Brixia Tour - 2011

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Domenico Pozzovivo Colnago - CSF Inox 04:09:58
02 Fortunato Baliani D'Angelo & Antenucci - Nippo + 07
03 Diego Ulissi Lampre-ISD + 13
04 Michael Rasmussen Christina Watches + 17
05 Antonio Santoro Androni Giocattoli - CIPI + 23
06 Davide Rebellin Miche - Guerciotti + 23
07 Morris Possoni Sky ProCycling + 25
08 Sergio Pardilla Movistar Team + 27
09 Peter Kennaugh Sky ProCycling + 30
10 Carles José Ochoa Androni Giocattoli - CIPI + 01:12
11 Davide Torosantucci D'Angelo & Antenucci - Nippo + 01:48
12 Jose Cayetano Sarmiento Acqua e Sapone + 01:56
13 Alessandro Bisolti Farnese Vini - Neri Sottoli + 02:16
14 Daniele Pietropolli Lampre-ISD + 02:18
15 Thomas Peterson Garmin-Cervélo + 02:20
16 Riccardo Chiarini Androni Giocattoli - CIPI + 02:22
17 Mikel Landa Euskaltel-Euskadi + 02:24
18 Simon Spilak Lampre-ISD + 02:27
19 Christophe Le Mével Garmin-Cervélo + 02:32
20 Emanuele Sella Androni Giocattoli - CIPI + 02:32
21 Matteo Fedi De Rosa - Ceramica Flaminia + 02:32
22 Paolo Bailetti De Rosa - Ceramica Flaminia + 02:38
23 Miguel Angel Rubiano D'Angelo & Antenucci - Nippo + 02:44
24 Fabio Felline Geox-TMC + 02:46
25 Giampaolo Cheula Geox-TMC + 02:46
26 Chris Froome Sky ProCycling + 02:50
27 Simone Stortoni Colnago - CSF Inox + 02:52
28 Federico Canuti Colnago - CSF Inox + 02:58
29 Christian Meier UnitedHealthcare Pro Cycling + 03:20
30 Alfredo Balloni Lampre-ISD + 04:09
31 Carlos Oyarzun Movistar Team + 04:51
32 Christopher Jones UnitedHealthcare Pro Cycling + 04:51
33 Gianluca Brambilla Colnago - CSF Inox + 05:17
34 Marzio Bruseghin Movistar Team + 05:26
35 Javier Mejias Team Type 1 - Sanofi + 05:31
36 Daniel Sesma Sorbet Euskaltel-Euskadi + 05:38
37 Davide Frattini UnitedHealthcare Pro Cycling + 06:24
38 Stef Clement Rabobank + 06:46
39 Stefan Schumacher Miche - Guerciotti + 06:50
40 Niv Libner Amore & Vita + 06:50
41 Charles Wegelius UnitedHealthcare Pro Cycling + 06:53
42 Oleksandr Kvachuk Lampre-ISD + 06:53
43 Rubén Plaza Movistar Team + 06:55
44 Luca Mazzanti Farnese Vini - Neri Sottoli + 07:04
45 Roberto Antonio Richeze Araquistain Ora Hotels - Carrera + 07:26
46 Michel Kreder Garmin-Cervélo + 07:42
47 Fabio Taborre Acqua e Sapone + 07:42
48 Jorge Azanza Soto Euskaltel-Euskadi + 07:43
49 Jonathan Castroviejo Euskaltel-Euskadi + 08:21
50 Simone Boifava Ora Hotels - Carrera + 08:38
51 Francisco Pérez Movistar Team + 08:45
52 Patxi Vila De Rosa - Ceramica Flaminia + 08:45
53 Branislau Samoilau Movistar Team + 08:45
54 Jure Kocjan Team Type 1 - Sanofi + 08:45
55 Fabio Piscopiello De Rosa - Ceramica Flaminia + 09:01
56 Diego Caccia Farnese Vini - Neri Sottoli + 09:30
57 Michele Gaia Miche - Guerciotti + 09:30
58 Daniel Martin Garmin-Cervélo + 09:50
59 Jack Bobridge Garmin-Cervélo + 09:50
60 Francesco Gavazzi Lampre-ISD + 09:54
61 Enrico Magazzini Lampre-ISD + 09:54
62 Miguel Minguez Euskaltel-Euskadi + 09:54
63 Maarten Wynants Rabobank + 10:00
64 Vladislav Borisov Amore & Vita + 10:11
65 Dario Cioni Sky ProCycling + 10:24
66 Vitaliy Buts Lampre-ISD + 10:48
67 Valery Kobzarenko Team Type 1 - Sanofi + 10:49
68 Anton Kaniuk Amore & Vita + 10:49
69 José Serpa Androni Giocattoli - CIPI + 12:42
70 Yonathan Monsalve Androni Giocattoli - CIPI + 12:42
71 Cameron Meyer Garmin-Cervélo + 12:43
72 Ruggero Marzoli Acqua e Sapone + 13:02
73 Giuseppe Muraglia D'Angelo & Antenucci - Nippo + 13:03
74 Matteo Rabottini Farnese Vini - Neri Sottoli + 13:03
75 Koldo Fernandez Euskaltel-Euskadi + 13:11
76 Marco Corti Geox-TMC + 13:11
77 Pierre Cazaux Euskaltel-Euskadi + 13:11
78 Balint Szeghalmi Lampre-ISD + 14:34
79 Lars Petter Nordhaug Sky ProCycling + 15:48
80 Dennis Van Winden Rabobank + 15:48
81 Noe Gianetti Geox-TMC + 15:48
82 Francesco Ginanni Androni Giocattoli - CIPI + 15:53
83 Rubens Bertogliati Team Type 1 - Sanofi + 16:52
84 Alexander Efimkin Team Type 1 - Sanofi + 16:52
85 Alessandro Bazzana Team Type 1 - Sanofi + 16:53
86 Stefano Pirazzi Colnago - CSF Inox + 18:08
87 Manuel Belletti Colnago - CSF Inox + 18:08
88 Marco Frapporti Colnago - CSF Inox + 18:08
89 Kjell Carlström Sky ProCycling + 18:08
90 Slawomir Kohut Miche - Guerciotti + 18:08
91 Kristian Sobota Christina Watches + 18:08
92 Pedro Merino Criado Miche - Guerciotti + 18:08
93 Rene Jørgensen Christina Watches + 18:08
94 Michael Reihs Christina Watches + 18:08
95 Sacha Modolo Colnago - CSF Inox + 18:08
96 Patrik Moren Amore & Vita + 18:08
97 Andrea Masciarelli Acqua e Sapone + 18:08
98 Francesco Di Paolo Acqua e Sapone + 18:08
99 Alessandro Malaguti Ora Hotels - Carrera + 18:08
100 Matthew Wilson Garmin-Cervélo + 18:08
101 Sergio Lagana De Rosa - Ceramica Flaminia + 18:08
102 Alberto Contoli Colnago - CSF Inox + 18:08
103 Oscar Gatto Farnese Vini - Neri Sottoli + 18:08
104 Daniele Callegarin Team Type 1 - Sanofi + 18:08
105 Angelo Furlan Christina Watches + 18:08
106 Daniele Colli Geox-TMC + 18:08
107 Marko Kump Geox-TMC + 18:08
108 Michael Matthews Rabobank + 18:08
109 Murilo Fischer Garmin-Cervélo + 18:08
110 Kurt Asle Arvesen Sky ProCycling + 18:08
111 Sebastian Langeveld Rabobank + 18:08
112 Volodymyr Bileka Amore & Vita + 18:08
113 Leonardo Pinizzotto Miche - Guerciotti + 18:08
114 Leonardo Giordani Farnese Vini - Neri Sottoli + 18:08
115 Takashi Miyazawa Farnese Vini - Neri Sottoli + 18:20
116 Tomas Alberio Geox-TMC + 18:25
117 Alessandro De Marchi Androni Giocattoli - CIPI + 18:29
118 Chris Sutton Sky ProCycling + 18:29
119 Walter Proch Ora Hotels - Carrera + 18:43
120 Guytan Lilholt Christina Watches + 19:41
121 Jos Van Emden Rabobank + 19:42
122 Omar Bertazzo Androni Giocattoli - CIPI + 19:48
123 Ignatas Konovalovas Movistar Team + 20:04
124 Enrique Sanz Movistar Team + 20:04
125 Andrew Pinfold UnitedHealthcare Pro Cycling + 20:06
126 Martijn Maaskant Garmin-Cervélo + 20:06
127 Bernardo Colex Tepoz Amore & Vita + 20:19
128 Simone Masciarelli Acqua e Sapone + 21:22
129 Martijn Verschoor Team Type 1 - Sanofi + 21:22
130 Sergiy Grechyn Amore & Vita + 21:22
131 Philip Nicolas Nielsen Christina Watches + 22:50
132 Federico Rocchetti De Rosa - Ceramica Flaminia + 22:50
133 Boy van Poppel UnitedHealthcare Pro Cycling + 22:50
134 Gianluca Maggiore De Rosa - Ceramica Flaminia + 22:50
135 Krzysztof Szczawinski Miche - Guerciotti + 22:50
136 Giorgio Brambilla De Rosa - Ceramica Flaminia + 22:50
137 Leopoldo Rocchetti Miche - Guerciotti + 22:50
138 Mauro Richeze Ora Hotels - Carrera + 22:50
139 Carlos Betancur Acqua e Sapone + 22:50
140 Morgan Schmitt UnitedHealthcare Pro Cycling + 22:50
141 Marc Hester Hansen Christina Watches + 25:16
142 Henry Frusto D'Angelo & Antenucci - Nippo + 25:21
143 Bernardo Riccio D'Angelo & Antenucci - Nippo + 25:21
144 Simone Campagnaro D'Angelo & Antenucci - Nippo + 25:21
145 Maximiliano Richeze D'Angelo & Antenucci - Nippo + 25:21
146 Matteo Pelucchi Geox-TMC + 25:47
147 Michele Merlo De Rosa - Ceramica Flaminia + 25:47
148 Elia Favilli Farnese Vini - Neri Sottoli + 25:49
149 Davide Appollonio Sky ProCycling + 26:18
150 Aldo Ino Ilesic Team Type 1 - Sanofi + 26:25
151 Andrea Guardini Farnese Vini - Neri Sottoli + 26:25
DNS Gianluca Randazzo Miche - Guerciotti
DNF Volodymyr Kogut Amore & Vita
DNF Luca Ascani D'Angelo & Antenucci - Nippo
DNF Walter Gaston Trillini Ora Hotels - Carrera
DNF Bram Tankink Rabobank
Information
Nation Italy
Date 23rd July
Where Concesio -> Passo Maniva
What 5th stage
Distance 158.5 km
Leader F.Baliani
Youth D.Ulissi
Points F.Baliani
Mountain F.Baliani
Sprint A.Bazzana
Other
Embed Results