GP Correios Portugal - 2002

Main page

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Ángel Edo Milaneza - MSS 04:09:39
02 David Fernandez Domingo Colchon Relax - Fuenlabrada + 00
03 Nuno Duarte Silva Marta Barbot - Torrie Cafes + 00
04 Pedro Cardoso Milaneza - MSS + 00
05 Xavier Florencio ONCE - Eroski + 00
06 Alexander Serov Itera + 00
07 Alexey Markov Itera + 00
08 Pedro Lourenco Martins Porta da Ravessa + 00
09 Alberto Benito Guerrero Paredes Rota dos Moveis + 00
10 Joaquim Sampaio Carvalhelhos - Boavista + 00
11 Denis Smyslov Itera + 00
12 Luis Miguel Sarreira Paulo Castanhede - Marques da Marialva + 00
13 Ruben Galvañ Manchon ASC - Vila do Conde + 00
14 Juan Miguel Cuenca Kelme - Costa Blanca + 00
15 Juan de Dios Gonzalez Martin Matesica - Abodoba + 00
16 Ruben Oarbeascoa Ispizua LA Aluminios Pecol + 00
17 Andrei Zintchenko LA Aluminios Pecol + 00
18 Angelo Rocha Silva Paredes Rota dos Moveis + 00
19 Saulius Sarkauskas Castanhede - Marques da Marialva + 00
20 Julian Usano Martinez Kelme - Costa Blanca + 00
21 Valdemaras Saprykinas Castanhede - Marques da Marialva + 00
22 Orlando Sergio Rodrigues LA Aluminios Pecol + 00
23 Joaquim Gomes Oliveira Carvalhelhos - Boavista + 00
24 Hugo Sabido Porta da Ravessa + 00
25 David Blanco ASC - Vila do Conde + 00
26 Nuno Ribeiro Barbot - Torrie Cafes + 00
27 Pedro Fernandez Pepolim & Irmaos - Ovarense + 00
28 Gustavo Veloso Carvalhelhos - Boavista + 00
29 Fernando Da Silva Sousa Paredes Rota dos Moveis + 00
30 David Arroyo ONCE - Eroski + 00
31 Lizuarte Manuel Gonc Martins Matesica - Abodoba + 00
32 Paulo Jorge Moura Ferreira Castanhede - Marques da Marialva + 00
33 Angel Castresana del Val ONCE - Eroski + 00
34 Alexandre Miguel Costa Pinho Matesica - Abodoba + 00
35 Hugo Manuel Filipe Lucio Porta da Ravessa + 00
36 Julian Fernandez Jumela Pepolim & Irmaos - Ovarense + 00
37 Pablo Fernandez Perez Colchon Relax - Fuenlabrada + 00
38 Alexei Kuznetsov Itera + 00
39 Victoriano Fernandez Milaneza - MSS + 00
40 Joaquim Rodríguez ONCE - Eroski + 00
41 Jose Manuel Cunha Sousa Paredes Rota dos Moveis + 00
42 Giampaolo Caruso ONCE - Eroski + 00
43 Roberto Lozano Montero Kelme - Costa Blanca + 00
44 Abraham Olano ONCE - Eroski + 00
45 Jonathan Gonzalez Rios ONCE - Eroski + 00
46 Sergio Perez Gomez Colchon Relax - Fuenlabrada + 00
47 Joao Pedro Silva Milaneza - MSS + 00
48 Celio Sousa Paredes Rota dos Moveis + 00
49 Juan Olmo Menacho Barbot - Torrie Cafes + 00
50 Helder Manuel Ferrei Silva Castanhede - Marques da Marialva + 00
51 Ricardo Silva Felgueiras Carvalhelhos - Boavista + 00
52 Danail Petrov Porta da Ravessa + 00
53 David Vazquez Garcia Colchon Relax - Fuenlabrada + 00
54 Paulo Jorge Teixeira Martins ASC - Vila do Conde + 00
55 Jorge Capitan Peregina Colchon Relax - Fuenlabrada + 00
56 Domingo Segado Porta da Ravessa + 00
57 David Muñoz Kelme - Costa Blanca + 00
58 Francisco Pérez Porta da Ravessa + 00
59 Melchor Mauri Milaneza - MSS + 00
60 Joaquim Adrego Andrade Castanhede - Marques da Marialva + 00
61 Carlos Manuel Pinho Olivera Barbot - Torrie Cafes + 00
62 Eligio Requejo Dominguez ASC - Vila do Conde + 00
63 Antonio Segismundo De la Torre Viel Pepolim & Irmaos - Ovarense + 00
64 Kanstantsin Sivtsov Itera + 00
65 Helder Antonio Duarte Miranda Porta da Ravessa + 00
66 Gorka Beloki ONCE - Eroski + 00
67 Rafael Fernandez Roig ASC - Vila do Conde + 00
68 Cesar Garcia Calvo Colchon Relax - Fuenlabrada + 00
69 Javier Hurtado Gilmartin Pepolim & Irmaos - Ovarense + 00
70 Joaquim Lopez Torrella Kelme - Costa Blanca + 00
71 Ezequiel Mosquera Paredes Rota dos Moveis + 00
72 Jorge Nogaldeo Garcia Paredes Rota dos Moveis + 00
73 Vladimir Autka Itera + 00
74 Oscar Serrano Alonso ASC - Vila do Conde + 00
75 Serguei Klimov Itera + 00
76 Jose Agostinho Rosa Ribeiro LA Aluminios Pecol + 21
77 Francisco Morales Pando Matesica - Abodoba + 21
78 Jose Angel Vidal Martinez Kelme - Costa Blanca + 23
79 Renato Manuel Gomes Silva Milaneza - MSS + 29
80 Pedro Manuel Oliveir Andrade LA Aluminios Pecol + 29
81 Carlos Alberto Silva Carneiro Milaneza - MSS + 29
82 Marco Soares Pepolim & Irmaos - Ovarense + 29
83 Victor Gamito Barbot - Torrie Cafes + 29
84 Pedro Miguel Fernand Costa Barbot - Torrie Cafes + 32
85 Vidal Pereira Fitas Barbot - Torrie Cafes + 35
86 Eduardo Gonzalez Gonzalez Barbot - Torrie Cafes + 35
87 Pavel Brutt Itera + 49
88 Nelson Vitorino Castanhede - Marques da Marialva + 02:15
89 Pedro Goncalves LA Aluminios Pecol + 03:21
90 Bruno Miguel Castanheira LA Aluminios Pecol + 03:21
91 Candido Barbosa LA Aluminios Pecol + 03:21
92 Sergio Villamil Gonzalez Colchon Relax - Fuenlabrada + 03:21
93 Gilberto Manuel Gonz Martins Milaneza - MSS + 11:42
94 Hugo Manuel Vitor Izidoro Castanhede - Marques da Marialva + 11:42
95 Claudio Filipe Morei Paulinho ASC - Vila do Conde + 11:42
96 Rafael Mila Palmero ASC - Vila do Conde + 11:42
97 Ivan Herrero Atienzar Colchon Relax - Fuenlabrada + 11:42
98 Jose Guillen Montano Pepolim & Irmaos - Ovarense + 11:42
99 Pedro Magalhaes Pepolim & Irmaos - Ovarense + 11:42
100 Leandro Navarette Kelme - Costa Blanca + 11:42
Information
Nation Portugal
Date 30th August
Where Lisboa -> Leira
What 1st stage
Distance 184 km
Leader Á.Edo
Points Á.Edo
Mountain G.Beloki
Sprint C.Sousa