FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Subida a Urkiola
UCI, One-day race, 3rd August 2008, Spain
Race info
Results
History
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1969
1968
1966
1965
1964
1962
1961
1936
1931
Results
Embed Results
Nations
Belarus
Belgium
Colombia
Czechia
France
Germany
Hungary
Italy
Japan
Mexico
Netherlands
Norway
Russia
South Korea
Spain
Sweden
Thailand
Venezuela
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Arroyo
David
1980
Caisse d'Epargne
03:50:12
02
Cobo
Juan José
1981
Scott - American Beef
+ 06
03
Pardilla
Sergio
1984
Burgos Monumental
+ 26
04
López
David
1981
Caisse d'Epargne
+ 55
05
Rodríguez
Joaquim
1979
Caisse d'Epargne
+ 01:00
06
Rujano
José
1982
Caisse d'Epargne
+ 01:10
07
Pérez
Francisco
1978
Caisse d'Epargne
+ 01:20
08
Calvente
Manuel
1976
Contentpolis - Murcia
+ 01:21
09
Sarabia
Ignacio
1983
Extremadura
+ 01:25
10
Verdugo
Gorka
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 01:39
11
Pasamontes
Luis
1979
Caisse d'Epargne
+ 01:49
12
Nieve
Mikel
1984
Orbea - Oreka SDA
+ 01:53
13
Gutierrez Alvarez
Pedro
1986
Burgos Monumental
+ 02:01
14
Martin
David
1983
Orbea - Oreka SDA
+ 02:01
15
Piedra
Antonio
1985
Andalucia - Cajasur
+ 02:01
16
Gomez
José
1980
Scott - American Beef
+ 02:07
17
Loubet
Julien
1985
AG2R La Mondiale
+ 02:07
18
Redondo
Jose Antonio
1985
Andalucia - Cajasur
+ 02:12
19
Sobal
Yauhen
1981
Tinkoff Credit Systems
+ 02:30
20
Nocentini
Rinaldo
1977
AG2R La Mondiale
+ 02:35
21
Pujol
Oscar
1983
Burgos Monumental
+ 02:38
22
Txurruka
Amets
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 02:42
23
Castroviejo
Jonathan
1987
Orbea - Oreka SDA
+ 02:48
24
Salgueiro
Enrique
1981
Extremadura
+ 02:52
25
König
Leopold
1987
PSK Whirlpool - Author
+ 03:00
26
Martinez
Serafín
1984
Xacobeo-Galicia
+ 03:02
27
Troncoso
Roman
1981
Xacobeo-Galicia
+ 03:02
28
Serrano
Ricardo
1978
Tinkoff Credit Systems
+ 03:17
29
Sanchez
Julian
1980
Contentpolis - Murcia
+ 03:24
30
De la Fuente
David
1981
Scott - American Beef
+ 03:31
31
Vazquez
Manuel
1981
Contentpolis - Murcia
+ 03:31
32
Torrella Gomez
Francisco
1980
Contentpolis - Murcia
+ 03:49
33
Perez
Marlon
1976
Caisse d'Epargne
+ 04:02
34
Mosquera
Ezequiel
1975
Xacobeo-Galicia
+ 04:03
35
Gallego
Diego
1982
Burgos Monumental
+ 04:05
36
Anton
Igor
1983
Euskaltel-Euskadi
+ 04:08
37
Olano Orbegozo
Aitor
1986
Orbea - Oreka SDA
+ 04:22
38
Petrov
Evgeni
1978
Tinkoff Credit Systems
+ 04:28
39
Arashiro
Yukiya
1984
Meitan Hompo - GDR
+ 04:30
40
Hernández
Aitor
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 04:32
41
Chacon Quesada
Javier
1985
Contentpolis - Murcia
+ 04:32
42
Garcia Rena
Rodrigo
1980
Extremadura
+ 04:32
43
Etxarri
Javier
1986
Contentpolis - Murcia
+ 04:41
44
Poels
Wout
1987
P3Transfer - Batavus
+ 04:47
45
Oroz
Juan José
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 04:50
46
Terciado
Francisco Jose
1981
Extremadura
+ 05:08
47
Klimov
Serguei
1980
Tinkoff Credit Systems
+ 05:15
48
Ruiz Sanchez
Jose
1980
Andalucia - Cajasur
+ 05:17
49
Herrero
David
1979
Xacobeo-Galicia
+ 05:24
50
Erviti
Imanol
1983
Caisse d'Epargne
+ 05:44
51
Sesma Sorbet
Daniel
1984
Orbea - Oreka SDA
+ 06:05
52
Melero
Iván
1984
Orbea - Oreka SDA
+ 06:05
53
Francisco Delgado
David
1986
Burgos Monumental
+ 06:16
54
Irizar
Markel
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 07:05
55
Del Nero Montes
Jesus
1982
Scott - American Beef
+ 07:05
56
Lobato
Ruben
1978
Scott - American Beef
+ 07:05
57
Minguez
Miguel
1988
Orbea - Oreka SDA
+ 07:05
58
Pérez
Israel
1978
Extremadura
+ 07:07
59
Shimizu
Miyataka
1981
Meitan Hompo - GDR
+ 07:15
60
Dominguez Lemos
Gustavo
1980
Xacobeo-Galicia
+ 07:32
61
Veloso
Gustavo
1980
Xacobeo-Galicia
+ 07:54
62
Albizuri Aransono
Benat
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 08:24
63
Camaño
Iker
1979
Scott - American Beef
+ 08:24
64
Martínez
Francisco José
1983
Andalucia - Cajasur
+ 08:24
65
Ortega
Manuel
1981
Andalucia - Cajasur
+ 08:24
66
Mata Cabello
Martin
1984
Burgos Monumental
+ 08:24
67
Fernandez
Alberto
1984
Scott - American Beef
+ 08:24
68
Pedraza
Walter
1981
Tinkoff Credit Systems
+ 08:24
69
Antuna Coro
Andres Avelino
1986
Burgos Monumental
+ 08:24
70
Brutt
Pavel
1982
Tinkoff Credit Systems
+ 08:28
71
Gottfried
Alexander
1985
Tinkoff Credit Systems
+ 08:32
72
Uribarri
Unai
1984
Orbea - Oreka SDA
+ 08:35
73
Carrasco
Jose Antonio
1980
Andalucia - Cajasur
+ 08:37
74
Bru
Jon
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 10:45
75
Abal Diego
David
1986
Xacobeo-Galicia
+ 10:45
76
Ruiz
Eritz
1984
Orbea - Oreka SDA
+ 15:40
77
Rosendo Prado
Jesus
1982
Andalucia - Cajasur
+ 15:40
78
Horrach
Joan
1974
Caisse d'Epargne
+ 15:40
79
Kozubek
Stanislav
1980
PSK Whirlpool - Author
+ 15:40
80
Buchacek
Thomas
1978
PSK Whirlpool - Author
+ 15:40
81
Sørtveit
Sondre
1988
Team Sparebanken Vest
+ 15:40
82
Khatuntsev
Alexander
1985
Tinkoff Credit Systems
+ 15:40
83
Sanchez Pimienta
Jorge
1982
Contentpolis - Murcia
+ 15:40
84
Domínguez Muñoz
Sergio
1986
Contentpolis - Murcia
+ 15:40
85
Fernandez Sainz
Alberto
1981
Xacobeo-Galicia
+ 15:40
86
Poulhiès
Stéphane
1985
AG2R La Mondiale
+ 16:03
87
Pineau
Cédric
1985
AG2R La Mondiale
+ 16:03
88
Honig
Reinier
1983
P3Transfer - Batavus
+ 16:06
89
Eskov
Nikita
1983
Tinkoff Credit Systems
+ 16:16
90
Carrasco Gamiz
José Luis
1982
Andalucia - Cajasur
+ 16:16
91
Hegreberg
Morten
1977
Team Sparebanken Vest
+ 16:50
DNF
Dion
Renaud
1978
AG2R La Mondiale
DNF
Edaleine
Christophe
1979
AG2R La Mondiale
DNF
Mangel
Laurent
1981
AG2R La Mondiale
DNF
Vandenbergh
Stijn
1984
AG2R La Mondiale
DNF
Lopez Gil
Jose Antonio
1976
Andalucia - Cajasur
DNF
Moreno
Javier
1984
Andalucia - Cajasur
DNF
Iriarte
Javier
1986
Burgos Monumental
DNF
Santamarta Valvuena
Raul
1985
Burgos Monumental
DNF
Sobrino
Joaquin
1982
Burgos Monumental
DNF
Lastras
Pablo
1976
Caisse d'Epargne
DNF
Reig Conejero
Ruben
1986
Contentpolis - Murcia
DNF
Teruel
Eloy
1982
Contentpolis - Murcia
DNF
Azanza
Jorge
1982
Euskaltel-Euskadi
DNF
Lafuente
Andoni
1985
Euskaltel-Euskadi
DNF
Herrero
Sergio
1981
Extremadura
DNF
Mondelo Diaz
Josu
1981
Extremadura
DNF
Ochotorena
Xabat
1980
Extremadura
DNF
Rodriguez Arcones
Jose Angel
1985
Extremadura
DNF
Zambrano
Gonzalo
1983
Extremadura
DNF
Fukushima
Koji
1973
Meitan Hompo - GDR
DNF
Fukushima
Shinichi
1971
Meitan Hompo - GDR
DNF
Kikuchi
Masaaki
1986
Meitan Hompo - GDR
DNF
Komori
Ryohei
1988
Meitan Hompo - GDR
DNF
Mahawong
Prajak
1981
Meitan Hompo - GDR
DNF
Nakajima
Yasuharu
1984
Meitan Hompo - GDR
DNF
Okazaki
Kazuya
1972
Meitan Hompo - GDR
DNF
Seo
Joon Yong
1988
Meitan Hompo - GDR
DNF
Romero Etxebarria
Igor
1986
Orbea - Oreka SDA
DNF
Hagenaars
Luc
1987
P3Transfer - Batavus
DNF
Jun
Lars
1987
P3Transfer - Batavus
DNF
Ljungblad
Jonas
1979
P3Transfer - Batavus
DNF
Mol
Wouter
1982
P3Transfer - Batavus
DNF
Sopenberg
Gerrit-Jan
1983
P3Transfer - Batavus
DNF
Vangheel
Timothy
1986
P3Transfer - Batavus
DNF
Andrle
Rene
1974
PSK Whirlpool - Author
DNF
Danacik
Jakub
1988
PSK Whirlpool - Author
DNF
Kaltofen
Petr
1989
PSK Whirlpool - Author
DNF
Kubias
Petr
1988
PSK Whirlpool - Author
DNF
Mares
Martin
1982
PSK Whirlpool - Author
DNF
Durán
Arkaitz
1986
Scott - American Beef
DNF
Jufré
Josep
1975
Scott - American Beef
DNF
Mejias
Javier
1983
Scott - American Beef
DNF
Lengyel
Tamas
1980
Team Sparebanken Vest
DNF
Nybø
Håvard
1983
Team Sparebanken Vest
DNF
Rake
Christer
1987
Team Sparebanken Vest
DNF
Remme
Stian
1982
Team Sparebanken Vest
DNF
Contrini
Daniele
1974
Tinkoff Credit Systems
DNF
García Dapena
David
1977
Xacobeo-Galicia
DNF
Mayoz
Iban
1981
Xacobeo-Galicia
Information
Subida a Urkiola
Spain
3rd August 2008
1.1 | 166.1 km