Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Championship of Zurich
World Cup, One-day race, 22nd August 2004, Switzerland
Race info
Results
History
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1914
Results
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Canada
Czechia
Denmark
France
Germany
Italy
Kazakhstan
Luxembourg
Moldova
Netherlands
Portugal
Russia
Slovakia
Slovenia
Spain
Sweden
Switzerland
Ukraine
USA
Uzbekistan
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Flecha
Juan Antonio
1977
Fassa Bortolo
06:13:30
02
Bettini
Paolo
1974
Quick Step - Davitamon
+ 00
03
Pineau
Jérôme
1980
Brioches La Boulangère
+ 00
04
Fofonov
Dmitriy
1976
Cofidis
+ 00
05
Albasini
Michael
1980
Phonak Hearing Systems
+ 00
06
Rebellin
Davide
1971
Gerolsteiner
+ 00
07
Barry
Michael
1975
US Postal p/b Berry Floor
+ 00
08
Hincapie
George
1973
US Postal p/b Berry Floor
+ 00
09
Freire
Óscar
1976
Rabobank
+ 00
10
Gentili
Massimiliano
1971
Domina Vacanze
+ 00
11
Yus Kerejeta
Unai
1974
Brioches La Boulangère
+ 00
12
Verbrugghe
Rik
1974
Lotto - Domo
+ 00
13
Honchar
Serhiy
1970
De Nardi
+ 00
14
Kolobnev
Alexandr
1981
Domina Vacanze
+ 00
15
Albizu Lizaso
Joseba
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 00
16
Zberg
Markus
1974
Gerolsteiner
+ 00
17
Celestino
Mirko
1974
Saeco
+ 00
18
Borghi
Ruggero
1970
De Nardi
+ 00
19
Moncoutié
David
1975
Cofidis
+ 00
20
Baguet
Serge
1969
Lotto - Domo
+ 00
21
Casagrande
Francesco
1970
Vini Caldirola - Nobili Rubinetteri
+ 00
22
Wegmann
Fabian
1980
Gerolsteiner
+ 00
23
Gustov
Volodymir
1977
Fassa Bortolo
+ 00
24
Bartoli
Michele
1970
Team CSC
+ 00
25
Totschnig
Georg
1971
Gerolsteiner
+ 00
26
Valjavec
Tadej
1977
Phonak Hearing Systems
+ 00
27
Savoldelli
Paolo
1973
T-Mobile Team
+ 00
28
Vila
Patxi
1975
Lampre
+ 00
29
Evans
Cadel
1977
T-Mobile Team
+ 00
30
Frigo
Dario
1973
Fassa Bortolo
+ 00
31
Nardello
Daniele
1972
T-Mobile Team
+ 03
32
Dekker
Erik
1970
Rabobank
+ 11
33
Sinkewitz
Patrik
1980
Quick Step - Davitamon
+ 19
34
Vinokourov
Alexandre
1973
T-Mobile Team
+ 01:55
35
Serpellini
Marco
1972
Gerolsteiner
+ 03:38
36
Murn
Uros
1975
Phonak Hearing Systems
+ 03:38
37
Mori
Manuele
1980
Saunier Duval - Prodir
+ 03:38
38
Strauss
Marcel
1976
Gerolsteiner
+ 03:38
39
Lotz
Marc
1973
Rabobank
+ 03:38
40
Beltrán
Manuel
1971
US Postal p/b Berry Floor
+ 03:38
41
Merckx
Axel
1972
Lotto - Domo
+ 03:38
42
Elmiger
Martin
1978
Phonak Hearing Systems
+ 03:38
43
Schnider
Daniel
1973
Phonak Hearing Systems
+ 03:38
44
Bortolami
Gianluca
1968
Lampre
+ 03:38
45
Sacchi
Fabio
1974
Fassa Bortolo
+ 03:38
46
Leipheimer
Levi
1973
Rabobank
+ 03:38
47
Oriol
Christophe
1973
AG2R Prévoyance
+ 03:38
48
Cioni
Dario
1974
Fassa Bortolo
+ 03:38
49
Bossoni
Paolo
1976
Lampre
+ 03:38
50
Andrle
Rene
1974
Liberty Seguros
+ 03:38
51
Codol
Massimo
1973
Fassa Bortolo
+ 03:38
52
Paolini
Luca
1977
Quick Step - Davitamon
+ 03:38
53
Hary
Maryan
1980
Brioches La Boulangère
+ 03:38
54
Gonzalez
Aitor
1975
Fassa Bortolo
+ 03:38
55
Trentin
Guido
1975
Cofidis
+ 03:38
56
Gilbert
Philippe
1982
FDJeux.com
+ 03:38
57
Chavanel
Sylvain
1979
Brioches La Boulangère
+ 03:38
58
Stangelj
Gorazd
1973
Saeco
+ 03:38
59
Luttenberger
Peter
1972
Team CSC
+ 03:38
60
Sørensen
Nicki
1975
Team CSC
+ 03:38
61
Duma
Vladimir
1972
Landbouwkrediet - Colnago
+ 03:38
62
Peron
Andrea
1971
Team CSC
+ 03:38
63
Wesemann
Steffen
1971
T-Mobile Team
+ 03:38
64
Tschopp
Johann
1982
Phonak Hearing Systems
+ 03:38
65
Beuchat
Roger
1972
Vini Caldirola - Nobili Rubinetteri
+ 03:38
66
Ferrara
Raffaele
1976
Alessio - Bianchi
+ 03:38
67
Faresin
Gianni
1965
Gerolsteiner
+ 03:38
68
Popovych
Yaroslav
1980
Landbouwkrediet - Colnago
+ 03:38
69
Atienza
Daniel
1974
Cofidis
+ 06:32
70
Laidoun
Julien
1980
AG2R Prévoyance
+ 06:32
71
Rogers
Michael
1979
Quick Step - Davitamon
+ 06:32
72
Isasi
Iñaki
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 06:32
73
Dufaux
Laurent
1969
Quick Step - Davitamon
+ 06:32
74
Moos
Alexandre
1972
Phonak Hearing Systems
+ 06:32
75
Mori
Massimiliano
1974
Domina Vacanze
+ 06:32
76
Chaurreau
Inigo
1973
AG2R Prévoyance
+ 06:52
77
Calvente
Manuel
1976
Team CSC
+ 06:52
78
Schreck
Stephan
1978
T-Mobile Team
+ 06:52
79
Scholz
Ronny
1978
Gerolsteiner
+ 06:52
80
Gerosa
Mauro
1974
Vini Caldirola - Nobili Rubinetteri
+ 06:52
81
Quinziato
Manuel
1979
Lampre
+ 06:52
82
Tankink
Bram
1978
Quick Step - Davitamon
+ 06:52
83
De la Fuente
David
1981
Saunier Duval - Prodir
+ 06:52
84
Giordani
Leonardo
1977
De Nardi
+ 06:52
85
Fritsch
Nicolas
1978
FDJeux.com
+ 06:52
86
Weening
Pieter
1981
Rabobank
+ 06:52
87
Astarloa
Igor
1976
Cofidis
+ 06:52
88
Hernández
Jesús
1981
Liberty Seguros
+ 06:52
89
Bernucci
Lorenzo
1979
Landbouwkrediet - Colnago
+ 06:52
90
Mazzoleni
Eddy
1973
Saeco
+ 06:52
91
Fernández Bustinza
Bingen
1972
Cofidis
+ 06:52
92
Casar
Sandy
1979
FDJeux.com
+ 06:52
93
Pérez Rodríguez
Luis
1974
Cofidis
+ 06:52
94
Nuritdinov
Rafael
1977
De Nardi
+ 10:38
95
Barredo
Carlos
1981
Liberty Seguros
+ 10:38
DNF
Goubert
Stéphane
1970
AG2R Prévoyance
DNF
Krivtsov
Yuriy
1979
AG2R Prévoyance
DNF
Portal
Nicolas
1979
AG2R Prévoyance
DNF
Turpin
Ludovic
1975
AG2R Prévoyance
DNF
Bertolini
Alessandro
1971
Alessio - Bianchi
DNF
Ivanov
Ruslan
1973
Alessio - Bianchi
DNF
Jørgensen
Rene
1975
Alessio - Bianchi
DNF
Ljungqvist
Marcus
1974
Alessio - Bianchi
DNF
Charteau
Anthony
1979
Brioches La Boulangère
DNF
Kern
Christophe
1981
Brioches La Boulangère
DNF
Naulleau
Alexandre
1981
Brioches La Boulangère
DNF
Sprick
Matthieu
1981
Brioches La Boulangère
DNF
Cuesta
Íñigo
1969
Cofidis
DNF
White
Matthew
1974
Cofidis
DNF
Jurco
Matej
1984
De Nardi
DNF
Lorenzetto
Mirco
1981
De Nardi
DNF
Vanotti
Alessandro
1980
De Nardi
DNF
Bazhenov
Alexandre
1981
Domina Vacanze
DNF
Scarponi
Michele
1979
Domina Vacanze
DNF
Valoti
Paolo
1971
Domina Vacanze
DNF
Artetxe
Mikel
1976
Euskaltel-Euskadi
DNF
Etxebarria
David
1973
Euskaltel-Euskadi
DNF
Gonzalez
Gorka
1977
Euskaltel-Euskadi
DNF
Martinez
Egoi
1978
Euskaltel-Euskadi
DNF
Sánchez
Samuel
1978
Euskaltel-Euskadi
DNF
Silloniz
Aitor
1977
Euskaltel-Euskadi
DNF
Petito
Roberto
1971
Fassa Bortolo
DNF
Derepas
David
1978
FDJeux.com
DNF
Mengin
Christophe
1968
FDJeux.com
DNF
Mourey
Francis
1980
FDJeux.com
DNF
Righi
Daniele
1976
Lampre
DNF
Scotto D'Abusco
Michele
1983
Lampre
DNF
Adyeyev
Sergiy
1976
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Bileka
Volodymyr
1979
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Gasperoni
Cristian
1970
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Gryschenko
Ruslan
1981
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Lagutin
Sergey
1981
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Diaz Justo
Rafael
1972
Liberty Seguros
DNF
González de Galdeano
Álvaro
1970
Liberty Seguros
DNF
Ramirez
Javier
1978
Liberty Seguros
DNF
Sánchez
Luis León
1983
Liberty Seguros
DNF
Vande Velde
Christian
1976
Liberty Seguros
DNF
D'Hollander
Glenn
1974
Lotto - Domo
DNF
Detilloux
Christophe
1974
Lotto - Domo
DNF
Moerenhout
Koos
1973
Lotto - Domo
DNF
Vansevenant
Wim
1971
Lotto - Domo
DNF
Rast
Gregory
1980
Phonak Hearing Systems
DNF
Bramati
Davide
1968
Quick Step - Davitamon
DNF
Garrido
Jose Antonio
1975
Quick Step - Davitamon
DNF
de Groot
Bram
1974
Rabobank
DNF
De Weert
Kevin
1982
Rabobank
DNF
Niermann
Grischa
1975
Rabobank
DNF
Commesso
Salvatore
1975
Saeco
DNF
Di Luca
Danilo
1976
Saeco
DNF
Loosli
David
1980
Saeco
DNF
Spezialetti
Alessandro
1975
Saeco
DNF
Bertogliati
Rubens
1979
Saunier Duval - Prodir
DNF
Johnson
Tim
1977
Saunier Duval - Prodir
DNF
Loddo
Alberto
1979
Saunier Duval - Prodir
DNF
Strazzer
Massimo
1969
Saunier Duval - Prodir
DNF
Ventoso
Francisco
1982
Saunier Duval - Prodir
DNF
Zaugg
Oliver
1981
Saunier Duval - Prodir
DNF
Guerini
Giuseppe
1970
T-Mobile Team
DNF
Konecny
Tomas
1973
T-Mobile Team
DNF
Jaksche
Jörg
1976
Team CSC
DNF
Schleck
Fränk
1980
Team CSC
DNF
Azevedo
José
1973
US Postal p/b Berry Floor
DNF
Noval
Benjamin
1979
US Postal p/b Berry Floor
DNF
Padrnos
Pavel
1970
US Postal p/b Berry Floor
DNF
Van den Broeck
Jurgen
1983
US Postal p/b Berry Floor
DNF
Zabriskie
David
1979
US Postal p/b Berry Floor
DNF
Andriotto
Dario
1972
Vini Caldirola - Nobili Rubinetteri
DNF
Masciarelli
Andrea
1982
Vini Caldirola - Nobili Rubinetteri
DNF
Masciarelli
Simone
1980
Vini Caldirola - Nobili Rubinetteri
DNF
Sironi
Gianluca
1974
Vini Caldirola - Nobili Rubinetteri
DNF
Zamperi
Steve
1977
Vini Caldirola - Nobili Rubinetteri
Information
Championship of Zurich
Switzerland
22nd August 2004
CDM | 241.0 km