Babic 1996 Slovakia + 01:5331 4 + 02:25
39 Davide Bais 1998 Cycling Team Friuli + 01:5342 1 + 02:25
40 Adam Jagiela 1998 TC Chorbry Scott Glogow + 01:5330 7 + 02:25
41 Viktor Filutas 1996 Pannon Cycling Team + 01:5337 4 + 02:25
42 Francesco Zandri 1997 Delio Gallina Colosio Eurofeed + 01:5332 4 + 02:25
43 Zsolt Istlstekker 1998 Kobanya Cycling Team + 01:5334 3 + 02:25
44 Jacob Eriksson 1999 Destil - Parkhotel Valkenburg + 01:5359 26 + 02:25
45 Cameron Beard 1998 Destil - Parkhotel Valkenburg + 01:5344 - + 02:25
46 Martin Vlcak 1998 Slovakia + 01:5358 16 + 02:25
47 Paul Taebling 1999 LKT Team Brandenburg + 01:5355 12 + 02:25
48 Juraj Bellan 1996 Slovakia + 01:5367 23 + 02:25
49 Mateusz Manowski 1999 Team Hurom + 01:5357 9 + 02:25
50 Pawel Szostka 1998 TC Chorbry Scott Glogow + 01:5335 10 + 02:25
51 Hunor Mate Kiss 1999 Kontent-DKSI + 01:5349 10 + 02:25
52 Piotr Pekala 1998 KS Pogon Mostostal Pulawy + 01:5333 9 + 02:25
53 Massimo Orlandi 1998 Cycling Team Friuli + 01:5346 4 + 02:25
54 Krzysztof Kucio 1998 KS Pogon Mostostal Pulawy + 01:5345 2 + 02:25
55 Martin Lavric 1998 KK Kranj + 01:5348 4 + 02:25
56 Vladyslav Shcherban 1998 Ukraine + 01:5365 22 + 02:25
57 Daniel Dina 1997 Pannon Cycling Team + 01:5350 5 + 02:25
58 Muhshin Misbah 1997 Team Sapura Cycling + 01:5371 24 + 02:25
59 Rens Tulner 1998 Delta Cycling Rotterdam + 01:5360 17 + 02:25
60 Akmal Zakaria 1996 Team Sapura Cycling + 01:5363 18 + 02:25
61 Nils Sinschek 1998 LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 01:5314 12 + 01:53
62 Attila Valter 1998 Pannon Cycling Team + 01:5356 5 + 02:25
63 Leo Appelt 1997 LKT Team Brandenburg + 01:5372 25 + 02:45
64 Wojciech Bystrzycki 1999 KK Tarnovia Tarnovo Podgorne + 01:5364 18 + 02:25
65 Jobbe Krijnsen 1999 WP Groot Amsterdam + 01:5362 13 + 02:25
66 Patrik Podolak 1999 Stredoslovensky Region + 01:5366 17 + 02:25
67 Jakub Jakala 1998 TC Chorbry Scott Glogow + 01:5351 2 + 02:25
68 Timo De Jong 1999 Destil - Parkhotel Valkenburg + 01:5361 9 + 02:25
69 Jan Lamaszewski 1999 KK Tarnovia Tarnovo Podgorne + 01:5353 3 + 02:25
70 Patryk Gorecki 1996 KS Pogon Mostostal Pulawy + 01:5354 3 + 02:25
71 Filip Kvasina 1998 KK Kranj + 01:5368 18 + 02:25
72 Bohdan Musiienko 1997 Ukraine + 01:5370 22 + 02:25
73 Nik Cemazar 1999 KK Kranj + 02:1575 13 + 02:47
74 Samuel Oros 1998 Slovakia + 02:1574 11 + 02:47
75 Luka Cotar 1996 KK Kranj + 02:1573 13 + 02:47
76 Patryk Solinski 1996 KS Pogon Mostostal Pulawy + 02:3276 40 + 03:04
77 Romas Zubrickas 1999 Klaipeda CT + 06:1477 4 + 06:46
78 Kestutis Vaitaitis 1999 Lithuania + 06:1980 1 + 06:51
79 Mateusz Kostanski 1999 KK Tarnovia Tarnovo Podgorne + 06:1979 17 + 06:51
80 Flavio Peli 1998 Delio Gallina Colosio Eurofeed + 06:1978 27 + 06:51
81 Dawid Migas 1999 GKS Cartusia Bike Atelier + 06:2781 47 + 06:59
82 Daniel Moricz 1996 Kobanya Cycling Team + 06:2783 3 + 06:59
83 Oleksandr Shevchenko 1999 Ukraine + 06:2784 6 + 06:59
84 Kacper Wisniewski 1999 GKS Cartusia Bike Atelier + 06:2782 11 + 06:59
85 Rojus Adomaitis 1998 Klaipeda CT + 10:2289 13 + 16:52
86 Michal Hloza 1997 Stredoslovensky Region + 10:2286 17 + 10:54
87 David Kasko 1997 Stredoslovensky Region + 10:2287 2 + 10:54
88 Jan Krukowski 1999 GKS Cartusia Bike Atelier + 10:2290 16 + 16:52
89 Daniel Sasvari - Kontent-DKSI + 10:2285 27 + 10:54
90 Andras Szentpeteri 1996 Kontent-DKSI + 10:2288 3 + 10:54
DNF Tomas Gembeckas 1996 Lithuania 999
DNF Paulius Valiukas 1999 Lithuania 999
DNF Kasparas Punkrys 1998 Lithuania 999
DNF Juraj Michalicka 1998 Stredoslovensky Region 999
DNF Damian Slawek 1997 GKS Cartusia Bike Atelier 999
DNF Wojciech Ceniuch 1999 GKS Cartusia Bike Atelier 999
DNF Mikolaj Sojka 1997 KK Tarnovia Tarnovo Podgorne 999
DNF Ignas-Edmundas Mikalajunas 1999 Klaipeda CT 999
DNF Mantas Januskevicius 1999 Klaipeda CT 999
DNF Erik Vevatne Řverland 1998 Kobanya Cycling Team 999
DNF Maté Fegyveres 1996 Kontent-DKSI 999
DNF Gergely Szarka 1998 Kontent-DKSI 999
DNF Wout Van Elzakker 1998 LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner 999
DNF Bryan Bouwmans 1998 LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner 999
DNF Lars Olde Meierink 1998 LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner 999
DNF Mikolaj Konieczny 1999 Team Hurom 999
DNF Dawid Kloc 1998 Team Hurom 999

Info

Race Carpathian Couriers Race (U23)
Nation Poland
Stage 03.stage
Type Flat
Distance 106 km
StartJabłonka
FinishOświęcim
DateApril 29th (2018)
Leader S.Bax
Youth F.Maciejuk
Points S.Burger
Mountain M.Bais
Sprint M.Bais

Sven Burger