Front Races Teams Riders Ranking

Subida a Urkiola | 2007 Results

Information Results

Main page

Results

Pos Name Team Time
01 José Gomez Marchante Saunier Duval - Prodir 3:50:38
02 David López Caisse d'Epargne + 40
03 Juan José Cobo Saunier Duval - Prodir + 43
04 Jose Miguel Galindo Relax - GAM + 1:00
05 Daniel Moreno Relax - GAM + 1:19
06 David Herrero Karpin-Galicia + 1:43
07 Constantino Zaballa Caisse d'Epargne + 1:47
08 Joaquim Rodríguez Caisse d'Epargne + 1:51
09 Sergio Pardilla Vina Magna - Cropu + 1:58
10 Jesus Javier Ramirez Torres Spiuk - Extremadura + 2:10
11 Amets Txurruka Euskaltel-Euskadi + 2:17
12 Javier Moreno Spiuk - Extremadura + 2:23
13 David Belda Garcia Fuerteventura - Canarias + 2:30
14 David De la Fuente Saunier Duval - Prodir + 2:34
15 Jose Herrada Vina Magna - Cropu + 2:38
16 Alberto Losada Caisse d'Epargne + 2:45
17 Angel Vallejo Relax - GAM + 2:48
18 Guillaume Pont Yawadoo - ABM - TV Vlaanderen + 2:51
19 David Martin Velasco Orbea - Laukiz F.T. + 3:10
20 Jesús Hernández Relax - GAM + 3:20
21 Mikel Artetxe Fuerteventura - Canarias + 3:32
22 Juan Carlos Fernandez Mora Spiuk - Extremadura + 3:37
23 Jose Ruiz Sanchez Andalucia - Cajasur + 3:40
24 Ivan Velasco Euskaltel-Euskadi + 3:44
25 David García Dapena Karpin-Galicia + 3:55
26 Martin Mata Cabello Vina Magna - Cropu + 4:08
27 Ignacio Sarabia Spiuk - Extremadura + 4:36
28 Egoitz Murgoitio Rekalde Grupo Nicolas Mateos + 4:39
29 Sergio Escobar Roure Grupo Nicolas Mateos + 4:46
30 Francisco Jose Terciado Relax - GAM + 5:13
31 Jaume Rovira Pons Vina Magna - Cropu + 5:26
32 Rubén Plaza Caisse d'Epargne + 5:44
33 Gorka Amuriza Gumucio Grupo Nicolas Mateos + 5:47
34 Iker Leonet Iza Fuerteventura - Canarias + 5:54
35 Claudio Jose Casas Gallego Andalucia - Cajasur + 6:02
36 Gustavo Dominguez Lemos Karpin-Galicia + 6:22
37 Julen Zubero Aldekoa Orbea - Laukiz F.T. + 6:40
38 Serafín Martinez Karpin-Galicia + 6:51
39 Mathieu Perget Caisse d'Epargne + 7:26
40 David Canada Saunier Duval - Prodir + 8:08
41 Joan Horrach Caisse d'Epargne + 9:16
42 Aitor Perez Arrieta Caisse d'Epargne + 9:16
43 Josu Agirre Asegniloaza Orbea - Laukiz F.T. + 9:37
44 Iker Camaño Saunier Duval - Prodir + 9:56
45 Manuele Mori Saunier Duval - Prodir + 10:03
46 Iker Mezo Askargorta Orbea - Laukiz F.T. + 10:26
47 Diego Gallego Vina Magna - Cropu + 10:30
48 Anton Luengo Celaya Euskaltel-Euskadi + 10:37
49 Manuel Ortega Ocaña Andalucia - Cajasur + 10:43
50 Pedro Romero Ocampo Spiuk - Extremadura + 11:29
OOT José Luis Carrasco Gamiz Andalucia - Cajasur
OOT Antonio Olmo Andalucia - Cajasur
OOT Juan Olmo Menacho Andalucia - Cajasur
OOT Jesus Rosendo Prado Andalucia - Cajasur
OOT Pablo Lastras Caisse d'Epargne
OOT Benat Albizuri Aransono Euskaltel-Euskadi
OOT Unai Etxebarria Arana Euskaltel-Euskadi
OOT Aitor Hernández Euskaltel-Euskadi
OOT Alan Perez Lezaun Euskaltel-Euskadi
OOT Miguel Ochoa Gonzalez Grupo Nicolas Mateos
OOT Roman Troncoso Sobrino Karpin-Galicia
OOT Eduard Vorganov Karpin-Galicia
OOT Stian Remme Team Sparebanken Vest
OOT Sondre Sørtveit Team Sparebanken Vest
OOT Enrique Mata Cabello Vina Magna - Cropu
OOT Thomas Onghena Yawadoo - ABM - TV Vlaanderen
OOT Philipp Schulz Yawadoo - ABM - TV Vlaanderen
DNF Jorge Ferrio Luque Andalucia - Cajasur
DNF Francisco José Martínez Andalucia - Cajasur
DNF Manuel Vazquez Andalucia - Cajasur
DNF Sebastian Portal Caisse d'Epargne
DNF Andoni Aranaga Akzune Euskaltel-Euskadi
DNF Andoni Lafuente Euskaltel-Euskadi
DNF Adrian Bonilla Aguilar Fuerteventura - Canarias
DNF Iker Flores Fuerteventura - Canarias
DNF Rodrigo Garcia Rena Fuerteventura - Canarias
DNF Antonio Piedra Fuerteventura - Canarias
DNF Eladio Sanchez Prado Fuerteventura - Canarias
DNF Jose Antonio Banos Ballester Grupo Nicolas Mateos
DNF Pablo De Pedro Garcia Grupo Nicolas Mateos
DNF Javier Etxarri Marin Grupo Nicolas Mateos
DNF Benat Intxausti Grupo Nicolas Mateos
DNF Diego Milan Grupo Nicolas Mateos
DNF Eloy Teruel Grupo Nicolas Mateos
DNF Carlos Castaño Karpin-Galicia
DNF Gustavo César Veloso Karpin-Galicia
DNF Gonzalo Rabuñal Rios Karpin-Galicia
DNF Roberto Barrientos Fernandez Orbea - Laukiz F.T.
DNF Asier Fernandez Mateos Orbea - Laukiz F.T.
DNF Ivan Melero Coco Orbea - Laukiz F.T.
DNF Xabat Ochotorena Orbea - Laukiz F.T.
DNF Juan José Oroz Orbea - Laukiz F.T.
DNF Aaron Villegas Trapaga Orbea - Laukiz F.T.
DNF Joseba Zumeta Etxabe Orbea - Laukiz F.T.
DNF Nacor Burgos Rojo Relax - GAM
DNF Raul Garcia de Mateos Relax - GAM
DNF Oscar Garcia-Casarrubios Relax - GAM
DNF Santiago Pérez Relax - GAM
DNF Julian Sanchez Relax - GAM
DNF Hector Gonzalez Baeza Saunier Duval - Prodir
DNF Ruben Lobato Elvira Saunier Duval - Prodir
DNF Riccardo Riccò Saunier Duval - Prodir
DNF Sergio Herrero Spiuk - Extremadura
DNF Josu Mondelo Diaz Spiuk - Extremadura
DNF Alfonso Rodriguez Garcia Spiuk - Extremadura
DNF Angel Rodriguez Garcia Spiuk - Extremadura
DNF Morten Hegreberg Team Sparebanken Vest
DNF Roy Hegreberg Team Sparebanken Vest
DNF Tamas Lengyel Team Sparebanken Vest
DNF Håvard Nybø Team Sparebanken Vest
DNF Luis Roberto Alvarez Martin Vina Magna - Cropu
DNF Yves Peelman Yawadoo - ABM - TV Vlaanderen
DNF Jelle Van Groezen Yawadoo - ABM - TV Vlaanderen
DNF Devi Vervaeke Yawadoo - ABM - TV Vlaanderen
Information
Nations Spain
Date August 5th
Distance 163 km
CAT 1.1