Right now | Confirmed transfers | Cyclo-cross | World Championship | Vuelta | Uno-X Dev Weekend

2018 Gran Premio della Liberazione (U23)

Race mainpage Info Results Startlist Stats Comments

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Alessandro Fedeli 1996 Trevigiani - Phonix - Hemus 3:22:493030
02 Ziga Jerman 1998 Ljubljana Gusto Xaurum + 452425
03 Gabriel Cullaigh 1996 Team Wiggins + 451820
04 Nicolas Nesi 1997 Maltinti Lampadari - Banca di Cambi + 451515
05 Fabio Mazzucco 1999 Trevigiani - Phonix - Hemus + 451410
06 Raul Colombo 1996 Biesse Carrera Gavardo + 45125
07 Mattia Bevilacqua 1998 Petroli Firenze-Hopplá + 45113
08 Alexander Konychev 1998 Petroli Firenze-Hopplá + 45101
09 Luca Colnaghi 1999 Sangemini - MG.Kvis + 4591
10 Filippo Zana 1999 Trevigiani - Phonix - Hemus + 4581
11 Alexandr Kulikovskiy 1997 Gazprom-Rusvelo U23 + 457
12 Juri Passa 1999 Calzaturieri Montegranaro Marini Si + 457
13 Nicolo Garibbo 1999 Overall Cycling Team + 456
14 Francesco Baldi 1996 VPM Porto Sant Elpidio + 455
15 Giacomo Garavaglia 1996 Petroli Firenze-Hopplá + 455
16 Dylan Maldonado 1998 A.V.C. Aix-en-Provence + 1:305
17 Einer Augusto Rubio Reyes 1998 Vejus TMF + 1:304
18 Abderrahim Zahiri 1996 Trevigiani - Phonix - Hemus + 1:304
19 Davide Leone 1996 VPM Porto Sant Elpidio + 1:304
20 Franco Orocito 1999 D'Amico - Utensilnord + 1:303
21 Cristian Carmona 1996 Calzaturieri Montegranaro Marini Si + 1:403
22 Alexander Braybrooke 1997 A.V.C. Aix-en-Provence + 1:403
23 Ziga Horvat 1998 Adria Mobil + 1:562
24 Damian Lüscher 1997 Swiss Racing Academy + 1:562
25 Matteo Alesiani 1999 Bevilacqua Sport-Ferretti + 1:562
26 Attilio Viviani 1996 Sangemini - MG.Kvis + 1:562
27 Artur Sowinski 1997 GKS Cartusia Bike Atelier + 2:001
28 Fabio Di Guglielmo 1998 VPM Porto Sant Elpidio + 2:001
29 Robin Meyer 1996 A.V.C. Aix-en-Provence + 2:211
DNS Adam Hartley 1998 100% ME
DNS Jon Bozic 1996 Adria Mobil
DNS Izidor Penko 1996 Ljubljana Gusto Xaurum
DNS Sebastiano Enrico 1999 Overall Cycling Team
DNS Luca Scriboni 1998 Team Stipa Milano
DNS Tim James 1998 Zappi Racing Team
DNS Jake Wright 1999 Zappi Racing Team
DNF Lorenzo Allegretti 1999 -
DNF Riccardo Angiulli 1997 -
DNF Antony Barresi 1999 -
DNF Jonathan Bridge - -
DNF Riccardo Caputo 1999 -
DNF Michele Floro 1999 -
DNF Salvatore Furnari 1998 -
DNF Gianmarco Grigoni - -
DNF Daniel Gutierrez 1999 -
DNF Cristian Ioli 1997 -
DNF Vladislav Kulikov 1996 -
DNF Lucas Gonzalo Lopez Acosta - -
DNF Kotaro Ono 1997 -
DNF Francesco Petrini 1997 -
DNF Alex Vogel 1999 -
DNF Joe Nally 1999 100% ME
DNF Jake Stewart 1999 100% ME
DNF Matthew Walls 1998 100% ME
DNF Fred Wright 1999 100% ME
DNF Romain Arcangeli 1999 A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Hugo Brun 1997 A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Quentin Grolleau 1998 A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Filippo Bafile 1998 Aran Cucine
DNF Piergiorgio Cardarilli 1998 Aran Cucine
DNF Enrico Pio D'Elia 1999 Aran Cucine
DNF Marco Lolli 1999 Aran Cucine
DNF Riccardo Recchilungo 1999 Aran Cucine
DNF Gabriele Brega 1999 Bevilacqua Sport-Ferretti
DNF Matteo Carboni 1999 Bevilacqua Sport-Ferretti
DNF Nicolo Di Gaetano 1999 Bevilacqua Sport-Ferretti
DNF Francesco Giordano 1999 Bevilacqua Sport-Ferretti
DNF Francesco Venditti 1998 Bevilacqua Sport-Ferretti
DNF Nicolo Gozzi 1998 Biesse Carrera Gavardo
DNF Stefano Moro 1997 Biesse Carrera Gavardo
DNF Giovanni Pedretti 1996 Biesse Carrera Gavardo
DNF Michel Piccot 1997 Biesse Carrera Gavardo
DNF Stefano Taglietti 1999 Biesse Carrera Gavardo
DNF Federico Zanni 1997 Calzaturieri Montegranaro Marini Si
DNF Edoardo Corridori 1998 D'Amico - Utensilnord
DNF Emanuele Di Giovanni 1998 D'Amico - Utensilnord
DNF Angelo Vitiello 1998 D'Amico - Utensilnord
DNF Stanislav Konyaev 1998 Gazprom-Rusvelo U23
DNF Nikita Martynov 1999 Gazprom-Rusvelo U23
DNF Anton Popov 1999 Gazprom-Rusvelo U23
DNF Vladislav Taranenko 1996 Gazprom-Rusvelo U23
DNF Bruno Asllani 1999 Gragnano Sporting Club
DNF Yuri Botti 1998 Gragnano Sporting Club
DNF Nicola Cocchioni 1999 Gragnano Sporting Club
DNF Matteo Conforti 1996 Gragnano Sporting Club
DNF Patrizio Leoni 1996 Gragnano Sporting Club
DNF Devin Shortt 1999 Gragnano Sporting Club
DNF Tilen Finkst 1997 Ljubljana Gusto Xaurum
DNF Matic Groselj 1996 Ljubljana Gusto Xaurum
DNF Davide Italiani 1996 Maltinti Lampadari - Banca di Cambi
DNF Klidi Jaku 1998 Maltinti Lampadari - Banca di Cambi
DNF Filippo Mori 1997 Maltinti Lampadari - Banca di Cambi
DNF Alfonso Piselli 1996 Maltinti Lampadari - Banca di Cambi
DNF Nicola Valacchi 1998 Maltinti Lampadari - Banca di Cambi
DNF Fabio Portigliatti 1999 Overall Cycling Team
DNF Simone Sano 1997 Overall Cycling Team
DNF Leonardo Fedrigo 1996 Petroli Firenze-Hopplá
DNF Moreno Marchetti 1998 Petroli Firenze-Hopplá
DNF Matus Stocek 1999 Petroli Firenze-Hopplá
DNF Elia Ciabocco 1998 Sangemini - MG.Kvis
DNF Geremia Goffi 1999 Sangemini - MG.Kvis
DNF Alessandro Marinozzi 1998 Sangemini - MG.Kvis
DNF Dario Puccioni 1996 Sangemini - MG.Kvis
DNF Benoit Guinchard 1998 Swiss Racing Academy
DNF Raphael Krähemann 1996 Swiss Racing Academy
DNF Jonathan Russo 1998 Swiss Racing Academy
DNF Carl Schütz 1996 Swiss Racing Academy
DNF Simone Bianconi 1999 Team Stipa Milano
DNF Luigi Filippo Chiocci 1999 Team Stipa Milano
DNF Cristhian Di Cecco 1999 Team Stipa Milano
DNF Floryan Arnoult 1996 Trevigiani - Phonix - Hemus
DNF Adrian Vargas 1998 Trevigiani - Phonix - Hemus
DNF Antonio Della Vigna 1999 Vejus TMF
DNF Angelo Palomba 1999 Vejus TMF
DNF Paolo Rodilossi 1999 Vejus TMF
DNF Alessandro Susco 1999 Vejus TMF
DNF Charlie Beake 1997 Zappi Racing Team
DNF Nic McKibbin 1998 Zappi Racing Team

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Gran Premio della Liberazione (U23)
Italy - April 25th
Distance 138 km
Classification 1.2U