Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Subida a Urkiola
UCI, 10th August 2003, Spain
Race info
Results
History
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1969
1968
1966
1965
1964
1962
1961
1936
1931
Results
Embed Results
Nations
Belgium
Colombia
France
Italy
Latvia
Lithuania
Portugal
Russia
Spain
Switzerland
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Piepoli
Leonardo
1971
iBanesto.com
03:53:59
02
Bruylandts
Dave
1976
Marlux - Ville de Chareloi
+ 07
03
Zubeldia
Haimar
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 39
04
Ardila
Mauricio
1979
Marlux - Ville de Chareloi
+ 54
05
Gonzalez
Gorka
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 01:00
06
Kintana
Aitor
1975
Labarca 2 - Cafe Baque
+ 01:27
07
Latasa Lasa
David
1974
Kelme - Costa Blanca
+ 01:27
08
Gonzalez Rios
Jonathan
1981
ONCE - Eroski
+ 01:30
09
Lopez Torrella
Joaquim
1976
Paternina - Costa de Almeria
+ 01:59
10
Fernandez Vijandi
Julen
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 02:01
11
Fuentes Angullo
Juan Manuel
1977
Saeco
+ 02:20
12
Mason
Oscar
1975
Vini Caldirola - So.Di
+ 02:27
13
Contador
Alberto
1982
ONCE - Eroski
+ 02:36
14
Martinez
Egoi
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 02:40
15
Mercado
Juan Miguel
1978
iBanesto.com
+ 02:56
16
Jufré
Josep
1975
Colchon Relax - Fuenlabrada
+ 03:07
17
Rodríguez
Joaquim
1979
ONCE - Eroski
+ 03:45
18
Zarrabeitia
Mikel
1970
ONCE - Eroski
+ 03:51
19
Beloki
Gorka
1978
ONCE - Eroski
+ 03:51
20
Lopez
Alberto
1972
Euskaltel-Euskadi
+ 04:17
21
Arroyo
David
1980
ONCE - Eroski
+ 04:26
22
Pereiro
Óscar
1977
Phonak Hearing Systems
+ 04:39
23
Azevedo
José
1973
ONCE - Eroski
+ 04:39
24
Calcagni
Patrick
1977
Vini Caldirola - So.Di
+ 04:43
25
Brard
Florent
1976
Marlux - Ville de Chareloi
+ 04:46
26
Burgos
Nacor
1977
Colchon Relax - Fuenlabrada
+ 04:52
27
De la Fuente
David
1981
Vini Caldirola - So.Di
+ 05:07
28
Galparsoro
Dionisio
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 05:35
29
Navas Chica
David
1974
Colchon Relax - Fuenlabrada
+ 05:46
30
García Dapena
David
1977
Castanhede - Marques da Marialva
+ 06:14
31
Gil
Koldo
1978
ONCE - Eroski
+ 06:28
32
Sevilla
Oscar
1976
Kelme - Costa Blanca
+ 06:45
33
Blanco
Santiago
1974
Colchon Relax - Fuenlabrada
+ 06:45
34
Martinez
Jose Luis
1979
Paternina - Costa de Almeria
+ 06:45
35
Maestre
Jose Manuel
1976
Colchon Relax - Fuenlabrada
+ 07:13
36
Spezialetti
Alessandro
1975
Saeco
+ 07:24
37
Arrizabalaga Agirre
Gorka
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 07:59
38
Zubeldia
Joseba
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 08:03
39
Flecha
Juan Antonio
1977
iBanesto.com
+ 08:15
40
Garcia Quesada
Carlos
1978
Kelme - Costa Blanca
+ 08:22
41
Menchov
Denis
1978
iBanesto.com
+ 08:50
42
Garcia Quesada
Adolfo
1979
Kelme - Costa Blanca
+ 09:48
43
Garcia Calvo
Cesar
1974
Labarca 2 - Cafe Baque
+ 10:16
DNF
Colom
Antonio
1978
Colchon Relax - Fuenlabrada
DNF
Laguna
Oscar
1978
Colchon Relax - Fuenlabrada
DNF
Diaz
Ruben
1976
Euskaltel-Euskadi
DNF
Martinez
José Alberto
1975
Euskaltel-Euskadi
DNF
García
José Vicente
1972
iBanesto.com
DNF
Karpets
Vladimir
1980
iBanesto.com
DNF
Lastras
Pablo
1976
iBanesto.com
DNF
Mateos Perez
Rafael
1976
iBanesto.com
DNF
Zandio
Xabier
1977
iBanesto.com
DNF
Muñoz
David
1979
Kelme - Costa Blanca
DNF
Parra
Iván Ramiro
1975
Kelme - Costa Blanca
DNF
Tauler Llull
Antonio
1974
Kelme - Costa Blanca
DNF
Cerezo Perales
Francisco Javier
1971
Labarca 2 - Cafe Baque
DNF
Gutierrez
Francisco
1980
Labarca 2 - Cafe Baque
DNF
Hierro
Alberto
1978
Labarca 2 - Cafe Baque
DNF
Otero Gomez
Gustavo Miguel
1973
Labarca 2 - Cafe Baque
DNF
Palacios San Emeterio
Francisco
1978
Labarca 2 - Cafe Baque
DNF
Perez Gomez
Sergio
1978
Labarca 2 - Cafe Baque
DNF
Serrano
Ricardo
1978
Labarca 2 - Cafe Baque
DNF
Belohvosciks
Raivis
1976
Marlux - Ville de Chareloi
DNF
Guilbert
Charles
1972
Marlux - Ville de Chareloi
DNF
Konyshev
Dimitri
1966
Marlux - Ville de Chareloi
DNF
Ruskys
Saulius
1974
Marlux - Ville de Chareloi
DNF
Verheyen
Geert
1973
Marlux - Ville de Chareloi
DNF
Castresana del Val
Angel
1972
ONCE - Eroski
DNF
Serrano
Marcos Antonio
1972
ONCE - Eroski
DNF
Casero Moreno
Rafael
1976
Paternina - Costa de Almeria
DNF
Diaz Lobato
Pedro
1973
Paternina - Costa de Almeria
DNF
Ferrio Luque
Jorge
1976
Paternina - Costa de Almeria
DNF
Garrido
Jose Antonio
1975
Paternina - Costa de Almeria
DNF
Pecharroman
Jose Antonio
1978
Paternina - Costa de Almeria
DNF
Segado
Domingo
1970
Paternina - Costa de Almeria
DNF
Torrent
Carlos
1974
Paternina - Costa de Almeria
DNF
Aebersold
Niki
1972
Phonak Hearing Systems
DNF
Bayarri Esteve
Gonzalo
1976
Phonak Hearing Systems
DNF
Camaño
Iker
1979
Phonak Hearing Systems
DNF
Dominguez
Juan Carlos
1971
Phonak Hearing Systems
DNF
Zülle
Alex
1968
Phonak Hearing Systems
DNF
Astarloa
Igor
1976
Saeco
DNF
Di Luca
Danilo
1976
Saeco
DNF
Sabaliauskas
Marius
1978
Saeco
DNF
Tonti
Andrea
1976
Saeco
DNF
Apollonio
Massimo
1970
Vini Caldirola - So.Di
DNF
Cheula
Giampaolo
1979
Vini Caldirola - So.Di
DNF
Garzelli
Stefano
1973
Vini Caldirola - So.Di
DNF
Gerosa
Mauro
1974
Vini Caldirola - So.Di
DNF
Gili
Marco
1973
Vini Caldirola - So.Di
DNF
Mazzoleni
Eddy
1973
Vini Caldirola - So.Di
DNF
Zamperi
Steve
1977
Vini Caldirola - So.Di
Information
Subida a Urkiola
Spain
10th August 2003
1.3 | 160.0 km